Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Oľga Feldeková

Oľga Feldeková

Nevšedná spisovateľka, scenáristka a dramaturgička. Mama piatich detí a manželka Ľubomíra Feldeka.

Oľga Feldeková sa narodila 28. marca v roku 1943 v Martine. Vyrastala v Tvrdošíne a po maturite na Jedenásťročnej strednej škole v Trstenej rok pracovala v Tesle v Nižnej, potom študovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V rokoch 1977 – 1983 bola redaktorkou Nového slova mladých, potom pracovala ako scenáristka a dramaturgička Slovenského filmu. Okrem vlastnej tvorby sa tiež venovala prekladaniu z poľštiny. S manželom má päť dospelých detí a v minulosti sa pravidelne objavovala v humoristickej relácii Sedem (TV JOJ) a Sedem s.r.o (TV Markíza). Prechodne žila v Prahe, v súčasnosti žije v Bratislave.

Pre deti začala písať počas vysokoškolského štúdia. Jej prvou väčšou prácou bola próza Prvé lásky, ktorú publikovala v Pionierskych novinách v ročníku 1965/66. Knižne debutovala knižkou-hračkou Dnes vám hráme v zlatom ráme (1974), ktorú napísala spolu s manželom. Roku 1975 samostatne vydala prozaickú zbierku Rozprávky pre dievčatko. Feldekovskou poetikou a humorom v nej vytvorila niekoľko autorských rozprávok, ktoré svojou nápaditosťou, lyrickým podložím a jazykovou kultivovanosťou patria k reprezentatívnym textom slovenskej autorskej rozprávky. Svoje ďalšie knihy – Sťahovanie na mieste (1976), Dievča a šťastie (1979) a Veverica (1985) – adresovala už dospelým. Nájdete v nej intelektuálny humor a lyrizujúci výraz, niektorí ju prirovnávajú k Timrave, najmä v jej poslednej knihe Kým som šťastný (2013).

1974 – Dnes vám hráme v zlatom ráme, (spolu s Ľ. Feldekom)
1976 – Sťahovanie na mieste
1979 – Dievča a šťastie
1978 – Rozprávky pre dievčatko, zbierka krátkych próz pre deti
1985 – Veverica
1997 – Svet je aj inde (spoluautor Ľ. Feldek)
2003 – Poviedky, výber poviedok
2005 – Koncert pre Amora, autobiografické poviedky
2006 – Tajomstvo Sloveniek
2013 – Kým som šťastný

(foto: wefo.sk © pantarhei.sk)