! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 16/2016

Milí poslucháči,

v poslednom čase mám pravdepodobne čosi ako čitateľskú krízu. Nie, že by som čítal menej ako zvyčajne – skôr naopak. Mám však pocit, že iba máločo z prečítaného ma dokázalo naozaj strhnúť a zaujať spôsobom, že zabúdam na celý okolitý svet. Napriek tomu (kríza nekríza) som pre vás aj dnes vybral niekoľko ukážok z knižných noviniek, ktoré ma v poslednom čase (aspoň trocha) zaujali. Mojimi dnešnými hosťami budú – hudobník a autor detských kníh Braňo Jobus a spisovateľ Daniel Hevier, ktorý vám predstaví svoju novú výtvarno-prozaickú knihu  Tajné dejiny bielej kaligrafie. Okrem toho vás čakajú knižné tipy a možnosť vyhrať pekné ceny.

A dúfam, že aj vás poteší hudobný hosť dnešnej Literárnej revue – pán Louis Armstrong.  Príjemné počúvanie vám prajú Andrej Mračna a autor relácie Dado Nagy.  


Zygmunt Miloszewski  –  Domofón                                              

Na úvod pre vás mám knihu, s ktorou som trávil v poslednom období asi najviac času. Jej poľský autor ma pred časom uchvátil svojou skvelou detektívnou trilógiou o prokurátorovi Teodorovi Szackom. (Zapletení, Zrnko pravdyHnev)V týchto dňoch vychádza v slovenskom preklade autorova prvotina – panelákový horor odvolávajúci na slávny román Stephena Kinga Žiarenie. Krstných otcov však má táto kniha viac – medziiným aj fantastický realizmus Michaila Bulgakova.

Postupne sledujeme príbehy niekoľkých obyvateľov zvláštneho paneláka na waršavskom sídlisku Bródno, ktorých trápia nočné mory. A tie sa začnú premieňať na skutočnosť.Každá z postáv má samozrejme osobitý životný príbeh – či už je to reportér alkoholik Wiktor, ktorého opustila manželka, mladý študent Kamil, učiteľ na dôchodku, či mladomanželská dvojica - Robert a Agneška, ktorí prišli do Waršavy začať nový život. Hneď pri vykladaní nábytku však zažijú otrasný zážitok – vo výťahu sa nájde telo jedného s obyvateľov paneláka s odtrhnutou hlavou.A rôzne desivé udalosti postupne prichádzajú jedna za druhou – hoci sa obyvatelia veľmi dlho snažia sami seba presvedčiť, že sa vlastne nič vážne nedeje.Celá desivá atmosféra s množstvom kultúrnych a historických odkazov je metaforou života v bývalom režime, z ktorého sa takisto nedalo uniknúť.


Agda Bavi PainVýchod z raja                                                       

Druhá dnešná ukážka pochádza z novej poviedkovej knihy slovenského prozaika – košicko – tureckého pôvodu, žijúceho momentálne v Bratislave.V minulosti ma nesmierne zaujala jeho próza Koniec sveta, podľa ktorej bol nakrútený film Babie leto z košicko - kriminálno-mafiánskeho a cigánskeho prostredia.

Autorova nová zbierka poviedok je tak trochu mix rôznych motívov a postáv - padlí anjeli, blázniví partizáni, božskí atentátnici aj novodobí samovražední spasitelia. Preletíme paľbou v prvých líniách na postapokalyptickom bojisku, krvavými orgiami vampírov, klzkými laboratóriami, aj okázalými sprievodmi korunovačných slávností. V knihe nájdeme aj rituál otvárania masových hrobov či pochovávania minulosti.

Z tejto poviedkovej knihy najpotetovanejšieho slovenského autora som vybral ukážku z poviedky Detaché, ktorá sa odohráva v blažených minulých časoch v prostredí Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied. A hlavnou postavou a pozorovateľom pomalých udalostí je zriadenec ústavu – Tiger.


Najnovšia kniha Braňa Jobusa Zvon

Braňuško – ako ho všetci volajú - totiž zatúžil po vlastnom zvone. A tak si ho nechal odliať a doniesť domov. A potom o tom zvone napísal ďalšiu knihu. Zvon je symbolom fantázie a príbehov, ktoré svojou silou a krásou môžu ľuďom zachrániť život. 

V knihe ide v podstate o dva príbehy v jednom. V prvom - dievčatko Rosanka leží v nemocnici s vážnou srdcovou chorobou. Jej priateľ Radko, ktorý ju pravidelne navštevuje sa rozhodne pokračovať v JEJ príbehu zapísanom v zošite. Ten vymyslený príbeh je o nenásytnom majiteľovi baní Hlontíkovi a jeho zlom synovi Damiánovi, ktorí spôsobia povodeň a začarujú lesnú vílu Duchoslavu. Ale je tu aj celá skupina zábavných postav, pokúšajúcich sa kliatbu zvrátiť a vrátiť svetu jeho pôvodnú rovnováhu.


Virág Erdӧs – Moja vina a iné                                                         

A poďme k tretej dnešnej knižnej novinke, ktorá bola pre mňa veľmi príjemným prekvapením. Predstavte si, že niekto napíše uletenú knihu pre dospelých, tak akoby ju písal pre malé deti – formou groteskných príbehov, paródií a parafráz, detských básničiek a riekaniek. Nasledujúcu ukážku z nej vám ponúkam nesúťažne, keďže kniha Moja vina a iné práve vychádza a jej autorka Virág Erdӧs je doteraz u nás takmer neznáma.                                                             

V Maďarsku jej vyšlo viac ako desať kníh poézie a prózy. Autorka v nich reaguje na súčasné spoločenské problémy.  Virág Erdős je v Maďarsku veľmi populárna, viaceré jej básne priam zľudoveli, napĺňajú sály, zhudobnené vychádzajú na zvukových nosičoch. Jej texty sa vyznačujú hravosťou a grotesknou autorskou sebareflexiou. 


Frederic Forsyth – Outsider  

Pred nami je predposledná súťažná ukážka. Pochádza z autobiografie britského majstra špionážnych trilerov, ktorý sa preslávil skvelým románom Šakal.

Keďže jeho knihy boli vždy maximálne realistické – dlho sa špekulovalo, že tento autor má blízko k britskej rozviedke – známej ako MI6. Preto aj vydanie knihy jeho spomienok vyvolalo poriadny rozruch. Autor tu však okrem svojich osobných skúseností so svetom špionáže prináša aj množstvo zaujímavých podrobností z vlastného života a práce novinára.

Pre svoj kritický postoj k politike svetových veľmocí v regióne  rovníkovej Afriky bol prepustený z BBC a – paradoxne – nedostatok finančných prostriedkov ho donútil k písaniu. Špióni, svet tajných služieb z oboch strán vtedajšej Železnej opony a neviditeľný front studenej vojny hrajú významnú úlohu v autorových knihách písaných v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia...

 

John Boyne – Chlapec na vrchole hory                                               

Na záver som si pre vás nechal ukážku z novej knihy írskeho autora pre mládež, ktorá hovorí o tom ako ľahko sa dá vymyť mozog malého chlapca, resp. mladého človeka. Autor  sa už vo svojich predchádzajúcich knihách Chlapec v pásikavom pyžameNoe na úteku pokúsil opísať druhú svetovú vojnu očami dieťaťa. Vo svojej novej knihe sa opäť vrátil k druhej svetovej vojne v príbehu chlapca Pierrota, narodenému v Paríži francúzskej matke a nemeckému otcovi. Predčasná smrť oboch rodičov spôsobila, že sa po krátkej zastávke v sirotinci ocitol v horskom sídle Adolfa Hitlera, kde jeho teta Beatrix pracuje ako gazdiná. Hitler chlapcovi do istej miery nahrádza otca a venuje mu prekvapivo veľa času – rozpráva sa s ním a požičiava mu knihy zo svojej knižnice. Pierrot sa v ňom vidí, túži sa mu podobať, navyše svedkom mnohých historických okamihov, napríklad návštevy vojvodu z Windsoru s manželkou Wallis Simpsonovou. Postupne zavrhne svoju minulosť – aj kamarátstvo so židovským chlapcom Anšelo.

Okrem iného v knihe zaznieva aj téma zmeny postojov k iným ľuďom, ktorých možno ešte nedávno mali radi a ktorých sa zriekajú na základe nejakej vštepenej idei či ideológie, ako sa to už mnohokrát v dejinách stalo a deje aj teraz.


Knižné tipy:

hudobník Nikolaj Nikitin - Tove Jansson - Blíži sa kométa (Mumintrolovci) 

poetka Mirka Ábelová - Kate Bolick - Jej vlastný život

spisovateľ Daniel Hevier - Donato Carrisi - Súd duší


Súťažná úloha: Aká kniha vás v poslednom čase zaujala?



RTV

← Predchádzajúci blog

Stephanie Arnoldová: 37 sekúnd

Nasledujúci blog →

Michael Puett a Christine Gross-Loh: Cesta