Jazyk


Hodnotenie


Dostupnosť


Väzba


Stav


Série


Edície


Do hĺbky: Svet vo veľrybe


Pútavé rozprávanie o ohromujúcom živote veľrýb a o tom, čo nás tieto zvieratá môžu naučiť. Keď spisovateľka Rebecca Giggs videla, ako na pláži v jej rodnom meste uviazol vráskavec dlhoplutvý, začala uvažovať o tom, ako život veľrýb odráža podmienky v oceánoch. Zhromaždené vedecké poznatky podáva priam básnickým štýlom. Veľryby v jej podaní sú veľké vo všetkých zmysloch slova: sú to živočíchy ohromujúcich rozmerov, ale aj nesmierne vznešené tvory, mytológiou ospievané cicavce či obávané monštrá. Kniha spája prírodovedu, filozofiu a ďalšie vedné disciplíny a snaží sa nájsť odpovede na otázky: Ako veľryby vnímajú ekologickú zmenu? Ako ľudské technológie prenikli do kultúry veľrýb a ako ju zmenili? Čo nás môže pozorovanie veľrýb naučiť o zložitom, krehkom a nádhernom živote? Dozviete sa o veľrybách, ktoré sú také zriedkavé, že im vedci ani nedali meno, o veľrybích piesňach, ktoré sa šíria po celom svete v pravidelných vlnách ako popové skladby, či o veľrybách, ktoré zmenili chemické zloženie atmosféry okolo našej planéty. Vyberiete sa do Japonska na palubu lode, ktorá loví veľryby, a ponoríte sa do najhlbších morí, aby ste zistili, ako sa plastové znečistenie šíri v podmorskom prostredí. Autorka ponúka živý opis prírodného sveta a zároveň jasne definuje a do hĺbky analyzuje výzvy, ktorým ľudia čelia, keď sa snažia vcítiť do iných živých tvorov a pochopiť svoje miesto na planéte. Z anglického originálu preložila Sofia Skokanová.
Predpredaj
18,91 € 19,90 €

SOS Planéta Zem


SOS Planéta Zem vrhá svetlo na našu ohrozenú planétu a na to, čoho sme dennodenne svedkami. Krátky úvod poskytne pozadie rôznych problémov, ktoré postihujú Zem. O otázkach ako globálne otepľovanie a znečistenie sa v knihe hovorí slovami osobností, ktoré podnikli kroky v boji proti týmto planetárnym hrozbám. SOS Planéta Zem obsahuje originálne, nikdy predtým nezverejnené rozhovory s významnými osobnosťami a celebritami.
Predpredaj
25,56 € 26,90 €

Často kladené otázky o vesmíru


„Kdyby se k vesmíru dodávala nápověda, vypadala by jako tahle kniha.“ Máte spoustu otázek: o prostoru, o času, o gravitaci, o pravděpodobnosti toho, že v červí dítě potkáte své starší já. A všechny odpovědi najdete v téhle knize. Jako lidstvo se na lecčem neshodneme, ale jedna věc nás přece jenom spojuje: potřeba vědět. Všichni neustále nad něčím dumáme a kdesi v hloubi duše si pokládáme stejné zásadní otázky. Proč se nemůžu vrátit v čase? Odkud se vzal vesmír? Co najdu v černé díře? Můžu přeuspořádat částice ve své kočce tak, aby z ní vznikl pes? Kdysi vědec, dnes komiksový ilustrátor Jorge Cham a profesor fyziky Daniel Whiteson ve svých knihách a v oblíbeném podcastu Daniel and Jorge Explain the Universe ukazují, že dokážou vysvětlovat vědecké záležitosti způsobem, jakému porozumí každý. S darem pro humor i srozumitelnost předkládají krátké, přehledné a úsměvné odpovědi na některé z nejběžnějších, nejšílenějších i nejzásadnějších otázek, jaké jim lidé pokládají. Tahle důvtipná, zábavná a bohatě ilustrovaná kniha je nepostradatelným průvodcem nejhůře uchopitelnými aspekty reality, velkými i malými – od neviditelných částic, které tvoří vaše tělo, až po vaše identické dvojníky, kteří právě teď v nějaké předaleké galaxii čtou tu samou větu jako vy.
Predpredaj
20,94 € 22,04 €
Pútač na knihu Priatelia - oficiálna kuchárka
Pútač na knihy druhej akosti

Helgoland


Čo je kvantová fyzika, ako ju objavili a čo vypovedá o nás? Odpoveď na tieto otázky formuluje Carlo Rovelli s preňho typickou filozofickou a kultúrnou hĺbkou, pričom jeho texty zostávajú jasné, výstižné a často priam lyrické. Začína opisom zrodu kvantovej fyziky na fascinujúcom ostrove bez stromov Helgoland v Severnom mori, kde sa mladý Werner Heisenberg liečil zo sennej nádchy. Práve tam prvý raz zazrel za klasickou mechanikou neobyčajné a prekrásne vnútro reality. V Rovelliho rozprávaní ožívajú géniovia svojej doby, približuje nám ich zvláštne pokusy, cez ktoré sa snažili pochopiť kvantovú teóriu, a objasňuje, prečo uznáva interpretáciu reality založenú na vzájomných interakciách a vzťahoch. Pokúša sa vysvetliť význam a vplyv tejto novej vízie sveta na filozofiu aj na chápanie seba samého. Sám hovorí: „Pochopenie, že neexistujeme ako autonómne subjekty, nám pomáha oslobodiť sa od pripútania a utrpenia. Práve pre svoju nestálosť, pre absenciu každého Absolútna má život zmysel a je drahocenný... sme len obrazmi obrazov. Realita vrátane nás samých je iba slabým a krehkým závojom, za ktorým... niet ničoho.“
Predpredaj
15,11 € 15,90 €

Božská rovnica


Vydajte sa na cestu, na ktorej budete s jedným z najznámejších svetových fyzikov hľadať odpovede na nasledujúce vedecké otázky: ČO SA STALO PRED VEĽKÝM TRESKOM? ČO LEŽÍ NA DRUHEJ STRANE ČIERNEJ DIERY? EXISTUJÚ INÉ VESMÍRY A DIMENZIE? A AK ÁNO, V AKEJ DIMENZII ŽIJEME? DÁ SA CESTOVAŤ V ČASE? MÁ EXISTENCIA NÁŠHO VESMÍRU ZMYSEL? Božská rovnica je pokusom nájsť odpovede na tieto otázky. Autor knihy jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje, ako objavy fyziky zmenili dejiny ľudstva, a je presvedčený, že čoskoro môžeme byť svedkami ďalšej revolúcie. Pustite sa spolu s Michio Kakuom do pátrania po Božskej rovnici a nájdite viac než len odpovede.
Predpredaj
13,55 € 15,95 €

Superjednoduchá chémia


Superjednoduchá CHÉMIA ponúka ucelený prehľad všetkých dôležitých tém, ktoré sú zahrnuté v učebných osnovách chémie pre druhý stupeň základných škôl, pre stredné školy a gymnáziá, a pridáva k nim ďalšie súvislosti a širší pohľad. Táto podrobná, bohato ilustrovaná publikácia vás rýchlo presvedčí o tom, že chémia je zrozumiteľná a fascinujúca! Kniha je rozdelená do 15 väčších kapitol, pričom jednotlivé témy sú vždy zhrnuté v časti Kľúčové fakty, čo je veľmi užitočné pre opakovanie. Chemické deje sú znázornené atraktívnymi ilustráciami, ľahko pochopiteľnými schémami, a veľmi prehľadne sú tu vysvetlené aj jednotlivé vedecké koncepcie. Toto všetko robí z knižky vynikajúcu pomôcku pri práci v škole, pri riešení domácich úloh, aj pri príprave na testy. Takže ak sa snažíte zodpovedne pripraviť na štúdium či budúce povolanie, alebo vás chémia jednoducho zaujíma, táto publikácia je presne to, čo potrebujete. Pre žiakov a študentov od 12 rokov a všetkých nadšencov chémie Preložila Martina Cabadová.
Predpredaj
23,66 € 24,90 €

Čo je život?


Svetoznámy biológ Paul Nurse zasvätil kariéru odkrývaniu tajomstiev bunkového života. V knihe Čo je život? sa podujal na neľahkú úlohu vysvetliť, čo znamená byť nažive spôsobom, aby tomu porozumel každý čitateľ. Na spoločnej ceste za poznaním autor krok za krokom objasňuje päť zásadných princípov, na ktorých stojí biológia – bunka, gén, vývoj prirodzeným výberom, život ako chémia, život ako informácia. Nurse predstavuje čitateľovi osobnosti, ktoré sa postarali o najväčšie pokroky vo vedeckom výskume. Čerpajúc zo svojich skúseností z laboratória či mimo neho rozpráva o zdolávaní prekážok, šťastných náhodách a vzrušujúcich chvíľach historických objavov. Autorov štýl pulzuje úžasom z bohatstva života, ale aj naliehavosťou úlohy, ktorú v súčasnosti zohráva biológia. Ak chceme zvládnuť všetky dnešné problémy ľudstva – od klimatickej zmeny cez pandémie až po biodiverzitu a potravinovú bezpečnosť – musíme v prvom rade pochopiť, čo je život.
Predpredaj
9,52 € 11,90 €

Minerály & kameny


V tomto báječném průvodci neživou přírodou se seznámíme s více než 500 druhy minerálů a hornin. Obsahuje na šest set fotografií doplněných srozumitelným popisem jednotlivých druhů a jejich charakteristických znaků a vlastností, podle kterých je snadno poznáme. Součástí knihy je také stručný slovníček užitečných odborných výrazů. Bonusem je podrobný úvod, v němž se čtenáři dovědí, co je minerál a co hornina, seznámí se s jejich klasifikací (u minerálů v závislosti na jejich chemickém složení, u hornin podle jejich původu) a naučí se, jak postupovat při jejich určování či jak si založit a uspořádat sbírku. Kniha je vhodnou příručkou nejen pro aktivní sběratele, ale obecně pro všechny obdivovatele zkamenělé krásy.
U dodávateľa
22,28 € 23,45 €

Tajný svet počasia


Každý oblak, zmena teploty, kvapka dažďa, slnečný lúč či vánok prezrádza niečo o našom počasí. Po prečítaní tejto knihy budete schopní predpovedať počasie aj bez použitia smartfónu. Autorove rady však ďaleko presahujú zvyčajnú predpoveď počasia. Kniha prináša nový pohľad, akým sme doteraz o počasí neuvažovali. Počasie tvorí našu krajinu a krajina zasa naše počasie. Všetko, čo vidíme na oblohe, odráža to, kde sme. Keď sa naučíme čítať znamenia prírody, počasie sa stane našou mapou a odhalí nám, ako poveternostné podmienky pomohli tvoriť mestá, lesy, kopce a celý okolitý svet.
Na sklade > 5Ks
20,72 € 25,90 €

Mendel Lectures 2002–2022


Jubilejní publikace přináší reprezentativní přehled dvaceti ročníků světově uznávaného cyklu a představuje všechny přednášející – více než 130 vědců včetně 15 laureátů Nobelovy ceny. Kniha přibližuje historii „Mendel Lectures“ a významnou aktivitu vědců sdružených v tzv. „brněnské iniciativě“. Náleží k nim: Kim A. Nasmyth, Anna Nasmyth, Max Perutz, Paul Nurse, Tim Hunt, James Watson, Eric Wieschaus, Peter Swetly, Jiřina Relichová, Jan Motlík, Emil Paleček, Eva Jiřičná, Gustav Ammerer, zakladatelé cyklu, díky nimž se přednášky pravidelně konají, navíc v prostorách, kde zakladatel genetiky před 200 lety pracoval. Knihu sestavili: Lumír Krejčí, Dominika Hobzová, Kateřina Krejčí, Jiřina Relichová, Gabriela Pavlíková a Alena Mizerová.
U dodávateľa
33,49 € 35,25 €

G.J. Mendel


Trojjazyčná kniha mapuje cesty k analýze genomu Gregora Johanna Mendela, která se uskutečnila u příležitosti 200. výročí narození tohoto významného vědce. Popisuje vyzdvižení jeho ostatků z augustiniánské hrobky na Ústředním hřbitově v Brně a jejich vědecké zkoumání i hledání stop Mendelovy DNA na jeho osobních věcech uchovaných v Augustiniánském opatství na Starém Brně. Jednotlivé kapitoly, tedy cesty výzkumu, seznamují čtenáře s prvotními impulzy vedoucími k archeologickému výzkumu hrobky a následné analýze Mendelova genomu. Přibližují proces ztotožnění ostatků nalezených v hrobě s osobou opata Mendela, antropologický výzkum jeho kosterních pozůstatků i postup izolace a analýzu DNA této historické osobnosti. Bohatá fotografická dokumentace dokládá napínavou práci vědeckého týmu, jehož zásluhou vznikla kniha přinášející překvapivá zjištění a nové, důležité poznatky o zakladateli genetiky. Autoři textů: Eva Drozdová, Dana Fialová, Filip Pardy, Michael Doubek, Blanka Křížová, Marek Peška, Antonín Zůbek, Kristýna Brzobohatá, Jan Emil Biernat, Šárka Pospíšilová. Předmluva: Jiří Dušek. Překlad: do německého jazyka – Magdalena Havlová, do anglického jazyka – Benjamin Jeremiah Vail a Karel Svačina.
U dodávateľa
15,63 € 16,45 €

Kvantová teorie nikoho nezabije, 2. vydání


Po „Vesmíru hned vedle" a „Čarodějné peci" se českým čtenářům dostává do rukou již třetí kniha Marcuse Chowna, známého popularizátora kosmologie a v současné době odborného poradce časopisu New Scientist. Dozvíte se, jak je možné, že se celé lidstvo vejde do jediné kostky cukru. Proč každé vaše nadechnutí obsahuje atom, který vydechla Marilyn Monroe. Anebo proč v nejvyšším patře budovy stárnete rychleji než v přízemí.
Na sklade 2Ks
13,29 € 13,99 €

Energie, 2. vydání


Podle Einsteinovy slavné rovnice E=mc2 lze veškerou hmotu popsat jako energii. Je všude a je vším. Vaclav Smil touto knihou předkládá poučený a ucelený přehled o podstatě energie a jejích různorodých formách i konverzích v čase a prostoru. Přibližuje klíčové role, jaké energie plnila ve vývoji naší planety, jak byla využívána v historii lidstva a jak se její význam proměnil v moderní společnosti. Praktický a komplexní průvodce, který odhaluje pravdy a mýty o jedné z nejdůležitějších hybných sil vesmíru.
Na sklade 2Ks
15,67 € 16,49 €

Motýli a housenky střední Evropy VI. - Drobní motýli II.


Tento svazek uzavírá šestidílnou sérii Motýli a housenky střední Evropy, vydávanou Nakladatelstvím Academia od roku 2007. Je do něj zařazeno zbývajících jedenáct čeledí. Všechny druhy nalezené v Česku a na Slovensku jsou stručně charakterizovány a vyobrazeny, celkem jde asi o 1200 druhů. Ke každému je uvedeno rozpětí křídel, případně důležité determinační znaky, hostitelská rostlina, doba výskytu housenek a dospělců, biotop, celkové rozšíření a poznatky o výskytu na našem území. Ostatní středoevropské druhy (celkem je ze střední Evropy známo asi 1500 druhů těchto čeledí) jsou alespoň zmíněny, případně krátce komentovány. Kompletní série atlasů tak poskytuje základní informace o všech čeledích a naprosté většině středoevropských druhů motýlů, čímž nemá u nás ani jinde ve střední Evropě obdoby
Na sklade 2Ks
35,95 € 39,95 €

Galerie minerálů - poklady naší Země


Tato kniha je věnovaná kráse minerálů. Není to žádná vědecká publikace, ale kniha plná fotografií minerálů, určená nadšencům, milovníkům a sběratelům, kteří dávají svou lásku šutrům. Minerály jsou nafocené ve vysoké ostrosti a v knize najdete mnoho novinek ze světa, ale také minerály z Čech a novinky z Vysočiny. Snažili jsme se vybrat ty nejkrásnější obrázky a kompozice tak, aby se každý milovník kamenů mohl dlouhou dobu „kochat“ krásou minerálů. Tato kniha může být pro sběratele inspirací v dalším hledání, informací o jednotlivých minerálech, ale také inspirací k tomu, abychom se vypravili do přírody a nalezli vlastním sběrem nějaký ten mineralogický poklad naší Země…
U dodávateľa
37,95 € 39,95 €

Klimatická změna, příčiny, dopady a adaptace


Tato kniha je o fenoménu globální změna a jeho významu pro člověka z pohledu jak klimatického, tak i z pohledu společenského. Čtenáři pomáhá ujasnit si vymezení vlivu klimatických změn v rámci globální změny a přináší odborný pohled na historické klima v České republice, příčiny vzniku klimatických změn, současné projevy a důsledky klimatickým změn a v neposlední řadě také přináší možnosti řešení tohoto problému v budoucnosti, včetně scénářů vývoje. Důležitou součástí této knihy je také zamyšlení o stávající situaci spojené s důsledky klimatických změn z morálního a etického pohledu. Tato kniha přináší odpovědi na otázky, které si pokládají čtenáři a lidé, kterým není lhostejná budoucnost naší planety a kteří chtějí pomoci při řešení toho důležitého celospolečenského problému.
Na sklade 1Ks
25,22 € 26,55 €

Klimatické vojny


Boje o pitnú vodu, nové výbuchy masového násilia, etnické čistky, občianske vojny v najchudobnejších krajinách sveta, nekonečné prúdy utečencov. Konflikty 21. storočia sa už neodvíjajú od ideologického súperenia medzi veľmocami, ale skôr od triednych, náboženských a zdrojových otázok. Genocídy minulého storočia nás naučili, ako rýchlo sa sociálne problémy môžu prejaviť v radikálnych a smrtiacich riešeniach. Bohaté krajiny dnes už vyvíjajú stratégie na získanie zdrojov a udržanie klimatických utečencov mimo svojho územia. Harald Welzer ukazuje, ako spolu súvisí klimatická zmena a násilie. Klimatická zmena má ďalekosiahle dôsledky na životné podmienky ľudí na celom svete: obývateľný priestor sa zmenšuje, vzácne zdroje ubúdajú, prehlbuje sa nespravodlivosť nielen medzi Severom a Juhom, ale aj medzi generáciami, čo vytvára podmienky pre nové sociálne napätia a vedie k násilným konfliktom. Klimatická zmena predstavuje nové závažné výzvy v oblasti bezpečnosti, zodpovednosti a spravodlivosti, ale ako Welzer znepokojujúco objasňuje, robí sa veľmi málo, aby sa im čelilo.
Na sklade > 5Ks
13,43 € 14,95 €

dostupné aj ako:

Fyzika nemožného, 3.vydání


Ještě před stoletím si byli vědci jisti, že věci, kterými dnes člověk běžně disponuje, jako třeba laser, televize či atomová bomba, jsou fyzikálně neuskutečnitelné. Kaku ve své knize ukazuje, jak lze optiky a elektromagnetismu využít k simulaci neviditelnosti; jak zdokonalení magnetické rezonance možná pomůže číst lidské myšlenky; jak využití supravodičů, nanotechnologií a elektrického pole třeba člověku umožní vyslat za hranice zemské atmosféry ne raketu, ale výtah, jak o tom psal A. C. Clarke. Podrobně probírá arzenál motivů typických pro žánr science-fiction a analyzuje jejich případnou uskutečnitelnost. Ať je řeč o paprscích smrti, cestách časem či antigravitaci, nic z toho nezavrhuje, ale pečlivě rozebírá a zdánlivé nemožnosti dělí do tří skupin: nemožnosti prvého řádu, uskutečnitelné v dohledné budoucnosti; nemožnosti druhého řádu, k jejichž uskutečnění by bylo třeba sil, jaké naše civilizace nemá k dispozici; a nemožnosti třetího řádu, které pravděpodobně kolidují s fyzikálními zákony.
U dodávateľa
20,01 € 21,06 €

Ryby evropských vod v ilustracích Květoslava Híska, 2. vydání


Cílem knihy je představit vybrané druhy ryb, jejich způsob života a význam pro člověka. Kniha obsahuje přes 600 druhů, z toho je vyobrazeno 326 ryb mezinárodně uznávaným ilustrátorem Květoslavem Hískem. U každého druhu je orientační mapa výskytu. Na konci knihy je kompletní seznam všech řádů a čeledí sliznatek, mihulí paryb a ryb a šestijazyčný slovník jejich názvů česky, latinsky, anglicky, německy, francouzsky a španělsky.
U dodávateľa
26,74 € 28,15 €