! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 14/2016

Príjemný letný večer, milí priatelia,

opäť po dvoch týždňoch vás vítam pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko a mám pre vás niekoľko ukážok z nových aj starších kníh.

Občas mám pocit, že ich vyberám podvedome podľa toho čo sa mi práve  v živote deje, ale dnes určite nie. Mám tu jeden rozchod, jedno rozprávanie alkoholika, vraždu mladej ženy, ale aj rozprávkový príbeh a pátranie po tajomných knihách, ktoré vás čaká na záver. To by ešte ako tak sedelo.

Mojimi dnešnými hosťami budú - autor monografie o Karolovi Plickovi Marián Pauer a historička Daniela Dvořáková – spoluautorka a zostavovateľka knihy Človek a svet zvierat v stredoveku.

Príjemné počúvanie vám prajú Dušan Macko, autor relácie Dado Nagy a náš hudobný hosť –  kolumbijské zoskupenie, ktoré vystúpilo aj včera na festivale Pohoda Monsieur Periné.

Dnes začneme novou knihou Anny Gavaldy  populárnej francúzskej autorky, ktorá v roku 2004 navštívila Slovensko. Hoci som mal tú česť s ňou vtedy urobiť aj veľmi príjemný rozhovor, nemôžem povedať, že by som bol náruživým fanúšikom jej próz ... Ich témy sa na môj v kus dosť často opakujú. Zvyčajne je to najmä túžba vyskočiť z kolobehu životnej rutiny a naštartovať niečo nové a zmysluplné.

Najnovšia kniha tejto autorky nazvaná Lepší život prezentuje pocity, túžby a frustrácie generácie dnešných dvadsiatnikov. Získali univerzitné vzdelanie, absolvovali dlhý proces hľadania zamestnania a po čase zistia, že ich život uviazol v provizóriu - na míle vzdialenom od splneného sna. Živia ich bizarné zamestnania, ktoré im umožňujú načas splácať účty, odvody a pôžičky. Formálne je síce všetko ako má byť – len samotnému životu chýba zmysel a duša.  

Oba príbehy mladých Parížanov – spája túžba po životnom reštarte.

Prvý príbeh 24 ročnej Parížanky Mathildé sa mi zdal pomerne konvenčný, omnoho viac ma zaujal druhý príbeh Yanna. Yann pochádza z Bretónska a v Paríži sa cíti ešte stále ako vidiečan. Vyštudoval dizajn, ale pracuje ako predavač elektronických hračiek.

So svojou parížskou priateľkou sa pár krát sťahoval, až ho presvedčila, že najlacnejšie bude bývanie s minimom vecí v byte jej príbuzných. Zlomom v Yannovom živote je stretnutie so susedom, ktorý mu čiastočne otvorí oči a tak sa Yann rozhodne urobiť osudový krok a nahrať svojej priateľke Mathildé rozlúčkovú reč na dnes už archaické médium - magnetofónovú kazetu.

Tak a v tejto chvíli nás čaká naozaj veľká vec. Reedícia slovenského vydania slávneho románu ruského autora Venedikta Jerofejeva. Toto dielo vznikalo v sovietskom Rusku v rokoch 1969-70.  Text sa šíril v strojopisných odpisoch a veľmi rýchlo ho spoznalo celé undergroundové Rusko. V roku 1973 vyšiel v Izraeli, v druhej polovici sedemdesiatych rokov v USA. V Sovietskom zväze oficiálne časopisecky až v rokoch 1988 – 1989, a knižne v roku 1990.

Táto tragikomická próza býva najčastejšie označovaná ako postmoderný román – poéma. Ide o sugestívnu spoveď hlavného hrdinu - alkoholika Veničku. Opisuje svoju cestu z Moskvy do mestečka Petušky. Hlavný hrdina po ceste, veľa pije, vedie dialógy s anjelmi, Satanom, Bohom, ale aj spolucestujúcimi a samozrejme - rozvíja sugestívne vnútorné monológy.

Pomocou epickej rozprávačskej konštrukcie jazdy vlakom z Moskvy do asi 120 km vzdialenej obce Petušky ponúka mnohovrstevnatý pohľad na sovietsku realitu, na ruský alkoholizmus a na to, ako sa pod vplyvom alkoholu neustále premieňa myslenie a vnímanie. 

Striedajú sa tu filozofické úvahy s banalitou každodennosti, komické s tragickým.

Tu je začiatok románu, kedy sa Veňa zobudí na schodoch, veľmi ho suší a vypraví sa na vlakovú stanicu.

To boli tri knižné tipy od herca Daniela Fischera, historičky Daniely Dvořákovej a spisovateľa Silvestra Lavríka. No a na úvod by som vás chcel potešiť ukážkou z novej rozprávkovej knihy hudobníka Braňa Jobusa, ktorý si pred niekoľkými rokmi začal robiť radosť písaním kníh pre deti. Jeho najnovšia kniha hovorí o liečivej sile príbehov.

Chlapec Radko - hľadá recept ako pomôcť svojej chorej priateľke Rosanke. Dostane sa mu do rúk zápisník, do ktorého si Rosanka písala rozprávku. A Radko sa rozhodne v jej príbehu pokračovať a chodieva jej ho do nemocnice čítať. V príbehu sa píše o víle Duchoslave, o uhľobarónovi a jeho nepodarenom synovi, ktorý vílu premenil na včeliu kráľovnú.

Pomôcť jej môže iba to, čomu sa tri mesiace robí forma, tri minúty do nej niečo leje a tri dni čaká, ako to dopadne.

Ja vám teraz ponúkam začiatok tohto nového príbehu, ktorý vám prečíta Juraj Kemka.

Je skvelé, keď sa človek môže na niečo tešiť. Večer sa napr. teší na raňajky, po raňajkách na obed, začiatkom leta na prázdniny – nech si už pod tým predstavíme čokoľvek ... a čitatelia detektívok sa môžu už dvanásty rok začiatkom leta tešiť na novú detektívku Dominika Dána. Tá najnovšia má názov Nežná fatamorgána.

Autor spája dve základné témy – prípad vraha mladých žien. A druhú - týkajúcu sa Nežnej revolúcie v roku 1989. Autor naznačil, že všeličo z jej pozadia zostane navždy zahalené tajomstvom – rovnako ako úspešne vyriešený prípad vraha mladých žien.

Všetko sa naoko dobre skončí – vrah už nebude vraždiť – a starý režim sa rozpadol. Páchatelia sú odhalení, hoci nepotrestaní. A pojem páchatelia nezahŕňa iba vraha, ale aj príslušníkov ŠTB, ktorí robia svoju prácu aj po zmene režimu.

Tento prípad patrí v intenciách dánových detektívok k chronologicky najstarším.

Prvá zo série vrážd mladých žien sa dokonca odohrala v roku 1987 – v čase, keď detektív Krauz na oddelení vrážd ešte nepracoval. Prípad vyšetrovali detektívi Burger s Hanzelom a napriek veľkej snahe sa im vraha nepodarilo vypátrať. O dva roky neskôr - v roku 1989 má už Krauz po niekoľkých mesiacoch na oddelení vrážd za sebou prvý veľký prípad.

Ponúkam vám obhliadku miesta činu prvej vraždy, ktorá sa odohrala v lete, v noci v parku.

Detektíva Burgera privezú v noci dvaja mladí príslušníci na miesto činu. A on ich vezme so sebou až k mŕtvole.

No a na záver som si pre vás nechal dramatickú knihu Dumasov klub španielskeho autora A. P. Reverteho,  ktorý sa síce medzi hosťami tohto festivalu nevyskytuje, ale určite patrí k najpopulárnejším španielskym prozaikom posledných 25. rokov.

V týchto dňoch vychádza v novom vydaní jeho slávny román, ktorý bol úspešne sfilmovaný pod názvom Deviata brána v hlavnej úlohe s Johnym Deppom.
Kniha nás uvádza do prostredia bibliofilov a obchodníkov s knihami.

Román sa začína smrťou jedného z najznámejších zberateľov kníh.

Hlavnou postavou je Lucas Corso, ktorý sa živí hľadaním vzácnych titulov pre zberateľov. V tejto oblasti už má veľmi slušné renomé a dostane za úlohu overiť pravosť rukopisu jednej z kapitol "Troch mušketierov" od Alexandra Dumasa.

Súčasne má pre iného zberateľa satanistických kníh vyriešiť tajomnú záhadu, ktorá už storočie sprevádza knihu "Deväť brán Ríše tieňov". Jej vydavateľa v roku 1667 za jej vydanie upálila inkvizícia na hranici so všetkými jeho knihami. Pri mučení priznal, že stále existuje jeden exemplár, ale o jeho majiteľovi nič neprezradil. Corso sa vydáva na cestu po znalcoch a historikoch literatúry celej Európy. A čím ďalej tým viac sa zamotáva do situácie, ktorá je pre neho čoraz nebezpečnejšia. Nevinné overovanie pravosti Dumasovho rukopisu sa mení na útek pred silami "temna".

Knižné tipy:

herec Daniel Fischer - Dan E. Burr, Michael Goodwin - Ekonomix

historička Daniela Dvořáková - Sándor Lénard - Údolí na konci světa

spisovateľ Silvester Lavrík - Iľja Erenburg - Ľudia, roky, život

Súťažná úloha: Ukážky z akých kníh v relácii zazneli. Píšte do 21. júla 2016 na adresu [email protected]. Hráte o 3 knižné ceny a 20,- € od siete kníhkupectiev Panta Rhei.


RTV

← Predchádzajúci blog

Vladimíra Šebová: Insomnia

Nasledujúci blog →

Lars Kepler: Ihrisko