Jazyk


Hodnotenie


Väzba


Kórejské halušky


Voľné pokračovanie titulu Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre. Vždypark a múzeum ničoho - Huňaté bábätká - Pršiaca kaviareň a húsenicové deti - Rámen pre duševné zdravie - Konfuciánske e-maily - Športovanie bez počasia Dominika si opäť zbalila kufre a vybrala sa ešte o čosi viac východnejšie. Navyše, tentoraz už nie sama, ale spoločne s celou rodinou. Autorkine kroky totiž smerovali (po Taiwane a Číne) do preplnenej Kórey; do krajiny, ktorá musí byť vo všetkom o krok vpred a v ktorej nič nemôže byť len také obyčajné. V poradí už druhá kniha veselých poviedok z Ďalekého východu tak ponúka poriadnu porciu halušiek na kórejský spôsob, naservírovaných s ľahkosťou a vtipom Dominike vlastným. Na pretras sa dostali nielen upírske jelene, rámen, domáci miláčik kimči a jedlo všeobecne, ale takisto škôlkarsky život, poklony alebo bublinková fólia, ktorá sa v obchodoch rozchytá tak rýchlo ako u nás teplé rožky, a tiež ležérna móda a la páperová vetrovka s gumenými šľapkami naboso – pretože v tejto krajine sa kreativite žiadne medze nekladú! Skrátka, môžete sa tešiť na ďalšiu zbierku zážitkov, príhod a dojmov zo života na druhej strane zemegule, prekypujúcu podivuhodnosťami a kultúrnymi odlišnosťami, ktoré vás pobavia i udivia, no medziiným sa dozviete aj jednu životne dôležitú vec: základom prežitia kórejskej zimy je držať sa pri zemi.
Na stiahnutie
11,00 €

dostupné aj ako:

Kopa sonetů


Soudě dle čtenářské obliby a krásy, kterou do nich tvůrce zasadil, jsou sonety Miloně Čepelky trvalky. V původních vydáních rozkvétaly bez ohledu na roční dobu, povětrnostní podmínky a svět za plotem libosadu. A protože jednotlivé okrsky o patnácti záhoncích a čtrnácti řádcích – zůstaneme-li metaforicky ve světě flory – dostaly bez výjimky své majitele a hlásí se o ně další, připravili jsme pro vás znovu celou zahradu. Ač rozsahem nevelká, můžete v ní zabloudit do básníkova rodného Podorlicka či třeba až do Středomoří, potěšit se pohledem na květenu domovskou i exotickou, nasávat celou paletu vůní od nejsladší po sytě hořkou, pít lektvary léčivé i povzbuzující, dotýkat se hebkých listů a vábivých pastí, které smělce vzápětí pohltí v masožravém lůně, cítit větřík, jenž ohýbá stonky, a slyšet šepot okvětních lístků. To vše pro vás připravil Miloň Čepelka, který coby laskavý čaroděj se slovy zve na procházku svým poetickým světem. Buďte vítáni, krokujte cestičky a zapojte všechny smysly, kdykoli budete mít chuť a náladu…
Na stiahnutie
5,69 €

dostupné aj ako:

Lovevole


Lovevole je sbírkou milostné poezie bez patosu. Seznámí vás s mladou ženou a jejím pohledem na život zhuštěným do říkanek o milování. Protože láska není moc příjemný pocit.
Na stiahnutie
3,19 €
Pútač Panta Rhei je klasika
Pútač na knihu Pandémia hoaxov

Ťava na tanieri


Celý výťažok z predaja knihy venuje autor na pomoc pre Ukrajinu. Som fotograf, fascinovaný svetlom. Svetlo je pre mňa vizuálny poézia. Stlačenie spúšte na fotoaparáte je pre mňa ako napísať báseň, zvečniť myšlienku. Fotografia je externé vyjadrenie myšlienky fotografa. Trinásť krát som stlačil spúšť, a trinásť krát pri nej bola myšlienka, ktorú som vyjadril básňou. Spojil som poéziu svetla, s poéziou slova. Nech zahreje, nech obohatí Váš vnútorný svet.
Na stiahnutie
4,90 €

Kúzelné básničky od víly, vedmy i sudičky


Malá knižka Kúzelné básničky od víly, vedmy i sudičky je súbor špecifických básničiek alebo tiež veršovaných minipríbehov pre dospelých, ktoré sú určené na relaxáciu myšlienok a hľadanie tajomných súvislostí. Kúzelné básničky, z ktoých pookrejú nielen naše dušičky...
Na stiahnutie
4,20 €

Tajuplná rozhledna


Jak spolu souvisí tajný plán českého knížete, polská vévodkyně a dva dětští pomocníci správce rozhledny? Dozvíte se ve veršovaném příběhu Vítězslava Říčky.
Na stiahnutie
3,50 €

Dynamická rovnováha


Knižný debut mladého autora, laureáta viacerých literárnych súťaží, obsahuje súbor básní a poviedok, ktoré boli publikované v rôznych slovenských literárnych periodikách. Ústredným motívom jeho tvorby je hľadanie rovnováhy v okolitom svete. Autor sa preto vo svojej tvorbe venuje aktuálnym spoločenským témam, filozofii a otázkam, na ktoré sa nie vždy dá nájsť odpoveď. Básne riešia duchovné, filozofické a hodnotové otázky z pohľadu dospievajúceho mladého človeka. Druhú časť knihy tvorí výber z prozaickej tvorby, pričom tieto poviedky sa odohrávajú v surrealistickom prostredí, na pomedzí medzi snom a realitou, s prvkami kafkovskej absurdity a iracionálna.
Na stiahnutie
4,50 €

Moje telo, môj domov


Moje telo, môj domov je tretia zbierka poézie Rupi Kaur, celosvetovo uznávanej autorky bestsellerov Mlieko a med a Slnko a jeho kvety. Zbierka je rozdelená do štyroch kapitol, v ktorých sa tematizuje láska, prijatie, zmena, rast či rodina a komunita. Ide o nesmierne intímny a úprimný rozhovor s vlastným ja o minulosti, prítomnosti a skrytom potenciáli.
Na stiahnutie
7,20 €

dostupné aj ako:

Večer v raji


Nová zbierka poviedok od autorky Manuálu pre upratovačky, ktorý sa stal literárnou senzáciou. Lucia Berlin si vďaka nej vyslúžila prirovnanie k Raymondovi Carverovi, Grace Paleyovej, Alice Munroovej a Antonovi Čechovovi.  Večer v raji obsahuje dvadsaťdva poviedok odohrávajúcich sa na rôznych miestach a napísaných štýlom, vďaka ktorému si ju čitatelia a čitateľky obľúbili. Od Texasu cez Čile a Mexiko až po New York autorka nachádza krásu na najtemnejších miestach a temnotu v zdanlivo priezračnom svete. V poviedkach čerpá zo svojho nezvyčajného života poznačeného troma manželstvami, závislosťou, rokmi v Berkeley, Mexiku a Novom Mexiku, ako aj rôznymi prácami, vďaka ktorým sa jej podarilo vychovať štyroch synov. Zmyslom pre humor dokázala prekonať rôzne prekážky, objaviť v nich malé zázraky a elegantne ich premeniť na literárne šperky. Lucia Berlin sporadicky písala poviedky od 60. rokov. Jej príbehy sú inšpirované detstvom stráveným v rôznych baníckych mestách na americkom Stredozápade či úžasnými rokmi v čilskom Santiagu. V slovenčine vyšla jej zbierka poviedok Manuál pre upratovačky a memoáre doplnené korešpondenciou a fotografiami Vitaj doma.
Na stiahnutie
8,99 €

dostupné aj ako:

Básně k pohlazení


"To se hned lépe v dnešním světě bdí, když po duši nás někdo pohladí." V této básnické sbírce najdete to, co každý potřebuje - verše k pousmání, k zamyšlení, pro dobrou náladu, či k tolik potřebnému odpočinku. Básně o lásce, srdci, drobných slzách, lidech, zkrátka… K pohlazení. Svůj příběh i poselství mají všechny. Verše doprovází citlivý příběh ilustrací Oldřicha Jelena.
Na stiahnutie
3,59 €

dostupné aj ako:

Příběhy vašeho života


Nové vydání kultovní sbírky sci-fi povídek, která se stala předlohou filmu Příchozí Ted Chiang s pronikavou inteligencí a nápaditostí zkoumá, co to znamená žít ve světě, který je poznamenán hlubokou nejistotou, ale zároveň nás naplňuje nekonečným úžasem. Jaké je to razit si z vrcholku babylonské věže cestu vzhůru nebeskou klenbou, tvrdou jako žula? Co když je veškerá naše matematika založena na elementární chybě a 1 + 1 nerovná se 2? Jak se domluvit s mimozemšťany, kteří se dorozumívají jazykem, jenž přesahuje naše vnímání reality? Odpovědi na tyto i další otázky se snaží nalézt první sbírka amerického mistra povídek.
Na stiahnutie
10,00 €

dostupné aj ako:

Kým vychladne káva


Čo by ste povedali na to, keby ste sa mohli vrátiť do minulosti, hoci len na malú chvíľu, kým vám vychladne káva? V jednej malej tokijskej kaviarni pomenovanej podľa známej neapolskej piesne Funiculi Funicula vraj takúto možnosť ponúkajú. Má to však háčik. Môžete sa stretnúť len s ľuďmi, ktorí kaviareň už niekedy navštívili. Nech urobíte čokoľvek, prítomnosť tým nezmeníte. Pri pobyte v minulosti sa nesmiete pohnúť z presne určeného miesta. Váš čas v minulosti sa začína zaliatím kávy a končí sa v okamihu, keď káva vychladne. A to sme zďaleka nevymenovali všetky zo zoznamu čudesných pravidiel... Napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorí sa náročnými podmienkami nedajú odradiť a naberú odvahu skúsiť to. Kniha ponúka štyri dojímavé príbehy tých, ktorí cestu v čase podstúpili. Čo všetko im priniesla a ako sa vďaka nej zmenili ich osudy? Milenci je príbeh ženy, ktorá sa rozišla s mužom, za ktorého sa chcela vydať. Manželia je príbeh muža strácajúceho pamäť a jeho manželky, zdravotnej sestry. Sestry je príbeh ženy, ktorá ušla z domu, a jej mladšej sestry, ktorá miloval a jedlo. Matka a dcéra je príbeh tehotnej ženy, zamestnankyne kaviarne.
Na stiahnutie
7,49 €

Zbohom, smútok


Živila som sa slovami druhých, nechala sa nimi unášať a napĺňať ich energiou a emóciami. Až do smrti môjho brata, 14. októbra 2015 v Montreale, som nemala potrebu písať. Alexova samovražda ma bolestivo zasiahla a zároveň šialene naštvala. Lebo samovražda je dvojitá bolesť, zúrivosť takéhoto odchodu plodí rozpačité ticho, ktoré zaberie všetko miesto, a bráni aj spomínaniu na šťastné dni. Ale ja som nechcela mlčať. Alex bol neskrotná bytosť, mal pekný, naplnený a vášnivý život, miloval a bol milovaný. Bojoval proti depresii, ona vyhrala. Rozpovedať jeho odvahu, vyjadriť šťastie za to, že bol mojím bratom, sa mi zdalo zásadné. Nechcela som ani spracovať jeho odchod, ani sa podvoliť zúfalstvu. Túžila som vymyslieť radostný spôsob, ako byť smutná. Olivia de Lamberterie
Na stiahnutie
9,90 €

dostupné aj ako:

(V)zdechnutí


Básnická prvotina snad až příliš mladé autorky je (v)zdechnutím nad neuchopitelností i dokonalostí života, nad ztrátou i úpěnlivou snahou přiblížit se ideálům, úvahou nad touhou i bezmocí, promluvou k člověku i lidem. Autorka je zde chvílemi nedosažitelně naivní, ale zároveň často až příliš dospělá.
Na stiahnutie
3,59 €

Sententias 9


Další díl oblíbeného elektronického časopisu SENTENTIAS Vám tentokrát přináší povídky čtyř velice zajímavých autorů. V tomto čísle pro Vás píše: Tomáš Marton představí hororovou povídku "Dům od jezera Loch Ness" a SCI-FI povídku "Světlo" Blanka Hošková - autorka románů pro ženy představí své "Povídky ke kafi" Marie Henslová - Nově v každém čísle představíme nadějné začínající autory (Talent Sententias) Helena Kopečná - "Povídky na klíč bez DPH" (povídkový román na pokračování bude vycházet po celý rok 2021).
Na stiahnutie
1,50 €

Blatenské růže


Sbírka Ireny Mondekové „Blatenské růže“ je pestrá mozaika povídek ze skutečného života. Vykresluje flirt v lázních, krimi příběh s happy endem i nesnadné situace lidí i zvířat, jaké zná každý z nás.
Na stiahnutie
3,50 €

Čierny lev


Michal Hvorecký prichádza po rokoch s novou zbierkou poviedok. Vrátil sa k literárnej fantastike a reaguje na nové výzvy ako globálna migrácia, klimatická kríza, pravicový populizmus či náboženský fanatizmus. V Dunaji ožívajú vyzy. V alternatívnych dejinách nás obsadili Američania. Drony sledujú každý krok. V jedenástich príbehoch nechýba napätie, irónia ani humor.
Na stiahnutie
10,90 €

dostupné aj ako:

Láska, smrt a vzkříšení


Kniha vycházející pod názvem Láska, smrt a vzkříšení obsahuje tři novely německého spisovatele Patricka Rotha (nar. 1953), který je u nás znám prvním vydáním románu Corpus Christi (1998) a později z vydání objemného svazku Východ slunce. Kniha Josefova (2018). Z rozsáhlého Rothova díla se nyní Volvox Globator rozhodl vydat tři novely, Moje cesta k Chaplinovi, Cizí jezdec a Magdalena u hrobu, jejichž souhrnným tématem je otázka vzkříšení, znovuzrození ve smyslu znovunalezení smyslu života. Roth se dlouhodobě zabývá tématem novodobého pochopení myšlenek bible v současnosti. Moje cesta k Chaplinovi (Suhrkamp 2013) je autobiografická novela z roku 1997, napsaná v tradici románu umělce a zachycující okouzlení Chaplinem a jeho filmy v době mládí až k uměleckému dospívání. Umělcova cesta za géniem se udála na Nový rok 1976 a autor se na ni rozpomíná se záměrem shrnout, jaké účinky mělo setkání s Chaplinem na jeho psychiku, uměleckou dráhu a celý život. V novele Cizí jezdec, která původně tvořila pátou část Rothových Frankfurtských přednášek z poetiky, jež byly proneseny na univerzitě J. W. Goetha v roce 2002, líčí autor oslavnou rekonstrukci střetnutí, které vešlo do dějin jako Pickett‘s Charge (Pickettův výpad), k němuž došlo na závěr bitvy u Gettysburgu v roce 1863. Oslavný reenactement, uspořádaný v den výročí slavné bitvy, se nakonec zvrhnul v lítou řež a přivodil smrt jednoho z účastníků, mladého rekruta, který se pokusil přimět ještě i po mnoha letech znesvářené strany Konfederace a Unie ke smíření a byl v šarvátce rozvášněnými oslavenci ušlapán. V novele Magdalena u hrobu líčí Roth příběh mladých adeptů filmového umění, kteří mají nazkoušet známou pasáž z Evangelia sv. Jana (20, 1–18), v níž se Marie z Magdaly vydá ke skalnímu hrobu. Autor líčí setkání Marie s Ježíšem u prázdného hrobu a okamžik, kdy žena Vzkříšeného opět pozná. Tento okamžik je symbolem znovuzrození člověka a jeho víry v Boha.
Na stiahnutie
5,00 €

dostupné aj ako:

Afterparty


Zvláštne, bizarné a temné príbehy, z ktorých na vás zazerá depresia, kričí odcudzenie a bolesť strieľa do temena hlavy. Liek neexistuje a úľava sa nedostaví ani po dočítaní, práve naopak. Lenona Štiblaríková Najdesivejšie príbehy sa začínajú v tebe samom. Keď sa pozrieš do seba (Alternatívne ego), keď pochopíš svoju smrť (Bez prúdu), keď spoznáš pravdu (Smiech), keď si ochotný čeliť svojmu strachu (Nemá odpoveď). Všetko, pred čím unikáš, si nesieš stále v sebe. Počuješ ich škripot, cítiš ich zlobu, vidíš ich tiene. Sú to tvoje predstavy, tvoj strach, samota, bezmocnosť, smútok, potláčané myšlienky, pocity, ktoré živíš a podvedome im pomáhaš rásť. Bojuješ s nimi do smrti, do vyčerpania. A nakoniec ti zostane len irónia smrti. Ingrid Rudavská
Na stiahnutie
7,95 €

dostupné aj ako:


Pre niekoho nezmyselné, pre iného uchu lahodiace. Také je básnické umenie.

Tu ste správne, ak si radi vychutnáte krátke verše o láske alebo dlhé o živote, poéziu veselú či vážnu. Nájdite si v našej ponuke ideálnu báseň na prednes alebo na intímne tiché čítanie.

Ak obľubujete klasikov, vyberte si niektorého z najprekladanejších svetových básnikov. Vychutnajte si nesmrteľné verše z pera Apollinairea, Walta Whitmana, Johna Keatsa a mnohých ďalších. O tom, že romantická poézia nemusí byť vždy o láske vás presvedčí Stendhal či Lord Byron. O temných stránkach ľudskej duše nás aj po desaťročiach vie poučiť Baudelaire či Rilke.

Očarila vás súčasná tvorba? Nesklamú vás ani slovenskí autori. Pavel Hirax Baričák a množstvo jeho kolegov i kolegýň poetiek vám rado spríjemní dlhé večery. Siahnite po veršoch Jany Melcerovej inšpirovaných ženskou dušou, po básnických zbierkach dvojjazyčnej autorky Judity Kaššovicovej či po Mile Haugovej, držiteľke prestížnej ceny Dominika Tatarku.

Radi si beriete básne ako spoločníkov na cesty? Vtedy sa vám bude hodiť niektorý z našich titulov „do vrecka“. Čas strávený vo vlaku či let na dovolenku bude razom príjemnejší.

Hľadáte niečo špeciálne? Možno zbierate zaujímavosti či pátrate po darčeku pre blízkeho. Skúste zbierky poézie od známeho režiséra Tima Burtona alebo beatlesáka Johna Lennona. Pre skalných fanúšikov ako stvorené.