! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 10/2017

Keď ideme do kina na siedmu, ja začínam byť nervózny o šiestej, moja žena o deviatej. Toľko môj obľúbený aforizmus Tomáša Janovica, ktorý o pár dní oslávi svoje osemdesiatiny a preto by som mu hneď na úvod rád zaželal všetko najlepšie, a ešte veľa príjemných kaviarenských posedení.
V dnešnej Literárnej revue vás čakajú dvaja výtvarníci – Martin Knut a Kateřina Šedá. V prvej hodine sa môžete tešiť na jednu staršiu a jednu novšiu súťažnú ukážku a hodina po 23. bude do veľkej miery venovaná netradičným cestovateľsko-turistickým sprievodcom. 
Našimi hudobnými hosťami budú Oren Lavie a Molly Johnson a na stretnutie s knižnými tipmi, zaujímavým hosťami a súťažnými ukážkami sa tešia: Dušan Macko a Dado Nagy. 
 
Tomáša Janovica som už v úvode spomenul a rovno sa pochválim, že o dva týždne bude v Literárnej revue mojim hosťom významný súčasný írsky prozaik John Boyne – autor kníh – Chlapec v pásikavom pyžame a Chlapec na vrchole hory, s ktorým som sa stretol iba pred pár hodinami. 
 
Stephen Leacock – poviedka Dolár, o ktorý som prišiel zo zbierky Literárne poklesky
Dnes začnem ukážkou z poviedky populárneho kanadského humoristu Stephena Leacocka, ktorý spracoval hádam všetky základné témy, s ktorými sa ľudia ťažko vyrovnávajú. Jednou z nich je situácia, keď niekomu požičiate (peniaze, knihu alebo niečo iné) - a on vám to - napriek ubezpečovaniu o svojej najlepšej vôli nechce vrátiť. 
Teda, tvrdí, že chce – len okolnosti sú vždy akosi proti tomu. Ako plynie čas, človek je v očakávaní vrátenia požičanej veci čoraz naliehavejší, frustrovanejší a na rafinované výhovorky dlžníka na pokazené auto, chorobu, sťahovanie, prírodné katastrofy, či smrť blízkej osoby už reaguje čoraz cynickejšie. 
Chcem tým povedať – ak by si ešte náhodou chcel odo mňa niekto niečo požičať – vyhnite sa radšej vetám typu – „Dobre vieš, že ja požičané veci vždy vraciam.“
Viem o tom svoje – a som si veľmi dobre vedomý, že aj ja sám požičané veci, ktoré sa už u mňa udomácnili, veľmi nerád vraciam. 
Nasledujúca ukážka od Stephena Leacocka hovorí o tom, že aj nevrátenie relatívne malej sumy peňazí môže byť pomerne traumatizujúce. Ukážku vám v preklade Františka Vrbu prečíta Robo Roth.
 
Oren LavieMedveď, ktorý tam nebol                                        
Skladby izraelského pesničkára, dramatika, režiséra a spisovateľa Orena Lavie dnes nehráme v Literárnej revue náhodou. Rád by som vám totiž predstavil jeho nádherne hravú, existenciálne poetickú a zábavnú detskú knihu s ilustráciami Wolfa Erlbrucha. 
Je o medveďovi, ktorý sa narodil v lese zo svrbenia a pomocou priateľov sa rozhodol zistiť kým vlastne je. Je veľa kníh, ktoré sa snažia byť nasilu hlbokomyseľné a dosť tlačia na pílu. Medvedia kniha Orena Lavie hovorí jednoduché veci, za ktorými sú však naozaj silné myšlienky povedané akoby mimochodom.
Snová, hravá a krásna kniha – nenechajte si ju ujsť. Ukážku z nej vám prečíta Alfréd Swan.
 
Rozhovor s Martinom Knutom  
Mojim prvým dnešným hosťom je Martin Knut – minimalistický výtvarník, ale aj marketingový poradca a predseda Ligy za duševné zdravie.
V týchto dňoch vychádza jeho výtvarná monografia Knut, ktorú zostavila Diana Majdáková v editorskej spolupráci so Zitou Ročkárovou a autormi sprievodných textov sú  Aurel Hrabušický, Gabriela Garlatyová, Jozef Macko a Diana Majdáková.
Vydanie knihy bolo spojené s výstavou nových obrazov Martina Knuta, ktoré okrem už spomínaného minimalizmu spája aj motív perforácie plátna.
 
Toľko rozhovor s výtvarníkom Martinom Knutom o jeho monografii nazvanej jednoducho a minimalisticky - KNUT. V ďalšej hodine sa budeme venovať cestovateľským sprievodcom s moravskou výtvarníčkou Kateřinou Šedou – autorkou knihy Brnox a vydavateľom Danielom Kollárom. Čakajú vás aj knižné tipy, mailová súťaž a dve súťažné ukážky.
 
Príjemný sobotný večer, počúvate druhú hodinu Literárnej revue rádia Slovensko, ktorú začnem tromi krátkymi knižnými tipmi. 
O tom, aké knihy ich v poslednom čase zaujali vám porozprávajú:
výtvarník Martin Knut: Malcolm Gladwell - Dávid a Goliáš
a šéfredaktorka časopisu Revue svetovej literatúry Gabriela Magová: Juraj Bindzár - Mlčky a krátko.
 
Vanda RozenbergováMuž z jamy a deti z lásky                          
Tretia dnešná súťažná ukážka pochádza z najnovšej prozaickej knihy slovenskej prozaičky Vandy Rozenbergovej, ktorá zaujala už svojou debutovou zbierkou poviedok Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov, ale aj minulou zbierkou nazvanou Slobodu bažantom
Najnovšia próza Vandy Rozenbergovej prináša príbeh trojice súrodencov, ktorí žijú po smrti mamy s invalidným otcom. V detstve mu jazvedčík odhryzol štyri prsty na nohe a teraz  cez deň hráva počítačové hry a v noci robí strážnika. Ustavičným hraním vyležal v gauči jamu a prezývajú ho tankista. A potom prečo sa hovorí o kríze otcovstva...
Úlohu hlavy rodiny na seba prevzal najstarší syn Peter, ktorý musí zvládnuť svoju sestru Valériu a mladšieho brata Jakuba – prezývaného Cabrera. Okrem toho tu je ešte svojrázna starká Edita a Valériina veľká láska.  
Text je pomerne košatý a povedal by som, že aj mierne zdĺhavý, postupne sa striedajú rôzni rozprávači, približne v polovici v ňom však nastane zvrat, ktorý sa prehupne až do krásnej pointy. Snažím sa tým naznačiť, že treba byť trpezlivý.
Ukážku z novej knihy Vandy Rozenbergovej vám prečíta Vlado Kobielsky.
 
Rozhovor s Kateřinou Šedou
Pred časom ma mimoriadne zaujala informácia o vydaní knihy moravskej výtvarníčky Kateřiny Šedej nazvanej Brnox. O to viac ma potešilo, keď táto kniha získala prestížnu cenu Magnesia Litera v kategórii publicistika. Ide o netradičného turistického sprievodcu brnenskou štvrťou Cejl. Hoci sa nachádza relatívne v centre mesta – toto miesto je sociálne výlučné a žije v ňom veľmi pestrá skladba obyvateľstva – od Rómov, Vietnamcov a Číňanov, až po Čechov a Moravákov. 
Čiže, názov knihy voľne asociuje - akýsi brnenský Bronx. 
Kateřina Šedá je známa ako autorka konceptuálnych sociálnych projektov. V roku 2011 vystavovala v londýnskej galérii Tate Modern. 
Jej BRNOX - turistický sprievodca štvrťou Cejl je originálna, vtipná a politicky nekorektná kniha, ktorá sa usiluje o citlivé pochopenie niečoho, čo tu roky existuje, vlastne to vôbec nepoznáme, ale máme z toho strach. 
Cejlom vás prevedú domáci - bezdomovci, revízor, vymáhač dlhov, čarodejnica, tatér, deratizátor a mnohí ďalší.
Kniha obsahuje historky, kresby, plagáty, rozhovory, reportáže, anekdoty, spomienky, čo umožňuje vyniknúť originálnemu grafickému dizajnu. Brnox je preto výnimočným knižným počinom a súčasne zberateľskou raritou. 
 
Spisovatelia sa často stretávajú s otázkou - do akej miery píšu o sebe a na základe čoho dokážu tak vierohodne opísať problémy hlavnej postavy, že sa s ňou dokáže čitateľ neskutočne stotožniť. 
Spisovateľ Pavel Vilikovský sa vo svojej najnovšej knihe pokúsil opísať zákulisie písania a vytvárania umeleckej fikcie. Veľmi vtipne zachytáva, aké je žiť súčasne v reálnom, aj vymyslenom svete. A ako to vyzerá, keď si postava odrazu začne žiť vlastným životom a vymkne sa autorovi z rúk.
Ivan je tuctový pracovník reklamnej agentúry, ktorý funguje všedným rodinným a pracovným životom. Má syna a manželku. Pri čítaní spoznal, že autor píše o ňom. Zahanbil sa a zatúžil dodať svojmu životu trochu viac lesku a dobrodružnejší charakter. Preto si začal románik s finančnou poradkyňou magistrou Okálovou. 
Témou novej knihy Pavla Vilikovského je zauzlenie dvoch svetov – reálneho a fiktívneho. 
Nasledujúcu ukážku z novely Pavla Vilikovského vám prečíta Lucia Vráblicová.
 
V dnešnej relácii by som vám rád predstavil aj nejakých iných turistických sprievodcov ako BRNOX a preto som zavolal aj Danielovi Kollárovi - vydavateľovi a autorovi, ktorý sa cielene venuje vydávaniu turistických sprievodcov.
 
Na záver tu mám ešte vaše mailové odpovede na súťažnú úlohu z minulej relácie: Pýtal som sa, akých turistických sprievodcov by ste privítali?
 
Ján Bogner napísal:
Už od mojich školských čias, ma zaujímali príhody dvojice cestovateľov - Zikmunda a Hanzelku. Aj teraz po mnohých rokoch, rád by som sa vrátil do minulosti a znovu by som počúval a čítal ich príbehy.
 
Mirka Bajusová napísala:
Keďže veľmi rada bicyklujem, ocenila by som turistického sprievodcu pre cyklistov. Mali by v ňom byť popísané nielen trasy k historickým pamiatkam, ale aj iné zaujímavé miesta v ich okolí. No a čo je veľmi dôležité, mali by tam byť popísané aj nástrahy, ktoré číhajú na cyklistov cestou na tieto miesta, napr. z ktorého dvora na Vás vyskočí aký pes. Predovšetkým na Slovenskom vidieku majitelia často neodhadnú pomer medzi výškou plota a veľkosťou zvieraťa, ktoré za ním chovajú.
 
Pavol Sokol napísal:
Privítal by som sprievodcu po stopách spisovateľov a poetov - napr.  Margity Figuli, či Jána Smreka.
 
Mária Krupíková napísala:
Veľmi by som uvítala knihu o cestovaní časom s podrobným manuálom.
Zatiaľ si vystačím s témami v knihách, ktoré by som mohla zaradiť k cestovateľským sprievodcom, samozrejme, že v prenesenom zmysle slova. Myslím tým cesty do fantazijných svetov, do zákutí ľudskej duše a psychiky, do sveta anatómie a fyziológie ľudského tela. Posledné spomenuté je už vyšší level, mohla by som to prirovnať k ceste do vesmíru.
 
Veľmi podobne to napísal aj Tomáš Senaj:
Ja by som privítal cestovateľského sprievodcu, ktorý by opisoval cestu na Mesiac, prípadne na niektorú z planét Slnečnej sústavy. Zaujímalo by ma, ako sa na takú cestu pripraviť, čo si vziať so sebou a najmä, ktoré miesta na Mesiaci navštíviť. Vesmírny turizmus je predsa na vzostupe a ja čakám, kedy aj slovenské cestovné kancelárie zaradia do ponuky nejaké medziplanetárne či intergalaktické zájazdy.
 
A Dorota Gvozdjaková napísala:
Dobrý sprievodca by mal byt taký, ktorý by predstavovali lokálni ľudia. Alebo by sprievodcu príbehmi "vytvorila" generácia našich starých rodičov - čo zažili, čo si pamätajú o meste kde vyrastali, konkrétne príbehy. Ak by sa mal spájať s ľuďmi, mohol by nasledovať vzorec "humans of new york", konkrétne miesta s fotkou a príbehom. Tu by sa čitateľ mohol skôr zamyslieť nad myšlienkou/príbehom človeka na konkrétnom mieste kde sa rozhovor odohral. 
 
Tak týmto poslucháčom posielame knižnú cenu a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei získava Matúš Stareček, ktorý napísal:
Ja by som si vedel predstaviť životný príbeh nejakého známeho, alebo fiktívneho človeka napísaný formou turistického sprievodcu. Čitateľ by sa mohol vybrať jednou z viacerých trás jeho života podľa vlastného uváženia.
 
Súťažná úloha do budúcej relácie je jednoduchá – napíšte svoj obľúbený aforizmus od Tomáša Janovica, ktorý 22. mája oslávi 80. rokov.
Písať môžete do konca budúceho týždňa na adresu [email protected]. Hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
 
Nabudúce bude našim hosťom írsky spisovateľ John Boyne.
Pekný záver víkendu vám prajú Dušan Macko a autor relácie - Dado Nagy.
 
 
RTV
← Predchádzajúci blog

George R. R. Martin: Hostina pre vrany

Nasledujúci blog →

Ondřej Neff: Jádro pudla