Karl May

autor

Karl May
Karl May bol nemeckým spisovateľom dobrodružných románov. Najznámejšou nehistorickou postavou jeho príbehov je náčelník Apačov - Winnetou.

Jeho autor sa narodil pred 25. februára 1842 v nemeckom Hohenstein-Ernstthale.
      V rodine chudobného tkáča prežil detstvo poznačené biedou a podvýživou. Prvých päť rokov nevidel, pre ochorenie nemohol otvoriť oči. V tom čase žil so svojou starou mamou, vynikajúcou rozprávačkou príbehov. Keď už chodil do školy, otec ho nútil prepisovať všetky knihy, ktoré sa v dome nachádzali, aby podporil jeho vzdelávanie, z toho dôvodu sa dokonca pokúsil o útek z domu.
      Známe sú krátkodobé pobyty Karla Maya vo väzení, dopúšťal sa krádeží a podvodov. Počas jedného takéhoto intermezza sa začítal do zväzkov väzenskej knižnice a ako sa neskôr vyjadril, žalár sa stal pre neho univerzitou.
      V roku 1875 ho zamestnali v redakcii v Drážďanoch a od roku 1877 sa venoval len písaniu. Popularitu aj za hranicami Nemecka mu rýchlo získali cestopisné romány písané v prvej osobe ako autentické zážitky nemeckého cestovateľa, na Divokom západe známeho ako Old Shatterhand a v Oriente ako Kara ben Nemsí. Sugestívne opísané príhody nemeckého greenhorna, pokrvného brata náčelníka Apačov Winnetoua chytili čitateľov za srdce a tak ľahko ich nepustili. Zasvätené opisy amerického západu sa pritom sformovali len vo fantázii autora. Medzi jeho najslávnejšie diela patrí štvorzväzkový Winnetou, romány z Divokého západu Old Surehand, Duch Llana Estacada, Medzi Supmi, Poklad na Striebornom jazere a Petrolejový princ. Z Orientu sú to cykly V tieni Padišacha, Červenomodrý Matuzalem, Cez divý Kurdistan. O neutíchajúcej popularite Mayových indiánok svedčia aj ich početné filmové spracovania a vydania po celom svete.
      Spisovateľ Karl May zomrel 30. marca 1912 vo veku 70 rokov v nemeckom meste Radebeul. Žil tu od roku 1895 vo vile Shatterhand. Jeho múzeum v nej zriadili v roku 1928. V roku 1960 však museli nábytok a knihy spisovateľa presťahovať do západonemeckého mestečka Bamberg, aby sa zachránili, pretože pre Nemeckú demokratickú republiku (NDR), v ktorej sa vila nachádzala, nebol Karl May žiadnym vzorom. Až v roku 1995 sa i všetky originálne rekvizity dostali na svoje pôvodné miesto. S návratom nábytku a suvenírov z Mayových ciest sa vila stala opäť dobre usporiadaným múzeom. Nachádza sa tu aj Winnetouova strieborná puška, Old Shatterhandova medveďobijka alebo čarovná henryovka.
      V roku 2003 vyvrcholil v saskom meste Plavno 17. kongres spoločnosti, ktorá nesie meno svetoznámeho autora indiánok, svetovou premiérou opery podľa románu Karla Maya Poklad na striebornom jazere. Operné dielo skomponoval ešte v roku 1901 fanúšik autora Švajčiar Othmar Schoeck a uvádzalo sa iba v jeho rodinnom kruhu. Spoločnosť Karla Maya vznikla v roku 1969, sídli v nemeckom Hamburgu a združuje členov z 24 krajín.
(Zdroj TASR, foto: Erwin Raupp)

viac

Knieža bledých tvárí I.


Knieža bledých tvárí I. - tretí diel pentalógie „V troch častiach sveta“. Tučný Sam sa túla Amerikou so svojimi priateľmi Jimom a Timom. Na svojich potulkách stretne Oskara Steinbacha a Silnú ruku. Spolu nezištne pomáhajú ohrozeným obyvateľom divokého západu. Čo spraví Sam, keď náhodou stretne v prérii svoju dávnu lásku?
Vypredané
12,73 € 13,40 €

Knieža bledých tvárí III


Pátranie po posledných členoch rodiny von Adlerhorst privedie Sama Bartha a Steinbacha na brehy Bajkalského jazera. Nemôžu zostať ľahostajní pri pohľade na utrpenie sibírskych vyhnancov. Príbeh lásky, zrady a pomsty sa uzavrie v podzemí tajomného hra du v Nemecku.
Vypredané
12,73 € 13,40 €

A Kordillerákban


Karl May regénye szerves folytatása az író A Rio de la Plata mentén című munkájának, ám annak ismerete nélkül is tökéletesen érthető. A főhős (aki azonos a közel-keleti történetek Kara ben Nemszijével, az észak-amerikai kalandok Old Satterhandjével, ám itt Dél-Amerikában még nem tett szert megkülönböztető névre) ezúttal egy gonosz fehér embert üldöz, aki a telepesek vezetőjeként a benne bízókat jó pénzért kegyetlen indiánok kezére játssza. Ugyanez az ember kincsekhez vezető kipukat is zsákmányol, és ezeket is vissza kell szerezni tőle. Kaland kaland hátán, de - mint a May-regényekben általában - csak a leggonoszabbak bűnhődnek halállal, a többiek legyőzetnek ugyan, de meg is békíttetnek.
Vypredané
8,78 € 9,24 €

A vad Kurdisztánon át


Karl May e könyvében örömmel ismerjük föl Kara ben Nemzit, kísérőjét, a hűséges Halef szolgát, David Lindsay angol Kelet-kutatót, nevezetesen a kurdok földjén. A hősök most arab barátjuk fogságba esett fiának kiszabadításán fáradoznak, s miközben ők maguk is többször életveszélybe kerülnek, megismerkednek egy titokzatos öregasszonnyal, aki nem más, mint „A barlang szelleme”, Marah Durimeh...
Vypredané
8,72 € 9,18 €

Bagdadtól Sztambulig


Kara ben Nemzi - a német -, aki Karl May regényeiben Észak-Afrikát, az Arab-félszigetet, Közel-Keletet, Törökországot járja keresztül barátaival, akiket már a Kurdisztánon át tett utazásuk alkalmával is megismertünk, az arab törzsfő, Mohammed Emin, fia, Amad el Ghandur, Hadzsi Halef szolga és a brit David Lindsay újból feltűnik a könyv lapjain, akárcsak a derék Doján kutya és a remek fekete mén. Karl May történeteiben - bármily sok harc, gyilkolás, vérbosszú, ármány is vonja keretbe ezeket - a főhős, a keresztény fehér ember nem ontja indokolatlanul embertársa vérét, hacsak nem önvédelemből! A bennszülöttekkel feltétel nélküli, lovagias, jó baráti viszonyban van; ellenkező esetben: a csalárd, hamis, alattomos hazugok az ellenségei. Ezekre rátámad ugyan, de lelkére köti embereinek, hogy csak a lovaikat lőjék ki, amúgy megelégszik a leütéssel, lasszózással, pofozással, megkötözéssel, bebörtönzéssel - aminek később persze szörnyű következményei lesznek... S a könyv utolsó mondatai megint izgalmas folytatást sejtetnek.
Vypredané
8,60 € 9,05 €

Winnetou IV.


"Old Shatterhandhez és az apacs főnökhöz új vadász csatlakozik, és hármasban kísérlik meg sarokba szorítani a gonosztevőt, aki rendre kitér a nyílt harc elől. Winnetou egy lesből, távolról leadott lövés áldozatául esik. Késsel, tomahawkkal szemtől szemben nem győzhették le. A fehér vadászok megtört szívvel állnak a holtteste felett magasodó kőgúla előtt. Egy igaz, nemes szívű barátot gyászolnak. Halálával pótolhatatlan veszteség érte a vörös fajt." (a Kiadó)
Vypredané
5,44 € 5,73 €

Winnetou öröksége II.


Karl May elbeszélésében 1908-as amerikai körútjának élményét mondja el.
Vypredané
7,27 € 7,65 €

Vinnetou


Vinnetou a jeho bílý bratr Old Shatterhand. Už je tomu bezmála 140 let, co se objevilo jméno Vinnetou v povídce Karla Maye. Později vznikl celý cyklus pojmenovaný jménem legendárního apačského náčelníka. Hrdinové nanejvýš spravedliví, bez bázně a hany, oslovovali několik generací mladých čtenářů, kteří ve své nezkaženosti toužili nejen prožívat dobrodružství s indiány, ale také se ztotožňovali s hrdiny v poctivém zápase a stáli po jejich boku na straně práva a pravdy. Opravdu slavný a velkolepý návrat Vinnetoua, rudého gentlemana, a Old Shatterhanda nastal po roce 1962, kdy byl natočen jeden z nejznámějších filmů inspirovaných dílem Karla Maye. V polovině šedesátých let 20. století také vyšel v SNDK (dnes Albatrosu) třídílný román Vinnetou v převyprávění Vítězslava Kocourka. Právě v této úpravě nabízíme dnešním dětem knihu plnou romantiky a věčného souboje dobra se zlem uprostřed divoké, nezkrotné přírody. Slovní obraz indiánů, původních obyvatel Ameriky, v nesmlouvavých soubojích s bílými dobyvateli ilustračně doprovází nepřekonatelné kvaše Zdeňka Buriana, jež vznikly už ve třicátých letech minulého století. Věříme, že Vinnetou jako symbol lásky a bratrství mezi lidmi zaujme i dnešní čtenáře a čtenářky. Vychází v ucelené řadě knih věnované ilustracím Zdeňka Buriana.
Vypredané
12,34 € 12,99 €

Satan a Judáš


Tretí diel trilógie „SATAN A JUDÁŠ“ z pera Karla Maya. Romány patriace do trilógie „SATAN A JUDÁŠ“ napísal Karl May v rokoch 1893 až 1895. Názov vystihuje charakterové vlastnosti a činy negatívnych hrdinov trilógie, ktorými sú bratia Meltonovci a ich syn, resp. synovec Jonathan. Harry Melton sa v prvom diele snaží podvodne nadobudnúť rozľahlú haciendu v Mexiku, no nie kvôli úrodným pozemkom a početným stádam dobytka, ale v úmysle zbohatnúť z otrockej práce nemeckých prisťahovalcov, ktorých chce donútiť, aby do smrti ťažili ortuť v zabudnutej bani. Jeho brat Thomas, ktorý ušiel do Afriky, pretože v Amerike mu hrozil hrdelný trest, sa v druhom diele trilógie pokúša prisvojiť si obrovské dedičstvo po podnikateľovi, ktorý zomrel v Amerike. V treťom diele sa všetci traja Meltonovci stretnú v severoamerických horách a prériách. V túžbe po peniazoch a majetku sa správajú satansky či judášsky nielen k svojim nepriateľom, ale aj k pomocníkom a najmä voči sebe navzájom. Meltonovcom by však ničomné plány určite vyšli, keby sa im do cesty nepostavili Old Shatterhand, Vinetou a lord Emery Bothwell. V snahe zachrániť nevinných a nastoliť spravodlivosť prenasledujú Meltonovcov v Mexiku, Afrike i Severnej Amerike..
Vypredané
13,02 € 13,70 €

Vinnetou 3 + DVD


Vinnetou a Old Shatterhand opäť bojujú za práva utláčaných indiánov a do cesty sa im dostane aj obávaný zloduch Santer. Posledný diel Vinnetoua má síce tragické finále, predchádza mu však plno napínavých dobrodružstiev slávnej dvojice. Prvýkrát máte možnosť prečítať si originálnu románovú predlohu a porovnať ju so slávnym filmom z roku 1965. DVD obsahuje dokonale zreštaurovanú a vyčistenú verziu legendárneho filmu nazvaného Vinnetou 3 - Posledný výstrel, ktorý mal premiéru v roku 1965. Tento film je dodnes považovaný za najlepšie filmové spracovanie dobrodružstiev Vinnetoua a Old Shatterhanda a záverečná scéna spoľahlivo rozplakala milióny divákov na celom svete.
Vypredané
7,59 € 7,99 €