! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Jazyk


Hodnotenie


Väzba


E-knihy - Skutočné príbehy strana 1 z 4

Stovky e-kníh v slovenčine a cudzích jazykoch vo formátoch EPUB, MOBI a PDF.

24 tvárí Billyho Milligana


Billy Milligan môže byť, kým chce... okrem seba. Skutočný príbeh muža bojujúceho s viacnásobnou poruchou osobnosti. Billy Milligan. Človek, ktorý nebol schopný kontrolovať svoje činy. Myseľ mu trýznilo dvadsaťštyri rôznych osobností, ktoré medzi sebou bojovali o nadvládu nad jeho telom. Tento boj vyvrcholil, keď sa prebudil vo väzení zatknutý za únos a znásilnenie troch žien. V prelomovom súdnom procese Billyho nakoniec zbavili obvinenia z dôvodu nepríčetnosti, ktorej príčinou bola disociatívna porucha identity. Bolo to prvé súdne rozhodnutie tohto druhu v histórii a prinieslo do povedomia verejnosti najpozoruhodnejší a najotrasnejší prípad viacnásobnej poruchy osobnosti, aký bol dovtedy zaznamenaný. V tele Billyho Milligana žije dvadsaťštyri alternatívnych identít. Philip, drobný podvodník; Kevin, ktorý predával drogy a zorganizoval lúpež v lekárni; April, ktorej jediným cieľom bolo zabiť Billyho nevlastného otca; Adalana, hanblivá a samotárska lesba túžiaca po nehe, ktorá „použila“ Billyho telo pri znásilneniach; David, osemročný „nositeľ bolesti“; ako aj ďalší – muži, ženy, deti, chlapci aj dievčatá, no a napokon Učiteľ, ktorý jediný dokáže všetkých zlúčiť dokopy. V tomto šokujúcom príbehu sa zoznámite s každým z nich a ponoríte sa do hĺbok mysle zmučeného mladíka a jeho desivého rozštiepeného sveta. Od autora kultovej knihy Kvety pre Algernona prichádza šokujúci skutočný príbeh muža, ktorý bojuje s viacnásobnou poruchou osobnosti a inšpiroval seriál Preplnená izba v hlavnej úlohe s Tomom Hollandom.
Na stiahnutie
18,90 €

Frida


Frida Kahlo je jednou z najslávnejších maliarok na svete. Jej dielo patrí do kultúrneho bohatstva Mexika a jej expresívne autoportréty sa stali ikonickými. Pútavý, emóciami nabitý román nemeckej spisovateľky, historičky a publicistky Maren Gottschalkovej zachytáva legendárnu umelkyňu v rozhodujúcom období života - na prahu celosvetovej slávy. V roku 1938 prichádza Frida Kahlo do New Yorku, aby tam uviedla svoju prvú samostatnú výstavu. A zatiaľ čo doma sa jej rúca manželstvo so slávnym maliarom Diegom Riverom, v Amerike zažíva triumfálny úspech – newyorské umelecké kruhy ju oslavujú, nachádza nových priateľov a nemá núdzu ani o ctiteľov. Do jej života opäť vstupuje úspešný fotograf Nickolas Muray, ku ktorému už dlhšie prechováva hlboké city. A práve tento vzťah tvorí kostru celého románu. Frida zažíva vzrušujúce chvíle aj v Paríži, kam odchádza na pozvanie Andrého Bretona. Stretáva sa s velikánmi tamojšej umeleckej scény - Pablom Picassom, Marcelom Duchampom, Maxom Ernstom či Joanom Miróom, ktorí pozitívne hodnotia jej originálnu tvorbu, odrážajúcu jej zložitú, náruživú a nespútanú podstatu. Po šiestich mesiacoch v zahraničí sa Frida Kahlo vracia do rodného Mexika už ako uznávaná umelkyňa a nezávislá žena, pripravená na nový začiatok tak v umení, ako aj v súkromnom živote.
Na stiahnutie
12,00 €

dostupné aj ako:

Noah


Pašerák, vězeň, zloděj, námořník, bojovník, zachránce. Příběh hrdiny. Ve třinácti letech se Noah Klieger během německé okupace Belgie připojil k podzemní organizaci a pomáhal pašovat do Švýcarska židovské děti. V šestnácti přijel za mrazivého rána jako vězeň do Osvětimi. A ve dvaceti se po osvobození koncentračních táborů dostal na svobodu. Přežil tři pochody smrti a čtyři koncentrační tábory v době, kdy jediné slovo, jediný krok či zvednutá ruka znamenaly buď život, nebo smrt. I v těžkých mrazivých hodinách vždy našel naději, spolubojovníky, kteří se spolu s ním stavěli na odpor Němcům, spojence, kteří mu pomáhali krást brambory, lékaře, který mu zachránil život, vhodný úskok i poslední pecen chleba. Takis Würger vypráví životní příběh Noaha Kliegera od dětství stráveného ve dvacátých letech minulého století ve Francii přes pobyt v koncentračních táborech až po angažmá při budování státu Izrael. Popisuje veliký a dechberoucí příběh. Příběh, který nesmí být zapomenut.
Na stiahnutie
11,29 €

dostupné aj ako:

Červená ruleta


Strhujúci skutočný príbeh o bohatstve, moci a korupcii zo súčasnej Číny, ktorý označili The Economist a Financial Times za „najlepšiu knihu roku.“ Keď Desmond Shum vyrastal v chudobnej Číne sľúbil si, že jeho život bude iný. Tvrdou prácou a húževnatosťou získal americký vysokoškolský titul a vrátil sa do svojej rodnej krajiny, aby sa presadil v obchode. Tam stretol budúcu manželku, vysoko inteligentnú a rovnako ambicióznu Whitney Duan, ktorá bola odhodlaná presadiť sa v čínskej spoločnosti, v ktorej dominujú muži. Whitney a Desmond vytvorili efektívny tím a vďaka vzťahom, ktoré si vytvorili s poprednými členmi Komunistickej strany Číny, s takzvanou červenou aristokraciou, sa dostal do čínskej miliardárskej triedy. Boli oslnivo úspešní, cestovali súkromnými lietadlami, financovali budovy a nadácie v hodnote niekoľkých miliónov dolárov a kupovali drahé domy, vozidlá a umenie. V roku 2017 sa ich osudy neodvolateľne rozišli, keď sa Desmond, ktorý býval so synom po rozvode v zámorí dozvedel, že jeho teraz už bývalá manželka Whitney zmizla bez stopy spolu s tromi spolupracovníkmi.
Na stiahnutie
15,95 €

dostupné aj ako:

Dokonalý policajný štát


Predstavte si život, v ktorom si večer ľahnete vedľa svojho partnera a ráno sa zobudíte po boku štátom dosadeného špicľa. Stačí, ak poviete alebo urobíte niečo, čo sa systému nepáči a môžete skončiť v koncentračnom tábore alebo zmiznúť bez stopy. Kamery v dome, na uliciach, v obchodoch i v práci sledujú každý váš krok. Aj nepatrné pokĺznutie vám spôsobí veľké problémy. A trest môže prísť aj za činy, ktoré ste ešte nespáchali. Prediktívny policajný program pomocou najmodernejších technológií a databáz určí, akého zločinu sa človek v budúcnosti pravdepodobne dopustí a odporučí jeho prevýchovu. Odrezaní od pravdy a možnosti voľby, pod neustálym dozorom a útlakom policajných zložiek. Obyvatelia Ujgurskej autonómnej republiky Sin-ťiang na západe Číny hovoria svojej dystopii „situácia“. No to, čo pôsobí ako neuveriteľný námet z futuristického románu, je pre Ujgurov mrazivou realitou 21. storočia. Na základe výpovedí ujgurských utečencov, štátnych zamestnancov, výskumníkov i aktivistov žijúcich v exile, Geoffrey Cain opisuje situáciu z prvej ruky. Podáva svedectvo o tom, ako si Čína stanovila za cieľ vymazať identitu, kultúru a dejiny celého národa. A tak stvorila dokonalý policajný štát...
Na stiahnutie
10,40 €

dostupné aj ako:

Viem, prečo vtáčik v klietke spieva


Kniha radostná i bolestná, tajomná a nezabudnuteľná ako samotné detstvo. Kniha Viem, prečo vtáčik v klietke spieva zachytáva túžby osamelých detí, brutálnosť bigotnosti a zázrak slov, ktoré môžu napraviť svet. „Nikto ťa nebude nútiť rozprávať – asi by to ani nikto nedokázal. No daj na moje slová: jazyk je spôsob, ktorým ľudia komunikujú so svojimi blížnymi, a jedine jazyk nás odlišuje od nižších živočíchov.“ Bola to pre mňa úplne nová myšlienka a potrebovala som čas, aby som si ju poobracala v hlave. „Tvoja stará mama hovorí, že veľa čítaš. Pri každej príležitosti. To je dobre, ale nestačí to. Slová znamenajú viac ako to, čo sa z nich dostáva na papier. Len ľudský hlas im vie vštepiť odtienky hlbšieho významu.“
Na stiahnutie
12,90 €

dostupné aj ako:

Klan Gucci


V marci 1995 zastrelil neznámy páchateľ na ulici v Miláne Maurizia Gucciho, dediča ikonického módneho domu. O tri roky neskôr odsúdili jeho bývalú manželku Patriziu Reggianiovú, ktorú tlač nazvala „čiernou vdovou“, za objednávku jeho vraždy. Manželstvo Maurizia a Patrizie, ktorá pochádzala z chudobnejších pomerov, bolo spočiatku ako z rozprávky. Žili v neuveriteľnom luxuse, míňali obrovské sumy peňazí a Patrizia sa snažila usmerňovať plachého manžela a zasahovať do riadenia firmy. Mauriziovi však chýbal podnikateľský duch, robil jedno zlé rozhodnutie za druhým a plnými priehrštiami rozhadzoval rodinný majetok. Keď opustil manželku pre mladšiu ženu, Patrizia sa cítila ohrdnutá a ponížená. Po rokoch života vo svetle reflektorov nebola odrazu pre nikoho zaujímavá. Každým dňom v nej rástla túžba po pomste a ľútosť za všetkým, čo stratila, až v nej dozrelo šialené rozhodnutie. Príbeh klanu Gucci je príbehom troch generácií slávneho talianskeho módneho domu. Hovorí o skromných začiatkoch vo florentskej kožiarskej dielni, kde vznikali v rodinnej atmosfére priam „na kolene“ ikonické kabelky s bambusovou rúčkou, a pokračuje neuveriteľným rozmachom a expanziou do celého sveta, ktoré zabezpečila druhá generácia. Až s treťou generáciou prišli intrigy, zrada, rozpredávanie majetku a postupný úpadok končiaci osobnou tragédiou ženy, ktorá sa k svojmu činu nikdy nepriznala a zrejme ho ani neoľutovala.
Na stiahnutie
21,90 €

Zachraň mě


Hlavní hrdina příběhu je obrovský neapolský mastif, kterého rodina odložila poté, co jim z roztomilého štěňátka nečekaně vyrostl. Vyhladovělého a zuboženého ho v útulku objeví autorka, když pátrá po psím hrdinovi do role Tesáka ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár. Jde o lásku na první pohled, avšak do natáčení filmu zbývá už jen pár měsíců a výcvik na filmovou hvězdu není hračka.
Na stiahnutie
11,29 €

Vstaň a choď!


V tomto príbehu inšpirovanom skutočnými udalosťami nie sú vykreslené ani tak hrôzy a nespravodlivosť vojny, ale opisuje sa tu hlavne nádej, pomoc druhým, raj, nebo a paradoxy dnešných malých starostí. Vojak Jozef prechádza druhou svetovou vojnou bez zabíjania druhých ľudí. Lenže jeho láska k ľuďom ho dostane do pracovného tábora do Nemecka. Stále však verí v zázrak. Dá sa mesiace takmer nič nejesť, živiť sa žihľavou a vrátiť sa hladný pešo stovky kilometrov? Niekto mu stále šepká: „Vstaň a choď!“ Druhý vojak Rastislav zažije roztrhanie svojho tanku bombou, nohy mu celé krvácajú, sú plné šrapnelov a nehýbu sa. Môže raz vstať a chodiť? Tretí vojak žije v modernej dobe a má úplne iné starosti. Ak existuje nejaký raj a nebo, tak by mohol vyzerať práve tak, ako sa podrobne opisuje v tejto knihe na niekoľkých stranách. Príroda nevšedná, pôsobivá, nadpozemská. Ani bolesť, ani smútok, ani nárek už nepoznajú. Toľká nesmierna milosť, neha, mier a nadšenie!
Na stiahnutie
4,40 €

Peggy Guggenheim a sen o šťastí


Paríž 1937. Rebelka Peggy Guggenheim si užíva život medzi umeleckou bohémou. Stretáva tu množstvo umelcov a prežíva vášnivé vzťahy so spisovateľom Samuelom Beckettom či výtvarníkmi Yvom Tanguym a Maxom Ernstom. Jej najsilnejšou vášňou je však umenie a najväčším snom otvoriť si vlastnú galériu. Lenže na obzore sa sťahujú tmavé mračná: vojna núti mnohých umelcov opustiť Európu. Peggy pri úteku nejednému z nich pomôže a sama sa pri tom dostane do nebezpečenstva.
Na stiahnutie
12,60 €

Rebelka


Strhujúci životopisný príbeh o statočnosti a obetiach mladej ženy, ktorá utiekla od tyranskej rodiny aj pred utláčateľskou kultúrou v Saudskej Arábii, čím uchvátila celý svet. Začiatkom roka 2019, po starostlivom trojročnom plánovaní, sa Rahaf Muhammad podarilo ujsť od rodiny v Saudskej Arábii. Dostala sa však len do Bangkoku, kde jej vzali cestovný pas. Keby ju prinútili vrátiť sa domov, určite by ju zabili ako iné rebelky v jej krajine. Zabarikádovala sa preto v hotelovej izbe a otvorila si účet na Twitteri. V tom čase jej už na dvere klopali úradníci s príkazom odviesť ju na letisko. Tínedžerka vďaka sociálnej sieti oslovila svet a svet jej odpovedal – za jediný deň získala štyridsaťpäťtisíc sledovateľov a tí jej napokon pomohli požiadať o azyl na Západe. Rahaf teraz vlastnými slovami porozprávala svoj pozoruhodný príbeh. Odhalila tak nevypovedané pravdy o živote v uzatvorenom kráľovstve, kde mladé ženy vychovávajú v systéme, ktorý potláča ich práva a kontrolu nad nimi odovzdáva ich mužským opatrovníkom. Rahaf, vyrastajúca s obrovskými finančnými výsadami, ale pod dozorom mužských príbuzných vrátane svojho otca, významného politika, prežila detstvo plné dennodenného násilia, útlaku a pretvárky. Od prvých dní, ktoré Rahaf strávila na tajnej internetovej sieti, kde pomocou šifrovanej komunikácie zisťovala od saudskoarabských utečeniek, ako by mohla uniknúť pred násilím vo svojej vlasti, až po jej osamelý útek do Kanady, je Rebelka strhujúci a inšpiratívny príbeh ženy, ktorá spomína na svoj neúnavný boj za slobodu.
Na stiahnutie
9,00 €

dostupné aj ako:

Život s diagnózou


Skutečný příběh z pera mladičké bloggerky Jany Faltynkové/Ryšánkové je osobním svědectvím o boji s onkologickou nemocí. Autorka bez příkras a retuší popisuje průběh léčby i rekonvalescence, propady v momentech, kdy se nemoc opakovaně vrací, stejně jako neutuchající a urputné hledání nové síly, naděje a víry v to, že všechno dobře dopadne. Ve své knize čtenáře přesvědčuje o tom, že sílu bojovat a nevzdávat se je možné najít vždycky, ať už je hlavním důvodem malá dcerka, životní láska nebo cokoliv jiného, co dává našemu životu smysl.
Na stiahnutie
8,89 €

dostupné aj ako:

Deník mladého přírodovědce


„V tomto deníku zaznamenávám, jak se točí můj svět. Od jara do zimy, doma, v divočině, v mé hlavě.“ Evokativní, syrový a lyrický debut zkoumá přírodní svět očima Dary McAnultyho, autistického teenagera, který se snaží vyrovnat s vykořeněním z domova, ze školy i se svým duševním zdravím. Zároveň se věnuje ochraně přírody a ekologickému aktivismu. Dara McAnulty všemi smysly vnímá a čtenářům bezprostředně předává své zážitky z divoké přírody, setkání s kosy, labutěmi zpěvnými, luňáky červenými, motáky pilichy, s žábami, pampeliškami, irskými zajíci a dalšími zvířaty. Ve vyprávění, v němž se střídá palčivá temnota se světlem, odkrývá autor světy, které zapomínáme vnímat. Jeho ohromující kniha o přírodě se jistě stane klasikou. Deník mladého přírodovědce je silný a poutavý obraz krás přírodního světa, který zároveň otevírá téma autismu a překonávání tíživých úzkostí. Je to příběh o poutech lásky k rodině a k domovu a o tom, jak si můžeme navzájem pomáhat i v těch nejtěžších chvílích. Objevujte krásy přírody se zcela mimořádným spisovatelem ověnčeným mnoha cenami a nejmladším držitelem nejprestižnější literární ceny v historii Spojeného království.
Na stiahnutie
8,35 €

dostupné aj ako:

Jak se (ne)stát Američanem


Rok 1984. Studená válka vrcholí a v Československu stále vládne zatvrzelý socialismus. Mladý Mirek se rozhoduje vzít budoucnost do vlastních rukou a odhodlá k riskantnímu kroku – utéct z normalizačního Československa. V idealizovaném Západě ho však čeká kulturní šok – po zkušenostech z nechvalně proslulého utečeneckého tábora v rakouském Traiskirchenu se raději rozhoduje zkusit štěstí za oceánem. Amerika je sice země příležitostí, ale nikomu nic nedá zadarmo. Nejedna ostrá životní zkouška Mirka zavane až k branám U. S. Army, která slibuje skutečně nový život. Ví, že to nebude jednoduché, ale to ještě netuší, co ho doopravdy čeká. Tvrdý vojenský život vystřídá ještě tvrdší obvinění: „Jste sovětský špeh!“ Jak se s tím mladý Čechoslovák vypořádá? Jak se (ne)stát Američanem je pravdivým vyprávěním Mirka Katzla. Mirek dělal v životě leccos. Prodával knihy, pracoval jako dělník ve skladech, na polích a vinicích, sloužil v cizí armádě, dělal sekuriťáka, prodával nemovitosti, obchodoval s akciemi a měnami, zahrál si ve filmu, učil angličtinu a překládal. Také studoval historii a právo, a dokonce zkusil i politiku. Jak sám říká, nejkrásnější pro něj byla práce na vinici.
Na stiahnutie
16,13 €

Rebelka


Uteč, nebo zemřeš. Šokující svědectví ženy, která uprchla před islamistickým režimem i tyranskou rodinou. Země oplývající nejmodernějšími technologiemi. Ale také absolutní monarchie a teokratická diktatura. To je Saúdská Arábie. Rahaf Mohammed se v osmnácti letech vzepřela represivnímu systému, ve kterém životy mladých žen řídí jejich otcové a bratři. Když se rozhodla utéct, nebylo pro ni již cesty zpět – v případě neúspěchu by ji čekala jistá smrt. Mrazivé vyprávění o její cestě za svobodou odhaluje otřesný příběh každodenního útlaku, násilí a zneužívání.
Na stiahnutie
13,68 €

Vražda na odpočívadle


Vražda Holanďanky a pokus o vraždu jej manžela zo strany dvoch Slovákov na rakúskom odpočívadle si svojím medzinárodným rozmerom získali v rokoch 1990 až 1992 pozornosť európskych médií. Autor David Púchovský preštudoval viac ako štyritisíc strán vyšetrovacieho spisu, niekoľko rokov si dopisoval s oboma odsúdenými a skontaktoval sa nielen so slovenskými pamätníkmi vyšetrovania a súdneho procesu, aby čitateľovi odhalil šokujúce okolnosti vraždy, ktorá nemala vo svojom čase obdobu. Ján Molnár a Ľubor Masár si ako prví Slováci v histórii vypočuli od ponovembrového súdu rozsudok: doživotie. Zámka bez kľúča v ich cele zacvakla po tom, čo sa stali súčasťou ľudskej tragédie, ktorá si v mnohom vyslúžila prívlastok naj. Tragédie, ktorá svojimi zvratmi, hrou osudu, maličkosťami, čiastkovými príbehmi, malichernosťami, svojou infantilnou pesničkou spievanou v predvečer vraždy a ďalšími čriepkami pripomína trilerový horor v podaní gýčového béčkového spracovania od slávneho režiséra Quentina Tarantina. Bohužiaľ, čisté zlo, horor, krv, utrpenie, zničené životy a hnus Vraždy na odpočívadle sú realitou.
Na stiahnutie
11,59 €

dostupné aj ako:

Krajčírky z Auschwitzu


Silný príbeh podľa skutočnej udalosti o ženách, ktorým ihly a nite pomáhali prežiť. V období najväčšieho vyhladzovania židov v Auschwitzi – Birkenau dvadsaťtri mladých žien uniklo pred plynovými komorami, vďaka navrhovaniu, šitiu a pripravovaniu odevov pre svojich mučiteľov. Krutá manželka veliteľa SS, Hedwig Hossová, založila krajčírsku dielňu, v ktorej tieto ženy pracovali na výrobe odevov pre strážcov SS a iné ženy z vysokých spoločenských kruhov v Berlíne. Množstvo oblečenia, ktoré spracúvali, pochádzalo práve z kufrov, ktoré odobrali väzňom deportovaným do tábora. Táto kniha je svedectvom výnimočných žien, ktoré sa nenechali zlomiť ani v najťažších životných chvíľach. Je oslavou ich odvahy a solidarity, ale i vďakou za to, že zvládli utrpenie, aké si nedokážeme predstaviť, aby nám porozprávali svoj príbeh. Spisovateľka a historička Lucy Adlingtonová viedla rozhovory s rodinami krajčírok, zhromažďovala ich výpovede, listy, fotografie a osobne sa stretla so slovenskou rodáčkou 98-ročnou krajčírkou, Brachou Kohútovou (rod. Berkovičovou). Už zostáva iba veľmi málo žijúcich obetí holokaustu, ktoré by nám mohli prerozprávať ich skúsenosti. Výnimočné životné príbehy ako tieto musíme zachovávať, aby sa podobná tragédia nikdy nezopakovala a vzdať im hold za ich mimoriadnu statočnosť a odhodlanie prežiť.
Na stiahnutie
9,90 €

dostupné aj ako:

Houslistka z Osvětimi


Historický román založený na skutečných událostech a životě slavné rakouské houslistky Almy Rosé. V Osvětimi je každý den bojem o přežití. Alma má na ruce světle modrým inkoustem vytetované číslo 50381 a odtržená od svých milovaných je spolu s tisíci dalšími namačkaná v labyrintu ostnatých drátů. Tragická realita nemůže být vzdálenější Almině předchozímu životu. Jako uznávaná houslistka uchvacovala své publikum, když se ale v Evropě začali roztahovat nacisté, nemohla ji zachránit žádná sláva světa…
Na stiahnutie
9,45 €

dostupné aj ako:

V tieni Einsteina


Strhujúci a dojímavý román o žene, ktorá bola nielen manželkou, ale aj spolupracovníčkou jedného z najväčších vedcov a géniov v histórii. Mileva „Mitza“ Marićová bola odmalička iná ako ostatné dievčatá. Kým väčšina z nich videla svoju budúcnosť v domácnosti a pri deťoch, ona študovala fyziku na elitnej univerzite v Zürichu, kde napriek mnohým predsudkom bojovala o úspech v odbore, v ktorom dominovali muži. Matematika pre ňu bola vždy jednoduchšia cesta ako manželstvo. Lenže keď sa o ňu začal zaujímať spolužiak Albert Einstein, jej svet sa otočil hore nohami. Stali sa z nich priatelia, partneri vo vede a neskôr aj rodičia a manželia. Albert Einstein svojimi veľkými teóriami spôsobil revolúciu vo vede a vo svete. Aký bol však skutočný prínos jeho prvej manželky, vynikajúcej matematičky a fyzičky, pri formulovaní teórie relativity? Mal sa s ňou Einstein podeliť o Nobelovu cenu, ktorú mu udelili? Žiaľ, v ich rodine bolo miesto len pre jedného génia. A tak sa Mileva napriek svojmu talentu a brilantnému mysleniu stala takmer neviditeľnou v tieni svojho muža.
Na stiahnutie
10,50 €

dostupné aj ako:


Skutočné príbehy vychádzajú z reálnych udalostí, skúseností a životných príbehov. Táto forma literatúry prináša autentické príbehy ľudí, udalostí a miest, čím umožňuje čitateľom preskúmať a pochopiť skutočný svet.

V skutočných príbehoch sa často stretávame s autobiografickými dielami, kde autori zdieľajú svoje vlastné životné príbehy a skúsenosti. Tieto príbehy môžu odkrývať ich osobné úspechy, prekážky, vzostupy a pády, čím čitateľom poskytujú pohľad do skutočného ľudského zápasu a rastu.

Okrem autobiografií existujú aj knihy a dokumentárne spracovania, ktoré sa zaoberajú historickými udalosťami, biografiami významných osobností, dobrodružstvami cestovateľov alebo skúsenosťami ľudí v rôznych oblastiach života. 

Skutočné príbehy majú schopnosť inšpirovať, povzbudiť empatiu a prinášať hlboké porozumenie. Sú dôležitým zdrojom poznania, ktorý nám umožňuje odhaliť a pochopiť rôzne aspekty sveta a podporuje nás k zamysleniu sa nad vlastným životom a hodnotami, ktoré sú nám dôležité.

K najznámejším autorom skutočných príbehov patria Malala Yousafzai, Nelson Mandela, Cheryl Strayedová, Elie Wiesel, či Tara Westover.