Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal

Vo svojich dielach tento vynikajúci rozprávač podstatne ovplyvnil českú literatúru štýlovo a tematicky. Významný je aj Hrabalov vplyv na film a divadlo.

Základným prínosom jeho väčšinou krátkych próz je prezentácia hovorového prúdu, všeobecného jazyka a obyčajného človeka ako nepatetického hrdinu. Irónia, humor a dokonale zachytené detaily vytvárajú vďačný priestor, v ktorom autor strieda krčmovú reč s filozofickými sentenciami a ľudovou múdrosťou. Často sa inšpiroval autentickými životnými skúsenosťami. V období normalizácie svojím dielom integroval rôzne prúdy českej literatúry.
      Všetky filmy, z ktorých väčšinu nakrútil režisér Jiří Menzel na námet Hrabalových poviedok, patria medzi veľmi úspešné. Poviedkový film Perličky na dně (1965) sa všeobecne vníma ako jeden z profilových filmov tzv. českej novej vlny. Vojnová tragikomédia Ostře sledované vlaky (1966) získala Oscara za najlepší cudzojazyčný film a Skřivánci na niti (1969) po 32 ročnom "oddychu" v trezore získali Zlatého medveďa, hlavnú cenu na Medzinárodného filmového festivalu (MFF) v nemeckom Berlíne.
      Z ďalších nezabudnuteľných filmov, ktoré nakrútili podľa Hrabalových predlôh, sú napríklad Postřižiny (1980), Slavnosti sněženek (1983) či Něžný barbar (1989). Slávnu snímku Příliš hlučná samota nakrútila v roku 1994 vo Francúzsku žijúca česká režisérka Věra Caisová s Philippom Noiretom v hlavnej úlohe. Filmovej podoby sa dočkal aj román Obsluhoval jsem anglického krále (2006).
      Bohumil Hrabal sa narodil 28. marca 1914 v Brne-Žideniciach. Detstvo prežil v mestečkách Polné a Nymburk, kde v roku 1935 zmaturoval na reálnom gymnáziu. Pestrý život malého nymburského pivovaru a živelný strýko, obuvník Pepin (Josef Hrabal, brat Bohumilovho adoptívneho otca Francina), ktorý dlho žil v rodine Hrabalovcov, nekonečný vodopád jeho príbehov - to boli prvé zdroje inšpirácie neskoršieho spisovateľa.
      Hrabalovo štúdium na Právnickej fakulte UK v Prahe predčasne ukončilo uzavretie českých vysokých škôl nemeckou okupačnou správou. Na živobytie si potom Hrabal zarábal prácou vo viacerých profesiách, ako úradník, robotník na železnici a výpravca.
      Po skončení druhej svetovej vojny dokončil vysokoškolské štúdium práva. Právnickej praxe sa však vzdal. Od študentských čias bol verný literatúre, ktorej sa venoval celý život. Po roku 1963 až do svojej tragickej smrti 3. februára 1997 žil ako spisovateľ z povolania. Medzitým pracoval ako obchodný cestujúci v oceliarňach v Kladne, ako balič papieru v Zberných surovinách, a od roku 1959 staval kulisy v pražskom Divadle S.K. Neumanna.
      Na vysokej škole napísal prvé básne. Sadzbu Hrabalovej prvej lyrickej básnickej zbierky Ztracená ulička po komunistickom prevrate v roku 1948 zlikvidovali. Verše písané pred vojnou a ovplyvnené poetizmom a surrealizmom tak vyšli až v roku 1991 v zbierkach Básnění a Židovský svícen.
      Hrabal debutoval až v roku 1956, keď mu vyšli ako príloha časopisu Zprávy Spolku českých bibliofilů Hovory lidí a niekoľko ďalších poviedok. Prvú knihu, poviedkový súbor Perličky na dně, vydal Hrabal až v roku 1963, keď už mal 49 rokov. Obrovský ohlas knihy urýchlil vydanie ďalšej – Pábitelé (1964). Nasledovala próza Taneční hodiny pro starší a pokročilé (1964), kde v jednej jedinej dlhej vete strýko Pepin (Hrabalov skutočný strýko Josef Hrabal) rozpráva o svojich životných a milostných skúsenostiach. O rok neskôr vyšli Ostře sledované vlaky a Inzerát na dům, ve kterém již nechci bydlet, kde Hrabal podáva obraz spoločnosti 50. rokov minulého storočia.
      Po okupácii bývalého Československa vojskami Varšavskej zmluvy Hrabal opäť nesmel publikovať. Krátko pred vydaním z tlače stiahli jeho knihy Domácí úkoly a Poupata. Napriek zákazu publikovať napísal Hrabal v 70. rokoch 20. storočia viaceré zo svojich najslávnejších prác. V roku 1974 to bol román Obsluhoval jsem anglického krále, zobrazujúci vzostup a pád pražského čašníka a hoteliera na pozadí spoločensko-politických zmien prvej polovice 20. storočia.
      Napísal aj súbor spomienkových próz, v ktorých zachytáva život malého mesta svojej mladosti a život svojich najbližších. Vznikla trilógia Postřižiny (1976), Krasosmutnění (1979) a Harlekýnovy miliony (1981). Postřižiny (o dobe spisovateľovej mladosti, keď začal vnímať všetky krásy prírody, svojráznych ľudí, ktorí ho obklopovali na čele s jedinečným strýkom Pepinom), sa okrem už spomínaného filmového spracovania dočkali aj spracovania divadelného.
      Ďalšia z Hrabalových spomienkových próz - Městečko, kde se zastavil čas (1973), jedna z najpôvabnejších a najhodnotnejších Hrabalových próz, žánrovo zaradená ako novela, je zbeletrizovanou históriou 20. storočia.
      V 70. rokoch minulého storočia napísal aj knihu Něžný barbar ako osobnú spomienku na výtvarníka Vladimíra Boudníka. V druhej polovici 70. rokov 20. storočia pravdepodobne svoje najzásadnejšie dielo Příliš hlučná samota. Túto prácu svetová kritika zaraďuje medzi 20 najvýraznejších literárnych počinov 20. storočia.
(Zdroj TASR, foto: Reuters)

 • Autor: Bohumil Hrabal

  Krasosmutnění

  Vydavateľstvo: Mladá fronta
  Dátum vydania: 28. februára 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Dotlač
  (Plánovaná na 28. 02. 2018)
  Bežná cena: 11,23 €
  Vaša cena: 10,56 
  Kniha povídek Krasosmutnění je střední částí vzpomínkové trilogie Městečko u vody, která postupně vycházela v období let 1976–1981. Patří k těm knihám, které Hrabal rozšířil, obohatil o nové motivy a nové postavy a upravil do podoby stravitelné pro cenzuru. Navazuje na Postřižiny a pokračuje ve vzpomínkách … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Spisy 2 Povídky

  Vydavateľstvo: Mladá fronta
  Dátum vydania: 18. novembra 2014
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 32,85 €
  Vaša cena: 30,88 
  Tímto souborem Hrabalových povídek zahajujeme řadu autorových próz, navazujících na lyriku a existenciální texty jeho začátků. Objeví se zde tedy sbírky Perlička na dně, Pábitelé, Inzerát na dům ve kterém už nechci bydlet a Morytáty a legendy. Koncepce nového souboru Hrabalových textů vychází ze skutečnosti, že … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Něžný barbar - 2.vydání

  Vydavateľstvo: Mladá fronta
  Dátum vydania: 1. januára 2008
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 9,35 €
  Vaša cena: 8,79 
  Vzpomínkový i esejistický meditativní " pedagogický" text o Libni padesátých let a především o Hrabalově příteli, malíři a grafikovi Vladimíru Boudníkovi (1924 - 1968). Na hrázi Věčnosti, v domě na libeňské periferii, plyne život svým vlastním tempem. Doktor (přezdívka Bohumila Hrabala), grafik Vladimír … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Domácí úkoly

  Vydavateľstvo: Mladá fronta
  Dátum vydania: 14. marca 2014
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 10,76 €
  Vaša cena: 10,11 
  Domácí úkoly se vymykají z Hrabalovy prozaické tvorby, stojí na jejím okraji. Jde o koláž z autorových esejů, poznámek, rozhovorů, medailonků o výtvarnících, statí a článků, drobných lyrických i filozofických miniatur, které ukazují šíři Hrabalových zájmů, dalece přesahující oblast literatury. … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Obsluhoval jsem anglického krále +CD

  Vydavateľstvo: Mladá fronta
  Dátum vydania: 4. decembra 2006
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 37,36 €
  Vaša cena: 35,12 
  Nové vydání s ilustracemi Michala Machata představuje román, který již patří do kánonu české literatury, v kontextu soudobého výtvarného a grafického názoru. Součástí knihy je CD s kompletním textem načteným Miroslavem Masopustem (ve formátu MP3). … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Rambling on - An Apprentice´c Guide to the Gift of the Gab

  Vydavateľstvo: Univerzita Karlova
  Dátum vydania: 25. júla 2016
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 13,16 €
  Vaša cena: 12,37 
  Soubor Rukověť pábitelského učně obsahuje povídkovou tvorbu Bohumila Hrabala ze 70. let 20. století, které byly psané v Kersku a Kerskem inspirované. Část povídek vyšla na jaře 1978 v nakladatelství Československý spisovatel pod názvem Slavnosti sněženek, stejný titul měl i pozdější film Jiřího Menzela (1983), … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Ostře sledované vlaky - 2CD

  Vydavateľstvo: Radioservis
  Dátum vydania: 20. októbra 2015
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 14,05 €
  Vaša cena: 12,93 
  čte Jaroslav Plesl … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal, Milan Jankovič

  Povídky, črty a hovory

  Vydavateľstvo: Host
  Dátum vydania: 23. júna 2015
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 15,46 €
  Vaša cena: 14,53 
  Dílo Bohumila Hrabala (1914—1997) je dnes uznávané nejen jako jedna z dominant české prózy druhé poloviny dvacátého století, ale je známé i v evropském a světovém kontextu. Přední znalec Hrabalova díla Milan Jankovič vybral pro Českou knižnici soubor kratších autorových próz z celého rozsahu jeho prozaické … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Hrabal spisy 1 - lyrika

  Vydavateľstvo: Mladá fronta
  Dátum vydania: 30. septembra 2017
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 32,85 €
  Vaša cena: 30,88 
  První svazek komentovaných Spisů Bohumila Hrabala shrnuje autorovu poezii, a to ony texty, které se k tomuto označení přihlašují i formálně. Bohumil Hrabal příliš poezii a prózu nerozlišoval, podle potřeby převáděl starší básně do prózy či texty psané volným veršem přepisoval jako prózu. Přesto jsou v posloupnosti … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Postřižiny - audiokniha na CD

  Vydavateľstvo: Kristián
  Dátum vydania: 13. decembra 2016
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 18,60 €
  Vaša cena: 17,11 
  Jeden z nejznámějších románů Bohumila Hrabala vypráví o krásné ženě správce pivovaru, svérázném strýci Pepinovi i o životě na maloměstě v době, kdy docházelo k velkým průmyslovým objevům, kdy probíhala překotná modernizace, kdy se "zkracovaly vzdálenosti i čas". Zkracovaly se ovšem i dámské … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Spisy 5

  Vydavateľstvo: Mladá fronta
  Dátum vydania: 1. novembra 2016
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 32,85 €
  Vaša cena: 30,88 
  První stránky Hrabalovy autobiografické trilogie Svatby v domě, Vita nuova a Proluky spatřily světlo světa koncem sedmdesátých let 20. století, tedy v době, kdy spisovatel až na výjimky nesměl ve své vlasti oficiálně publikovat (ve stejné době mimochodem vznikala další Hrabalova vrcholná díla Něžný barbar a Příliš … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Hrabal spisy 4 - povídky

  Vydavateľstvo: Mladá fronta
  Dátum vydania: 5. decembra 2015
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 32,85 €
  Vaša cena: 30,88 
  Rukověť pábitelského učně Čtvrtý svazek Hrabalových spisů přináší Hrabalovy prózy, mimo jiné Slavnosti sněženek, Krasosmutnění, Harlekýnovy miliony, Autíčko, které jsou součástí 12. svazku SSBH. I tentokrát budou Hrabalovy texty doprovázeny komentářem editorů Díla Václavem Kadlecem a Jiřím Pelánem. … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Spisy 3 - Novely

  Vydavateľstvo: Mladá fronta
  Dátum vydania: 11. augusta 2015
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 32,85 €
  Vaša cena: 30,88 
  Třetí svazek Hrabalova díla obsahuje autorovy nejznámější novely, tedy Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Ostře sledované vlaky, Postřižiny, Městečko, kde se zastavil čas, Něžný barbar, Obsluhoval jsem anglického krále a Příliš hlučná samota. Koncepce nového souboru Hrabalových textů vychází ze skutečnosti, že … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Pábitelé CD

  Vydavateľstvo: Audio story
  Dátum vydania: 24. novembra 2014
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 11,16 €
  Vaša cena: 10,49 
  Bohumil Hrabal (28. 3. 1914 – 3. 2. 1997) – génius české krátké prózy, který by se letos dožil 100 let. Enfant terrible – zbožňovaný i nenáviděný, často nepochopený. Připravili jsme četbu čtyř povídek z knížky Pábitelé, která autora vskutku proslavila. To však nebyl ten pravý důvod, proč jsme se rozhodli právě … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Bambini di Praga 1947 CD MP3

  Vydavateľstvo: Radioservis
  Dátum vydania: 1. marca 2014
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 7,00 €
  Vaša cena: 6,44 
  Devítidílná povídka v podání Oldřicha Kaisera nás zavede do roku 1947, doby, kdy narůstá strach z likvidace drobných živností a tak je tak snadné nalákat malé obchodníky a řemeslníky na pojištění „Opory ve stáří“. Groteskní příběhy party falešných pojišťováků, kteří nakonec sami naletí… Čte: Oldřich … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Bohumil Hrabal

  Rukověť pábitelského učně

  Vydavateľstvo: Karolinum
  Dátum vydania: 24. marca 2014
  Jazyk: český
  Dostupnosť: U dodávateľa
  Bežná cena: 16,22 €
  Vaša cena: 15,25 
  Soubor Rukověť pábitelského učně obsahuje povídkovou tvorbu Bohumila Hrabala ze 70. let 20. století. Vesměs jde o texty psané v Kersku a Kerskem inspirované. Část povídek vyšla na jaře 1978 v nakladatelství Československý spisovatel pod názvem Slavnosti sněženek, stejný titul měl i pozdější film Jiřího … Zobraziť viac info ►

Naposledy ste videli