Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Murakami Haruki

Murakami Haruki

Haruki Murakami (村上 春樹), je známy japonský prekladateľ a spisovateľ. Narodil sa 12. Januára 1949 v Kjóte, jeho rodičia boli učiteľmi japonskej literatúry. Jeho otec bol potomkom budhistického mnícha, mama bola dcérou obchodníka z Osaky.

Haruki Murakami vyštudoval divadelnú vedu na Wasedskej univerzite v v Tokiu. Počas štúdia sa zoznámil so svojou manželkou Yoko, vzali sa v roku 1971.
Od detstva bol značne ovplyvnený západnou kultúrou. Svoje prvé zamestnanie našiel v predajni s hudobnými nahrávkami. A práve táto práca ho inšpirovala pri písaní románu Nórske drevo, kde tak isto pracuje hlavný hrdina, Tóru Watanabe, Od roku 1974 až do roku 1982 sa spolu s manželkou stali prevádzkovateľmi nočnej kaviarne a jazzového baru "Peter Cat" v Kokubunji. Práve v jazzovom bare sa materializovala Murakamiho láska k hudbe, ktorá bola ďalšou inšpiráciou v jeho živote, ako to dokazuje román "Na juh od hraníc, na západ od slnka", ktorému dala názov skladba jazzového interpreta Nata Kinga Colea, alebo už spomínaný román Nórske drevo, za ktorého názvom stojí brilantná skladba od legendárnych Beatles.
Ale Murakamimu nie je cudzia ani klasická hudba, pretože čerpá napríklad z Beethovena. Ďalšou autorovou láskou, okrem jeho ženy a hudby, je maratónsky beh, s ktorým začal pomerne neskoro, presnejšie až v tridsiatich troch rokoch, ale aj napriek tomu zabehol svoj prvý ultramaratón, teda beh na 100 kilometrov okolo jazera Saroma.
Haruki Murakami je taktiež držiteľom mnohých prestížnych ocenení. Cenou Gunz (cenou pre začínajúcich autorov) bol ocenený už v roku 1979 za román Počuj vietor spievať. Nomovu cenou pre začínajúcich autorov získal v roku 1982, v rovnakom čase, keď jeho meno začal pomaly spoznávať celý svet. O tri roky neskôr, teda v roku 1985 dostal Murakami Tanzakiho cenu a o ďalšie dva roky neskôr vyšiel jeho bestseller Nórske drevo, ktorý láme rekordy v predaji nielen v Japonsku, kde sa ho predali štyri milióny výtlačkov, ale aj po celom svete.
Zatiaľ posledná cenou, ktorú autor dostal bola cena Franza Kafku, v októbri roku 2006. Murakami taktiež preložil rad diel, medzi ktoré patrí knihy od velikánov, akými sú F.S. Fitzgerald alebo John Irving, do japončiny.
Jeho vlastné knihy boli preložené do viac ako dvadsiatich svetových jazykov a patria medzi ne aj jeho poviedky a literatúra faktu.

Literárna revue. Kniha do vašich uší. Recenzie a rozhovory. Všetko, čo vám pomôže zorientovať sa medzi knihami.

Haruki Murakami: Bezfarebný Cukuru Tazaki a roky jeho putovania

Diana Mašlejová

streda, 12. novembra 2014 v sekcii Recenzie

Keď Cukuru Tazakiho opustia všetci jeho stredoškolskí priatelia, keď ho odvrhnú ako prebytočný článok v reťazci, bez vysvetlenie, bez emócií, surovo a nemilosrdne, Cukurov reálny svet prestáva existovať. Celá jeho podoba sa scvrkne iba na praktické úkony a bezfarebné prežívanie a podvedomie roztvorí svoju tlamu ako krvilačná šelma. čítať viac...