Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Kolektív autorov, Beata Balogová: Múdrosť veku - vek múdrosti
Počet strán: 101
Väzba: iná / ostatná
EAN: 9788055500843
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-555-0084-3
Vydavateľstvo: Filozoficka fakulta Univerzity Karlovy

Múdrosť veku - vek múdrosti

Dostupnosť:
Na otázku
Naša cena: 8,69 
Bežná cena: 9,24 €
Zľava 6%

Titul momentálne nemáme na sklade. Informáciu o dostupnosti dostanete na [email protected] alebo na tel. linke 0800 333 000, v pracovné dni od 8.00 - 16.00 hod.

Zobraziť dostupnosť v kamenných predajniach

Pri nákupe nad 35 € máte poštovné zadarmo.

O knihe: Múdrosť, toto slovo sa najčastejšie spája s vekom a veľmi často sa zamieňa so slovom inteligencia. Ak by sme chceli dôjsť k určitému zovšeobecneniu, potom môžeme povedať, že inteligencia veľmi úzko súvisí s vekom a poznaním, či už individuálnym alebo celospoločenským a to vyúsťuje do múdrosti človeka, či ľudskej múdrosti. I Ruisel (1999) zdôrazňuje, že ľudská inteligencia je pozoruhodný fenomén a umožňuje rutinné vykonávanie veľkého počtu zmysluplných aktivít, a práve ten veľký počet a zmysluplnosť sa nedajú dosiahnuť za krátky čas a bez využívania rozumu. Vo svojich úvahách parafrázujúc Ananieva pridáva aj iný fenomén, a to, že inteligencia je zároveň aj večným problémom ľudstva, či už v súvislosti s dôsledkami našich nesprávnych hodnotení a rozhodnutí (napr. Černobyl), alebo pokusmi o zjednodušenú interpretáciu inteligencie. Inteligencia vždy bude pôsobiť nezávisle, bez šablón, schém a vopred stanovených kritérii a to platí aj pre jej výsledok, ktorým je múdrosť. Je to dané kognitívnou podstatou človeka, o ktorom už starí Gréci vedeli, že sa riadi svojim rozumom. Nezabúdajúc, že pre sokratikov, bola múdrosť - sofia hlavnou cnosťou. .. Avšak je pochopiteľné, že inteligencia pôsobí v celostnom kontexte ľudskej existencie, individuálnej i ľudskej skúsenosti. Je to schopnosť podmieňujúca efektívnosť človeka v každodenných životných situáciách, zvlášť v tých náročných. O to významnejšie sa nám problematika múdrosti, inteligencie spája so seniorom, ktorý je dennodenne postavený do náročných životných situácii, ktoré od neho vyžadujú vysoký stupeň inteligentných rozhodnutí. Ak ich nenachádza, častokrát je sklamaný, nešťastný a stráca zmysel života. Preto nás problematika zmyslu života seniora sprevádza už niekoľko rokov v súvislosti s výskumami, ktoré sme doteraz realizovali. Táto monografia je pokusom odpovedať na otázky hľadania zmyslu života adresnejšie a komplexnejšie aj v kontexte jeho multidisciplinárnosti. Ponúkajúc otvorený dialóg odborníkov, ktorý hľadajú , analyzujú, odpovedajú na túto základnú otázku z pohľadu filozofie, teológie, sociálnej práce, sociálnej pedagogiky, literárnej vedy a psychológie. Domievajúc sa, že každý si v nej nájde svoje vlastné odpovede na tak závažné otázky.

Odporúčame tieto knihy

Pridaj svoj názor
Anonym
Anonym
Pridaj svoje hodnotenie