! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 2/2017

Argentínec Carlos Mária Dominguéz vo svojej novele Dom z papiera napísal, že pri tichom čítaní vydávame v nepostrehnuteľnej frekvencii zvuk písmen. Tento hlas neprestáva znieť a hoci je veľmi tichý, nikdy nezaniká. Interpretuje každý riadok ako hudobný nástroj partitúru. 

Dúfam, že v dnešnej Literárnej revue rádia Slovensko budete tento tichý čítajúci hlas počuť. Mám pre vás opäť pripravených niekoľko knižných noviniek, možnosť zapojiť sa do telefonickej súťaže a s mojimi hosťami - arabistkou Emíre Khidayerfotografom Alanom Hyžom sa pozhovárame o ich gastronomicko-poznávacej knihe po krajinách arabského sveta Arábia chutí.     

Našim hudobným hosťom bude džezový spevák Ian Shaw a príjemné počúvanie vám v tento zasnežený deň, resp. večer prajú - Andrej Mračna a autor relácie Dado Nagy.

Pavel Šrut - Párožrúti sa vracajú

V týchto dňoch sa do slovenských kín dostáva koprodukčný český film Lichožrúti, ktorý vznikol na motívy rovnomennej rozprávkovej knihy českého autora Pavla Šruta
Tento príbeh o malých bytostiach, ktoré žijú nepozorované v našich domácnostiach a živia sa vždy iba jednou ponožkou z páru má už tri knižné pokračovania, a to druhé - nazvané Párožrúti sa vracajú vychádza práve v slovenskom preklade Jána Litváka.
Film Lichožrúti sa dosť odlišuje od knižnej predlohy. Témou knihy je najmä osamelosť a túžba po nájdení páru. Film je viac gangsterským príbehom o boji medzi dvoma skupinami Párožrútov – tými dobrými, ktorí sa o ponožky s ľuďmi delia a tými, ktorí berú všetko bez rešpektu.
Aj vo filme sa však zachoval motív hľadania rodiny, blízkych ľudí a párožrútskej identity.

Kniha Párožrúti získala v Čechách cenu Magnesia litera a ocenili ju dokonca ako najlepšiu detskú knihu desaťročia.
Dnes vám ponúknem ukážku z druhého dielu Párožrúti sa vracajú. Párožrútik Chichúň sa v ňom vybral do Afriky hľadať svojich rodičov, ktorí tu vykonávajú misijné aktivity medzi chudobnými africkými párožrútmi. Po mnohých peripetiách sa Chichúňovi podarí rodičov nájsť, ale musí prekonať nástrahy záhadného párožrúta Bona, ktorý sa chce stať ponožkovým vládcom celého čierneho svetadielu. V budúcej relácii vám prinesieme aj rozhovor s ilustrátorkou Párožrútov, animátorkou, spoluautorkou scenára a režisérkou filmu v jednej osobe.
Ukážku z novej knihy Párožrúti sa vracajú vám v preklade Jána Litváka prečíta Vlado Kobielsky. Pôjde o scénu, v ktorej párožrút Chichúň padol do rúk čudného maličkého pánka, ktorý sa volá Sir Jameson Archibald Sockwell. Zbohatol na výrobe írskej whisky a stal sa z neho priateľ a zberateľ párožrútov.

Lars Vasa JohanssonKúzelníkov únik z reality                         

Jednou z kníh, ktoré ma v poslednom čase zaujali bol aj debutový román Kúzelníkov únik z reality súčasného švédskeho hudobníka, filmového scenáristu a románopisca. Prostredníctvom absurdného humoru a severskej fantastiky krásnym spôsobom rozpráva príbeh o kríze stredného veku.
Jej hlavnou postavou je 45-ročný profesionálny kúzelník Anton, ktorý predvádza svoje triky zväčša v domovoch dôchodcov po celej krajine. Racionálne založený Anton raz v noci po kúzelníckom vystúpení zablúdi v Národnom parku Tiveden medzi nadprirodzené bytosti a ako trest za to, že odmietol pomoc víle, je označený znamením smrti. Strážcovia parku mu radia splniť tri úlohy, aby sa prekliatia zbavil a prestali ho stíhať rôzne nehody. Anton však ničomu z toho neverí a napriek očividným dôkazom nie je ochotný zo seba robiť hlupáka, poskakovat nahý a jesť tajomnú malinovú roládu. Nakoniec sa do zázračného lesa predsa len nechá vtiahnuť, len aby zistil, že je ešte väčší stroskotanec, než si o sebe myslel. Má iba dve možnosti — buď bude žiť tak, ako doteraz, alebo sa pokusi splniť úlohy, zbaviť sa znamení smrti a zmeniť svoj život.
Ukážka z tejto knihy sa začína vo chvíli, keď Antonovo auto v noci narazí do červenej pohovky ležiacej uprostred cesty.

Mojimi dnešnými hosťami sú arabistka Emíre Khidayer a fotograf Alan Hyža, ktorí vytvorili unikátnu knihu o arabskej gastronómii - a nielen o nej. V priebehu troch rokov navštívili v sedemnástich arabských krajinách trhy, domácnosti a miesta kde sa podáva dobré jedlo.
Emire Khidayer po knihách Arabský svet – iná planéta a Život po arabsky znova približuje nie príliš známy svet Arabov a ich kultúry. Cez príbehy, zvyky a recepty otvára dvere do kuchýň štyroch arabských regiónov - Úrodného polmesiaca, Arabského polostrova, krajín Nílu a faraónov, a severnej Afriky.
Toľko prvá časť nášho rozhovoru s Emíre Khidayer a Alanom Hyžom - o gastronomických špecifikách arabského sveta a knihe Arábia chutí sa budeme rozprávať v nasledujúcej hodine.

Príjemný dobrý večer, počúvate druhú časť Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás okrem iného čakajú ešte tri ukážky z nových kníh, pokračovanie rozhovoru s Emíre Khidayer a Alanom Hyžom o knihe Arábia chutí, vyhodnotenie mailovej súťaže z minulej relácie a na úvod tri knižné tipy.

Aké knihy teda v poslednom čase zaujali vedúceho kultúrnej rubriky denníka N Olivera Reháka, ilustrátorku a režisérku Galinu Miklínovú a spisovateľa Petra Balka? 
Iba zosumarizujem, že šlo o knihy: Dežo UrsínyJabloň v zime, román Fína Pasi Ilmari Jääskeläinena Literární spolek Laury Sněžné a publikáciu švédskej autorky Elizabeth AsbrinkA vo viedenskom lese stále stoja stromy.

Terry PratchettDo boja s človekom                                                

No a pred nami je tretia súťažná ukážka z novej knihy, ktorá má niekoľko spoločných čŕt s Párožrútmi. V prvom aj v druhom prípade sú hlavnými postavami malé bytosti, ktoré žijú nepozorovane v ľudskom svete. Tentoraz ide o trilógiu o maličkých bytostiach – nómoch známeho britského autora fantasy románov. V prvej časti sa nómovia vedení Valihrachom dostali do obrovského Hypermarketu, v ktorom už žijú tisícky iných nómov. Postupne sa zoznamujú s jeho pravidlami a špecifickým náboženstvom a čoskoro zistia, že Hypermarket čoskoro zbúrajú.

V druhej časti trilógie, z ktorej bude aj nasledujúca ukážka, sa ocitnú opäť vonku pod holým nebom v starom kameňolome a zažijú - čo je to sneh a útrapy zimy. Navyše, dovtedy prázdny kameňolom sa má znova otvoriť a vyzerá to, že nómovia budú musieť opäť bojovať o holý život. Tentoraz s človekom, a sú pripravení na to využiť akéhokoľvek spojenca – napríklad draka zakliateho v hore. Aká pekná paralela s realitou...
Ukážku z Druhej knihy nómov nazvanej Do boja s človekom vám v preklade Vladislava Gálisa prečíta Boris.

Jednou z noviniek konca roka je aj krásna a výpravná publikácia o arabskom svete a arabskej gastronómii nazvaná Arábia chutí. Jej autormi sú arabistka Emíre Khidayer a fotograf Alan Hyža, ktorí na tejto knihe pracovali celé tri roky. Gastronómia je v tomto prípade jednotiacim motívom na vstup do arabského sveta, keďže výber potravín, príprava jedla, ale aj rôzne pravidlá a obmedzenia odrážajú mentalitu národa a jeho kultúru.

Michael Hjorth & Hans RosenfeldHrob v horách                         

Nasledujúca ukážka bude tentoraz venovaná oddychovému žánru – detektívke. Jej autormi sú dvaja švédski scenáristi, ktorí stvorili postavu policajného psychológa a sebastredného sukničkára - Sebastiána Bergmana. Po románoch Temné tajomstvá Učeň prichádza tretie pokračovanie nazvané Hrob v horách.

Román a začína tým, že dve priateľky na výlete v horách v severnom Švédsku pri nehode objavia kostru ruky. Privolaný policajný tím Torkela Hoglunda na mieste činu nájde hneď šesť zakopaných tiel, z ktorých dve určite patrili deťom. Dve dospelé osoby sa im podarí identifikovať, no identita zvyšných štyroch zostáva záhadou. Mnoho vecí v rámci vyšetrovania nedáva zmysel. Sebastian Bergman, ktorý je súčasťou vyšetrovacieho tímu, využíva túto situáciu aj na to, aby unikol svojej expriateľke. Tu je teda ukážka z detektívneho románu Hrob v horách a vy nám môžete zavolať, ako sa volajú jeho autori.
V preklade Lenky Kočišovej a Zuzany Inczingerovej vám ukážku prečíta Alfréd Swan.

Zuzana ŠirokáJabloňové lásky                                                   

Posledná piata dnešná ukážka bude z románu slovenskej autorky, ktorý mi svojou zmyselnou poetikou v mnohom pripomínal štýl a tému príbehov Joanne Harrisovej – napr. jej Čokoládu alebo Černicové víno.

Zápletka nového románu Zuzany Širokej – Jabloňové lásky vychádza zo situácie človeka, ktorému sa v jednom momente zrúti celý predchádzajúci život.
Musí nájsť reštart a spôsob ako žiť ďalej. A presne to sa stalo hlavnej hrdinke tohto románu -  tridsiatničke Simone. V krátkom čase prišla o všetko, čo bolo pre ňu dôležité: nečakane jej zomrela matka, vzápätí prišla o prácu v časopise a opustil ju jej dlhoročný milenec.
A tak zbalila svoj mestský život a presťahovala sa na vidiek, do starého penziónu uprostred jabloňového sadu, v ktorom vyrastala nielen ona, ale aj jej mama, stará mama a viacero prababičiek. Denníky týchto žien, siahajúce viac než storočie dozadu, jej pomôžu pochopiť samu seba a objaviť svoje korene. Ukážku z románu Zuzany Širokej Jabloňové lásky vám prečíta Lucia Vráblicová.   

 V minulej relácii bolo vašou úlohou napísať nám ukážky z akých kníh v nej postupne odzneli. Za správne odpovede posielame knižné ceny – tentoraz samým mužom - Stanovi Kochanovi, Ottovi Kohulákovi, Miroslavovi Kriškovi a Danielovi Búlikovi.
Knižnú poukážku v hodnote 20 eur získava žena – Mária Macejková.

Súťažná úloha do budúcej relácie, ktorá nás čaká až 4. februára znie: Aká kniha vydaná v minulom roku vás najviac zaujala?
Písať môžete opäť na adresu literarnarevue©rozhlas.sk až do 2. februára a hráte opäť o tri knižné ceny a jednu 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei. 
Otázka teda znie – aká kniha vydaná v roku 2016 vás najviac zaujala a prečo?

V budúcej relácii by som sa rád pozrel na najúspešnejšie knihy roka 2016.

Pekný zasnežený víkend – dnešnú Literárnu revue pre vás vysielali Andrej Mračna a autor relácie – Dado Nagy.

  

 RTV

 

 

← Predchádzajúci blog

Januárový literárny kvíz za nami

Nasledujúci blog →

Literárna revue 1/2017