! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 20/2017

Príjemný sobotný večer, vítam vás pri počúvaní poslednej septembrovej Literárnej revue rádia Slovensko, ktorá bude dnes venovaná najmä literatúre pre deti a mládež, ale samozrejme aj všetkým tým, ktorých zaujímajú slovenské ľudové rozprávky, rozprávkové postavy a silné príbehy o dospievaní. Mojimi hosťami dnes budú – hudobník a autor dvoch detských kníh o Živote Adama - Peter Opet, a editorka nového vydania Prostonárodných slovenských rozprávok Pavla Dobšinského Jana Pácalová
Čakajú vás knižné tipy, mailová súťaž a ska hudba od skupiny Polemic
Príjemné chvíle vám prajú Dušan Macko a Dado Nagy 
 
Dnes to to teda bude najmä o detskej literatúre, ale nielen o nej. Dvadsiateho siedmeho júna tohto roku zomrel vo veku 91 rokov britský autor detských próz, ktorého najznámejším dielom bola séria kníh o medvedíkovi Paddingtonovi. Tento malý medvedík pricestoval z čiernočierneho Peru do Londýna, kde sa ho ujala rodina Brownovcov, a to jej navždy zmenilo život. 
Paddington má totiž veľmi zvláštne zvyky a dejú sa okolo neho čudné veci. Svoje meno dostal podľa Paddingtonskej vlakovej stanice, na ktorej ho objavili. 
Táto séria kníh o Paddingtonovi mala na celom svete obrovský úspech, predalo sa z nej vyše 35 miliónov kusov a bola aj úspešne sfilmovaná. 
Autor napísal aj ďalšiu sériu, ktorá už nie je taká známa a jej hlavnou postavou je guinejské prasiatko Olga da Polga.
Dnes pre vás mám ukážku z najnovšej knihy príbehov o Paddingtonovi nazvanej Už zase ten Paddington. Nájdete v nej napr. nevydarený pokus s prípravou karameliek, ktorý sa takmer skončí operáciou, opravu televízora, pri ktorej musí asistovať polícia a Paddingtoonovu účasťou vo vedomostnej  televíznej šou, o ktorej hovorí aj nasledujúca ukážka. V preklade Miroslavy a Jána Gavurovcov vám ju prečíta Boris Farkaš.
 
Peter Petko OpetŽivot Adama 2 - Rebel to má ťažké                                             
A pred nami je druhá súťažná ukážka pre mládež. Jej rozprávačom je šiestak Adam, ktorý má 11 rokov, dvoch rodičov, dvoch mladších súrodencov a pomerne klasické záľuby – hry na počítači, graffity a domácu výrobu výbušnín. Okrem toho má rád sladkosti a neznáša, keď mu prikazujú - čo má a čo nemá robiť. Keď však chce, vie byť aj celkom akčný, teda najmä vtedy, ak sa tým dajú zarobiť nejaké peniaze alebo získať sladkosti. A pozoruhodne sa orientuje aj v domácej politike. V nasledujúcej ukážke sa Adam rozhodne urobiť niečo pre svojich rodičov, ktorí majú práve na Valentína výročie zoznámenia. Ukážku z knihy Život Adama 2 s podtitulom Rebel to má ťažké vám prečíta Daniel Fischer. 
 
Rozhovor s Peterom Opetom 
A ja už vítam svojho dnešného prvého hosťa – Petra Opeta - hudobníka - člena skupiny Polemic a autora dvoch kníh o rebelovi z piatej a najnovšie šiestej triedy.
Peter Opet v knihe Život Adama a Život Adama 2 opísal príbehy svojho syna, ktorý na krste tvrdil, že v druhom diely je už pravdy oveľa viac ako v tom prvom. 
Petra Opeta som sa spýtal, či už mal (okrem pesničkových textov) pred touto sériou kníh o Adamovi nejaké literárne ambície.
 
                                                                                                                  
Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej reve rádia Slovensko, v ktorej vás okrem iného čaká aj rozprávanie o slovenských ľudových rozprávkach Pavla Dobšinského a rozhovor s literárnou vedkyňou a odborníčkou na rozprávky Janou Pácalovou
 
No a začneme troma knižnými tipmi našich hostí. Aké knihy teda zaujali už spomínanú:
hudobníka Petra Opeta: Ondrej Štefánik - Bezpresté mesto 
a divadelníčku a pedagogičku Jaroslavu Šiktancovú: Josef Schovanec - O kolečko míň a Vítejte v Autistánu
Toľko tri knižné tipy Jany Pácalovej, Petra Opeta a Jaroslavy Šiktancovej.
 
Pavol Dobšinský – Prostonárodné slovenské rozprávky I, II a III
A teraz pre vás mám unikátny knižný projekt. Vydavateľstvo TATRAN sa pri príležitosti sedemdesiateho výročia svojho založenia rozhodlo pripraviť reedíciu jednej z najčítanejších kníh svojej histórie - Prostonárodných slovenských rozprávok Pavla Dobšinského. Na jazykovej úprave Eugena Paulinyho a klasických ilustráciách Martina Benku vyrástlo niekoľko generácií čitateľov. 
Keďže prvé trojzväzkové vydanie vyšlo pred viac ako šesťdesiatimi rokmi, nové vydanie edične pripravila literárna vedkyňa Jana Pácalová, ktorá slovenským rozprávkam zasvätila svoju akademickú dráhu. 
Prostonárodné slovenské rozprávky sú klenotom slovesného umenia, ktoré sa tradovalo na našom území celé stáročia z pokolenia na pokolenie. Až v devätnástom storočí začali romantici rozprávky cielene zapisovať a vydávať. 
Mnohé námety boli prevzaté z dávnych pohanských bájí, stretávame sa v nich s fantastickými postavami Slnca, Mesiaca, Vetra, drakov, stríg, veštcov a hádačov. 
A je jasné, že dobro tu vždy víťazí nad zlom. Ukážku z rozprávky Kraľčík, Kucharčík a Popolčík od Pavla Dobšinského vám prečíta Alfréd Swan. 
 
Rozhovor s Janou Pácalovou
Mojim druhým dnešným hosťom v Literárnej revue je Jana Pácalová - literárna vedkyňa, poetka a editorka nového vydania Prostonárodných slovenských rozprávok Pavla Dobšinského. V prvom rade, ako je to vlastne s Dobšinského autorstvom? V prípade predchádzajúcej ukážky sa uvádzajú napr. traja rozprávači, ktorí rozprávku podali. 
 
Nasledujúca nesúťažná ukážka pochádza z debutového románu súčasného talianského autora Paola Cognettiho Osem hôr, ktorý práve vychádza v slovenskom preklade Martiny Kolenovej. 
Jeho hlavnou postavou a rozprávačom je Pietro - chlapec z mesta, plachý a samotár. 
Jeho matka pracuje ako zdravotná asistentka v poradni na okraji Milána. Otec je chemik vo fabrike, podozrievavý a nervózny muž, ktorý sa každý večer vracia domov plný hnevu. Pietrových rodičov spája spoločná vášeň: spoznali sa v horách, zamilovali sa do seba v horách. Hory ich navždy spojili aj počas prežitej tragédie a súčasné Miláno ich napĺňa iba ľútosťou a nostalgiou. Keď na úpätí horského masívu Monte Rosa objavia dedinku Grana, cítia, že tu nájdu pokoj pre svoju dušu. Pietro tu trávi všetky letá a práve tu sa aj spriatelí s rovesníkom Brunom. Tak sa začínajú ich roky bádania a objavovania medzi opustenými domami, mlynom a strmými horskými chodníkmi.
Román Osem hôr je príbehom o priateľstve medzi dvomi chlapcami, neskôr medzi dvomi úplne odlišnými mužmi – dobrodružná cesta zložená z útekov a pokusov o návrat k ustavičnému hľadaniu cesty k sebapoznaniu. Ukážku z neho vám prečíta Vlado Kobielsky.
 
A pred záverom pre vás mám ešte jednu súťažnú ukážku zloženú z dvoch básní významnej poľskej poetky a nositeľky Nobelovej ceny za literatúru. Pochádzajú z nového výberu autorkinej poézie nazvaného Trochu o duši. Moja otázka znie, ako sa táto poľská poetka volá? Básne vám v preklade Sylvie Galajdy prečíta Lucia Vráblicová.
 
Na záver pre vás mám tradične mailovú súťaž. V minulej relácii ste nám mali napísať, aké názvy kníh najlepšie charakterizujú začiatok nového školského roka. 
A tu sú niektoré vaše odpovede:
 
Leopold Sárkózy napísal:
Nakoľko už mám 49 rokov tak by som začiatok školského roka nazval podľa románu Odviate vetrom.
 
Mirka Bajusová napísala:
Keďže som večná študentka, rok bez štátnic sa mi ani neráta. Tento (školský) rok je a bude v podstate rovnaký ako všetky predchádzajúce a bez veľkého premýšľania môžem skonštatovať, že už jeho začiatok vystihuje názov knihy od Lorny Martinovej „Žena na pokraji nervového zrútenia“. Ale to len preto, že ešte nevyšla kniha s názvom „Good morning, let the stress begin...“ Aspoň teda o tom neviem...
 
René Beláček napísal:
Začiatok nového školského roka najviac vystihol názov knihy Mozog v plameňoch: Môj mesiac šialenstva od Susannah Cahalanovej.
 
Darinka Gregorová napísala:
Aké názvy najlepšie vyjadrujú začiatok školského roka?
1. Ján Smrek : CVÁLAJÚCE DNI - vysvetlenie - tak rýchlo uplynul mesiac od začiatku školského roka a už sa blížia jesenné prázdniny.
2. Jules Verne : DVA ROKY PRÁZDNIN - vysvetlenie - výhľadovo utopistický román vyjadrujúci, po čom túžia všetci žiaci a študenti (a možno aj učitelia).
 
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei získava Lukáš Adamička za túto odpoveď: Podľa mňa začiatok školského roka najlepšie vystihuje názov románu Jozefa Kariku Čierna hra
 
Gratulujem a ešte tu mám úlohu pre vás do budúcej relácie:
Napíšte mi, ktorého známeho spisovateľa by ste prijali ako učiteľa pre seba, popr. svoje deti a prečo.
Písať môžete do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte opäť o tri až štyri knižné ceny a jednu 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
 
A to je nadnes všetko – pekný záver víkendu vám prajú Dušan Macko a Dado Nagy.
 
 
← Predchádzajúci blog

William Dalrymple: Deväť životov

Nasledujúci blog →

Angela Marsonsová: Zmiznuté dievčatá