- Počet strán: 448
- Väzba: mäkká, brožovaná
- EAN: 9788082830692
- Jazyk: slovenský
- Dátum vydania: 31. mája 2024
- Vydavateľstvo : Literárna bašta
- Preklad: Mária Bebejová
Cleopatra a Frankenstein
Coco Mellors
Debutový román spisovateľky Coco Mellors hovorí o dopadoch, ktoré na naše životy majú spontánne rozhodnutia, ale aj o nedokonalých vzťahoch, ktoré sa zrodili z nečakane dokonalých momentov. Je plný sviežich dialógov a humoru, no otvorene približuje aj vážne problémy dnešných ľudí súvisiace s duševným zdravím, závislosťami či kultúrnou a rodovou identitou.
- Počet strán: 448
- Väzba: mäkká, brožovaná
- EAN: 9788082830692
- Jazyk: slovenský
- Dátum vydania: 31. mája 2024
- Vydavateľstvo : Literárna bašta
- Preklad: Mária Bebejová
Život v New Yorku sa Cleo vymkol z rúk. Každý druhý večer trávi na párty, ale doposiaľ nikoho poriadne nespoznala. Čoskoro jej vypršia študentské víza a nemá peniaze ani na cigarety. Všetko sa zmení, keď stretne Franka. Mladá britská výtvarníčka a o dvadsať rokov starší muž z reklamky sa ocitnú v romániku, s ktorým nikto nedokáže držať krok. Po pár mesiacoch sa vezmú a popri komplikovanom vzťahu tejto dvojice sa zároveň stávame svedkami vážnych i smiešnych osudov ich blízkych, ktoré sa navzájom ovplyvňujú.
Debutový román spisovateľky Coco Mellors hovorí o dopadoch, ktoré na naše životy majú spontánne rozhodnutia, ale aj o nedokonalých vzťahoch, ktoré sa zrodili z nečakane dokonalých momentov. Je plný sviežich dialógov a humoru, no otvorene približuje aj vážne problémy dnešných ľudí súvisiace s duševným zdravím, závislosťami či kultúrnou a rodovou identitou.
212 280 kníh na sklade ihneď k odoslaniu
Poštovné zadarmo pre nákupy od 39€
Rezervácie v 61 kníhkupectvách
Hodnotenia (1)
5Recenzia
Na túto knihu som mala zálusk už keď vyšla v anglickom origináli, ale vždy som čítala niečo iné a popravde, čakala som na slovenský preklad. A hneď ako vyšla, bežala som po ňu, bez toho, aby som vedela o čom je. Otázka znie, či som sa znova nechala nachytať internetovou senzáciou alebo nie.
Tento debutový román je sondou do ľudských vzťahov. Akýchkoľvek. Rodinných, priateľských, partnerských, pracovných, o vzťahu k samému sebe...Je to kniha o všetkých vzťahoch. Aj k tým k drogám, alkoholu, samopoškodzovaniu až k porozumeniu, liečeniu a novým začiatkom. To všetko sa skrýva v 444 stranách a je to skutočne intenzívne.
Na to, ako ľahko sa príbeh Cleo a Franka číta, je to čítanie prevažne smutné, samozrejme miestami extrémne vtipné a až neuveriteľné a banálne.
Hneď na prvej stránke sa stretnem s Cleo, 24-ročnou Britkou, umelkyňou s voľnou dušou a najkrajšími blond vlasmi, aké kedy Frank videl. Ten stojí vo výťahu hneď vedľa nej. Je o 20 rokov starší a vybudoval úspešnú reklamku. Je vtipný, zdvorilý a ako vystúpia z výťahu sa začína ich spoločný život, ktorý bude intenzívny, častokrát spontánny, no rozhodne nebude ľahký.
Veci sa totižto majú tak, že Cleo študuje na umeleckej škole, ale čoskoro jej vypršia víza, nikoho v New Yorku nepozná a možnosť ísť späť do Anglicka neprichádza do úvahy. Už roky uteká pred svojou rodinou, respektíve otcom, s ktorým nemá bohvieaký vzťah. No väčšmi ju máta smrť matky, ktorá jej zasahuje do života ešte aj dnes. Keď stretne Franka, vidí vo svojom živote svetielko nádeje. S Frankom si rozumie, cíti sa videná a milovaná a stane sa z neho jej najlepší priateľ. A tak sa vezmú. Spontánne. Rýchlo. Na radnici. Taký je ich život.
Z Frankovho pohľadu sa vecí majú podobne, no trochu inak. Cleo má úprimne rád, je jeho kamoškou, neskôr manželkou ale zároveň spoločný zväzok zaručuje Cleo víza, štúdium, vlastne celý jej život v New Yorku. Ale jemu to nevadí. Stane sa z neho osobný sponzor a podporovateľ všetkých Cleiných nápadov.
Zatiaľ to môže znieť ako pomerne nudná kniha, no drž si klobúk, lebo do tejto rýchlej lásky začnú pribúdať problémy a hlavne ľudia. To sa mi naozaj páčilo, ako autorka necháva priestor na pochopenie ľudí, ktorí sú najlepšími priateľmi hlavných postáv. Dodáva to príbehu nový pohľad aj na Cleo a Franka, ale zároveň osudy ľudí v ich blízkom okolí sú rovnako dôležité ako týchto dvoch. Sú na tejto lodi spolu. Spolu zvládajú krízy, oslavujú, tešia sa jeden z druhého, no rovnako prechádzajú svojím vlastným životom.
Mojou najobľúbenejšiu vedľajšou postavou je Eleanor, ktorá sa len tak zjaví v príbehu, ani neviem ako. Zamestná sa u Franka v reklamke. Pre niekoho je divná, nevýrazná ale je neskutočne vtipná a zároveň neskutočne smutná, lebo túži po láske, zomiera jej otec a sama na seba je príliš prísna.
Santiago je jeden z najlepších priateľov Franka. Je to famózny kuchár, miluje variť pre druhých, no sám je členom komunity, ktorá je iba šaláty, a snažia sa spoločne schudnúť. Je to beznádejný romantik a dobrý chlapík, ktorému sa ešte aj teraz sníva o mŕtvej manželke, tanečnici, ktorá to prehnala s drogami.
Anders je druhým najlepším Frankovým kamarátom. Je fešák, kedysi pracoval ako model, dnes je art director v časopise. Mal 6 – ročný vzťah, ktorý sa rozpadol, no stále je nevlastným otcom. Niekoľkokrát sa vyspí s Cleo, už počas manželstva Cleo a Franka. On je tiež zlomený, pretože tajne miluje Cleo, aj keď vie, že ich vzťah nemá perspektívu. Neskôr sa odsťahuje do Kalifornie, kde zistí, že nikomu nechýba, nikto z New Yorku ho nenavštívi, ani jeho nevlastný syn. Pociťuje samotu a chýbajú mu priatelia.
Mohla by som spomenúť ešte Zoe, Frankovu mladšiu sestru, ktorá trpí epilepsiou ale tiež sa brodí životom. Podobne je na tom Quentin, Clein najlepší kamarát, ktorý má síce neustálu potrebu vyhadzovať Cleo na oči, akého super kamaráta má. On sám však bojuje so svojou sexualitou, vzťahmi a nakoniec aj drogami.
V tejto knihe si každý rozpráva svoj vlastný príbeh, no zároveň sa stáva súčasťou príbehu toho druhého. A naozaj vidno, ako sú Frank a Cleo ovplyvnení svojím okolím, čo je podľa mňa dobrá myšlienka na zamyslenie, v akom kruhu ľudí sme my sami.
Aby som ale dokončila tento dramatický príbeh. Možno si sa dočítal/ dočítala, že väčšinu času píšem o životných nešťastiach. A bohužiaľ, musím pokračovať.
Život Franka a Cleo sa skladá z nečakane dokonalých momentov, no nestačí to na šťastný život. Začnú sa hádať. Najskôr ide o to, že Cleo už netvorí a je iba doma. Ona potom Frankovi vyčíta, že je alkoholik. Čo aj je. On si to však nemyslí a vzniká konflikt. Pravda je taká, že keď je Frank smutný, napije sa. Keď oslavuje úspech napije sa. Keď je unavený napije sa.
Chvíľami sa to zlepšuje – napríklad keď si kúpia vačkovevericu, ktorej dajú meno Ježiš. Až do momentu, kým ju Frank nespláchne v záchode.
Celé sa to stupňuje. Jednak to vrie v Cleo, lebo je nespokojná sama so sebou a zúfalo túži po zmene. Frank si pomaly buduje vzťah s Eleanor, ale stále mu záleží na Cleo. Je to začarovaný kruh, až kým sa Cleo nepokúsi spáchať samovraždu a až kým ju Frank nenájde u nich v byte na podlahe na kôpke hliny. Cleo to prežije a ako pripomienku má na ruke 30 štichov, čím sa jej stav rozhodne nezlepší.
Tu sme už skoro na konci, no keď príde Frank po Cleo do nemocnice, ani jeden z nich nemá silu na návrat do toho bytu a tak sa vyberú vlakom na sever, na chalupu. Pohádajú tak, že si vykričia tie najhoršie veci. Táto hádka je zásadná, lebo sa tu skončí ich manželstvo, ale ja ju chcem spomenúť, pretože tento ich dialóg, mi pripomínal hádky, ktorých som bola súšasťou. Tým chcem poukázať na to, ako reálne a ľudsky to bolo napísané.
Zároveň ide o najsmutnejšiu časť knihy, aj z dôvodu, že otec Eleanor zomrel. Celá kniha má len 17 kapitol, ktoré sú naozaj dlhé a čítať o tomto úmrtí bolo pridlhé, prismutné ale stále tak strašne ľudské, že som knihu musela nachvíľu odložiť a pre
dýchať ju.
Koniec dobrý všetko dobré, tak myslím, že sa to vraví. No v tejto knihe, to síce dobre skončilo, ale nikdy to nie je úplný koniec, že?
Cleo sa odsťahovala do Ríma na stáž. Bez Franka. Sama. Opäť maľuje, opäť berie antidepresíva a navštevuje terapeuta.
Frank sa dal dokopy s Eleanor. Vyzerá byť šťastný a ja držím palce nielen týmto dvom, ale všetkým, ktorých som tu spomenula a držím všetky prsty aj tebe. Lebo nikdy to nie je úplne rúžové, ale vždy to môže mať inú farbu, odtieň alebo farebnosť.
Myslím, že táto kniha je dosť dobrou ukážkou dnešných ľudí. A ja mám rada takéto knihy. Také, ktoré hovoria o ľudských omyloch, úspechoch, láske, pocitoch a udalostiach, ktoré nás formujú. Mám rada knihy, ktoré sú plné človečiny, a Cleopatra & Frankenstein je jedna z nich. V recenzii skáčem cez Franka ku Cleo a iným postavám, no podobne som skákala cez životné príbehy aj v knihe. Dozvedala som sa o ich živote postupne, cez rôzne nečakané situácie ale aj cez vnútorné monológy a častokrát nepríjemné rozhovory. Autorke sa podľa mňa podarilo citlivo ale aj veľmi priamo hovoriť o duševných problémoch, vzťahoch, ktoré na prvý pohľad fungujú aj keď to tak nie je. Hovorí aj o závislostiach, ktoré sa skrývajú za prípitky alebo fajčenie jointov ako relax. Zároveň otvára témy kultúry, identity, úmrtia ale aj lásky, nádeje a snahy o lepší život každého jedného človeka.