soška

Ocenenie Knižnej múzy

Sme najväčšia sieť kníhkupectiev na Slovensku a už po 14. raz odovzdáme Ocenenie Knižnej múzy tým najlepším slovenským autorkám a autorom.

Všetky nominácie sú vytvorené na základe preferencií verejnosti spolu so štatistikami predajov. O víťazoch v jednotlivých kategóriách ale rozhodujete vy, naši čitatelia, vo veľkom online hlasovaní. Hlasovať pritom môžete aj za spisovateľov či knihy mimo hlavných nominácií. Podporte a nominujte svoju obľúbenú osobnosť alebo knihu!

Teší nás, že takto môžeme spolu opäť preniknúť do literárno-knižného sveta a vybrať najobľúbenejších slovenských spisovateľov a tituly roka 2022!


História


Ocenenie Knižnej múzy, doteraz známe ako Panta Rhei Awards, vo svojich začiatkoch odmeňovalo vydavateľstvá, autorov a tituly na základe predajov v sieti kníhkupectiev Panta Rhei. Od roku 2017 sa však rozhodlo zapojiť do hlasovania aj fanúšikov a spustilo verejné online hlasovanie. Postupne sa tak zmenilo na ocenenie vyhodnotené na základe preferencií čitateľov v šiestich kategóriách. Vznikli dve významné ocenenia hodnotené odbornou porotou - Cena literárnej akadémie a Sieň slávy Panta Rhei. Od roku 2018 je súčasťou odovzdávania aj Cena knižných recenzentov.

V ostatnom roku prešlo hneď niekoľkými zmenami. Premenováva sa na Ocenenie Knižnej múzy a vysiela sa v spolupráci s RTVS na Dvojke. Nový symbol a sošku s názvom “Knižná múza” pre ňu navrhol výtvarný umelec, Martin Dzurek

Ako funguje výber nominovaných autorov a kníh?


Kníhkupectvo Panta Rhei vyhodnotí 5 najpredávanejších titulov a ich autorov v stanovených kategóriách. Pokiaľ si čitateľ nevyberie ani v jednej z nich, môže využiť 6. možnosť a vytvoriť si vlastnú nomináciu autorky/autora alebo knihy za rok 2020. Online hlasovanie, na základe ktorého verejnosť rozhodne o víťazoch, trvá do 31. 3. 2022. Mená ocenených budú vyhlásené začiatkom apríla.

Okrem vyššie spomínaných kategórií prinášame aj 2 ocenenia, o ktorých rozhodne odborná porota v zložení: literárna odborníčka, autorka, prekladateľka Miroslava Vallová, literárny kritik Dado Nagy, publicista a šéfredaktor Magazínu o knihách Martin Kasarda, publicista a komentátor Róbert Kotian a novou členkou poroty je editorka v Literárnom informačnom centre, a tiež redaktorka a recenzentka Magazínu o knihách Alexandra Jurišová. Cena Literárnej akadémie za výnimočné knižné dielo v dvoch žánroch: beletria a nebeletria. Sieň slávy Panta Rhei za celoživotný prínos do slovenskej literatúry. V tejto kategórii sa k členom poroty pridáva aj generálny riaditeľ Panta Rhei.

Aj tento rok sa bude udeľovať Cena knižných recenzentov, v ktorej o najlepšom slovenskom diele rozhodne niekoľko vybraných recenzentov a blogerov. Bodku za programom urobí Najpredávanejšia kniha roka 2022 v Panta Rhei, ktorá sa udeľuje na základe predajov v roku 2021 v sieti kníhkupectiev Panta Rhei.

Viac informácií o podpore slovenských spisovateľov a besedách s nominovanými autormi sa dozviete na blogu.

Fotky z predošlých ročníkov ako aj záznamy z podujatí nájdete v galérii.

Záznam zo slávnostného odovzdávania cien, ktoré bude vyvrcholením hlasovania a podpory slovenských spisovateľov budete môcť sledovať online. Bližšie informácie doplníme.