Erich Remarque

autor

Erich Remarque
Najúspešnejší nemecký spisovateľ 20. storočia, až do konca života písal ceruzkou a každé zbytočné slovo vygumoval. Vedľa písacieho stola mal gramofón a počas písania si púšťal sladké šlágre sezóny.

Knihu Na západe nič nového napísal za šesť týždňov. O 18 mesiacov už bolo predaných tri a pol milióna výtlačkov. Dielo bolo preložené do 58 jazykov a stalo sa povinným čítaním na stredných školách. Tento protivojnový román otriasol svetom pravdepodobne preto, že jeho autor opísal vlastné zážitky.
      Remarque sa narodil v nemeckom meste Osnabrück 22. júna 1898. Syna kníhviazača z Osnabrücku a študenta katolíckeho seminára poslali v júni 1917 na západný front. Už 31. júla 1917 ležal v poľnom lazarete s prestreleným krkom, črepinami v ľavej nohe a pravom ramene. Vojna sa pre neho skončila. V januári 1919 odmietol vyznamenanie a čestnú medailu. Bol pacifistom. Na živobytie si zarábal rôznym spôsobom: ako predavač náhrobných kameňov, učiteľ hry na klavír, reklamný textár na pneumatiky Continental atď. Neskôr pôsobil v rozličných redakciách.
      Keď v roku 1930 sfilmovali v americkom Hollywoode jeho dielo Na západe nič nového, honorár pre Remarqua predstavoval astronomickú sumu 100.000 dolárov. V roku 1932 ušiel do Švajčiarska a o rok nato už nacisti pálili jeho knihy. V marci roku 1939 nastúpil Remarque na palubu luxusného parníka Queen Mary, ktorý ho dopravil do New Yorku v USA. Na fotografiách pre časopisy ho vidieť pózovať s hviezdami. V skutočnosti bol však sám a beznádejne zamilovaný do herečky Marlene Dietrichovej. Tá ale mala na neho čas iba vtedy, keď ju nezamestnávali iné aféry.
      Remarque mal veľa žien. Miloval veľa, ale vždy diskrétne, v románoch bol priamejší. V tejto súvislosti mu prischlo označenie "Clark Gable literatúry".
      V roku 1947 dostal Remarque americké štátne občianstvo, ale už o rok neskôr sa vrátil do svojej vily vo Švajčiarsku spolu s Paulettou Goddardovou, exmanželkou Charlieho Chaplina.
      Erich Maria Remarque zomrel 25. septembra 1970 v Locarne vo Švajčiarsku vo veku 72 rokov ako americký štátny občan. Nacisti mu nemecké občianstvo svojho času odobrali a pýcha mu nedovolila vyplniť v roku 1948 ponižujúcu žiadosť o jeho opätovné udelenie.
      Cenu mieru Ericha Mariu Remarqua udeľuje jeho rodné mesto od roku 1991 s dvojročnou periodicitou. V jeho rodisku uviedli v roku 2003 svetovú premiéru opernej adaptácie jeho úspešného románu Na západe nič nového.
(Zdroj TASR, foto: Bundesarchiv)
 

viac