Cressida Cowell

autor

Ako sa stať pirátom


oľné pokračovanie knižky Ako si vycvičiť draka vám priblíži, ako sa malý vikinský chlapec Štikút Strašný Šťukovec III. stal pirátom. Jeho kmeň Chlpatých chuligánov sa podujal na ďalšie zo svojich krkolomných dobrodružstiev a vybral sa hľadať dávno stratený poklad prapredka Temnobrada Sivého. Schopnosťou nezosypať sa zoči-voči smrti, odporovať neustálemu hnevu námorníkov či vyviaznuť z otroctva Štikút opäť potvrdil, že napriek svojej ustráchanosti a neduživej postave je tým pravým nasledovníkom svojich najstatočnejších predkov. Knižka plná vtipu, napätia a živých kresbičiek poteší každého priaznivca detskej fantasy literatúry.
Vypredané
8,50 € 8,95 €

Ako si vycvičiť draka (tvrdá väzba)


Knižka je roztomilým. bláznivým a zároveň napínavým príbehom o synovi náčelníka vikingského kmeňa Chlpatých chuligánov Štikútovi. ktorého úlohou je uloviť čo možno najdivšieho spomedzi drakov. skrotiť ho a napokon aj prejsť skúškou kmeňa. Avšak namiesto hrôzostrašného zvera uloví toho najmenšieho a najobyčajnejšieho spomedzi všetkých drakov a navyše ešte bezzubého. Katastrofa... Tak sa začínajú prostopašne príbehy najnehrdinskejšieho hrdinu a jeho najobyčajnejšieho a zároveň najpriečnejšieho draka. Knižka plná zábavných ilustrácií. ktorá bude mať aj ďalšie pokračovanie. poteší nielen milovníkov fantasy. ale každého detského čitateľa s dušou dobrodruha....
Vypredané
8,50 € 8,95 €

Ako si vycvičiť draka (tvrdá väzba)


Knižka je roztomilým, bláznivým a zároveň napínavým príbehom o synovi náčelníka vikingského kmeňa Chlpatých chuligánov Štikútovi, ktorého úlohou je uloviť čo možno najdivšieho spomedzi drakov, skrotiť ho a napokon aj prejsť skúškou kmeňa. Avšak namiesto hrôzostrašného zvera uloví toho najmenšieho a najobyčajnejšieho spomedzi všetkých drakov a navyše ešte bezzubého. Katastrofa... Tak sa začínajú prostopašne príbehy najnehrdinskejšieho hrdinu a jeho najobyčajnejšieho a zároveň najpriečnejšieho draka. Knižka plná zábavných ilustrácií, ktorá bude mať aj ďalšie pokračovanie, poteší nielen milovníkov fantasy, ale každého detského čitateľa s dušou dobrodruha....
Vypredané
8,50 € 8,95 €

Ako sa stať pirátom


Voľné pokračovanie knižky Ako si vycvičiť draka vám priblíži, ako sa malý vikinský chlapec Štikút Strašný Šťukovec III. stal pirátom. Jeho kmeň Chlpatých chuligánov sa podujal na ďalšie zo svojich krkolomných dobrodružstiev a vybral sa hľadať dávno stratený poklad prapredka Temnobrada Sivého. Schopnosťou nezosypať sa zoči-voči smrti, odporovať neustálemu hnevu námorníkov či vyviaznuť z otroctva Štikút opäť potvrdil, že napriek svojej ustráchanosti a neduživej postave je tým pravým nasledovníkom svojich najstatočnejších predkov. Knižka plná vtipu, napätia a živých kresbičiek poteší každého priaznivca detskej fantasy literatúry.
Vypredané
8,50 € 8,95 €

Učíme sa dračtinu


Štikút Strašný Šťukovec Tretí bol obávaný šermiar, zaklínač drakov a najväčší vikinský hrdina, aký kedy žil. Štikútove pamäti však rozprávajú o časoch, keď bol ešte celkom obyčajným chlapcom a na každom kroku sa presviedčal, aké je ťažké stať sa hrdinom. V tomto treťom dieli zajmú Štikúta Rimania a prvý raz sa dostane do hrozivej gladiátorskej arény. Ustavične sa presviedča o tom, aké dôležité je rozumieť cudzie reči, aj také, akou je dračtina.
Vypredané
8,50 € 8,95 €

Ako oklamať dračiu kliatbu


Ďalší z príbehov o malom vikinskom chlapcovi Štikútovi a jeho kamarátovi Rybonohovi. Štikút, syn náčelníka Chladnobrva Obrovského, hľadá protijed na pichnutie nebezpečného zmijovca a bude bojovať s obrovským drakom Skazotesákom. Na rozdiel od iných chlapov z vikinskej družiny nevyniká silou a bezohľadnosťou, ale všetky nebezpečné situácie rieši rozumom a dôvtipom.
Vypredané
7,86 € 8,27 €

Ako zmeniť dračí osud


Niekto ukradol ohňový kameň. Sopka na ostrove Lávochrlič už dlhšie duní a teraz sa schyľuje k naozaj poriadnemu výbuchu. Keď sa tak stane, zo všetkých vajíčok sa vyďobú ničivce. Podarí sa Štikútovi vrátiť ohňový kameň späť do sopky a zabrániť jej vybuchnúť? Zachráni vikinské kmene pred hrozivými mečovitými pazúrmi ničivcov?
Vypredané
7,55 € 7,95 €

How to be a Pirate


What happens when someone says 'Do Not Open This Box'? Hiccup Horrendous Haddock the Third, now in pirate training, finds out when the box is opened not once, not twice, but three times!
Vypredané
7,55 € 7,95 €

How to train your Dragon


In fact, in the beginning, Hiccup Horrendous Haddock III was the most put upon Viking you'd ever seen. Not loud enough to make himself heard at dinner with his father, Stoick the Vast; not hard enough to beat his chief rival, Snotlout, at Bashyball, the n
Vypredané
7,55 € 7,95 €

How to Ride a Dragons Storm


THE STORY CONTINUES in the seventh volume of Hiccup's How to Train Your Dragon memoirs ...Hiccup Horrendous Haddock III was an awesome sword-fighter, a dragon-whisperer and the greatest Viking Hero who ever lived. But it wasn't always like that. Hicc up's memoirs look back to when Hiccup was just an ordinary boy, and finding it very hard to be a Hero. Hiccup has three months, five days and six hours to discover America, get back to Berk, save his father, battle Polarserpents, AND win the annual I nter-Tribal Friendly Swimming Race. Can he do it? (Tick-tock-tick-tock-tick-tock) How to Train Your Dragon is a DreamWorks film starring Gerrard Butler, America Ferrera and Jonah Hill, out on DVD in October 2010 adapted from the best selling How to T rain Your Dragon series by Cressida Cowell. Read the rest of Hiccup's exploits in the How to Train Your Dragon series in How to Train Your Dragon, How to Be a Pirate, How to Speak Dragonese, How to Cheat a Dragon's Curse, How to Twist a Dragon's Tale , A Hero's Guide to Deadly Dragons, and How to Break a Dragon's Heart. Check out the all-new Hiccup website at www.howtotrainyourdragonbooks.com. It's the place to go for games, downloads, activities and sneak peeks! Read all about Hiccup and all of your favourite characters, learn to speak Dragonese and train your own dragon to do tricks!
Vypredané
7,59 € 7,99 €

How to Break a Dragons Heart


THE STORY CONTINUES in the eighth volume of Hiccup's How to Train Your Dragon memoirs...Hiccup Horrendous Haddock III was an awesome sword-fighter, a dragon-whisperer and the greatest Viking Hero who ever lived. But it wasn't always like that. Hiccup 's memoirs look back to when Hiccup was just an ordinary boy, and finding it very hard to be a Hero. Hiccup must battle Berserks, dodge Scarers, complete the Impossible Task and save Fishlegs from being fed to the Beast! And all while being hunted do wn by an old enemy with a dark secret about the Lost Throne. What's a Hero to do? How to Train Your Dragon is a DreamWorks film starring Gerrard Butler, America Ferrera and Jonah Hill, out on DVD in October 2010 adapted from the best selling How to T rain Your Dragon series by Cressida Cowell. Read the rest of Hiccup's exploits in the How to Train Your Dragon series in How to Train Your Dragon, How to Be a Pirate, How to Speak Dragonese, How to Cheat a Dragon's Curse, How to Twist a Dragon's Tale , A Hero's Guide to Deadly Dragons, and How to Ride a Dragon's Storm. Check out the all-new Hiccup website at www.howtotrainyourdragonbooks.com. It's the place to go for games, downloads, activities and sneak peeks! Read all about Hiccup and all of y our favourite characters, learn to speak Dragonese and train your own Dragon to do tricks!
Vypredané
7,59 € 7,99 €

Heros guide to Deadly Dragons


THE STORY CONTINUES in the sixth volume of Hiccup's How to Train Your Dragon memoirs...Hiccup Horrendous Haddock III was an awesome sword-fighter, a dragon-whisperer and the greatest Viking Hero who ever lived. But it wasn't always like that. Hiccup' s memoirs look back to when Hiccup was just an ordinary boy, and finding it very hard to be a Hero. Hiccup is lost in the Library Labyrinth and the Driller-Dragons and Madguts and Murderous are on the prowl. Hiccup's birthday is not going to be the q uiet affair he might have hoped for. Also contains a comprehensive Dragonese Dictionary for those who'd like to dragon-whisper as well as the dragon-whisperer himself. How to Train Your Dragon is a DreamWorks film starring Gerrard Butler, America Fer rera and Jonah Hill, out on DVD in October 2010 adapted from the best selling How to Train Your Dragon series by Cressida Cowell. Read the rest of Hiccup's exploits in the How to Train Your Dragon series in How to Be a Pirate, How to Speak Dragonese, How to Cheat a Dragon's Curse, How to Twist a Dragon's Tale, A Hero's Guide to Deadly Dragons, How to Ride a Dragon's Storm, and How to Break a Dragon's Heart. Check out the all-new Hiccup website at www.howtotrainyourdragonbooks.com. It's the place to go for games, downloads, activities and sneak peeks! Read all about Hiccup and all of your favourite characters, learn to speak Dragonese and train your own dragon to do tricks!
Vypredané
7,59 € 7,99 €

How to cheat a Dragons Curse


THE STORY CONTINUES in the fourth volume of Hiccup's How to Train Your Dragon memoirs ...Hiccup Horrendous Haddock III was an awesome sword-fighter, a dragon-whisperer and the greatest Viking Hero who ever lived. But it wasn't always like that. Hiccu p's memoirs look back to when Hiccup was just an ordinary boy, and finding it very hard to be a Hero. Fishlegs has been struck with deadly Vorpentitis. The only cure is rare and almost impossible to find ...a potato. But where on Berk will Hiccup fin d such a thing? Hiccup will have to dodge Sharkworms, battle Doomfangs and outwit crazy Hooligans if he's going to be a Hero ...again. How to Train Your Dragon is a DreamWorks film starring Gerrard Butler, America Ferrera and Jonah Hill, out on DVD i n October 2010 adapted from the best selling How to Train Your Dragon series by Cressida Cowell. Read the rest of Hiccup's exploits in the How to Train Your Dragon series in How to Train Your Dragon, How to Be a Pirate, How to Speak Dragonese, How to Twist a Dragon's Tale, A Hero's Guide to Deadly Dragons, How to Ride a Dragon's Storm, and How to Break a Dragon's Heart. Check out the all-new Hiccup website at www.howtotrainyourdragonbooks.com It's the place to go for games, downloads, activities and sneak peeks! Read all about Hiccup and all of your favourite characters, learn to speak Dragonese and train your own dragon to do tricks!
Vypredané
7,59 € 7,99 €

How to Speak Dragonese


THE STORY CONTINUES in the third volume of Hiccup's How to Train Your Dragon memoirs ...Haddock III was an awesome sword-fighter, a dragon-whisperer and the greatest Viking Hero who ever lived. But it wasn't always like that. Hiccup's memoirs look ba ck to when Hiccup was just an ordinary boy, and finding it very hard to be a Hero. Climbing on to a Roman Dragon Rustling ship by mistake in your first 'Boarding an Enemy Ship' lesson is bad enough. But to then discover that Alvin the Treacherous is also on board proves to Hiccup he couldn't have been more wrong, especially when he steals his copy of How to Speak Dragonese. Can Hiccup save the dragons and the day? How to Train Your Dragon is a DreamWorks film starring Gerrard Butler, America Fer rera and Jonah Hill, out on DVD in October 2010 adapted from the best selling How to Train Your Dragon series by Cressida Cowell. Read the rest of Hiccup's exploits in the How to Train Your Dragon series in How to Train Your Dragon, How to Be a Pirat e, How to Cheat a Dragon's Curse, How to Twist a Dragon's Tale, A Hero's Guide to Deadly Dragons, How to Ride a Dragon's Storm, and How to Break a Dragon's Heart. Check out the all-new Hiccup website at www.howtotrainyourdragonbooks.com. It's the pla ce to go for games, downloads, activities and sneak peeks! Read all about Hiccup and all of your favourite characters, learn to speak Dragonese and train your own dragon to do tricks!
Vypredané
7,59 € 7,99 €

How to Steal a Dragons Sword


The story continues in the ninth volume of Hiccup's How to Train Your Dragon memoirs. Bad times have come to the Archipelago. Ever since the woods of Berserk burned down, it is almost as if the world is cursed. Dragons are starting to revolt against their Masters. The waters have risen, flooding fields and washing whole villages away. But worse still, the wicked witch Excellinor has returned. Can Hiccup find the King's Things and win the sword-fighting contest to stop Alvin the Treacherous from becoming King of the Wilderwest? How to Train Your Dragon is a DreamWorks film starring Gerrard Butler, America Ferrera and Jonah Hill, out on DVD adapted from the best selling How to Train Your Dragon series by Cressida Cowell. Read the rest of Hicc up's exploits in How to Train Your Dragon, How to Be a Pirate, How to Speak Dragonese, How to Cheat a Dragon's Curse, How to Twist a Dragon's Tale, A Hero's Guide to Deadly Dragons, How to Ride a Dragon's Storm and How to Break a Dragon's Heart. Chec k out the website for games, downloads, activities and sneak peeks! Read all about Hiccup and all of your favourite characters, learn to speak Dragonese and train your own Dragon to do tricks!
Vypredané
7,59 € 7,99 €

Ako si vycvičiť draka (Štikút Strašný Šťukovec III.-1) mv


Knižka je roztomilým, bláznivým a zároveň napínavým príbehom o synovi náčelníka vikingského kmeňa Chlpatých chuligánov Štikútovi, ktorého úlohou je uloviť čo možno najdivšieho spomedzi drakov, skrotiť ho a napokon aj prejsť skúškou kmeňa. Avšak namiesto hrôzostrašného zvera uloví toho najmenšieho a najobyčajnejšieho spomedzi všetkých drakov a navyše ešte bezzubého. Katastrofa... Tak sa začínajú prostopašne príbehy najnehrdinskejšieho hrdinu a jeho najobyčajnejšieho a zároveň najpriečnejšieho draka. Knižka plná zábavných ilustrácií, ktorá bude mať aj ďalšie pokračovanie, poteší nielen milovníkov fantasy, ale každého detského čitateľa s dušou dobrodruha....
Vypredané
6,60 € 6,95 €