! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Martin Caban

autor

Investovanie do ETF pre každého


Mnoho ľudí spozornie s vidinou obrovských ziskov, keď započujú o možnosti investovať do budúceho „nového Microsoftu“ alebo „čínskeho Apple“. Predstavujú si, že ak investujú dostatočne skoro a využijú raketový rast novej revolučnej firmy, ich investícia závratne porastie a stanú sa milionármi aj s malým vstupným kapitálom. Keď sa spomenú zabehnuté firmy ako napr. Coca-Cola, Johnson & Johnson alebo Procter & Gamble, zastávajú názor, že tieto firmy už nemajú kam porásť. Známy priemyselník Andrew Carnegie poznamenal: „Priekopníctvo nevynáša.“ Nová firma sa snaží ponechať si zisky, aby ich následne reinvestovala do svojho rastu. Málokedy je takáto firma dobrou dlhodobou investíciou. Na každý Microsoft a Apple pripadá tisíc zbankrotovaných firiem, ktoré svojho času sľubovali revolúciu vo svojom odvetví. Mnoho ľudí skúša šťastie v “penny stocks”. Ak ste videli film Vlk z Wall Street, máte dobrú predstavu, o aké firmy väčšinou ide. Na OTC trhu nájdete mnoho serióznych spoločností typu Danone, ale aj vidiecku firmu z Dakoty, ktorá má dvoch zamestnancov, a jej akcie sa obchodujú za 2 centy. Najlepšie je riziko rozložiť (diverzifikovať). Ako investori nebudete pripravení o zaujímavý výnos a zároveň nebudete podstupovať nadpriemerné riziko. Priemerný ročný výnos akcií od roku 1802 je 6.6 % ročne. Zlato, ktoré dosiahlo iba 0.7 %, je považované širokou verejnosťou za najvýhodnejšiu investíciu. Pritom je to aktívum, ktoré nič neprodukuje. Nie sú z neho dividendy a ročný výnos nie je schopný predbehnúť infláciu. Pri indexe S&P 500 je výnos od začiatku storočia takmer 10 % ročne. Dlhopisy nie sú takisto v dlhodobom horizonte dobrou investíciou. Na čom skutočne dlhodobý investor zbohatne, sú stabilné firmy vyplácajúce dividendy. Cieľom tejto knihy je vysvetliť, ako maximalizovať výnos a minimalizovať riziko, a tiež ozrejmiť, prečo sú ETF (exchange-traded fund) fondy jednou z najlepších investícií aj pre začiatočníkov. Chcem poukázať na najlepšie a najbezpečnejšie spôsoby zhodnotenia majetku a zabezpečenia pravidelného príjmu do budúcnosti, pretože reinvestované dividendy dokážu v dlhodobom horizonte robiť naozaj zázraky. Martin Caban
Na stiahnutie
7,50 €

Akcie - investovanie a analýza pre každého


"Akcie sú neprávom považované za najsofistikovanejší hazard na svete. Aký je rozdiel medzi Growth a Value investovaním? Dokážete správne interpretovať účtovné výkazy spoločnosti? Dokážete správne vyhodnodiť cashflow a finačné ukazovatele? Aké typy firiem poznáme podľa rastu tržieb a ziskov? Kniha je písaná štýlom vhodným pre široké spektrum čitateľov, začiatočníka kniha neodradí a aj skúsenejší investor sa dozvie mnoho nových poznatkov. „Pravidlo číslo jedna: Nikdy neprísť o peniaze. Pravidlo číslo dva: Nikdy nezabudnite na pravidlo číslo jedna.“ Warren Buffett spolu s ďalšími legendárnymi investormi ako sú Ben Graham a Peter Lynch, dosiahli počas dlhého obdobia nadpriemerný výnos. Ich výsledky potvrdzujú, že investor skutočne dokáže ovládnuť trh svojimi zručnosťami, a nie iba čírou náhodou. Ak máte IQ 160, Buffett odporúča darovať tridsať bodov niekomu inému, pretože len vysoká inteligencia vám pri investovaní nepomôže."
Na stiahnutie
14,95 €

Warren Buffett – A jeho prvých 100 miliónov


Najväčšiemu svetovému investorovi Warrenovi Buffettovi trvalo takmer štyri desaťročia, dokým zarobil svojich prvých 100 miliónov dolárov. Táto kniha je určená pre všetkých, ktorých zaujíma ako dokázal Buffett doslova z ničoho vybudovať mnohomiliardové impérium so stovkami tisíc zamestnancov. Na príkladoch jeho ranných investícií pochopíme aké princípy Warren uplatnil pri kúpe akcií a spoločností, ktoré neskôr vlastnil a riadil. Kniha je vhodná pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých investorov a čitateľov zaujímajúcich sa o podnikanie a manažment. Kniha nie je zaplnená finačnými pojmami, ale zároveň nie je v dôležitých bodoch príliš zjednodušená a povrchná. Zopár odborných pojmov je v úvode vysvetlených, aby im porozumel aj začiatočník. Buffettov životný príbeh je poučný nielen z investičnej stránky, ale najmä z ľudskej. Buffettova povestná dobrosrdečnosť je opakom toho, čo sa od výnimočného obchodníka očakáva a napriek všetkému sa mu podarilo dosiahnúť svetový úspech.
Na stiahnutie
5,99 €

Kvantová fyzika - základy pre každého


Kvantová fyzika zmenila náš pohľad na svet, formovala 21.storočie a pomohla nám pochopiť skryté princípy vesmíru. Veľa krát sa stretneme s pojmami ako kvantovanie, dualita častíc, paradox a inými, ktoré majú veľký význam, ale sú často ťažšie pochopiteľné bez dobrého príkladu. Snahou tejto knihy je širokému okruhu čitateľov pomocou jednoduchých príkladov objasniť základné princípy kvantového sveta.
Na stiahnutie
5,95 €

Malá kniha najlepších vtipov


Hovorí sa, že humor je najlepší liek pre dušu. V tejto e-knihe nájdete výber najlepších vtipov ktorými zaručene pobavíte svoje okolie. Dcéra príde za otcom-policajtom: “Oci, som tehotná. Tu je zoznam podozrivých, tak sa snaž.” * Pán sedí v kupé vo vlaku: “Pani, povedzte svojmu synovi, nech ma prestane napodobňovať.” Matka: “Jožko, prestať zo seba robiť debila!” * “Prečo ideš vždy na balkón, keď tvoja žena spieva?” “Aby si susedia nemysleli, že ju bijem.” * Aký je rozdiel medzi ženou a víchricou? Žiadny. Keď prichádza, je krásna a milá. Keď odchádza berie so sebou domy a autá. * Keď som bol dieťa, celé noci som sa modlil, aby mi Boh poslal nový bicykel. Potom som pochopil, že takto Boh nepracuje. Tak tom ten bicykel ukradol a požiadal ho od odpustenie.
Na stiahnutie
1,00 €

Manažérsky zázrak – JZD Agrokombinát Slušovice


JZD Agrokombinát Slušovice malo v 60. rokoch obrat milión korún, na konci 80. rokov to bolo 7 miliárd. Podstatou úspechu bol geniálny vizionár a manažér František Čuba, ktorý bol komunistickému režimu nepohodlný kvôli svojim „západným metódam riadenia“. Družstvo sa správalo trhovo, nové trhy aktívne vyhľadávalo a agresívne na ne vstupovalo. Kládlo dôraz na marketing, reklamu a imidž. V Slušoviciach sa organizovali športové a kultúrne podujatia, na ktoré sa schádzali ľudia z celého okolia. Podnikové predajne určené len pre vlastných družstevníkov ponúkali často väčší sortiment tovaru než TUZEX. Vysoko postavení návštevníci z celého sveta si tu podávali kľučku, rovnako tak kontroly ŠtB…
Na stiahnutie
6,50 €