Jazyk


Veková kategória


Hodnotenie


Dostupnosť


Väzba


Stav


Série


Edície


Knihy - Odborná a populárno-náučná literatúra s. 1 z 500

Vesmír


Každú noc na nebi žiaria tajomné telesá – hviezdy, ktorých je viac ako zŕn piesku. Vidíme ich z každej planéty v našej slnečnej sústave rovnako ako čierne diery ťažšie ako bilióny sĺnc. Vydajte sa na okružný let Galaxiou Mliečnej sústavy a pokúste sa nájsť skrytý kľúč k osudu vesmíru. Fotografie na kvalitnom papieri a výstižný text prinášajú nezabudnuteľný zážitok pre každého milovníka astronómie.
Predpredaj
43,61 € 45,90 €

Kniha o klimatu


Odehrává se největší příběh naší planety, o kterém se musí mluvit. To je důvod, proč se Greta Thunberg rozhodla využít svou platformu k vytvoření knihy, která se opírá o nejlepší vědecké práce, které jsou v současné době k dispozici. Kniha o klimatu představuje globální přehled toho, jak jsou mnohé krize na planetě propojeny, a předkládá nepřikrášlenou pravdu, jak a proč se náš svět mění. Od tání ledových šelfů po suverenitu domorodců, od „fast fashion“ po budoucnost potravin a trvalé udržitelnosti. Všechna svědectví jsou zde prezentována jako reálné příběhy o změnách, akci a odolnosti, umocněné všeříkajícími grafy a fotografiemi. Vedle nich sdílí Greta své vlastní příběhy o učení, demonstracích a světovém odhalení greenwashingu a poukazuje na to, do jaké míry jsme byli drženi v nevědomosti.
Predpredaj
31,21 € 32,85 €

Nepredstaviteľné


Naučte sa vidieť do budúcnosti a pripraviť sa na čokoľvek, čo prinesie.Nežilo by sa vám ľahšie bez obáv z budúcnosti?Práve to vás naučí Jane McGonigalová, oceňovaná herná dizajnérka,výskumíčka a celosvetovo uznávaná prognostička, ktorá vo svojom jedinečnom titule spája svoje skúsenosti s predpovedaním budúcnosti so znalosťami s tvorbou hier. Čerpá pritom z najnovších výskumov v oblasti psychológie a neurovied, aby vás naučila tvorivo premýšľať o tom, čo prinesie práve tá neznáma budúcnosť, s ktorou sa nám často spájajú strach, neistoty či obavy. Pandémia COVID-19, čoraz častejšie prírodné pohromy, ale aj vypuknutie vojny u našich susedov - všetky tieto udalosti by sme ešte donedávna označili ako niečo nepredstaviteľné. Dnes sú však realitou, a preto je čoraz náročnejšie hľadieť do budúcnosti s optimizmom. Ako si teda máme plánovať život, keď netušíme, ako bude svet vyzerať o týždeň, o rok alebo o celé desaťročie? Nikto presne nevie, čo nás čaká, ale Jane McGonigalová vás prostredníctvom rôznych cvičení a postupov naučí premýšľať ako profesionálny futurista a pripraviť sa na čokoľvek, čo príde.Tvorivo, kriticky, startegicky.Otvorte svoju myseľ, predstavte si nepredstaviteľné a nazrite do sveta zajtrajška.
Predpredaj
16,06 € 16,90 €
Pútač na knihu Hypotéza lásky
Pútač na hračky HABA

Míňať menej, získať viac


Bohatší život vďaka ušetreným peniazomAk by existoval spôsob, ako dosiahnuť šťastný a zmysluplný život v hojnosti a zároveň na zdravej planéte, dali by ste mu prednosť? Možno neveríte, ale my tú možnosť máme! Filozofia, ktorú vo svojej knihe predstavujú Liesl Clark a Rebecca Rockefeller, spočíva v tajomstve uprednostniť všetky iné alternatívy ešte skôr, ako si niečo kúpite. Aplikujú totiž teóriu „nekupovania“, pričom význam tohto pojmu nespočíva iba v striedmosti. Rovnako tak zahŕňa aj túžbu žiť v súlade s prírodou, neprodukovať nadmerné množstvo odpadkov, no tiež spôsob, ako sa zbaviť nepotrebného a škodlivého konzumu. Autorky vidia potenciál ozdravenia spoločnosti hlavne v zdieľaní predmetov a v obdarovávaní. Susedia, známi či celkom cudzí ľudia – každému sa môže zísť niečo, z čoho už nemáte úžitok, a naopak, vám sa môže zísť niečo, čo už nevyužijú oni. Nakupovať nie je nutné!Dovoľte autorkám, aby vo vás inšpirovali zmenu k lepšiemu. V knihe napríklad nájdete zoznam 50 vecí, ktoré nikdy nenakupujú. Nemusíte ani vy! Poradia vám, aké otázky si položiť, než sa rozhodnete nakupovať, a skvele pripomenú zabudnuté umenie vyrábania a opravovania. Podelia sa aj o ďalší zoznam 50 vecí, ktoré si vyrábajú sami, alebo o ktoré sa delia s inými. „Nekupovanie“ berú aj ako akýsi návrat na cestu našich starých rodičov a k spôsobu, akým ľudia žili v časoch pred nákupným ošiaľom. Pridajte sa k nim!Z anglického originálu The Buy Nothing, Get Everything Plan vydaného vo vydavateľstve Atria Books v 2020 preložila Natália Chudá. Vyšlo vo vydavateľstve IKAR, a.s. – v roku 2022.
Predpredaj
12,67 € 14,90 €

Civilizácia


Spoznajte príbeh našej minulosti v rozprávaní predmetov, ktoré po sebe zanechávameDejiny sveta nemusia byť len o rokoch a zozname udalostí. Tvorí ich všetko, čo človek vytvorí a čo po ňom na svete zostane. Tieto predmety vypovedajú o vývoji civilizácie, ľudského myslenia aj o zručnostiach, ktoré človek časom nadobudol. Preskúmajte ich a spoznajte, kde sme ako ľudia začínali a kam sme sa od pravekých čias dostali.Z anglického originálu Civilization (Dorling Kindersley Limited, London 2014) preložili Anna Rácová a Ada Böhmerová.
Predpredaj
47,41 € 49,90 €

Ako funguje psychológia


Najjednoduchší a vizuálne najpútavejší sprievodca psychológiouAko si môžete pretvoriť mozog, aby ste sa učili efektívnejšie? Ktoré metódy znižujú napätie pri rokovaniach? Aké psychologické triky používajú zadávatelia reklám, aby vás presvedčili, že si máte kúpiť ich výrobky?Naučte sa, ako možno psychológiu aplikovať na situácie zo skutočného života od diania na pracovisku až po komunikáciu na športovisku. Využívajte fungovanie ľudskej mysle, zistite, čo sa v nej môže pokaziť, a spoznajte mnohé dostupné formy liečby.Kniha Ako funguje psychológia je plná fascinujúcich faktov a prináša jasné, ľahko pochopiteľné grafické údaje. Vysvetlí vám všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako v skutočnom svete myslíte, cítite a konáte.V publikácii sú vedecké poznatky doplnené užitočnými názornými ilustráciami a infografikami.Z anglického originálu preložil Róbert Hrebíček.
Predpredaj
21,17 € 24,90 €

Rozptýlená myseľ


Po úspešnej knihe Keď telo povie nie, vám od svetoznámeho neurológa, psychiatra a psychológa Gábora Matého prinášame ďalšiu knihu – Rozptýlená myseľ. Kniha je určená najmä pre rodičov a všetkých, ktorí sa zaujímajú o to, ako skúsenosti v detstve ovplyvňujú a formujú ďalší biologický a psychologický vývin mozgu. Okrem iného sa dozviete, že: •ADD nie je dedičné ochorenie, ale reverzibilné vývojové oneskorenie, •„rozptýlenie“ je psychologickým produktom životnej skúsenosti, •prečo sa u niektorých detí v mozgu nevyvinú oblasti zodpovedné za emočnú sebareguláciu a kontrolu pozornosti. Rozptýlená myseľ umožní dospelým s ADD získať lepší prehľad o ich vlastných emóciách. Maté predstaví aj akýsi program, akým spôsobom pomáhať takýmto ľuďom v detstve i v dospelosti.
Predpredaj
18,91 € 19,90 €

Kniha matematiky


Co je to imaginární číslo? Mohou se dvě paralelní přímky protnout? Jak může matematika předpovídat budoucnost? V průběhu historie si matematici kladli podobné otázky a hledali odpovědi, které nám pomohly pochopit vše od zákonitostí v přírodě až po moderní počítačové technologie. Další titul ze série přehledových oborových publikací představuje zasvěcený úvod do oboru matematiky využívá formu mozaiky a prostřednictvím textů, doprovodných ilustrací a názorných schémat přináší odpovědi na matematické otázky. Ať už jste nadšený student, nebo zapálený matematický nadšenec, v této knize najdete mnoho zajímavého a podnětného z historie matematiky.
Predpredaj
31,21 € 32,85 €

Vek človeka: Ako sme stvorili antropocén


Priama kniha plná nádejeKniha skúma ľudstvo v antropocéne, novej geologickej epoche, ktorá predstavuje začiatok našej dominancie nad Zemou ako životne dôležitým zdrojom. Vďaka prirodzenej hojnosti životného prostredia ľudská spoločnosť síce prekvitá, lenže za cenu hromadenia rádioaktívnych, atmosférických a geologických vplyvov, ktoré zasahujú hlboko do vnútornej rovnováhy planéty a vyžadujú zmenu nášho spôsobu života.Antropológ Gísli Pálsson mapuje dramatickú krajinu klimatickej zmeny prostredníctvom podmanivého textu a silných fotografií, ktoré dokumentujú náš vplyv na základy sveta. Pútavá a poučná grafika ilustruje ohromujúce zmeny spôsobené ľudskou civilizáciou, zatiaľ čo osobné postrehy, ako je rozprávanie o účasti na pohrebe ľadovca, dávajú ostro vyniknúť stavu našej planéty. Kniha je priama, ale aj plná nádeje. Odhaľuje krízu, do ktorej sme priviedli náš domov, či stratené putá medzi ľudstvom a krajinou, no aj spôsoby, ako sa v tomto novom svete pohnúť dopredu.Z anglického originálu The Human Age: How we created the Anthropocene epoch and caused the climate preložila Mariana Hyžná.
Predpredaj
21,17 € 24,90 €

Ohrozené rastliny Tatier


Prijmite pozvanie do fascinujúceho sveta tatranských rastlín, ktoré svojou krásou a vzácnosťou patria ku klenotom našej krajiny. Kniha je výsledkom 7-ročnej práce autorov ochranárov a predstavuje ucelené dielo dokumentujúce ohrozenú tatranskú flóru. Prostredníctvom textov a viac ako 1 000 fotografií autori približujú 265 druhov, z ktorých niektoré sa vyskytujú mimo turistických chodníkov v neprístupných oblastiach a ostávajú tak pred našimi zrakmi skryté. Kniha nie je bežným atlasom, je to výpravná publikácia, ktorá dokumentuje ohrozené tatranské rastliny pre našu generáciu aj tie nasledujúce. Pri jej listovaní budete obdivovať krásu kvetov i celých Tatier.
Predpredaj
33,92 € 39,90 €

Hasta la vista komunista


Po brutálnom zásahu komunistických bezpečnostných zložiek proti študentskému pochodu, organizovanému pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva 17. novembra 1989 v Prahe, začali na slovenských vysokých školách spontánne vznikať štrajkové výbory. O tridsať rokov neskôr vyspovedal publicista Karol Sudor väčšinu ich hlavných predstaviteľov, v tom čase spoločne pôsobiacich v Koordinačnom výbore slovenských vysokých škôl na pôde Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Vzniklo dvadsať obsiahlych rozhovorov, v ktorých jednotliví aktéri spomínajú na okupačný štrajk študentov v budove VŠMU i na spoločenské a politické dianie od novembrových udalostí 1989 po slobodné voľby v júni 1990. Okrem rozhovorov kniha obsahuje príspevky Jozefa Leikerta o udalostiach zo 17. novembra 1939 v Prahe a vyhlásení Medzinárodného dňa študentstva, Fedora Blaščáka o situácii v ČSSR roku 1989 a Zuzany Mistríkovej o vzniku a pôsobení koordinačného výboru. Texty dopĺňa bohatý obrazový materiál. Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Predpredaj
17,96 € 19,95 €

Samurajové


Překrásně ilustrovaná kniha je věnovaná legendárním japonským válečníkům samurajům. Samurajové, zvaní také buši, vládli v zemi vycházejícího slunce několik staletí a přispěli k jejímu sjednocení. Dodnes ztělesňují věrnost, loajalitu a smysl pro čest - rytířské ctnosti -, ale i bojové umění v té nejvyšší podobě. A to i přesto, že leckdy byli lstiví, nevěrní a bezcitní. Tato kniha sleduje úsvit jejich dějin, okamžiky největší slávy a po té úpadek a rozkrývá mnohá z jejich tajemství. Především ale přibližuje bohaté kulturní dědictví, které po sobě zanechali, počínaje japonským fenoménem ukijo-e a konče současnou populární kulturou, jak se zračí v manze, anime, filmech či videohrách.
Predpredaj
30,31 € 31,90 €

Fuckt unavená


Nauč sa hovoriť nie tomu, čo ti vysáva energiu. Existujú vôbec temné stránky osobného rozvoja, ktorý je v súčasnosti taký populárny? Caroline Dooner je autorka, humoristka a žena ako ktorákoľvek iná, ktorá úprimne a bez servítky opisuje svoje ťažké obdobie, počas ktorého experimentovala s diétami, trpela úzkosťami, strachmi a sústreďovala sa len na melodramatické vysielanie prosieb vesmíru, ktoré nemali aj tak žiaden zmysel. Úprimne, ale aj vtipne kritizuje kultúrne vplyvy, ktoré nás doháňajú do šialenstva, a vysvetľuje, že nazeranie na seba, ako na nikdy sa nekončiaci projekt, je priama cesta k vyhoreniu. Nevedome sme sa stali vinníkmi vlastného vyčerpania a správame sa k sebe ako k strojom, pritom ešte aj také telefóny sa musia nabíjať. Dokážeme vôbec v súčasnosti spomaliť bez toho, aby sme sa najprv úplne vyčerpali? Inšpirujte sa, ako si vyhradiť čas na spomalenie, naučiť sa toho robiť menej a vychutnávať si aj tie najobyčajnejšie aspekty života. Toto nie je kniha o osobnom rozvoji, je to príbeh plný výkričníkov, úprimný pohľad na dogmatickú kultúru trendu wellness a povznášania ducha. Vyzdvihuje liečivú silu odpočinku a schopnosti vykašľať sa na to, čo nás ničí.
Predpredaj
12,67 € 14,90 €

Bitevní vrtulníky


Bitevní vrtulníky jsou jedním z nejpodivuhodnějších příkladů technologického vývoje vojenské techniky ve druhé polovině 20. století. Od války v Alžírsku, přes Koreu, Vietnam a Afghánistán, až po současné konflikty v Sýrii a na Ukrajině – všude sehrály bitevní vrtulníky svou roli a ze všech těchto nasazení vzešly další převratné vývojové stupně a modifikace. Seznamte se nejen s historií, ale i s technikou, konstrukcí a výzbrojí těchto nebezpečných létajících strojů.
Predpredaj
30,31 € 31,90 €

The Climate Book


Greta Thunberg's speeches shook the world. With The Climate Book, she has created an essential tool for everyone who wants to help save it. It seems like an impossible task: secure a safe future for life on Earth, acting at a scale and speed that the world has never seen, in the face of vast and powerful forces--not just oil tycoons and governments, but the changing climate system itself.The odds are against us, and we are running out of time. But it doesn't have to be this way. Around the world, geophysicists and mathematicians, oceanographers and meteorologists, engineers, economists, psychologists and philosophers have been using their expertise to develop a deep understanding of the crises we face.Greta Thunberg has created The Climate Book in partnership with over one hundred of these experts in order to equip us all with this knowledge. Alongside them, Greta shares her own stories of learning, demonstrating, and uncovering greenwashing around the world, revealing the extent to which we have been kept in the dark. This is one of our biggest problems, she shows, but also our greatest source of hope.Once we are given the full picture, we will be able to act--and if a schoolchild's strike could ignite a global protest, what could we do collectively if we tried?The Climate Book shows that we all have the responsibility of being alive at the most decisive time in the history of humanity, and that, together, we can do the seemingly impossible. But it has to be us, and it has to be now.
Predpredaj
36,05 € 37,95 €

Atlas svalů - anatomie, 2. aktualizované vydání


Přehledný průvodce pro fyzioterapeuty, trenéry, cvičitele, jogíny, tanečníky, učitele a studenty středních škol, profesionální i amatérské sportovce, návštěvníky posiloven i zvídavé laiky. U každého svalu je popsán jeho začátek, úpon, činnost a inervace, texty jsou doplněny 500 obrázky, posilovacími a protahovacími cviky, informacemi o možných poraněních a problémech, které nastanou, pokud sval přetěžujeme. Toto vydání se i více věnuje svalům pánevního dna. Autor je klinický anatom a fyzioterapeut.
Predpredaj
27,07 € 28,49 €

Laboratoř myšlenek


Toto není klasická kniha, toto je laboratoř… laboratoř myšlenek.Stojíme na křižovatce globálních změn. Zaběhnutá pravidla postupně přestávají platit, život a svět kolem nás se proměňuje a my všichni narážíme na jeho limity. Téměř nic není jako dřív a to, co bylo funkční dlouhá léta, přestává fungovat. Je nutné rnacházet nové přístupy, které by byly aplikovatelné v dnešní době plné kvantových skoků. Ponořili jsme se tedy do laboratoře myšlenek a vizí, které ověřujeme, rozebíráme a sdílíme z různých úhlů pohledu. Hledáme odpovědi ve třech pilířích společnosti – v kultuře, veřejné sféře a ekonomice, abychom se pokusili nacházet inspiraci a východiska pro budoucnost naší země. Pojďme začít psát novou budoucnost naší společnosti. Možností je více, než si myslíme. Podívejme se na tuto přelomovou dobu jako na šanci, kterou můžeme využít konstruktivním způsobem.Robin Čumpelík vám přináší rozhovory s osobnostmi z různých sfér, které nabízí střípek do mozaiky možného směřování naší země a našich životů. Každé osobnosti položil dvanáct otázek s ohledem na jejich profesní působení, zkušenosti a vize.Mezi zpovídanými osobnostmi jsou egyptolog Miroslav Bárta, sociolog Daniel Prokop, hudebník Michael Kocáb, podnikatelka Zuzana Ceralová Petrofová, zpěvačka Marta Kubišová, geolog Václav Cílek, eurokomisařka Věra Jourová nebo rapper Vladimir 518.
Predpredaj
30,72 € 32,34 €

Detský mozog: Novorodenec


Chcete spoznať, pochopiť a podporiť dozrievanie detského mozgu? Chcete rozvíjať rozumový a emocionálny potenciál svojho dieťaťa?Detský mozog sa začína rozvíjať počas vnútromaternicového vývinu a jeho dozrievanie rapídnym spôsobom akceleruje v prvých mesiacoch a rokoch života. Neuropsychológ a dvojnásobný otec Robert Krause vás vo svojej knihe prevedie dvadsiatimi štyrmi modelovými situáciami, ktoré vám pomôžu pochopiť vývin vášho dieťaťa. Na týchto názorných príkladoch vám ukáže a pomocou najnovších vedeckých poznatkov vysvetlí, čo robiť a čomu sa pre zmenu vyhýbať, aby ste podporili zdravé dozrievanie mozgu dieťaťa. Kniha vás popritom osloví svojou jednoduchou a systematickou štruktúrou, vďaka ktorej ľahšie pochopíte kognitívnu neuropsychológiu a v roli rodiča sa budete cítiť istejšie a bezpečnejšie.
Predpredaj
12,67 € 14,90 €

Racionalita


Môže nám kniha pomôcť byť racionálnejší? Môžeme vďaka nej pochopiť, prečo je všade okolo nás toľko iracionality? Odpovede nielen na tieto otázky a mnohé ďalšie zaujímavé informácie nájdeme práve tu, v knihe autora bestsellerov New York Times Stevena Pinkera. Ľudstvo dnes disponuje priam nevídanými vedomosťami a znalosťami, no zároveň paradoxne akoby prichádzalo o zdravý rozum. Ako je možné, že druh, ktorý dokázal za necelý rok vyvinúť vakcíny proti ochoreniu COVID-19, verí toľkým nezmyslom, šarlatánstvam a konšpiráciám? Steven Pinker rázne odmieta klišé, že ľudia sú jednoduché tvory pochádzajúce z jaskýň, ktorých život riadia povery, skreslenia a omyly. Koniec koncov, objavili sme zákony prírody, skrotili planétu, predĺžili a uľahčili si život a v neposlednom rade sme zadefinovali aj pravidlá racionality. Dokážeme fungovať v neakademickom a netechnokratickom prostredí, kde trávime väčšinu času, no akosi nie sme schopní využívať na uvažovanie nástroje, ktoré sme objavovali celé tisícročia: logiku, kritické myslenie, pravdepodobnosť, koreláciu a kauzalitu. Nevieme optimálne reagovať na nové poznatky, prispôsobiť im svoje názory či správne sa rozhodovať jednotlivo aj kolektívne. Tieto nástroje jednoducho nepatria do našej bežnej výbavy. A navyše nám ich doteraz nikto zrozumiteľne nevysvetlil. Kniha Racionalita skúma aj opak, teda iracionalitu. Steven Pinker v nej vysvetľuje, ako racionálne presadzovanie sebeckých cieľov, sektárska solidarita a mytológia ničia kolektívnu racionalitu a mrzačia spoločnosť. Kolektívna racionalita sa opiera o normy, ktorých cieľom je poznanie objektívnej pravdy. Racionalitu potrebujeme ako soľ. Vďaka nej sa lepšie rozhodujeme v súkromí aj vo verejnom živote.
Predpredaj
24,57 € 28,90 €

Rozšírte svoje vedomosti z nových oblastí ako ekonómia, manažment a marketing. Zaujímate sa o vesmír a jeho fungovanie, správanie živočíchov či históriu času? Správny smer do života a pozitívnu psychológiu prinesie motivačná literatúra. Knihy odborné - z oblasti práva, pedagogiky, sociológie či medicíny - ukrýva práve táto sekcia.