Elena Berthotyová
autor
Zaistenie cudzincov
Slovenská republika sa po páde železnej opony v roku 1989 postupne stáva krajinou, kam prúdi stále viac cudzincov. Prichádzajú nielen utečenci, hľadajúci medzinárodnú ochranu pred prenasledovaním, ale aj cudzinci, pre ktorých je Slovenská republika iba tranzitnou krajinou na ich ceste do krajín západnej Európy - stále je však viac tých cudzincov, pre ktorých je cieľovou krajinou.
Na príliv cudzincov musela Slovenská republika nutne reagovať. Prijala všetky podstatné medzinárodné dokumenty týkajúce sa ochrany ľudských práv a azylovej problematiky. Je stranou Dohovoru o právnom postavení utečencov, Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, Dohovoru o právach dieťaťa a Dohovoru proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu. Túto matériu upravuje tiež Listina základných práv a slobôd a zákon o azyle.
Zaistenie cudzincov v podmienkach Slovenskej republiky upravoval zákon č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov, ktorý bol od 1. januára 2012 nahradený zákonom č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov.
K transpozícii Návratovej smernice 2008/115/ES zo 16. decembra 2008 došlo už v priebehu účinnosti predchádzajúceho zákona č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov. Slovenská republika bola jedným z prvých členských štátov EÚ, ktoré formálne splnili transpozičnú povinnosť, pričom úplná transpozícia tejto smernice bola zavŕšená 1. januárom 2012, a to nadobudnutím účinnosti práve zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov.
K problematike cudzineckého práva na slovenskom trhu chýba nielen komentár k zákonu o pobyte cudzincov a odborné články, ale predovšetkým zhrnutie a analýza judikatúry ESĽP, SD EÚ a slovenských súdov so zameraním na judikatúru vo veciach zaistenia cudzincov.
S ohľadom na trojaký rozmer prameňov práva, ktoré upravujú zaistenie cudzincov, autorka predkladá publikáciu založenú na znalosti judikatúry ESĽP, SD EÚ a súdov Slovenskej republiky (Ústavného súdu SR a Najvyššieho súdu SR) s cieľom poskytnúť nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti spracovanú databázu judikátov v oblasti zaistenia cudzincov doplnenú o komentár súvisiacich relevantných ustanovení zákona o pobyte cudzincov. Hlavným motívom publikácie je poukázať na niektoré výkladové trendy, ktorými najvyšší súd zákon o pobyte cudzincov, niektoré medzinárodné dohovory a právne predpisy EÚ vykladá, ale je aj pokusom o nabúranie zotrvačnosti v myslení slovenského právnika, ktorý sa často upína na text zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov bez schopnosti vykladať ho vo svetle znalosti judikatúry ESĽP a textu EDĽP, resp. znalosti judikatúry SD EÚ a textu práva EÚ.
Na sklade 1Ks
10,00 €
10,20 €
Judikatúra v azylových veciach
Predkladaná publikácia predstavuje starostlivo zostavený, zrozumiteľne popísaný a kvalitne vecne spracovaný výber kľúčových rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva, Súdneho dvora Európskej únie a Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (obohatený o právne vety z judikatúry Najvyššieho správneho súdu Českej republiky) v azylových veciach.
Publikácia je určená sudcom, advokátom, prokurátorom, či odborným zamestnancom verejnej správy, ktorí majú azylovú, resp. utečeneckú problematiku v náplni svojich pracovných aktivít, ale aj širšej odbornej verejnosti, zvlášť politikom, politológom, sociológom, novinárom, či zástupcom akademickej obce.
Z recenzného posudku doc. JUDr. Ladislava Orosza, CSc.
Pobyt cudzincov
Roky 2015 a 2016 môžeme s pokojným svedomím označiť za roky utečencov. Nie na Slovensku, ale v ostatných častiach Európy. Rok 2016 však môžeme nazvať rokom zvýšeného záujmu cudzincov o niektorú z foriem pobytu na území Slovenskej republiky.
Problematika pobytu cudzincov je bezpochyby veľmi aktuálnou oblasťou správneho práva. Po prvej publikácii, v ktorej sa autorka venovala zaisteniu cudzincov v judikatúre Najvyššieho súdu SR, Ústavného súdu SR, Európskeho súdu pre ľudské práva a Súdneho dvora Európskej únie, ale aj komentáru k súvisiacim ustanoveniam zákona o pobyte cudzincov, sa tentokrát autorka zamerala na problematiku pobytu cudzincov, ktorá je oblasťou veľmi dynamickou. Jej právna úprava prechádza častými zmenami a vzhľadom na to, že neveľké množstvo dostupnej literatúry mnohokrát zďaleka nekorešponduje s aktuálnym stavom právnej úpravy, autorka predkladá výber najaktuálnejších rozhodnutí Najvyššieho súdu Slovenskej republiky s cieľom poukázať na výkladové trendy, ktorými najvyšší súd vykladá zákon o pobyte cudzincov. Pre porovnanie a obohatenie publikácie siaha aj po významných rozhodnutiach Najvyššieho správneho súdu Českej republiky a vyberá aj z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva a Súdneho dvora Európskej Únie vo veciach pobytu cudzincov.
Všetky zmeny súvisiace s okruhom vzťahov, na ktoré sa aplikuje zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, sa postupne premietajú do rozhodovacej činnosti správnych orgánov, ktorým zákon zveril právomoc rozhodovať o jednotlivých typoch pobytov. Ich súdny prieskum bol do 30. júna 2016 preskúmateľný na základe žaloby podľa druhej hlavy piatej časti Občianskeho súdneho poriadku. Dňa 1. júla 2016 nadobudol účinnosť zákon č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok, pričom najpodstatnejšou zmenou je vypustenie rozhodovania o opravných prostriedkoch proti neprávoplatným rozhodnutiam a postupom správnych orgánov z rozhodovacej právomoci správnych súdov.
Aktuálna azylová judikatúra
Predkladaná publikácia predstavuje spracovanú databázu rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky publikovaných v Zbierke, doplnenú aj o tam nepublikované rozhodnutia, obohatenú o právne vety z judikatúry SD EÚ a právne závery ESĽP, ktorej hlavným motívom je poukázať na niektoré výkladové trendy, ktorými Najvyšší správny súd Slovenskej republiky vykladá zákon o azyle, niektoré medzinárodné dohovory a právne predpisy EÚ. Už tradične sú pridanou hodnotou vybraných rozhodnutí vďaka popisu ich skutkových okolností príbehy utečencov.
Publikácia je určená nielen sudcom, advokátom, prokurátorom či odborným zamestnancom verejnej správy, ale aj širšej odbornej verejnosti, zvlášť politológom, sociológom, novinárom či zástupcom akademickej obce, ako i laikom, ktorým osobný, často tragický osud ľudí na úteku pred vojnami a vnútornými nepokojmi nie je ľahostajný.
„JUDr. Elena Berthotyová sa podujala podniknúť tú neľahkú cestu a ukázať východisko zo sudcovskej dilemy: ponúka pohľad reprezentujúci ratio, pohľad zahŕňajúci kľúčové parametre rozhodovania azylovej problematiky obsiahnuté v rozhodnutiach správnych súdov a zároveň apeluje na humanitu, ľudskosť, empatiu."
prof. JUDr. Pavel Holländer, DrSc.