Woody Allen

autor

Woody Allen
Allen Stewart Konigsberg, známy ako Woody Allen je americký filmový režisér, spisovateľ, herec aj komediant.

Woody Allen je jedným z mála amerických filmárov, ktorý sa dokázal presadiť predovšetkým ako tvorca autorských filmov. K tomu, aby sa tak stalo potreboval široké spektrum rôznych záujmov a mnoho talentu. Woody Allen je nielen režisérom, ale aj hercom, spisovateľom a v neposlednom rade aj jazzmanom a to hráčom na klarinet.

Narodil sa roku 1. decembra 1935 ako Allen Stewart Konigsberg v Brooklyne v New Yorku.

Woody Allen skončil už v prvom semestri na New Yorskej univerzite, ale hneď na to sa zamestnal v NBC ako scenárista. Popri tom sa snažil presadiť ako tvorca vtipných gagov pre komikov a pre rôzne vystúpenia v nočných podnikoch. V roku 1965 Woody hrá a je scenáristom filmu Co je nového, kočičko?  Woody ako režisér debutuje nízko rozpočtovým japonským špionážnym trilerom What's New, Pussycat, ktorý je nakrútený s anglickými dialógmi a predabovaný americkými hercami. Nasledovala práca pre televíziu, kde napísal, zrežíroval Take The Money and Run, kde si aj sám zahral, tento film bol akousi paródiou na gangsterské filmy. Vo filme Bananas, kde si jednu malú úlohu zahral aj Sylvester Stallone, Woody trefne využíva prvky politickej satiry a poukazuje na dianie v Južnej Amerike. Už o rok neskôr 1972 si berie na mušku „sexuálnu revolúciu“ a to vo filme, ktorého názov vystihuje takmer všetko  Everything You Always Wanted to Know About Sex (But Were Afraid to Ask), táto poviedková snímka je stavaná predovšetkým na dobrom situačnom humore.

 V nasledujúcom období – ktoré by sme mohli odvážne nazvať aj obdobím filmov s Diane Keaton – Woody natočil film Sleeper a Love and Death, tento obzvlášť signalizuje u Allena vysoké ambície a túžby byť považovaný za seriózneho filmového tvorcu.

Nasledovalo nespočetné množstvo filmov, za jeho najlepší je označovaný 4 oscarový Annie Hall, dve nominácie získal Manhattan.

80-te roky sú pre Woodyho plodným filmovým obdobím – čo rok, to nový film – a v tomto období do svojich filmov do hlavných úloh obsadzuje predovšetkým herečku Miu Farrow, s ktorou nadviaže bližší vzťah, ktorý bude trvať niekoľko rokov, ale nikdy sa nevezmú, pár si ale adoptuje dve deti a jedno majú vlastné. V tomto období točí komédie, ktoré si ale zachovávajú aj filozofický podtext.

V novom tisícročí Woody nie je nič dlžný svojej povesti a rok čo rok natáča nové filmy, v

V roku 1997 sa Woody po tretíkrát oženil (v roku 1956 vo veku dvadsať rokov si vzal za ženu Harlene Rosen, študentku filozofie s ktorou sa rozviedol v 1962, v 1966 sa zaplietol s herečkou z jeho vlastného filmu „Bananas“ Louise Lasser s ktorou sa oženil v 1966 a rozviedol v roku 1969) s adoptívnou dcérou Mie Farrow Soon-Yi, s ktorou si neskôr adoptovali dve deti.

Allenove filmy, či už to sú drámy alebo komédie, sú osobnou výpoveďou autora a mnohé odzrkadľujú jeho skutočný vzťah k umeniu, náboženstvu a láske. V roku 2005 v programe „The Comedian ´s Comedian“ vysielanom britskou televíziou bol Woody Allen zaradený do prvej päťdesiatky najlepších komikov a zabávačov všetkých čias, skončil na treťom mieste, aj to hovorí o jeho veľkej obľúbenosti u ľudí. Do dôchodku to Woodyho ešte moc neláka, takže verme, že nám ešte čosi tento filmový kúzelník ponúkne.

 

Bibliografia:

1967 Don´t Drink the Water

1969 Play It again, Sam

1971 Getting Even

1975 God: A Comedy in one Act

1975 Without Fearhers

1980 Side Effects

1986 Lunatic´s Tale

1992 Complete Prose of Woody Allen

2005 Writer´s Block: Two One Actplays

2007 Mere Anarchy

(foto: Colin Swan)

viac

Mellékhatások


Tudtad, hogy nem csupán a gyógyszereknek, hanem magának az életnek is vannak súlyos, dermesztően hatékony, ám egyszersmind roppant vicces mellékhatásai? Netán mindezek egyszerre? Itt van például a nagy ember, Sandor Needleman, aki bele is hal, a könnyáztatta, gyászoló tömeg mégis megszakad a röhögéstől, midőn a búcsúztatását hallgatja.
Vypredané
9,14 € 9,62 €

Na, ennyit erről


Ha Önt érdekli:- hogyan közelíti meg Woody Allen az olyan fontos létkérdéseket, mint a halál, az elhízás meg a szervezett bűnözés, és - hogy miért foglalkoztatja a szendvics feltalálása, a felnőttoktatás, a híres emberek mosodaszámlája és a latin-amerikai forradalom, kóstoljon bele a kötetben található woodyságokba, és garantáltan azt kapja majd, amire számított!
Vypredané
9,14 € 9,62 €

Tollatlan jószág


Akárcsak előző két könyvében, Woody Allen a Tollatlan jószág szösszeneteiben is előszeretettel rántja le a leplet mindenről, amiről lerántható. Otthonosan mozog az irodalomban, a filozófiában és a művészettörténetben, nagy élvezettel figurázza ki a sznobokat. Úgy tesz mint akinek fikarcnyit sem imponál Szókratész, Kant, Kierkegaard, vagy akár Descartes... hogy Strindbergrol, Freudról és Kafkáról már ne is beszéljünk.
Vypredané
9,14 € 9,62 €

Without Feathers


Here they are--some of the funniest tales and ruminations ever put into print, by one of the great comic minds of our time. From THE WHORE OF MENSA, to GOD (A Play), to NO KADDISH FOR WEINSTEIN, old and new Woody Allen fans will laugh themselves hysterical over these sparkling gems.
Vypredané
12,92 € 13,60 €

Side Effects


A humor classic by one of the funniest writers today, SIDE EFFECTS is a treat for all those who know his work and those just discovering how gifted he is. Included here are such classics as REMEMBERING NEEDLEMAN, THE KUGELMASS EPISODE, a new sory called CONFESSIONS OF A BUGLAR, and more.
Vypredané
5,65 € 5,95 €

Getting Even


The classic, with 316,000 copies sold to date.
Vypredané
16,34 € 17,20 €

dostupné aj ako:

Aqilles von Allen


Woody Allens Storys, Szenen und Parodien sind Klassiker der komischen Literatur. Spottlustig, sprachverliebt und mit unverwechselbarem Humor schreibt er über Leben und Tod, Intellektuelle, Hitlers Friseur, Psychoanalytiker, Liebe und Sex, sein hassgeliebtes New York und befasst sich darüber hinaus mit der wichtigen Frage, ob man im Jenseits auch duschen kann.
Vypredané
13,13 € 13,82 €

Kész anarchia


Woody Allennek ez az első gyűjteménye három fantasztikus klasszikusa, a Na, ennyit erről, a Tollatlan jószág és a Mellékhatások óta. Ezúttal olyan könyvet sikerült írnia, amely nem csupán az emberi lét legalapvetőbb kérdéseit válaszolja meg, de a mű mérete is tökéletes ahhoz, hogy az asztal lába alá téve megakadályozzuk vele a bútordarab billegését.
Vypredané
9,14 € 9,62 €

Nežiadúce účinky


Woody Allen už viac ako štyridsať rokov zabáva svojich priaznivcov ako režisér, herec, spisovateľ i muzikant. Na jeho sofistikovaných poviedkach sa zasmejú aj tí, ktorí jeho filmy veľmi nemusia, no zhodujú sa v názore, že autor je neskutočne intelige ntný a dovoľuje si odtabuizovať bezmála všetko. Uťahuje si z náboženstva, a predsa sa nerúha, vysmieva sa zo stereotypov, ale bez akýchkoľvek predsudkov. Čaro jeho vtipov spočíva aj v tom, že či už s jeho názormi na život, Boha, náboženstvo, partners ké vzťahy, sex a umenie súhlasíme, alebo nie, často sa na nich schuti zasmejeme. Woody sa pýta, snaží sa rozlúsknuť hádanky ľudskej existencie, neúnavne pátra po zmysle života, a hoci je jeho cesta za pravdou dlhá a kľukatá, dobre sa na nej baví a my s ním. Nežiaduce účinky obsahujú 17 kratších útvarov, ktoré predtým vyšli časopisecky v magazíne The New Yorker či v denníku The New York Times. V knižke nájdeme aj literárne evergríny ako Spomienky na Needlemana či Kugelmassovu epizódu, ktorá patr í k vrcholom jeho poviedkovej tvorby a v roku 1977 bola ocenená O. Henryho cenou. Zbierku otvára vtipná spomienka vševediaceho rozprávača na kolegu Sandora Needlemana. Už z prvých viet nám je úplne jasné, o aký príbeh pôjde: Ani po mesiaci sa neviem zmieriť s tým, že Sandor Needleman nie je medzi nami. Zúčastnil som sa aj na kremácii a na žiadosť jeho syna som doniesol aj špekáčky, no len málokto z nás vtedy pomyslel aj na niečo iné ako na žiaľ.
Vypredané
9,41 € 9,90 €

dostupné aj ako:

Bez peria


Druhá zbierka newyorského filmára, spisovateľa a hudobníka Woodyho Allena (*1935) Bez peria (Without Feathers, 1975) vychádza presne po štyridsiatich rokoch od vydania v Spojených štátoch pri príležitosti autorových osemdesiatin. V Amerike zožala veľký úspech - štyri mesiace figurovala v zozname bestsellerov denníka The New York Times -, no čitatelia na Slovensku si ju doteraz mohli prečítať len v českom preklade. Prvé slovenské vydanie zbierky Bez peria, ktoré práve držíte v rukách, po obsahovej stránke kopíruje prvé americké vydanie - nájdeme v ňom 18 textov vrátane dvoch jednoaktoviek (Smrť a Boh), ktoré v Amerike vyšli aj jednotlivo a sú viac-menej známe aj u nás (v českom vydaní zbierky Bez peří absentujú). Okrem spomínaných hier v knižke nájdete eseje a poviedky, ktoré pôvodne vychádzali v amerických periodikách The New Yorker, Playboy, The New Republic, The New York Times. Niektoré sú známe aj u nás (napr. Zvitky) vďaka Jarmile Samcovej, ktorá ich preložila a publikovala v Revue svetovej literatúry. Dočítate sa, čo si Woody Allen píše do denníka, preštudujete si baletné libretá, ktoré (ktovieprečo) skončili na smetisku dejín, súkromné očko Kaiser Lupowitz vás prevedie intelektuálnym, no inak priam neznesiteľne drsným newyorským podsvetím, prečítate si stručný, ale výstižný návod na občiansku neposlušnosť, nazriete do tvorivej dielne brilantného írskeho básnika, ktorého pozná len málokto (ak vôbec), a dozviete sa aj to, ako sa do každodenného jazyka dostali vybrané slangové výrazy a ošúchané frázy.
Vypredané
2,00 € 10,90 €

dostupné aj ako:

Lacná kniha Nežiadúce účinky (-70%)


Woody Allen už viac ako štyridsať rokov zabáva svojich priaznivcov ako režisér, herec, spisovateľ i muzikant. Na jeho sofistikovaných poviedkach sa zasmejú aj tí, ktorí jeho filmy veľmi nemusia, no zhodujú sa v názore, že autor je neskutočne intelige ntný a dovoľuje si odtabuizovať bezmála všetko. Uťahuje si z náboženstva, a predsa sa nerúha, vysmieva sa zo stereotypov, ale bez akýchkoľvek predsudkov. Čaro jeho vtipov spočíva aj v tom, že či už s jeho názormi na život, Boha, náboženstvo, partners ké vzťahy, sex a umenie súhlasíme, alebo nie, často sa na nich schuti zasmejeme. Woody sa pýta, snaží sa rozlúsknuť hádanky ľudskej existencie, neúnavne pátra po zmysle života, a hoci je jeho cesta za pravdou dlhá a kľukatá, dobre sa na nej baví a my s ním. Nežiaduce účinky obsahujú 17 kratších útvarov, ktoré predtým vyšli časopisecky v magazíne The New Yorker či v denníku The New York Times. V knižke nájdeme aj literárne evergríny ako Spomienky na Needlemana či Kugelmassovu epizódu, ktorá patr í k vrcholom jeho poviedkovej tvorby a v roku 1977 bola ocenená O. Henryho cenou. Zbierku otvára vtipná spomienka vševediaceho rozprávača na kolegu Sandora Needlemana. Už z prvých viet nám je úplne jasné, o aký príbeh pôjde: Ani po mesiaci sa neviem zmieriť s tým, že Sandor Needleman nie je medzi nami. Zúčastnil som sa aj na kremácii a na žiadosť jeho syna som doniesol aj špekáčky, no len málokto z nás vtedy pomyslel aj na niečo iné ako na žiaľ.
Vypredané
2,97 € 9,90 €

dostupné aj ako:

Lacná kniha Getting Even (-70%)


The classic, with 316,000 copies sold to date.
Vypredané
5,16 € 17,20 €

dostupné aj ako: