Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Osobný odber už na 54 miestach na Slovensku

Selma Lagerlöfová

Selma Lagerlöfová

Je autorkou Nilsa Holgerssona a prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu za literatúru.

Selma Ottiliana Lovisa Lagerlöfová sa narodila 20 novembra 1858 v rodine dôstojníka a statkára. Proti vôli rodičov vyštudovala učiteľský ústav a v rokoch 1885 - 1896 pôsobila ako učiteľka v Landskrone, no potom sa stala spisovateľkou na plný úväzok. V roku 897 sa presťahovala do Falunu. Neskôr žila v Sunne, až v roku 1908 kúpila po otcovom bankrote späť rodný majetok v Mårbacku a usadila sa na ňom.

Jej prvým úspešným románom bol dvojdielny román „Gösta Berling“ (1891), ktorý je dodnes jedným z najromantickejších diel švédskej literatúry. Po ňom nasledovala zbiera „Neviditeľné putá“ (1894) a román „Jeruzalem“ (1901 – 1902), ktorý pripomína staroislandské ságy. Rozprávková kniha „Zázračná cesta Nilsa Holgerssona s divými husami po Švédsku“ (1906 – 1907)  je vlastne svojráznym cestopisom po Švédsku, ktorý napísala na objednávku pre potreby švédskych škôl a slúžil ako učebnica švédskej vlastivedy. Napísala niekoľko diel z rodného kraja a založené na vlastných spomienkach („Denník“, „Memoáre dieťaťa“, „Löwensköldov prsteň“).

Veľkého uznania sa jej dostalo v roku 1909, kedy bola ocenená Nobelovou cenou za literatúru (ako dovtedy prvá žena). V roku 1914 sa sama stáva členkou spoločnosti spisovateľov ocenených Nobelovou cenou za literatúru – Švédskej akadémie. Na začiatku 2. Svetovej vojny poslala svoju medailu fínskej vláde, aby im pomohla zhromaždiť peniaze na boj proti Sovietskeu zväzu. Fínska vláda sa cítila natoľko dotknutá jej činom, že potrebné peniaze získala iným spôsobom a medailu jej vrátila.

Bola blízkou priateľkou Shopie Elkanovej, s ktorou veľa cestovala po Taliansku a blízkom Východe, a podľa zachovaných listov z ich korešpondencie (vyšla knižne v roku 1992 pod názvom „Du lär mig att bli fri“(Učíš ma slobode).

Selma Lagerlöfová patrí k vrcholným predstaviteľom švédskeho novoromantizmu, jej dielo je preniknuté humanistickou vierou v človeka a vyniká skvelým realistickým rozprávačstvom a bohatou fantáziou, pričom jej knihy vynikajú nadčasovou múdrosťou a morálnym ponaučením. Jej portrét sa dostal v roku 1991 na švédsku 20 korunovú bankovku.

Selma Lagerlöfová zomrela 16. marca v roku 1940.
 

(zdroj wikipedia)