! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 20/2016

Príjemný sobotný večer, milí priatelia,

vitajte po dvoch týždňoch opäť pri počúvaní sobotnej Literárnej revue rádia Slovensko – relácie o knižných novinkách a zaujímavostiach. 

Dnes privítame dvoch exkluzívnych hostí – spisovateľa Salamana Rushdieho, ktorému práve v týchto dňoch vychádza nový román Dva roky, osem mesiacom a 28 nocí a svetoznámeho fotografa prírodných scenérií Filipa Kuliseva.   

Tradične sa môžete tešiť aj na päť súťažných ukážok, knižné tipy a hudbu od írskej skupiny U2. Príjemné počúvanie vám prajú Dušan Macko a Dado Nagy.

David Grossman – Vojde kôň do baru                                

Prvá dnešná súťažná ukážka pochádza z nového románu izraelského prozaika, ktorého u nás poznáme najmä vďaka jeho knihe Žena, ktorá uteká pred správou a z českého prekladu kníh Mít s kým běžet a krásnej rozprávke pre deti Pohádky pro Itmara a Rúth.

Dej autorovej najnovšej prózy sa odohráva v malom meste v stand-upovom klube.

Na pódium vychádza skúsený komik Dovale, ktorý si dokáže podmaniť publikum svojimi vydarenými aj menej vydarenými vtipmi, narážkami, pokrikmi a príhodami. Dovale sa však správa čudne a nevypočítateľne. Z času na čas úplne vypadne z úlohy komika a jeho rozprávanie sa začne meniť a bolestnú osobnú spoveď. Publikum je zaskočené, lebo nevie, čo sa pred nimi vlastne odohráva a či sa má smiať alebo plakať.

V publiku sedí aj Dovaleho dávny priateľ z detstva, ktorý nechápe prečo ho Dovale na túto svoju šou vlastne pozval.

Čitateľa môže pomýliť komixová obálka a začiatok románu v duchu stand-upového komického vystúpenia. Určite však nejde o humoristický román – skôr naopak – témou je vyrovnanie sa so zármutkom zo straty blízkeho človeka.

Autorov najmladší syn Uri, pre ktorého začal túto knihu písať, bojoval v auguste 2006 počas vojny v Libanone. Jeho otec sa spolu s Amosom Ozom snažil s izraelskou vládou vyrokovať dohodu o skončení ostreľovania. Dva dni nato Uri v Libanone zahynul.

Mojim dnešným vzácnym hosťom je spisovateľ Salaman Rushdie, ktorému po jeho autobiografickej knihe Joseph Anton - Spomienky vychádza nový (desiaty) román nazvaný Dva roky, osem mesiacom a 28 nocí. Náš rozhovor sa uskutočnil 18. augusta. 

Dohoda znela, že o desiatej hodine newyorského času má Salman Rushdie zavolať na môj mobil. Bol takmer na sekundu presný a druhú polovicu toho čo nasledovalo budete môcť teraz počuť.

Román Dva roky, osem mesiacom a 28 nocí mnohých prekvapí - tónom, surreálnou fabuláciou a najmä spôsobom, akým reaguje na chaos a rozklad súčasného sveta.

Je čiastočne príbehom o láske, ale najmä veľmi zábavným mixom bláznivej rozprávky, fantastiky, komixových superhrdinov a stredovekej islamskej filozofie.   

Prológ sa začína príbehom islamského filozofa z 12. storočia Ibn Rushda, do ktorého sa zamiluje postava z ríše fantázie – mladá a krásna džinka.  

Julian Barnes - Šum času                                                            

Keď ma ešte nepoznala, Arthur a George, Flaubertov papagáj alebo História sveta v 10 a pol kapitolách.

Ústrednou postavou jeho najnovšieho románu je ruský hudobný skladateľ Dmitrij Šostakovič - kedysi svetoznámy i zatracovaný, zakazovaný, ale i oceňovaný, chránený i prenasledovaný samotným Stalinom.

Spolu so Šostakovičom ožívajú na stránkach románu Dmitrij Prokofiev i Boris Pasternak, švihácki noblesní maršali a prešibaní osobní šoféri, manželky, milenky i prostitútky, ako aj Stalinovi zákerní prorežimoví prisluhovači z čias kultu osobnosti.
S atmosférou vojny sa v rozprávaní nestretávame priamo, ale na pozadí osudu sovietskeho skladateľa, ktorý prechádza peripetiami chvíľami až komického desu v časoch kolektivizácie krásy.

O svojich knižných objavoch vám teraz porozprávajú:
literárny redaktor Egon Tomajko - Guram Odišarija - Prezidentov kocúr 
spisovateľ Boris Filan - Veronika Šikulová - Petrichor 
spisovateľ  Martin Kasarda Salaman Rushdie - Dva roky, osem mesiacom a 28 nocí

Federico Axat - Posledná možnosť úniku                                         

Ide o psychologický triler argentínskeho spisovateľa, ktorý niekoľko rokov pôsobil v Spojených štátoch amerických. Hlavnou postavou jeho štvrtého románu je právnik Ted McCay, ktorý by mohol byť so svojim životom absolútne spokojný nebyť toho, že mu diagnostikovali nádor na mozgu.
Po dôkladnej úvahe sa rozhodne spáchať samovraždu. A práve, keď už sedí s pištoľou za stolom, začne niekto búchať na dvere.
Ted sa rozhodne samovraždu odložiť a pozrieť sa, koho to čerti nesú.

A od tohto okamihu sa začne odvíjať krutý príbeh, plný neočakávaných zvratov. Neznámy návštevník má pre Teda pozoruhodný návrh: ponúkne mu členstvo v tajnej organizácii, ktorá zabíja vrahov, čo ušli spravodlivosti. Ted ponuku prijme, ale po čase zistí, že zavraždil aj nevinného človeka. Začne tušiť, že mu niekto nastražil pascu a on sa do nej chytil. Jednoducho - niekto ním manipuluje. Ted už neverí ničomu, ani sebe, ani ľuďom, ktorí ho obklopujú.

Filip Kulisev - ELEMENT

Mojim druhým dnešným hosťom je známy fotograf prírodných scenérií a autor projektu Amazing Planet - Filip Kulisev, ktorý práve vydáva svoju ôsmu fotografickú publikáciu Element. Jej názov odkazuje na stavebné kamene nášho sveta, štyri základné živly – oheň, zem, vodu a vzduch. Krstným otcom knihy bol prezident Andrej Kiska, ktorý ju pokrstil najstarším pieskom na Zemi z namíbijského národného parku Namib Naukluft.

Kniha je rozdelená na štyri časti podľa existujúcich klimatických pásiem. Nachádza sa v nej viac ako 400 fotografií, ktoré zvýrazňujú geografické fakty o navštívených lokalitách.

Filip Kulisev hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody.

John Grisham - Osamelý strelec                                                         

Ak sa povie - právnický triler, väčšine z vás automaticky napadne jediné meno - John Grisham - autor románov z právnického prostredia ako Firma, Kedy zabiť, Partner, Testament alebo Prípad Pelikán.

Hlavnou postavou jeho najnovšieho románu je takisto právnik, ale trochu špeciálneho razenia. Sebastian Rudd pracuje v upravenej dodávke s nepriestrelnými oknami, wi-fi, barom, chladničkou, koženými kreslami, skrytým priečinkom na zbrane a ozbrojeným šoférom. Nemá firmu ani spoločníkov - zamestnáva iba šoféra, bodyguarda, dôverníka a nosiča golfových palíc v jednej osobe. Býva sám v neveľkom, ale bezpečnom byte, kde je hlavným kusom nábytku starožitný biliardový stôl.

Sebastian obhajuje ľudí, ku ktorým by sa ostatní právnici ani nepriblížili: potetovaného chlapca, údajného člena sekty satanistov, ostrieľaného zločinca v cele smrti, majiteľa domu zatknutého za streľbu na zásahovú jednotku, ktorá mu omylom vtrhla do domu. 
Nenávidí nespravodlivosť, neznáša poisťovne, banky a veľké korporácie, nedôveruje úradom a vysmieva sa pravidlám etického správania v justičnej praxi. Sebastian Rudd je jednou z najvýraznejších a najvýstrednejších postáv tohto autora. 

Veronika Šikulová - Petrichor                                                         

Posledná ukážka je z knihy poviedok úspešnej slovenskej prozaičky, známej svojim eruptívnym rozprávačským štýlom plným obrazov, vôní, farieb, zvukov, básnických obrazov a poetických scén z vlastného života, rodinnej histórie a modranského regiónu. Presne taká je aj jej najnovšia kniha poviedok, v ktorej píše o zdanlivo celkom obyčajných veciach – o rozhovore v kuchyni, o rodinných jedlách, o obľúbených zvukoch, o upratovaní, o kvetoch a svojej krásne neudržiavanej záhrade, o chvále pomalosti a o ľudskej intímnej blízkosti.

Autorka píše pre radosť z písania a je to cítiť. Nasledujúca ukážka hovorí o náhodnom stretnutí s bývalou učiteľkou z Modranskej hudobnej školy, ktorú stretla v Bratislave v električke.

Pred nami je ešte vyhodnotenie mailovej súťaže z minulej relácie. Spýtal som sa vás – s akou knihou by ste si želali stráviť voľný a krásne daždivý deň, kedy nemáte okrem čítania žiadne iné povinnosti.

Mirka Bajusová napísala:
Počas daždivého dňa, ktorý by som mohla stráviť v posteli čítaním, by som určite siahla po niektorej z kníh Dominika Dána alebo Jo Nesba. Čítajú sa jedným dychom a môžem ich len odporúčať. Tých kníh je viac, len voľných daždivých dní nie je v poslednom čase toľko.

Ján Bogner napísal:
Mojou obľúbenou knihou, ku ktorej sa rád vraciam, aj za zlého počasia, je román, Gróf Mathias Sandorf, autorom je Jules Verne. Prvýkrát som sa s touto knihou zoznámil, ešte na základnej škole.  

Miroslav Kriška napísal:
Vyjadrujem sa síce neskoro, ale dosiaľ bolo naozaj pekné, až letné počasie. Držím sa myšlienky :  Ak chceš niečo múdre do postele - zober si knihu!
S chuťou si prečítam protivojnový román Josepha Hellera "Hlava XXII", táto irónia a satira na vojnu a vojakov mi vždy zlepší náladu.

Miroslava Jakubíčková, nám napísala:
Daždivé dni mám omnoho radšej ako tie slnečné – aspoň môžem doma čítať bez veľkých výčitiek svedomia. Je mi v podstate jedno čo, ale k mojim najobľúbenejším autorom patria Haruki MurakamiAlessandro Baricco s ich mystickými a poetickými príbehmi.

Želáme vám krásnu nedeľu plnú oddychu, dobrých kníh a pekných príbehov.

Na stretnutie o dva týždne sa tešia Dušan Macko a Dado Nagy.

 

RTV

← Predchádzajúci blog

Agnés Martin-Lugand: Život je ľahký, nerob si starosti

Nasledujúci blog →

Vyzeráš ako Francúzka a Vyzeráš ako Francúz