ikona soška

Nominácie

Hlasovanie bolo ukončené. O uverejnení výsledkov vás budeme čoskoro informovať.

Pavel "Hirax"
Baričák

Nepovažuje sa za spisovateľa, ani blogera, fotografa, cestovateľa, fotografa, muzikanta či textára, ako ho zvyknú ľudia pomenovávať. V prvom rade je ľudská duša, manžel a otec dvoch úžasných detí. To je jeho prvotné poslanie. Až potom sa môžeme baviť o záľubách ako je napríklad aj písanie...

Juraj
Červenák

Juraj Červenák je slovenský spisovateľ s bohatou publikačnou činnosťou v slovenskom, českom a poľskom jazyku. Knižne debutoval v roku 1993, odvtedy vydal vyše 30 kníh. Presadil sa ako autor historickej fantasy so slovanskými motívmi, v súčasnosti sa venuje najmä historickým príbehom a detektívkam. Pochádza zo stredoslovenskej Banskej Štiavnice. Jeho romány a poviedky vyšli aj v poľštine, ruštine a angličtine.

Dominik
Dán

Dominik Dán je pseudonym autora najúspešnejších slovenských detektívnych románov. Ide o kriminalistu, ktorého identitu pozná len najbližšia rodina, vydavateľ a jeho kolegovia. Jeho román Červený kapitán bol aj sfilmovaný a spolupracoval taktiež na scenári seriálu Kriminálka Staré mesto. Je niekoľko násobným výhercom Panta Rhei Awards.

Boris
Filan

Basketbalista, textár, cestovateľ, scenárista, moderátor, spisovateľ - Boris Filan. Cestoval po svete a svoje zážitky opísal v šiestich knihách série Tam Tam. Je držiteľom prestížnej ceny E. E. Kischa za publicistiku. V televízii mal svoju talkshow Gala-Gala, v rozhlase vysiela rozhlasovú Pálenicu. Vydal tri zbierky poézie a svojich pesničkových textov. Vo Vydavateľstve SLOVART mu vyšlo niekoľko čitateľsky úspešná diel ako napríklad román Klimtov bozk, ktorý získal cenu Kniha roka 2010. Rád píše aj o svojich cestovateľských zážitkoch. V roku 2011 získal cenu Krištáľové krídlo za literatúru.

Jozef
Karika

Jozef Karika (1978) je slovenský publicista a spisovateľ. Je držiteľom Ceny literárneho fondu za publicistiku. Jeho reportáž Kontroverzná tabuľa získala prvé miesto v kategórii publicistika a Cenu diváka na celoslovenskej prehliadke tvorby lokálnych televízií Workshop 2008 a česko - slovenskej filmovej prehliadke KAFKA 2008. Je autorom viac ako dvadsiatich kníh a jeho kniha Trhlina sa dostala aj na plátna kín.

Andrea
Coddington

Andrea Coddington je rešpektovaná a jedna z najobľúbenejších slovenských autoriek. Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pochádza z Radošiny. Novinárčine sa profesionálne venovala vo viacerých slovenských médiách. V roku 2002 odišla do New Yorku ako zahranično-politická spravodajkyňa. Je autorkou viacerých bestsellerov ako Mal to byť pekný život, Židovka, Jozef Bednárik či jej najnovší titul Tenis je môj život.

Táňa
Keleová
-Vasilková

Je najpredávanejšou slovenskou spisovateľkou. Po štúdiách žurnalistiky pracovala ako novinárka, od roku 1994 je spisovateľkou v slobodnom povolaní. Žije a tvorí v Bratislave. Hrdinky jej románov sú ženy s rôznymi povolaniami, ktoré žijú svoj život v rozmanitých rodinných, partnerských a sociálnych vzťahoch. O svojej tvorbe hovorí: „Všetky moje knihy spája spoločná myšlienka: ak nič neurobíš, nič sa nestane. Ak si so svojím životom nespokojný, ak si nešťastný a len čakáš, kedy sa to konečne zmení, môžeš čakať večnosť... a nič sa neudeje...“

Jana
Pronská

Narodila sa v Gelnici. Vyštudovala Strednú priemyselnú školu banícku a geologickú v Spišskej Novej Vsi. V súčasnosti žije v Nálepkove. Ešte nedávno pracovala ako ekonómka v rodinnej firme, no v súčasnosti sa už na plný úväzok venuje iba písaniu. Doteraz vydala 18 historických romancí ( vo februári 2020 vyjde 19. s názvom Viazaný prísahou). Jej spisovateľským vzorom je Marija Jurič Zagorka a najobľúbenejšou historickou osobnosťou Maria Mancini.

Lucia
Sasková

Lucia Sasková žije v Nitre život bežného pracujúceho človeka. Miluje cestovanie, únik z reality vo forme kníh a nepohrdne ani hororom, či rozprávkou v kine, alebo v pohodlí domova. Rodená Žilinčanka mala odjakživa k písaniu blízko.Jej príbehy sú priame, bez prikrášlení a servítky. Vytváranie dejov, postáv a konkrétnych situácií považuje za spôsob komunikácie, je pre ňou koníčkom aj relaxom, no zároveň zodpovednosťou za to, čo svojim fanúšikom ponúkne.

Evita
Twardzik Urbaníková

Napísala svoju prvú knihu Všetko alebo nič v roku 2007. Jeho filmové spracovanie sa dočkalo najväčšej návštevnosti v slovenských kinách v roku 2017. Vo vydavateľstve Evitapress, ktoré viedla 10 rokov, s veľkým úspechom vydala viac ako 130 románov pre ženy. Ako šéfredaktorka sa aktívne venuje ženskému magazínu Evita aj svojej talkšou v rádiu Expres Všetko, čo som chcela vedieť o.. Žije v Bratislave, kde spoločne s manželom Pawlom vychovávajú päť detí.

Ako som vozil Nórov 2

Ondrej sokol

Ondrej Sokol omnoho radšej počúva, než rozpráva. Vypočul teda modlitby i zbožné priania svojich fanúšikov a napísal pokračovanie svojho úspešného debutu o patáliách s vozením Nórov v autobusoch. Tentokrát sa dozvieme, aké je to šoférovať ekologické hybridy v extrémnych severských podmienkach, aké sú výhody vozenia turistov na Nordkapp a prečo jazdiť MHD hoci aj v Nórsku nemusí byť až taká výhra.

Šlabikár šťastia 5

Pavel „Hirax“
Baričák

„Nič neľutujem. Všetko, čo som chcel skúsiť, dotknúť sa, spoznať, užiť si, každý jeden sen som sa pokúsil zhmotniť. Nie vždy sa mi to podarilo, ale nakoniec ma to aj tak doviedlo k niečomu ešte väčšiemu a úžasnejšiemu. Ďakujem za život a ďakujem aj sebe za chrabrosť a odvahu. “

Tenis je môj život

Andrea Coddington,
Dominika Cibulková

Dominika Cibulková otvorene hovorí o všetkých pádoch a potknutiach, vydretých víťazstvách, vojnách mimo kurtu, ťažkých prehrách či životných križovatkách. Priznáva svoju snahu o dokonalosť na tenisovom kurte, nervozitu, ktorá jej spôsobovala kŕče, depresiu, s ktorou bojovala takmer rok po dosiahnutí najväčšieho úspechu v kariére, priznáva rodinné problémy pre lásku.

Volali ma bitkár

Boris Valábik,
Marián Szűcs

Bývalý slovenský hokejový reprezentant a hráč NHL, dnes populárny a rešpektovaný televízny komentátor Boris Valábik je povestný svojou otvorenosťou, presnými postrehmi a kritickými názormi. Rovnaký je aj vo svojej autobiografii, ktorú napísal s popredným športovým novinárom Marošom Szücsom. Rozpráva o svojich začiatkoch, životných aj hokejových bitkách, nezabúda na súkromie – ženy, peniaze či policajnú školu, a ponúka svoje názory na slovenský aj svetový hokej.

Zo dna ku hviezdam

Dušan Kadlec

Táto kniha ti ukáže, ako prekonať ťažké časy a zdolať aj to zdanlivo neprekonateľné. Je o tom, ako v živote zažiariť aj navzdory všetkému tomu zlému, čo sa nám v ňom prihodí. O tom, ako si svoj život zamilovať aj napriek tomu, že je ťažký. O tom, ako vyletieť ku hviezdam, i keď sa nás problémy snažia stiahnuť na dno. O tom, ako byť šťastní, i keď sa nám to občas zdá nemožné.

Čo učky nevidia

Gabriela Futová

O Paľkovi a Števkovi hovorí celá škola. Učitelia ich neznášali, lebo veľa vyrušovali, lietali po chodbách a nechýbali pri žiadnej lotrovine. Mamky učiteľky im za to pravidelne čistili žalúdok a Kikirikí ich chcela vyšvácať metlou. No a Medveď, to ako riaditeľ, ich dokonca chcel vylúčiť zo školy. Ešteže si to rozmyslel – škola by prišla o hrdinov a zločinec by možno dodnes behal po slobode.

Gerda 2: Strach má veľké oči

Adrián Macho

Gerda a Lars veselo plávajú v Rajskej zátoke a každý večer pred spaním si spievajú maminu uspávanku. Je to najkrajšia melódia pod slnkom. Raz im však staručká veľryba Lisbet nasadí chrobáka do hlavy. Vraj ich piesni chýba koniec. A tak zvedavá Gerda s bratom prechádzajú hlbokým oceánom aby našli pokračovanie ich obľúbenej uspávanky.

Prázdniny s opicou Škoricou

Peter Stoličný

Opica Škorica už po tretí raz vyskočila z rozprávkovej knižky, aby so svojimi kamarátmi prežila ďalšie neuveriteľné dobrodružstvá. Tentoraz v lete, cez prázdniny. Hoci sa už o slušnom správaní veľa naučila, stále je to tá neposedná opička, ktorá vždy niečo vyvedie. Na konci každého príbehu vám tentoraz sama napíše užitočné poznámky, vďaka ktorým sa naučíte, čo sa patrí a čo nie.

Websterovci 2: Zo života pavúkov

Katarína Kerekesová,
Vanda Rozenbergová

Websterovci si opäť utkali nové príbehy. Čaká ich dobrodružná cesta vysávačom, pobyt v kúpeľoch, aj napínavá domová súťaž v preťahovaní vláknom. A keď sa niekto z nich príliš zamotá vo svojich problémoch, je tu stále bláznivá milujúca rodina, ktorá mu ich pomôže rozuzliť. Na jeseň stretnete Websterovcov v kinách a na Vianoce opäť vo vysielaní RTVS.

Zberný dvor

Branislav Jobus

O tom, čo sa udeje s kotúčikom záchodového papiera, s nie úplne čerstvým patizónom aj hliníkovou plechovkou aj o tom, ako išiel celofán s alobalom na vandrovku. Vďaka múdremu kompótu, ktorý sa dočítal vo vyhodených novinách, ako funguje recyklácia, sa zrodí na zbernom dvore Odpadkový fantóm. Prespáva v kontajneroch alebo v kôpke nezaradeného odpadu a zasiahne vždy tam kde treba a dokonca sa pokúsi zašiť ozónovú dieru. Aj vďaka nemu to na zbernom dvore konečne začne fungovať.

Magický advent

Zuzka Šulajová

Magický advent je čarovný svet, kde neistí chalani a neskúsené baby riešia vzájomné vzťahy. V celej svojej naivite a zraniteľnosti sa snažia zapadnúť medzi rovesníkov a zároveň porozumieť svetu dospelých. Hlavná hrdinka, tínedžerka Sofia, zavedie staršieho čitateľa do študentských čias a nezabudnuteľných spomienok. A mladšiemu pripraví vzrušujúcu generačnú zábavu.

SuperŽENY

Andrea Kello Žačoková

V našich dejinách bolo mnoho žien, ktoré urobili niečo naozaj významné. Kniha ponúka 50 príbehov hrdiniek, ktoré sa nebáli kráčať vlastnou cestou. Zoznámte sa s lekárkou Máriou Bellovou, farárkou Darinou Bancíkovou či botaničkou Izabelou Textorisovou a mnohými ďalšími.

To, čo nás spája

Miroslava Varáčková

Voľné pokračovanie úspešného románu Drž ma, keď padám. Stredoškoláčka Lucia má takmer bezstarostný život. Jediné, čo jej chýba, je mama. Zmizla pred rokmi a nikto nevie kam. Kým Lucia stále verí v zázrak, otec by najradšej zabudol a robí všetko pre to, aby zabudla aj ona. Nečakané pochopenie nájde u Ondreja, ktorého iba nedávno spoznala.

Zdravia, šťastia vinšujeme

Zora Mintalová Zubercová

Kniha predstavuje najdôležitejšie sviatky a zvyky všetkých štyroch ročných období prerozprávané pre deti a aj špeciálne kapitoly narodenie, svadba a smrť, pretože aj to patrí k životu. Hlavný text je doplnený ukážkami textov detských piesní, kolied, vinšov, detských riekaniek a pranostík.

Život Adama 4: Rebel konečne tínedžerom

Peter Opet

Ahoj! Som ôsmak Adam a mám trinásť rokov. Život si viem predstaviť aj bez upratovania, vyprázdňovania umývačky riadu či chodenia na túry a ďalších vecí, na ktorých rodičom záleží. Našťastie existujú kamoši, s ktorými sa dajú spoznávať zaujímavosti sveta bez dozoru dospelákov.

Lucia Olrinkova

Narodila som sa 5.7.1988 v Bratislave no celý život žijem v malej dedinke pod Malými Karpatmi v okrese Pezinok. Som mamou dvoch synov. Písanie je pre mňa veľkým relaxom. Okrem toho rada čítam, varím a pečiem

Eva Mišíková,
Ľudmila Lacková

Evu Mišíkovú označovali média za bojovníčku proti mafii. Od deväťdesiatych rokov sa ako prokurátorka aktívne venovala prípadom brutálnej, násilnej organizovanej kriminality. V súčasnosti už piaty rok pracuje ako advokátka. Ľudmila Lacková je investigatívna novinárka. Venuje sa hlavne problematike súdnictva a zločinu. Zúčastnila sa na povestnej tlačovej besede organizovanej mafiánskou skupinou černákovcov v roku 1997, sledovala oba súdne procesy s bosom Mikulášom Černákom, v roku 2008 s ním robila rozhovor vo väznici v Ilave.

Ján Petrovič

Venuje sa téme slovenskej mafie od začiatku novinárskej kariéry. Pri príprave publikácie hovoril s mafiánmi, ktorí prežili vybavovanie si účtov v podsvetí, skončili za mrežami alebo sú dnes na slobode. Bol na miestach, kde dochádzalo k výbuchom a ďalším násilným trestným činom. Navštívil lokality, kde podsvetie pochovávalo biele kone a zbavovalo sa nepohodlných svedkov. Preštudoval desiatky súdnych spisov a svoje zistenia konzultoval s vyšetrovateľmi, právnikmi a prokurátormi.

Peter Šloser

Pod pseudonymom Peter Šloser píše bývalý policajt. Svoju 30-ročnú kariéru ukončil ako plukovník. V posledných rokoch bol okrem zločincov nútený bojovať aj proti krivákom vo vlastných radoch.Hlavne vďaka nim vznikla jeho prvá kniha..

Boris Valábik,
Marián Szűcs

Marián Szűcs vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. O športe a hokeji píše pätnásť rokov. Ako reportér bol na troch olympijských hrách a piatich majstrovstvách sveta v hokeji. Je vedúcim športového oddelenia v denníku SME. Boris Valábik je bývalý hokejista. V roku 2004 si ho vo vstupnom drafte NHL vybrala Atlanta. V NHL odohral 80 zápasov. S hokejom skončil už ako 30-ročný, potom absolvoval policajnú školu. Teraz pracuje v Športovom centre polície, je hokejovým expertom RTVS a so Slovenským zväzom ľadového hokeja spolupracuje na rozvoji mládežníckeho hokeja.

Tento rok vám opäť prinášame možnosť zúčastniť sa tohto krásneho podujatia a stretnúť sa s vašimi obľúbenými autormi.