Kniha dňa: Ján Gallovič predstavuje román O príjemných pocitoch

Panta Rhei Tím

Jestvuje náuka o pocitoch, je rovnako nespochybniteľná, ba dôležitejšia, než akákoľvek iná prírodná veda. Sú filozofi, ktorí sa svojimi pozorovaniami naučili od prírody niektoré zákonitosti, kde vyniká jasný dôkaz, tak ako v geometrii. Že by to, čo sa deje v tele, bolo pre ducha najdôležitejším predmetom poznania? Že by človeku hrubá nevedomosť bránila vidieť zmeny, ktoré pociťuje v sebe samom?

Prečo som pre vás vybral < strong>román O príjemných pocitoch? Odpoveď je jednoduchá – kombinuje v sebe všetky dobré aspekty príbehov o láske s historickými faktami o potomkoch hornouhorských šľachtických rodov v 20. storočí. Hlavné postavy sú pre mňa veľmi zaujímavé. Ona je francúzska spisovateľka, ktorá sa vinou osudu ocitla na niekoľko rokov na Slovensku a on je nám všetkým dobre známy gróf Pálffy de Erdod. Nie, nie je to ten Pálffy, ktorý vlastnil Bojnický zámok. Príbeh je o grófovi, ktorý prestaval ruiny Smolenického hradu na honosné rodové sídlo. Knihu som prečítal na jedno večerné posedenie, príbeh krátkej lásky ma veľmi zaujal.

Nepoznám veľa kníh, ktorých dej je zasadený do obdobia, ktorých hrdinami sú potomkovia šľachticov, čo sa vyrovnávajú s politickou situáciou v Československu. Ale najmä – príbeh je o príjemných pocitoch. Je zvláštne, že pre každého z nás sú príjemné pocity rovnaké, ale vychádzajú z odlišnej príčiny. Zo spomienok, z blízkosti iného človeka alebo jednoducho iba z pekného počasia? Pri tejto knihe vám však môžem garantovať, že príjemného pocitu sa nezbavíte. Aj keď nie vždy majú postavy príjemné osudy. Som rád, že na Slovensku vznikla takáto kniha z pera talentovanej autorky Evy Mality Fraňovej. Však prečítajte si sami.

← Predchádzajúci blog

Kniha dňa: Boris Farkaš predstavuje román Tajomstvo stratenej galérie

Nasledujúci blog →

Recenzia: Kôň Przewalského (Maja Lunde)