! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 1/2017

Príjemný sobotný večer, milí priatelia,

vitajte pri počúvaní prvej Literárnej revue v tomto roku. V dnešnej relácii vám ponúknem aktuálne knižné novinky z minulého mesiaca, ku ktorým som sa kvôli Vianociam a dramatizácii Pána prsteňov vo vysielaní nedostal. Našim hosťom bude prozaička, dramatička a prekladateľka Jana Juráňová, ktorej vyšli v minulom roku až tri zaujímavé knihy a hudobne nás dnes bude sprevádzať džezovo funkové zoskupenie Snarky Pappy, ktoré sme počuli minulý rok aj na Bratislavských jazových dňoch. 
Príjemných 100 minút s literatúrou vám prajú Andrej Mračna a autor relácie Dado Nagy.  

Tradičné bilancovanie najlepších kníh roka 2016 nás vzhľadom na množstvo noviniek, ktoré mám pre vás pripravené čaká pravdepodobne až začiatkom februára. Už som spomínal, že k najzaujímavejším fenoménom minulého roka patrilo zvýšené množstvo domácich autorov kriminálnych trilerov – boli to napr. Katarína Holetzová, Václav Neuer, Marko Thelen, Michal Čierny či Dušan Budzák. Ešte sa k nim v budúcnosti určite dostaneme – na dnes som zvolil klasiku – nový román Dominika Dána – určite najznámejšieho predstaviteľa slovenskej detektívky.

Dominik Dán - Smrť na druhom brehu

Spočiatku som trochu ofrflal, že mu príliš dlho trvá, kým kriminalisti narazia po prvé mŕtve telo – na konci som však autorovi musel zložiť poklonu.
Dominik Dán opäť dokazuje, aké náročné je vytvoriť na základe domácich kriminálnych reálií presvedčivé a uveriteľné literárne dielo. Vyžaduje si to nielen dôkladnú znalosť procesných postupov vyšetrovania, ale najmä cit pre kompozičnú vyváženosť príbehu. V prípade svojho najnovšieho románu asi cítil, že vyšetrovanie nálezu staršej mŕtvoly zastreleného muža na brehu rieky Moravy by nebolo literárne príliš atraktívne - a preto zvolil kombináciu viacerých navzájom súvisiacich kriminálnych prípadov, ktoré spájala mafia. 
V románe situovanom do 90. rokov kriminalisti paralelne vyšetrujú okrem vraždy aj únos mladej ženy, predaj drog a únik tajných informácií priamo z ústredia polície. A hoci vyšetrovanie vraždy sa tentoraz zaobíde bez prekvapivých a dramatických zvratov, kompozične patrí Smrť na druhom brehu k najlepším Dánovým dielam. 
Ukážku z neho vám prečíta Matej Landl a otázka znie – o koľký román Dominika Dána ide? V nasledujúcej ukážke sa prenesieme na breh rieky Moravy, kam detektívov Krauza a Fischera zavolajú k mŕtvole muža ležiacej v jame v extrémne blatistom a močaristom teréne.  

Tania del Rio Warren Trinásty

Druhá dnešná ukážka pochádza z knihy, ktorú by som určite označil za jednu z najkrajších a najnápaditejších kníh pre mládež minulého roka. Trochu ma znepokojila iba jednotka na jej chrbte, ktorá naznačuje, že táto originálna próza bude mať aj pokračovania. Mám strach, aby sa ten krásny príbeh nezmenil na nekonečný seriál, ktorý donekonečna opakuje ten istý model. Autorom námetu je ilustrátor a dizajnér Will Staehle, ktorý si na písanie prizval autorku komixov Tania del Rio a vznikol príbeh situovaný do osemposchodového hotela Warren, ktorý bol ešte pred piatimi rokmi luxusným a vyhľadávaným miestom.

Momentálne viac menej živorí. Po smrti posledného majiteľa Warrena Dvanásteho sa stal jeho dedičom 12-ročný chlapec Warren Trinásty a hotel vedie jeho lenivý strýko Ruppert. Warren robí čo môže – upratuje a opravuje izby, nosí batožinu, čistí komín, ale jeho strýko je úplne neschopný a tak je kedysi slávny hotel Warren momentálne prázdny.
Udalosti sa dajú do pohybu príchodom nového tajomného hosťa zahaleného v obväzoch. V hoteli sa okrem bystrého, ale nepríliš príťažlivého Warrena Trinásteho nachádza aj množstvo iných bizarných postáv – v knižnici žije pán Friggs, šéfkuchárom je bývalý cirkusový akrobat pán Bunion a v hotelovej kotolni žije chobotnici podobná dobrosrdečná bytosť Skico. 
Kniha musí mať samozrejme aj hlavného zloducha a tým je v tomto prípade manželka strýka Rupperta – teta Annakonda – čarodejnica, ktorá si svojho manžela vzala iba preto, aby mohla v hoteli hľadať poklad, ktorý sa tu podľa legendy nachádza – Vševidiace oko – hoci nikto presne nevie o čo ide. V súvislosti s pokladom a jeho hľadaním dostanú udalosti rýchly spád. Krásny príbeh a neuveriteľne dobrý knižný dizajn.
Ukážku z knihy vám v preklade Mariána Gazdíka prečíta Boris Farkaš V ukážke sa veľmi nenápadne mihne jedno zviera, ktoré - ako sa neskôr ukáže - tam vôbec nie je náhodou.

Mojim prvým hosťom v tomto roku je spisovateľka, prekladateľka a dramatička Jana Juráňová, ktorý vydala minulý rok až tri literárne diela – ku všetkým sa postupne dostaneme. 
V minulej relácii sme vám ponúkli ukážku z knihy korešpondencie slovenského básnika Pavla Országha Hviezdoslava a jeho vzdelanej manželky Ilony Országhovej. Jana Juráňová bola zostavovateľkou tejto knihy a autorkou sprievodných textov, keďže sa vzťahu Pavla a Ilony Országhovcov venovala v románe Žila som s Hviezdoslavom.
Toľko prvá časť rozhovoru so spisovateľkou Janou Juráňovou. V ďalšej hodine sa pozhovárame ešte o jej preklade knihy Jeanette Wintersonovej Diera v čase o jej zbierke troch noviel Cudzie príbehy.

Príjemný dobrý večer, vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, ktorú začneme knižnými tipmi. Aké knihy teda v poslednom čase zaujali:
redaktora rádia Devín Jána Sklenára - Paul Verhaeghe - Láska v čase samoty 
divadelníka Stanislava Štepku - Anna Gašparíková - Horáková - U Masarykovcov 
spisovateľku Janu Juráňovú - Elena Eleková - Morituri 

Toľko tri knižné tipy od Jána Sklenára, Stanislava Štepku a Jany Juráňovej. No a ja by som sa teraz rád vrátil k jednému z najfascinujúcejších románov hororového žánru všetkých čias. Táto kultová kniha amerického prozaika Stephen King vychádza po 30. rokoch od jej pôvodného vydania v roku 1986 aj v slovenskom preklade. Tento objemný román je venovaný téme zla, ktoré v rôznych podobách číha na svoje obete.

Stephen King - To

Príbeh sa odohráva sa vo fiktívnom meste Derry v štáte Maine v rokoch 1957 a 58 a potom o 27 rokov neskôr v rokoch 1984 a 85. Každých 27 rokov sa totiž v meste udeje nejaká neobjasnená vražda zväčša malého dieťaťa. Nový cyklus sa začína vraždou malého Georga. Jeho brat sa nevie s jeho smrťou zmieriť a zakladá klub Smoliarov zložený zo siedmich malých outsiderov. Majú sa spoločne brániť pred spolužiakom Henrym Bowersom, ktorý ich šikanuje a súčasne odhaliť a zničiť tajomné zlo, ktoré sa v meste ukrýva. 
O dvadsaťsedem rokov sa táto skupinka stretáva opäť, pretože zlo o sebe dalo opäť vedieť. 
Ukážku zo začiatku románu vám v preklade Maríny Gálisovej prečíta Ján Galovič. 

V tejto chvíli opäť vítam moju dnešnú hosťku – spisovateľku, prekladateľku a dramatičku Janu Juráňovú. V jej preklade vyšiel začiatkom minulého aj skvelý román britskej autorky Jeanette Wintersonovej nazvaný Diera v čase. Ide o projekt zo série adaptácií diel Williama Shakespeara. 

Jana Juráňová vydala minulý rok aj samostatnú prozaickú knihu nazvanú Cudzie príbehy. Ide o tri novely venované nenápadným ženským postavám. Všetky tri jej hrdinky sú obeťou udalosti, do ktorých sa dostali. Je na nich nečakane sústredená pozornosť a očakávania – ako sa v danej situácii zachovajú. Ich reakcia príliš neprekvapí – reagujú presne v duchu svojich charakterov – zmierlivo a defenzívne. 

Hannya Yanagihara - Lesní ľudia

Koncom minulého roka vyšla v slovenskom preklade kniha Lesní ľudia úspešnej americkej autorky Hannye Yanagihary, ktorej skvelý román Little Life bol v roku 2015 nominovaný do najužšieho výberu na prestížnu Bookerovu cenu. Ide v ňom o skúšku, ktorá preverí dlhoročné priateľstvo a vzťah štyroch absolventov Massatchussetskej unverzity. 
Hannya Yanagihara je pôvodom z Havajských ostrovov a pracuje ako novinárka pre T Magazine a The New York Times.

V slovenskom preklade vyšiel koncom minulého roka jej debutový román Lesní ľudia, ktorý literárna kritika označila za jednu z najpozoruhodnejších kníh roka 2013.
Hlavnou postavou je mladý lekár Norton Perina, ktorý sa v roku 1950 pripojil k expedícii na neznámy ostrov v Tichom oceáne. Malá skupina antropológov chce nájsť domorodý kmeň, o ktorom neexistujú nijaké priame dôkazy. Hlboko v džungli však vedci nájdu ľudí, ktorí podľa všetkého poznajú tajomstvo nesmrteľnosti. A o tomto tajomstve čiastočne hovorí aj nasledujúci miestny mýtus. Ukážku z knihy Lesní ľudia vám v preklade Dariny Zaicovej prečíta Vlado Kobielsky.

Rudolf Sloboda - Krv

Za jednu z kultúrnych udalostí posledných rokov určite považujem aj postupné vydávanie kompletného diela Rudolfa Slobodu. Táto edícia kníh Rudolfa Slobodu, ktorej grafickú podobu navrhol Boris Meluš, získala v roku 2016 Národnú cenu za dizajn.

Zatiaľ poslednou reedíciou slobodovho diela je román Krv. Ide o zápisky každodenného prežívania hlavnej postavy, pričom starnúci hrdina a tiež rozprávač knihy, premieňa žité reálie s odkazmi k dejinám, spoločenským a prírodným vedám, či biblickým žalmom na literatúru. Čaro Slobodovho spisovateľstva spočíva v literárnom zachytení sveta, v ktorom sa všeľudské, metafyzické problémy odkrývajú na pozadí mikrokozmu malej pohraničnej obce. 
Ukážku z románu Krv vám prečíta Boris Farkaš.

Pred záverom tu pre vás mám ešte avízo na budúcu reláciu, v ktorej budú mojimi hosťami arabistka Emíre Khydayer a fotograf Alan Hyža, ktorí počas troch rokov spolu navštívili 17 arabských krajín a výsledkom je ich kniha Arábia chutí. Ide o pohľad na arabskú gastronómiu, ale nielen na ňu. 
Viac sa samozrejme dozviete v budúcej relácii –  už o týždeň. Zatiaľ ako ochutnávku ešte ponúkam odpoveď fotografa Alana Hyžu, kde hovorí o miestach v arabských krajinách, kam mal ako muž zakázané vstúpiť.

Všetko dobré do budúceho roka a pekný záver predĺženého víkendu vám želajú Andrej Mračna a autor relácie Dado Nagy. 

 

 

RTV

 

← Predchádzajúci blog

Literárna revue 2/2017

Nasledujúci blog →

Anthony Reynolds: Leonard Cohen Pozoruhodný život