! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 9/2017

Do kníhkupectiev občas zablúdia ľudia so špecifickými potrebami a kníhkupci často počujú rôzne verzie takejto požiadavky: „Viete, v 70. rokoch si čítal výbornú knihu – nepamätám si autora, ani názov, ale mala taký zelený obal. Nemáte ju náhodou?“ Alebo zákazník trvá na tom, že chce iba Orwellovu knihu 1986, lebo je to rok jeho narodenia.
Týmto pozdravujem všetkých kníhkupcov a knihovníkov, ktorí nás počúvajú.

Do dnešnej Literárnej revue som vybral niekoľko knižných noviniek a tipov, ponúknem vám druhú časť rozhovoru s britským autorom Patrickom Nessom, ktorého som aj poprosil, aby dal trochu najavo ako veľmi sa na ten rozhovor teší: (Hi, here is PN ...). A mojim druhým hosťom bude spisovateľ, scenárista a hudobník Maroš Hečko – autor knihy Ďalej na západ sa dá ísť len na východ.
Spolu s ním sa na vás tešia aj Andrej Mračna a autor relácie Dado Nagy.
Počas prvej hodiny nás bude hudobne sprevádzať brazílska hudobníčka Luísa Maíta a v druhej to budú dve hudobné zoskupenia Maroša Hečka Free Faces a Home Made Mutant.

Arto PaasalinaRoztomila travička 
Začnem novinkou od súčasného fínskeho autora. Ide o jeho prvý preklad do slovenčiny, hoci je veľmi dobre známy prostredníctvom českých prekladov. Knihy tohto autora sa výborne a rýchlo čítajú, ale vždy som po dočítaní sklamaný. Ako keď idete na film a dostanete len to, čo ste očakávali. Nič vás neprekvapí.
Na rozdiel od väčšiny autorových próz je hlavnou hrdinkou jeho slovenského prekladového debutu žena - takmer osemdesiatročná dôchodkyňa Linnea Ravasková – vdova po fínskom plukovníkovi.
Svojmu synovcovi Kaukovi zanechala byt v Helsinikách a odsťahovala sa na vidiek. Jemu to však nestačí a začne svoju tetušku oberať aj o dôchodok. Na návštevu si vodí aj násilníckych kamarátov kriminálnikov (podobných on) a pre pani Ravaskovú sa život stane peklom.
Keď sa nedovolá pomoci u polície, utečie do Helsiniek. Kauko sa však s pomocou kumpánov rozhodne svoju tetušku zniesť zo sveta, aby po nej mohol dediť.
Ona však nie je tak bezbranná, ako sa zdá – pripraví si jed, dá ho do injekčnej striekačky a čoskoro začnú pribúdať mŕtvoly. Je to dôstojná stará dáma – pripomínajúca slečnu Marplovú. V nasledujúcej ukážke budete počuť ako pani Linneu Ravaskovú uniesol z domu kumpán jej synovca, aby ju odpravili. V ukážke, ktorú vám v preklade Zuzany Drábekovej prečíta Robo Roth sa dozviete ako to dopadlo.

Patrick NessNiečo viac
Druhá dnešná ukážka pochádza z knihy nášho dnešného hosťa – americko-britského autora kníh pre mládež Patricka Nessa. Jeho otec bol vojakom z povolania a rodina sa často sťahovala. Patrick sa narodil na armádnej základni Forth Belvoir vo Virginii, a rodina sa ďalej sťahovala na Hawai, do Washingtonu a LA. Ako 28 ročný sa Patrick Ness presťahoval do Londýna, kde žije dodnes.
Presadil sa svojou trilógiou Chaos a veľký úspech mal jeho román Sedem minút po polnoci a kniha  My ostatní tu len tak žijeme. Patrick Ness píše o problémoch dospievania a sebaobjavovania.
Píše takisto o rôznorodosti – sociálnej, vekovej, sexuálnej. On sám žije v legálnom partnerskom zväzku so svojim partnerom.
Nessov najnovší román preložený do slovenčiny sa začína tým ako sa 17-ročný Seth topí a zdá sa, že zomiera. Potom sa však preberie a snaží sa zistiť, kto vlastne je, ako sa dostal kam sa dostal, kam zmizli všetci ľudia - a čo sa vlastne deje.
Ukážku z knihy vám v preklade Michala Jedináka prečíta Vlado Kobielsky.

Rozhovor s Patrickom Nessom
Mojim dnešným hosťom je britsko-americký autor kníh pre mládež Patrick Ness, ktorý nedávno absolvoval prezentácie svojich kníh pre mládež v Prahe, Brne a v Bratislave. A zastavil sa aj v Slovenskom rozhlase. Zaujímalo ma či má pri verejných čítačkách svojich kníh niekedy pocit, že niektoré pasáže mohol napísať aj lepšie.

Po rozhovore s Patrickom Nessom vám na záver prvej hodiny Literárnej revue ešte ponúkam tri knižné tipy. Dnes vám niečo o svojich obľúbených knihách povedia traja spisovatelia Peter Glocko, Ján Uličiansky a náš druhý dnešný hosť Maroš Hečko. Aké knihy ich teda zaujali?
Peter Glocko: Peter Wohlleben - Tajomný život stromov,
Ján Uličiansky: Krista Bendová - Osmijankove rozprávky
a Maroš Hečko: Ayn Randová - Zdroj, Atlasova vzbura

    

Prajem vám dobrý večer, počúvate druhú hodinu Literárnej revue rádia Slovensko a na jej úvod pre vás mám skvele vypointovanú poviedku od jedného z najrenomovanejších súčasných poľských autorov žánru fantasy. Tento prozaik sa stal známym najmä vďaka svojmu štvordielnemu románu Pán Ľadovej záhrady či románu Popol a prach.

Jaroslaw Grzedowicz – Vypchávač zvierat
Asi pred dvoma rokmi som objavil aj autorovu skvostnú zbierku poviedok nazvanú Vypchávač zvierat a práve z nej bude nasledujúca ukážka. Jej hrdinom je Igor – mladý ženatý muž s malou dcérkou a mohutným kocúrom Kápom. Teda, jeho žena a dcérka v poviedke takmer vôbec nevystupujú a kocúr sa do nej kvalifikoval iba tým, že jedného dňa nečakane zomrel.
Igora to nesmierne vydesilo, pretože Kápo bol miláčikom jeho ženy, ktorá mu pred odchodom na dovolenku povedala, že ak sa kocúrovi niečo stane – rozvedie sa s ním. Nakoľko vážne to myslela, ťažko odhadnúť, Igor si však spomenul na neuveriteľné rozprávanie jedného svojho známeho. Pozná vraj človeka, ktorý vypcháva mŕtve zvieratá tak dokonale, že vyzerajú ako živé. Dokonca sa aj pohybujú.
Igor sa teda s mŕtvym kocúrom Kápom vo vreci vypraví na adresu, ktorú mu dal jeho známy – a tam ho čaká všedný dom, ktorý je súčasťou rozsiahlejšieho hospodárstva. Otvorí mu prekrásna mladá žena. V dome to vonia starým drevom a niečím zvláštnym. Žena pošle Igora za svojim mužom do jeho podzemnej dielne. A od tejto chvíle sa začína naša dnešná tretia ukážka, ktorú vám v preklade Roberta Pilcha prečíta Juraj Kemka.

Rozhovor s Marošom Hečkom
Mojim druhým dnešným hosťom je Maroš Hečko – spisovateľ, scenárista, hudobník, organizátor rôznych kultúrnych projektov a šéfdramaturg Radia FM. A samozrejme - autor autobiograficky ladenej knihy Ďalej na západ sa dá ísť len na východ, o ktorej sa dnes budeme predovšetkým rozprávať.
Jej hlavnou postavou je 22-ročný mladík Vladimír, ktorý sa v lete roku 1989 spolu so svojim spolužiakom z vysokej školy rozhodne hneď po promócii emigrovať do Južnej Afriky.
Keď Vladimíra v Španielsku opustí kamarát Edo, musí sa rozhodnúť. Buď bude pokračovať za svojím snom, alebo sa vráti späť. Na tejto ceste musí protagonista urobiť rozhodnutie, ktoré navždy usmerní jeho ďalší život. 

Michael ConnellyKrutá rozlúčka
Pred nami je ukážka z ďalšej knižnej novinky - nového detektívneho románu momentálne asi najobľúbenejšieho amerického autora Michaela Connellyho. Najnovší diel jeho detektívnej série s losangelským detektívom Harrym Boschom má v angličtine názov The Wrong side of Goodbye.
Detektíva Harryho Boscha vyhodili z losangeleskej polície, no podarilo sa mu vysúdiť si odstupné a udržať štatút policajta na malej mestskej policajnej stanici. Začne preverovať prípady znásilnení a zistí, že v malomeste vyčíňa deviant, ktorý sa zameriava na Hispánky istého typu. Bosch má ešte stále licenciu súkromného detektíva, a tak si ho najme multimiliardár Whitney Wance a poverí ho, aby našiel jeho syna. A Bosch postupne zisťuje, že oveľa nebezpečnejšie zlo ako organizovaný zločin, je organizovaný veľkokapitál.
Ukážku z nového románu Michaela Connellyho vám v preklade Patricka Franka prečíta Alfréd Swan.

Dmitry GlukhovskyPoviedky o Rusku
Posledná dnešná súťažná ukážka bude od ruského autora Dmitrija Glukhovského, ktorý navštívil Slovensko presne pred rokom. Vtedy vyšla tretia časť jeho postapokalyptickej trilógie Metro 2035 a román Budúcnosť. V týchto dňoch sa Dmitrij Glukhovsky predstavuje v trochu inej podobe – ako poviedkár, ktorý má ambíciu hovoriť o súčasnom Rusku.
A hovorí opäť o moci – a najmä o tom, kto vládne súčasnému Rusku a akými prostriedkami. Hovorí o médiách, o ruských paradoxoch a o tom, že Rusko sa rozumom pochopiť nedá. Hlavnou postavou nasledujúcej poviedky je uznávaný akademik geológ, ktorý sa pokúša dokázať svoju teóriu a nechtiac objaví niečo úplne iné.
Ukážku vám v preklade Martina Sliza prečíta Robo Roth.

V minulej relácii som spomínal knihu The Novel Cure – čiže čosi ako liečba románom, kde sa uvádzajú témy a k nim je uvedených niekoľko kníh, ktoré o tomto probléme hovoria. Ak máte problém a chcete nájsť knihy, kde sa píše o niečom s čím sa možno sami práve vyrovnávame...
A pýtal som sa – aké témy by zaujímali vás.

Pavol Sokol napísal:
Mňa by zaujímalo ako zvládať pracovný stres resp. ako "prežiť" nálady šéfky - veľkej manažérky...

Slavomíra Gonová napísala:
Ja by som si rada prečítala knihu o hipoterapii o úspechoch našich krasokorčuliarov.

Lenka Dancáková napísala:
Potešila by ma kniha, ktorá by obsahovala stovky vedomostných otázok z rôznych oblastí s možnosťami - a s každým jej otvorením by pribudli nové.

Tak to je skoro kombinácia Borghesa s Milionárom. V každom prípade všetkým trom poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei posielame Martinovi Mlčúchovi, ktorý napísal:
Ja by som si chcel prečítať knihu, kde hlavný hrdina pije veľa piva a má to naňho zdravotne dobré následky.

Charles Bukowsky by v tomto prípade mohol byť fajn, aj keď čo sa týka dobrých následkov alkoholu - no, neviem neviem. Ale takúto knihu by som si aj ja sám rád prečítal.
Martinovi blahoželáme k poukážke – v mojej knihe je aj veľa krásnych románov, ktoré sa venujú téme alkoholu a závislosti na alkohole... Je to obľúbená a večná téma.

Moja dnešná korešpondenčná otázka znie: Akého najzaujímavejšieho cestovateľského sprievodcu ste čítali?

Popr. akého by ste privítali? Píšte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected]. Hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.

Hosťami budúcej relácie by mala byť česká výtvarníčka a autorka originálneho sprievodcu brnenskou štvrťou Cejl Kateřina Šedá a výtvarník Martin Knut.
Pekný predĺžený víkend vám prajú: Andrej Mračna a Dado Nagy.

 

RTV

Nasledujúci blog →

Beseda o kváskovaní v Panta Rhei