Frank Schätzing

autor

Bleskové správy


Nemecký novinár Tom Hagenje hviezda. Svetové médiá sa trhajú o reportáž od neho, preberá si jedno ocenenie za druhým. Hagen sa špecializuje na bojmi zmietané krajiny Blízkeho východu a vždy prináša reportáže zo samého pekla. Až v Afganistane ho šťastena opustí. Jeho profesionálna povesť je definitívne zruinovaná, márne sa usiluje vrátiť na televízne obrazovky. Tri roky sa horko-ťažko pretĺka, až sa mu v Tel Avive dostanú do rúk materiály izraelskej kontrarozviedky. Hagen zavetrí šancu. Chytí sa jej a nevedomky spustí smrtiacu lavínu... Zoznámi sa s mladou lekárkou Yael Kahnovou a prekvapene zisťuje, že aj jeho vlastný príbeh je úzko spätý s históriou Izraela. Lenže s Yael po boku sa jeho problémy ešte len začínajú. Napínavý triler Bleskové správy sa odohráva na pozadí príbehu dvoch židovských rodín, ktoré sa koncom 20. rokov 20. storočia prisťahovali do Palestíny. Nová krajina je plná legiend, zápasov a nádejí. Židia, Arabi i britskí kolonialisti zvádzajú urputné boje o to, kto v nej bude vládnuť.
Vypredané
4,00 € 19,90 €

dostupné aj ako:

Limit


Helium-3 is a rare element that promises to solve all the world's energy problems - and it's been discovered on the Moon, prompting a breathless race between the Americans and Chinese. In Shanghai, cyber-detective Owen Jericho has been hired to find a missing girl, but what started as a routine investigation soon develops into a nightmarish hunt, where he's the quarry: there's a crazed assassin hot on his heels, all because Yoyo accidentally stumbled onto a secret society called Hydra - and now their lives are at risk. Following the Hydra trail takes Jericho and Yoyo round the world and finally to the Moon, where a billionaire entrepreneur is entertaining some of the world's richest and most influential men and women in the Gaia, the planet's very first hotel. But Hydra has its own plans for the Earth - and the Moon. And nothing and no one will be allowed to stand in its way.
Vypredané
15,15 € 15,95 €

Limit


The first space elevator connects the Earth to the Moon, prompting a breathless race between the Americans and Chinese to get to the Moon's helium-3 - the rare element that promises to solve all the world's energy problems. In Shanghai, cyber-detective Owen Jericho has been hired to find Yoyo, a missing girl, but what started as a routine investigation soon develops into a nightmarish hunt. There's a crazed assassin hot on his heels, all because Yoyo accidentally stumbled onto a secret society called Hydra - and now it's not just her life at risk. Following the Hydra trail takes Jericho and Yoyo round the world and finally to the Gaia, the Moon's very first hotel, where a billionaire entrepreneur is entertaining some of the world's richest and most influential men and women But the secret society that is Hydra has its own plans for the Earth - and the Moon. And nothing and no one will be allowed to stand in its way.
Vypredané
26,59 € 27,99 €