Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Boris Filan

Boris Filan

Jeho texty si spievame v pesničkách od Elánu, nezabudnuteľné sú však aj jeho knihy.

Boris Filan sa narodil 30. júna 1949 v Bratislave, do kolónky zamestnanie si môže napísať: spisovateľ, textár, dramaturg, scenárista, moderátor a cestovateľ.

 Vyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave. V rokoch 1973 - 1987 pracoval ako dramaturg v literárnej redakcii a redakcii zábavných programov Československej televízie v Bratislave. Za publicistickú aktivitu dostal v roku 1994 cenu Egona Erwina Kischa. V roku 2000 získal Cenu za najpredávanejšiu knihu za dielo Tam tam 3, ktorú udeľovala za rok 1999 VÚB. V roku 2009 získal cenu Zlaté pero 2009 za najhodnotnejšie pôvodné dielo s knihou Dole vodou. Ľúbostný román Klimtov bozk sa stal Knihou roka 2009. V januári 2011 sa Boris Filan stal víťazom Krištáľového krídla 2010 v kategórii Literatúra.

Začínal ako dramaturg v literárnej redakcii a redakcii zábavných programov vo vtedajšej Československej televízii v Bratislave. Je autorom viacerých scenárov televíznych komédií. Autorsky pripravoval a uvádzal televíznu talk-show „Gala Borisa Filana“. Od šestnástich rokov písal texty pesničiek, neskôr hlavne pre Paľa Hammela a skupiny Prúdy a Elán. Vydal ich v dvoch zbierkach textov „Túlavý psík“ a 69 textov a poviedkovej knihe „Paternoster“. Spolu s Vašom Patejdlom napísal tanečný muzikál „Snehulienka a sedem pretekárov“. Pre Elán napísal texty najznámejších piesní, akými sú „Stužková“, „Zaľúbil sa chlapec“ a iné. Je autorom scenára legendárneho hudobného filmu „Rabaka“ so skupinou Elán v titulnej úlohe, ktorý v roku 2003 vyšiel na DVD a VHS nosičoch. Naposledy s Elánom spolupracoval na vydaní albumu Anjelská daň, ktorý vyšiel v októbri 2010 a Boris Filan naň prispel 10 textami. V súčasnosti pripravuje nové texty pre Joža Ráža na jeho sólovú platňu s pracovným názvom Bulharský horor.

21. mája 2013 vyšiel Borisovi Filanovi vo vydavateľstve Slovart ďalší cestopis pod názvom Vodka, duša, kaviár, ktorý bude hovoriť o jeho cestách po Rusku. Zatiaľ posledným cestopisom, ktorý Boris Filan pripravuje je kniha Madagaskráľ z cesty po ostrove Madagaskar na ktorom pôsobil Móric Beňovský. V Slovenskom rozhlase Boris Filan každú sobotu dopoludnia uvádza publicisticko-úsmevnú reláciu s názvom Pálenica.

(Zdroj wikipedia, foto: WeFo.sk)