Elena Čepčeková

autor

Elena Čepčeková
Spisovateľka Elena Čepčeková písala pre deti a mládež. Jej tvorba má široké tematické a druhové rozpätie.

Jej knihy sú určené pre najmenších (leporelá) až po dospievajúcich (dievčenský román). Orientovala sa predovšetkým na dobovú problematiku vrátane aktuálnych etických problémov. Zaujal ju život v prírode, témy zo súčasného života na dedine a v meste, prostredie rodiny, školy, internátu. Písala poéziu – lyriku, veršovanú rozprávku, hrdinskú a životopisnú epiku, aj prózu – črtu, rozprávku, modernú rozprávku, novelu a román. Prejavila sa ako dobrá rozprávačka zážitkov a skúseností mladého dievčaťa z rozličných prostredí predmníchovskej republiky.
      Narodila sa 26. januára 1922 v roľníckej rodine v Dolnej Ždani. Strednú školu vychodila v Banskej Bystrici. Uverejňovať svoje práce začala v povojnovom Slniečku a Priateľovi dietok. Jej poéziu výrazne ovplyvnili reprezentanti týchto časopisov ako bola Mária Rúzusová-Martáková a Dominik Štubňa-Zámostský. Niektoré práce publikovala ako vydatá pod menom Elena Benešová.
      Učila v Kostoľanoch pod Tríbečom, potom pôsobila v Bratislave v Československom štátnom filme a v redakciách časopisov Ohník, Zornička a Slniečko.
      Z jej tvorby možno spomenúť veršované príbehy pre deti Utopený mesiačik (1959), Dve mačiatka (1960, 1964), A ja som už veľká (štyri vydania). Próza Meduška (3 vydania), Meduška a jej kamaráti (1971) sa dočkala aj spracovania pre televíziu, jej autorka spolupracovala aj na televíznom seriáli pre deti Mestečko Pimparapac (1963-1969). Z prózy pre dospievajúcich sú známe romány Dievča z majera (1960), Serenáda pre Martinu (1972), Monika (1973), Nezabudni Monika (1974) a Monikine cesty (1987).
      Elena Čepčeková zomrela 6. januára 1992 Iba niekoľko dní chýbalo, aby sa dožila 70 rokov.
      Pri päťdesiatom výročí vzniku vydavateľstva Mladé letá v roku 2000 zverejnili jedno zaujímavé číslo - knihy Eleny Čepčekovej vyšli v súhrnnom náklade takmer jeden milión výtlačkov. V januári 2010 sa v rodisku spisovateľky Dolnej Ždani konala konferencia o jej živote a diele.
(Zdroj TASR, foto: http://www.nove-mesto.sk)

viac

Utopený mesiačik


Pôvabné leporelo obľúbenej detskej autorky prináša najmenším čitateľom dojímavý príbeh vystrašeného malého kačiatka, ktoré objavilo mesiačik utopený v rybníku. Okamžite zorganizuje spolu s kamarátmi jeho záchranu - priatelia si predsa vždy pomáhajú... Na konci ich však čaká veľké prekvapenie! Príbeh dostal nový šat v podobe ilustrácií Jany Belanovej.
Na sklade 3Ks
3,61 € 3,80 €

Meduškin košíček rozprávok a básničiek


Od babieho leta až po to ozajstné leto možno vyťahovať rozprávky a básničky z košíčka obľúbenej včielky Medušky. Chrobáčiky, zvieratká aj kvietky ju rady vidia, lebo má dobré srdiečko a vždy im pomôže v núdzi. Meduška vie, že každý tvorček na zemi na iné je určený, nezáleží na tom, akú prácu má, ale či sa ju svedomito snaží urobiť. Usilovná včielka zbiera peľ z kvietkov na liečivý medík a doma jej vonia bylinková lekáreň: šalviou vyhojí choré zuby koze Líze, materina dúška pomôže unavenému čmeliakovi, jahodové lístie zas napraví bledú kožu chrobáka roháča... Meduška sa pri práci aj zabaví a poučí na príbehoch, ktoré jej porozprávajú kvietky. Táto pôvabná knižka plná citu otvára náruč všetkým deťom.
Vypredané
8,48 € 8,93 €

Slniečko na motúze


Pôvabné rozprávočky o chrobáčikoch a drobných zvieratkách od známej autorky detských knižiek.
Vypredané
6,27 € 6,60 €

Meduškine srdiečka


Meduškine srdiečka sú reprezentatívnym výberom tých najlepších rozprávok, básničiek a hádaniek, ktoré Elena Čepčeková napísala pre menšie deti. Jej nezabudnuteľná láskavá včielka Meduška pomáha všetkým chrobáčikom, zvieratká ratujú Utopený mesiačik alebo pomáhajú iným: Čo môžeme – pomôžeme. Nájdu sa však aj zlomyseľníci a lenivci: O lenivom kladivku, Výhovorka býva horká. Táto knižka príbehov zo zvieratkovskej aj rozprávkovej ríše je plná poetiky detstva a láskavého humoru.
Vypredané
10,36 € 10,90 €