Desmond Shum

autor

Desmond Shum

Desmond Shum, ktorý sa narodil v Šanghaji a vyrastal v Hong Kongu, má bakalársky titul z financií a účtovníctva na University of Wisconsin-Madison v Spojených štátoch a je absolventom spoločného programu EMBA na Severozápadnej univerzite (USA) a Hongkonskej univerzite vedy a techniky.

V 90-tych rokoch a začiatkom 21. storočia dlhé roky spolupracoval v obchode so svojou manželkou Duan („Whitney“) Weihong. Trvalé vytváranie guanxi (osobných väzieb a vplyvu) na vysokých miestach využívali na vytváranie neočakávaných peňazí na akciovom trhu a v oblasti nehnuteľností.

Na vybudovanie logistického centra vedľa hlavného letiska v Pekingu Shum strávil tri roky zbieraním 150 oficiálnych pečiatok od mnohovrstvovej čínskej byrokracie. Aby získal tieto súhlasy, musel upokojiť vládnych úradníkov. Šéf colnej správy letiska napríklad požadoval, aby Shum postavil agentúre novú kancelársku budovu s krytými basketbalovými a bedmintonovými kurtmi, divadlom s kapacitou 200 miest a karaoke barom. "Ak nám to nedáš," povedal šéf Shumovi pri večeri, "nenecháme ťa stavať."

Desmond a Whitney napokon postavili najväčšie logistické centrum leteckej nákladnej dopravy v Číne, nákladný terminál na letisku v Pekingu a luxusný hotel Bulgari v Pekingu. Po rozchode žije so synom v Londýne.

Text: Mafra
Foto: Jonty Davies

viac

Červená ruleta


Strhujúci skutočný príbeh o bohatstve, moci a korupcií zo súčasnej Číny, ktorý označili The Economist a Financial Times za „najlepšiu knihu roku.“ Keď Desmond Shum vyrastal v chudobnej Číne sľúbil si, že jeho život bude iný. Tvrdou prácou a húževnatosťou získal americký vysokoškolský titul a vrátil sa do svojej rodnej krajiny, aby sa presadil v obchode. Tam stretol budúcu manželku, vysoko inteligentnú a rovnako ambicióznu Whitney Duan, ktorá bola odhodlaná presadiť sa v čínskej spoločnosti, v ktorej dominujú muži. Whitney a Desmond vytvorili efektívny tím a vďaka vzťahom, ktoré si vytvorili s poprednými členmi Komunistickej strany Číny, s takzvanou červenou aristokraciou, sa dostal do čínskej miliardárskej triedy. Boli oslnivo úspešní, cestovali súkromnými lietadlami, financovali budovy a nadácie v hodnote niekoľkých miliónov dolárov a kupovali drahé domy, vozidlá a umenie. V roku 2017 sa ich osudy neodvolateľne rozišli, keď sa Desmond, ktorý býval so synom po rozvode v zámorí dozvedel, že jeho teraz už bývalá manželka Whitney zmizla bez stopy spolu s tromi spolupracovníkmi.
Na sklade 3Ks
19,50 € 22,95 €

Kínai rulett


Desmond Shum az elszegényedett Kínában felnőve megfogadta, hogy az ő élete más lesz, mint a családjáé. Kemény munkával és szorgalommal amerikai diplomát szerzett, majd visszatért szülőhazájába, ahol az üzleti életben helyezkedett el. A munkája során ismerkedett meg a lefegyverzően intelligens és ambiciózus Whitney Duannal, akivel nem sokkal később összeházasodtak. Bár kétség sem fért tehetségükhöz és becsvágyukhoz, a legkomolyabb üzleti sikereiket annak köszönhették, hogy időközben gyümölcsöző kapcsolatokat alakítottak ki a Kínai Kommunista Párt elitjével, az úgynevezett vörös arisztokráciával. Whitney és Desmond szárnyaltak: a cégük virágzott, az övék volt Peking egyik legfényűzőbb szállodája, magánrepülőkkel utaztak, dollármilliókat költöttek kocsikra és műtárgyakra. 2017-ben viszont valami hirtelen megváltozott. Whitney eltűnt. És vele együtt három munkatársa is. Desmond pedig megírta a Kínai rulettet, hogy elmondja mindazt, amit az asszony talán már soha nem mondhat el. És ami miatt valószínűleg Desmond sem térhet majd vissza a hazájába. A könyvet az Economist és a Financial Times is az év egyik legjobb könyvének választotta 2021-ben.
U dodávateľa
13,18 € 13,87 €

Red Roulette


In the headline-making and bestselling tradition of Bill Browder's Red Notice comes a unique and incendiary memoir from an entrepreneur who rose to the zenith of power and money in 21st century China and whose wife was disappeared - and then mysteriously reappeared four years later on the eve of Red Roulette's publication and global media coverage about it. As Desmond Shum was growing up impoverished in China, he vowed his life would be different. Through hard work and sheer tenacity, he earned an American college degree and returned to his native country to establish himself in business. There, he met his future wife, the highly intelligent and equally ambitious Whitney Duan who was determined to make her mark within China's male-dominated society. Whitney and Desmond formed an effective team and, aided by relationships they formed with top members of China's Communist Party, the so-called Red Aristocracy, he vaulted into China's billionaire class. Soon they were developing the massive air cargo facility at Beijing International Airport, and they followed that feat with the creation of one of Beijing's premier hotels. They were dazzlingly successful, travelling in private jets, funding multi-million-dollar buildings and endowments, and purchasing expensive homes, vehicles and art. But in 2017, their fates diverged irrevocably when Desmond, while living overseas with his son, learned that his now ex-wife Whitney had vanished along with three co-workers. In Red Roulette Desmond Shum pulls back the curtain on China's ruling elite and reveals the real truth of what is happening inside China's wealth-making machine. This is both Desmond's story and Whitney's, because she has not been able to tell it herself.
Vypredané
18,00 € 18,95 €