Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Tomas Tranströmer

Tomas Tranströmer

Dve desaťročia po porážke, ktorá mu vážne narušila schopnosť reči a zostal po nej čiastočne ochrnutý, získal dnes Nobelovu cenu za literatúru 80-ročný švédsky básnik Tomas Tranströmer. Kráľovská švédska akadémia jeho výberom potvrdila, že právom patrí medzi najvýznamnejších škandinávskych autorov od druhej svetovej vojny.

Narodil sa v roku 1931 v Štokholme, jeho otec bol žurnalista a matka učiteľka, po ich rozvode vyrastal s matkou. Písať začal už ako tínedžer, literárne debutoval v roku 1954 ako 23-ročný so zbierkou Sedemnásť básní.
Niektoré z básní v tejto zbierke napísal blankversom, ale prevažne písal voľným veršom.
Jeho práce preložili do 50 jazykov od arabčiny až po vietnamčinu. Po strednej škole, kde čítal a písal básne, vyštudoval psychológiu, Štokholmskú univerzitu absolvoval v roku 1956. Dlhé roky kombinoval písanie so svojou profesiou. Najskôr pracoval s mladistvými delikventmi, neskôr robil na štátnom úrade práce.
      V roku 1965 sa Tranströmer s rodinou presťahoval do Vasterasu, asi 100 kilometrov od Štokholmu, ale po porážke v roku 1990 sa do rodného mesta vrátil.
Napriek tomu, že stratil schopnosť rozprávať a zostal čiastočne paralyzovaný, pokračoval v písaní a s pomocou svojej manželky Moniky vydal v roku 1993 malú knihu svojich pamätí nazvanú Memories are Watching Me (Spomienky ma sledujú). Ich mierne upravená verzia vyšla aj pri príležitosti jeho 75. narodenín v roku 2006.
      Jeho americký priateľ, básnik Robert Bly, prekladal jeho dielo do angličtiny. Jeho preklad, zverejnený pod názvom The Half-Finished Heaven, zahŕňa práce od Sedemnástich básní (Seventeen Poems) až po Gondolu žiaľu (Grief Gondola) z roku 1996, v ktorej básnik hovorí o svojich pocitoch po strate reči.
      "Tranströmer má zvláštne nadanie pre obraz," uvádza Bly v úvode a dodáva, že švédsky autor kombinuje obrazy z prírody a technológie, aby ilustroval svet v prechode.
      Vydavateľstvo Bonnier vydalo 150 listov z ich korešpondencie v rokoch 1964-1990 v knihe nazvanej Air Mail (Letecká pošta) pri príležitosti Tranströmových 70. narodenín.
      V roku 2006 vyšla v anglickom preklade Robina Fultona Tranströmova zbierka básní The Great Enigma: New Collected Poems, v ktorej rozpráva aj o jesennej prírode na ostrovoch.
      Ostrov Runmaro neďaleko Štokholmu, kde má jeho rodina letnú chalupu, sa mu počas rokov stala oázou a zdrojom inšpirácie, povedala jeho žena. Pred porážkou na ňom vyrážal na dlhé prechádzky a vracal sa domov s poznámkami, ktoré si cestou robil.
      Tranströmer je tiež vynikajúci klavirista a inšpiroval skladateľov, aby preňho napísali skladby, ktoré môže hrať jednou rukou. Básnik tiež nahral klavírne skladby pre ľavú ruku.
      Najznámejší a najprekladanejší švédsky básnik súčasnosti bol počas rokov odmenený množstvom zvučných literárnych cien, ako je Petrarcova cena, Cena Severskej rady, Severská cena a v neposlednom rade aj ocenením zo Slovenska Cenou Jána Smreka, ktorej bol v roku 1998 vôbec prvým laureátom.
      V slovenčine vyšli jeho básne v preklade Milana Richtera pod názvom Medzi allegrom a lamentom (2001) či Básne pre živých a mŕtvych (1996).
      Tomas Tranströmer je siedmym Švédom, ktorý získal Nobelovu cenu za literatúru. Pred ním ju v roku 1974 získali spoločne akademici Eyvind Johnson a Harry Martinson.

(Zdroj TASR, foto: Ulla Montan)

List.php:/getLoadedProductCollection 4 List.php:/getLoadedProductCollection 4
 • Autor: Tomas Tranströmer

  Smuteční gondola

  Vydavateľstvo: Dauphin
  Dátum vydania: 30. júna 2021
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Predpredaj
  (Titul vychádza 30. 06. 2021)
  Bežná cena: 8,44 €
  Vaša cena: 8,02 
  Smuteční gondola, sbírka z roku 1996 nedávno zesnulého nobelisty švédského spisovatele Tomase Tranströmera odkazuje na Franze Liszta a Benátky. Na přelomu let 1882—1883 navštívil Liszt svou dceru Cosimu a jejího manžela, Richarda Wagnera, v Benátkách. Wagner o několik měsíců později zemřel. Během své návštěvy … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Tomas Tranströmer

  Medzi allegrom a lamentom

  Vydavateľstvo:
  Jazyk: slovenský
  Dostupnosť: Na sklade
  Bežná cena: 4,98 €
  Vaša cena: 4,73 
  Zobrané básne severského autora, ktorý podľa domácej a zahraničnej kritiky nenapísal ani jedinú zlú báseň. Tranströmer je nesporne osobitým zjavom v literatúre, je v istom zmysle pokračovateľom modernistických tradícií vo švédskej poézii i v svetov ej lyrike. Jeho jedinečnosť spočíva v schopnosti presného … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Tomas Tranströmer

  Boltívek végtelenje

  Vydavateľstvo: Széphalom Könyvműhely
  Dátum vydania: 11. júna 2012
  Jazyk: maďarský
  Dostupnosť: Vypredané v e-shope
  Bežná cena: 11,15 €
  Vaša cena: 10,59 
  Tomas Tranströmer 1931-ben született Stockholmban. A modern svéd költészet egyik vezéralakja, s kétségkívül a legtöbbet fordított élő lírikus. Jelen kötet válogatott verseit tartalmazza. … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Tomas Tranströmer

  Přijde smrt a vezme míry

  Vydavateľstvo: Dauphin
  Dátum vydania: 10. marca 2015
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Vypredané v e-shope
  Bežná cena: 11,65 €
  Vaša cena: 11,07 
  Laureát Nobelovy ceny za literaturu, osmdesátník Tomas Tranströmer (nar. 1931) je jako básník známý po celém světě - jeho básně vyšly v překladech do 60 jazyků, přičemž jen v angličtině existuje víc než 20 vydání jeho veršů. Nepříliš známý či úplně neznámý je v Evropě zřejmě jen v České republice, … Zobraziť viac info ►