Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Osobný odber už na 735 miestach na Slovensku
Timothy Snyder: O tyranii

Počet strán: 104

Väzba: tvrdá

EAN: 9788081594656

Jazyk: slovenský

Pôvodný názov: On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century

ISBN: 978-80-8159-465-6

Dátum vydania: 22. marca 2017

Vydavateľstvo:  Premedia

Orig. vydavateľstvo: 

Hmotnosť: 0,24 kg

O tyranii

Autor: Timothy Snyder

Dostupnosť:
Vypredané v e-shope
Cena v e-shope: 8,50 
Bežná cena: 8,95 €
Zľava 5%

Titul nemáme na sklade v e-shope a je vypredaný aj u dodávateľa. Pozrite sa nižšie, či máme titul v niektorom z kníhkupectiev.

Zobraziť dostupnosť v kamenných predajniach

Pri nákupe nad 35 € máte doručenie kuriérom zadarmo.

Pri nákupe nad 15 € máte doručenie do predajní Panta Rhei zadarmo.

O knihe: Náčrt knihy s podtitulom "Dvadsať ponaučení z 20. storočia" vznikol ako dlhý facebookový status, napísaný v lietadle krátko po amerických voľbách. Jeden z najvýznamnejších znalcov novodobých dejín strednej a východnej Európy ním chcel varovať pred opakovaním chýb z minulosti. Na predchádzajúcom turné so zdesením zistil, ako rýchle Američania zabudli na základné historické udalosti, napríklad na hrôzy stalinizmu. V tej chvíli ho napadlo: Na čo všetko sme ešte zabudli?

Tvrdí, že práve teraz je pre Američanov a Európanov dôležité pamätať si, čo sa v minulom storočí dialo v tridsiatych rokoch a nepripustiť demontáž právneho štátu. Dnešní autoritári robia to isté ako ich predchodcovia, keď ľudí zahlcujú zlými správami, aby sa dostali do depresie a rezignovali. Snyder tvrdí, že dejiny zmenili smer a dnes postupujú z východu na západ "ako by sa všetko, čo sa udeje u nás, najprv udialo u nich. " Aj preto sa v knihe viackrát odvoláva práve na československé dejiny a cituje viaceré osobnosti z tohto regiónu.

História sa neopakuje, ale ponúka ponaučenia. V dvadsiatom storočí európske demokracie podľahli fašizmu, nacizmu a komunizmu. Boli to hnutia, v ktorých vodca alebo strana sľubovali, že vypočujú ľud a ochránia ho pred globálnymi existenčnými hrozbami. Rozumné uvažovanie v nich nahradil mýtus. Európske dejiny ukazujú, že spoločnosti sa môžu rozložiť, demokracie môžu padnúť, etika môže skolabovať a bežní ľudia sa môžu ocitnúť v neočakávaných situáciách.

História nás môže poučiť aj varovať. Dnes nie sme múdrejší ako Európania, ktorí sledovali, ako demokracia podlieha totalitarizmu. Ale keď sa politický poriadok zdá byť ohrozený, je našou výhodou, že sa môžeme poučiť z ich skúseností a bojovať proti nástupu tyranie, tvrdí autor.

Timothy Snyder (1969) je americký historik, profesor dejín na Yaleovej univerzite špecializujúci sa na dejiny strednej a východnej Európy.

Prijatie jeho diela Krvavé územie: Európa medzi Hitlerom a Stalinom odbornou verejnosťou i čitateľmi potvrdilo jeho miesto medzi najvýraznejšími anglosaskými historikmi strednej generácie. Za knihu získal viaceré významné ceny a s veľkým úspechom vyšla vo viac než dvadsiatich krajinách. Autor sa venuje nielen dejinám, ale často komentuje aj súčasné politické dianie a ako ukazuje záver jeho najnovšej knihy Čierna zem: Holokaust ako história a varovanie, venovanej holokaustu, je to zároveň angažovaný intelektuál, ktorý poukazuje aj na možné problémy v budúcnosti, čo robí aj v najnovšej knihe O tyranii – Dvadsať ponaučení z ... viac

Odporúčame tieto knihy

Literárna revue. Kniha do vašich uší. Recenzie a rozhovory. Všetko, čo vám pomôže zorientovať sa medzi knihami.

Timothy Snyder: Cesta do neslobody

Tibor Porubän

utorok, 28. mája 2019 v sekcii Recenzie

Je Rusko dobre organizovaným molochom východu Európy alebo nebezpečenstvo pre celý svet? Do akej miery sa udalosti, ktoré sa v tejto krajine a v súvislosti s ňou udiali, môžu uskutočniť aj vo zvyšku starého kontinentu, prípadne v Spojených štátoch? Filozofické zamyslenie nielen na tieto otázky poskytol Timothy Snyder. čítať viac...

Pridaj svoj názor
Anonym
Anonym
Pridaj svoje hodnotenie
Dumbierka
Dumbierka
8. júla 2019
Výborná kniha

Tak toto je kniha, ktorá by mohla byť kľudne v povinnom čítaní na školách. Ja som zo školy preč už dlho, ale asi aj kvôli nezáživnému podaniu histórie a profesorom, ma dejepis nikdy nebavil a zaujímala som sa o nič. Stále sa radím k tým “menej” vzdelaným, no čím som staršia, tým viac vyhľadávam takymto druh kníh. A Snyder to pojal úžasne. Kniha je zaujímavá, núti vás hľadať a pátrať (aspoň mňa) a znovu som sa dozvedela veci, ktoré som nevedela. Niečo prečítané mám, ale vždy je dobré si veci zopakovať a pripomenúť a hlavne pri čítaní tejto knihy som mala zimomriavky, keď som si vlastne uvedomila ako sme opäť na tom aspoň u nás na Slovensku, ako sme boli a sama som zvedavá kam budeme smerovať. Naozaj je pravda, čo Snyder na konci píše: “Jedno je jisté: pokud mladí lidé nezaujmou k dějinám aktivní postoj, politikové věčnosti a nevyhnutelnosti způsobí zkázu historického rozsahu. A pokud mají mladí Američané napomoct s vytvářením historie, musí historii znát. Nestojíme na konci, ale na začátku.“ A toto sa netýka len Američanov, ale nás všetkých. Prešlimi rukami obe vydania kníh, aj slovenské z Premedia a aj české a obe sa čítajú ľahko, ja som lajk a hovorím svoj osobný názor, no myslím, źe túto útlu knižku zvládnu kľudne aj stredoškoláci ;) Veľké odporúčanie.