Kate Mosse

autor

Winter ghosts


The Great War took much more than lives. It robbed a generation of friends, lovers and futures. In Freddie Watson's case, it took his beloved brother and, at times, his peace of mind. Unable to cope with his grief, Freddie has spent much of the time since in a sanatorium. In the winter of 1928, still seeking resolution, Freddie is travelling through the French Pyrenees - another region that has seen too much bloodshed over the years. During a snowstorm, his car spins off the mountain road. Shaken, he stumbles into the woods, emerging by a tiny village. There he meets Fabrissa, a beautiful local woman, also mourning a lost generation. Over the course of one night, Fabrissa and Freddie share their stories of remembrance and loss. By the time dawn breaks, he will have stumbled across a tragic mystery that goes back through the centuries. By turns thrilling, poignant and haunting, this is a story of two lives touched by war and transformed by courage.
Vypredané
9,45 € 9,95 €

Citadel


Carcassonne 1942. A spirited and courageous young woman, Sandrine, finds herself drawn into the world of the Resistance in Carcassonne under German Occupation. Her network - codenamed 'Citadel' - is made up of ordinary women who risk everything to fight the sinister battles raging in the shadows around them. As the war reaches its violent and bloody conclusion, Sandrine's fate is tied up with that of three very different men. But who is the real enemy? Who is the real threat? And who is the true guardian of the ancient secrets that for generations have drawn people to the foothills of the Pyrenean mountains?
Vypredané
9,98 € 10,50 €

Citadela


Tretí diel mysterióznej série, voľné pokračovanie medzinárodných bestsellerov Labyrint a Hrobka. Vraciame sa na mystický francúzsky juh, kde sa minulosť spája s prítomnosťou a hrdinovia – nie všetci z mäsa a kostí – bojujú o budúcnosť.Leto 1942 Mladá žena Sandrine nachádza v meste Carcassonne napoly mŕtveho mladého muža. Z jeho úst prvý raz počuje tajomné slová, ktoré predurčia jej ďalší život. Mladík za záhadných okolností zmizne. Odvážna Sandrine, inšpirovaná mystickým proroctvom, sa vrhne do boja, o ktorom predtým takmer nič nevedela. Sandrine vytvorí ženskú odbojovú bunku, ktorú nazve Citadela. Bojuje proti nemeckým okupantom Francúzska i domácim kolaborantom, no vie, že má aj ďalšiu, ešte ťažšiu úlohu. Z hlbín času na ňu volajú duchovia, ktorí čakajú, kto ich vyslobodí. Bude to ona? Alebo jeden z troch mužov, ktorí sú s jej životom spätí? Kde leží skutočná hrozba? A kto je strážcom dávnych tajomstiev, ktoré do Pyrenejí pritiahli ľudí s ušľachtilými úmyslami, ale aj spojencov najväčšieho zla?
Vypredané
16,06 € 16,90 €

dostupné aj ako:

The Mistletoe Bride and Other Winter Tales


A wonderfully atmospheric collection of short stories, rooted deep in the landscape and inspired by traditional folk tales and country legends from England and France. These tales are richly populated by ghosts and spirits seeking revenge; by grief-struck women and haunted men coming to terms with their destiny - all rooted deep in the elemental landscapes of Sussex, Brittany and the Languedoc. The collection will include The Mistletoe Bride, La Fille de Melisande, Red Letter Day, The Lending Library, The House on the Hill...
Vypredané
14,73 € 15,50 €

Citadela


Odvážná a energická dívka Sandrine zjistí, že ji události vtáhly do odboje proti německé okupaci. A stane se součástí odbojové organizace s krycím označením „Citadela“, složené z obyčejných žen odhodlaných nasadit všechno a dovést do konce děsivý boj stínové války zuřící všude kolem nich. Jih Francie je sice „svobodná zóna“ a Němci jej neobsadili, ale Pétainova vláda ve Vichy s nimi kolaboruje a nikdo vlastně pořádně neví, kdo je přítel a kdo nepřítel.Válka se nevyhnutelně blíží ke svému krvavému a strašnému závěru a Sandrine zjistí, že její osud je spojen se třemi velice odlišnými muži. Kdo je ale skutečný nepřítel? Od koho hrozí největší nebezpečí? A kdo je tím pravým strážcem pradávných tajemství, jež už po celá pokolení přitahují do podhůří Pyrenejí mnohé pátrače?Sandrine hledá nejen pravdu sama o sobě a svou lásku, ale také prastarý text, který, i když to zní neuvěřitelně, by snad mohl změnit osud války.
Vypredané
20,05 € 21,10 €

Labyrint 2.vyd.


Júl roku 1209: šestnásťročné dievča dostane od svojho otca zvláštnu knihu. Hovorí sa v nej o tajomstve grálu. Hoci Alais nerozumie čudesným slovám a znakom, ktoré v nej vidí, vie, že knihu musí chrániť aj za cenu svojho života... Júl v roku 2005: Alice Tannerová pri vykopávkach v pohorí neďaleko juhofrancúzskeho mesta Carcassonne objaví dve záhadné kostry. V hrobke, kde doteraz ležali, sa jej zmocní pocit, že ju prenasleduje zlo. Keď Alice zistí, že svojím objavom dala do pohybu hrozivý sled udalostí, je už neskoro. Jej osud je od začiatku neoddeliteľne spätý s osudom záhadných katarov.
Vypredané
9,41 € 9,90 €

dostupné aj ako:

Hrobka, 2.vydanie


Sedemnásťročná Leónie Vernierová uteká s bratom Anatolom pred hroziacim nebezpečenstvom z rušných ulíc Paríža. Úkryt nachádza na panstve Domaine de la Cade, neďaleko stredovekého mesta Carcassonne. Úkryt áno, pokoj nie. Pod idylickým povrchom Domaine de la Cade, uprostred čarokrásnej prírody francúzskeho juhu, totiž prebývajú zlovestné sily. V prastarej vizigótskej hrobke na nevinnú Leónie čaká niečo... čo sa chce vyslobodiť... ovládnuť ľudské duše... preliať ľudskú krv. Kľúčom k záhade je balíček tarotových kariet, ktorý si pamätá všetky príbehy ľudstva. Druhé dejstvo, október 2007 Mladá Američanka Meredith Martinová prichádza do Francúzska, aby si tu splnila dva životné sny. Jedným je napísať knihu o Claudovi Debussym a odhaliť málo známe stránky jeho života. Druhým je nájsť korene svojej kliatbami prenasledovanej rodiny. Meredith vstupuje do hotela Domaine de la Cade a jej prítomnosť rozruší duchov minulosti. Vyzbrojená notovým zápisom tajomnej melódie a starou fotografiou neznámeho vojaka začína svoje pátranie. Netuší, že jej je súdené uzavrieť príbeh tragickej lásky, ktorý sa začal dávno pred jej narodením.
Vypredané
9,41 € 9,90 €

dostupné aj ako:

Čudákova dcéra


Sussex 1912, na anglickom vidieku vládne len zdanlivý pokoj. V starobylej dedine Fishbourne si povery zachovávajú smrtiacu moc. Jedného dňa sa na cintoríne po zotmení zhromaždia dedinčania, aby uvideli prízraky ľudí, ktorí v priebehu roka zomrú. Medzi zvedavcami je aj dcéra miestneho čudáka Gifforda, preparátora vtákov. Constantia Giffordová žije s otcom v rozpadávajúcom sa dome Blackthorn House. Vypchaté zvieratá vyšli z módy, zmenili sa na nechcené haraburdy a z Gifforda sa stal zatrpknutý opilec. Constantia by mu rada pomohla, no nevie ako. Na polovicu svojho života si nepamätá, pretože ako dvanásťročná si pri páde vážne zranila hlavu. Otec s ňou o nehode odmieta hovoriť a Connie cíti, že ho trápi hanba a vina. Ľudia čakajú, zvon zazvoní a všetky oči sa uprú na kostol. Nikto nevidí ruky v rukaviciach, ktoré držia vražednú zbraň. V tento magický večer jedna žena umrie. Connie si láme hlavu, kto je vrah a prečo sa vražda stala kľúčom k jej pamäti. Odrazu sa jej totiž vracajú znepokojivé spomienky. Pozná tú záhadnú postavu, čo sa túla po močariskách? Kto jej na rohožke zanechal nepodpísaný odkaz? A aké je tajomstvo domu Blackthorn House, ukryté medzi bizarnými i desivými dielami starého Gifforda?
Vypredané
15,11 € 15,90 €

Labyrinth


July 1209: in Carcassonne a 17-year-old girl is given a mysterious book by her father which he claims contains the secret of the true Grail. Although Alais cannot understand the strange words and symbols hidden within, she knows that her destiny lies in keeping the secret of the labyrinth safe ...July 2005: Alice Tanner discovers two skeletons in a forgotten cave in the French Pyrenees. Puzzled by the labyrinth symbol carved into the rock, she realises she's disturbed something that was meant to remain hidden. Somehow, a link to a horrific past - her past - has been revealed.
Vypredané
10,93 € 11,50 €

Fellegvár


A világsikerű Labirintus és A kripta szerzőjének legújabb kalandregénye a bátorság, a hűség és az árulás szívbemarkoló története. Kr. u. 342 nyara. Arinius, a fiatal szerzetes hónapok óta vándorol Galliában. Magányos és fárasztó útja során megingathatatlan hite és testvéreinek emléke tartja benne a lelket, akik hozzá hasonlóan csuhájuk alatt egy-egy kiátkozott írással hagyták el a közösséget. Arinius nem tudja elolvasni a kopt írást, így nem érti a rá bízott szöveget - de azzal tisztában van, hogy a régi pergamenlapokban korlátlan hatalom lakozik. Halad hát rendíthetetlenül a Vicdessos-csúcs felé, hogy beteljesítse küldetését. 1942 nyara. A németek által megszállt Carcassonne-ban Sandrine, a talpraesett, bátor fiatal nő belekeveredik a francia ellenállási mozgalomba. A hétköznapi nőkből álló, Fellegvár fedőnevű hálózat tagjai minden veszélyt vállalnak, hogy részt vehessenek a sokszor csak rejtve dúló, de annál kegyetlenebb harcokban. Amikor elérkezik a háború gyilkos és véres zárófejezete, Sandrine sorsa szorosan összefonódik három különböző férfi életével. De vajon melyikük az igazi ellenség? És ki az ősi titok hűséges őrzője? A titoké, amely évszázadok óta vonzza az embereket a vadregényes Pireneusok előhegyei közé.
Vypredané
15,24 € 16,04 €

Taxidermists Daughter


The enthralling new Sunday Times bestselling gothic novel from the author of THE WINTER GHOSTS, CITADEL and LABYRINTH. The clock strikes twelve. Beneath the wind and the remorseless tolling of the bell, no one can hear the scream ...1912. A Sussex churchyard. Villagers gather on the night when the ghosts of those who will not survive the coming year are thought to walk. And in the shadows, a woman lies dead. As the flood waters rise, Connie Gifford is marooned in a decaying house with her increasingly tormented father. He drinks to escape the past, but an accident has robbed her of her most significant childhood memories. Until the disturbance at the church awakens fragments of those vanished years ...
Vypredané
10,40 € 10,95 €

Mistletoe Bride and Other Haunting Tales


The perfect winter ghost short story collection from the No.1 bestselling author of LABYRINTH and THE WINTER GHOSTS. I hear someone coming. It has happened before. I pause and listen but no longer hear anything. I sigh. As always, hope is snatched away before it can take root. And so then, as always, I am carried back to that first December so very long ago...Rooted in the elemental landscapes of Sussex, Brittany and the Languedoc, here are tales of ghosts and spirits seeking revenge, grief-stricken women and haunted men coming to terms with their destiny.
Vypredané
9,03 € 9,50 €

The Burning Chambers


Bringing sixteenth-century Languedoc vividly to life, Kate Mosse's The Burning Chambers is a gripping story of love and betrayal, mysteries and secrets; of war and adventure, conspiracies and divided loyalties . . .Carcassonne 1562: Nineteen-year-old Minou Joubert receives an anonymous letter at her father's bookshop. Sealed with a distinctive family crest, it contains just five words: SHE KNOWS THAT YOU LIVE.But before Minou can decipher the mysterious message, a chance encounter with a young Huguenot convert, Piet Reydon, changes her destiny forever. For Piet has a dangerous mission of his own, and he will need Minou's help if he is to get out of La Cite alive.Toulouse: As the religious divide deepens in the Midi, and old friends become enemies, Minou and Piet both find themselves trapped in Toulouse, facing new dangers as sectarian tensions ignite across the city, the battle-lines are drawn in blood and the conspiracy darkens further.Meanwhile, as a long-hidden document threatens to resurface, the mistress of Puivert is obsessed with uncovering its secret and strengthening her power . . .
Vypredané
16,63 € 17,50 €

I Am Heathcliff


16 modern fiction superstars shine a startling light on the romance and pain of the infamous literary pair Heathcliff and Cathy. Short stories to stir the heart and awaken vital conversation about love. Sixteen stories inspired by Wuthering Heights.In ‘Terminus’ a young woman hides in an empty Brighton hotel; in ‘Thicker Than Blood’ a man sits in a hot tub stalking his newly-married love on social media; and in ‘A bird half-eaten’ an amateur boxer prepares for a match.A woman recalls the ‘Heathcliffs I Have Known’ and the physical danger she has borne at their hands; in ‘Anima’ a child and a fox are unified in one startling moment of violence; and in ‘One Letter Different’ two teenagers walk the moors and face up to their respective buried secrets.Curated by Kate Mosse and commissioned for Emily Brontë’s bicentenary year in 2018, these fresh, modern stories pulse with the raw beauty and pain of love and are as timely as they are illuminating.The full list of contributors is: Leila Aboulela, Hanan Al-Shaykh, Joanna Cannon, Alison Case, Juno Dawson, Louise Doughty, Sophie Hannah, Anna James, Erin Kelly, Dorothy Koomson, Grace McCleen, Lisa McInerney, Laurie Penny, Nikesh Shukla, Michael Stewart and Louisa Young.
Vypredané
14,73 € 15,50 €

Sepulchre


A gripping tale of mystery and adventure from the bestselling author of THE TAXIDERMIST'S DAUGHTER and LABYRINTH.1891. Seventeen-year-old Leonie Vernier and her brother abandon Paris for the sanctuary of their aunt's isolated country house near Carcassonne, the Domaine de la Cade. But Leonie stumbles across a ruined sepulchre - and a timeless mystery whose traces are written in blood.2007. Meredith Martin arrives at the Domaine de la Cade to research a biography. But Meredith is also seeking the key to her own complex legacy and becomes immersed in the story of a tragic love, a missing girl, a unique deck of tarot cards and the strange events of one cataclysmic night a century ago...
Vypredané
12,83 € 13,50 €

The Burning Chambers


* The Sunday Times Number One Bestseller *From the multi-million, number one bestselling author of Labyrinth and The Taxidermist's Daughter, comes The Burning Chambers: a gripping story of love and betrayal, mysteries and secrets, conspiracies and divided loyalties, for fans of Ken Follett and Dan Brown.Carcassonne 1562. Nineteen-year-old Minou Joubert receives an anonymous letter at her father's bookshop. Sealed with a distinctive family crest, it contains just five words: SHE KNOWS THAT YOU LIVE.But before Minou can decipher the mysterious message, a chance encounter with a young Huguenot convert, Piet Reydon, changes her destiny forever. For Piet has a dangerous mission of his own, and he will need Minou's help if he is to get out of La Cite alive . . .A thrilling adventure, and a heart-breaking love story, The Burning Chambers is a historical novel of excitement, conspiracy and danger like no other . . .
Vypredané
10,93 € 11,50 €