Eoin Colfer

autor

Plugged


Dan, an Irishman who's ended up in New Jersey, finds himself embroiled in a world of murder, kidnapping and corrupt cops. Dan works as a bouncer in a seedy club, half in love with hostess Connie. When Connie is murdered on the premises, a vengeful Dan finds himself embroiled in an increasingly deadly sequence of events in which his doctor friend Zeb goes mysteriously missing, a cop-killing female cop becomes his only ally, and he makes an enemy of ruthless drug-dealer Mike Madden. Written with the warmth and wit that make the Artemis Fowl novels so irresistible, though with additional torture and violence, PLUGGED is a brilliant crime debut from a naturally gifted writer with a huge fanbase.
Vypredané
8,54 € 8,99 €

Hluboký průser


Daniel McEvoy je vysloužilý voják Irské armády, kdysi prošel řadou mírových misí mimo jiné v bouřlivém Libanonu, nyní se ale živí jako vyhazovač v malém ošuntělém kasinu v New Jersey a jeho nejhorším trablem je nepříjemný úbytek vlasů. Až do dne, kdy je na parkovišti za kasinem s prostřelenou hlavou nalezena jeho občasná milenka a záhadně zmizí i jeho dávný kámoš doktor Zeb Kronski, jenž mu v Americe ilegálně implantuje vlasové kořínky. A než se naděje, je obviněn z vraždy a vedle zkorumpovaných policajtů má v patách i půlku místního podsvětí.
Vypredané
11,39 € 11,99 €

Artemis Fowl and the Last Guardian


Is this Armageddon for Artemis fowl? Opal Koboi, power-crazed pixie, is plotting to exterminate mankind and become fairy queen. If she succeeds, the spirits of long-dead fairy warriors will rise from the earth, inhabit the nearest available bodies and wreak mass destruction. But what happens if those nearest bodies include crows, or deer, or badgers - or two curious little boys by the names of Myles and Beckett Fowl? Yes, it's true. Criminal mastermind Artemis Fowl's four-year-old brothers could be involved in destroying the human race. Can Artemis and Captain Holly Short of the Lower Elements Police stop Opal and prevent the end of the world?
Vypredané
9,03 € 9,50 €

Stoparuv pruvodce Galaxii 6


Jak jinak oslavit třicáté výročí vydání slavného cyklu Douglase Adamse Stopařův průvodce Galaxií, textu, který navždy proměnil naše postoje k dvouhlavým mimozemšťanům, ginu s tonikem, dějinám vlastní planety, hlasité hudbě, ojetým propisovačkám, robotům, čaji a zejména ručníkům? Jak jinak uctít autora, který nás naučil, že trilogie je sága o pěti svazcích? Jak jinak zavzpomínat na člověka, který nás umí zas a znovu rozesmávat, a neronit přitom slzy sentimentálního dojetí? Jak jinak než s trochou zlomyslnosti i pokory (a se svolením Adamsovy manželky, pochopitelně) dopsat a vydat šestý díl! Eoin Colfer je irský spisovatel a komik, autor knižní série o Artemisu Fowlovi.
Vypredané
13,31 € 14,01 €

Časový paradox


Tentokrát čelí Artemis Fowl svému prozatím největšímu nepříteli. Sobě samému! Artemisova matka onemocněla. To, co zpočátku vypadalo jako obyčejná chřipka, se náhle promění v nebezpečnou chorobu. Artemis se tedy rozhodne povolat na pomoc své přátel e ze skřítkovského Národa a vydává se na cestu v čase s kapitánkou Myrtou Krátkou po svém boku, aby se utkal se svým mladším já a zmocnil se posledního vzácného hedvábného lemura sifaku. Jedině z jeho mozkomíšního moku lze totiž získat lék. Nenechte si ujít další strhující dobrodružství plné elfů, gnómských run a jednoho mladého geniálního zločince!
Vypredané
10,76 € 11,33 €

Artemis Fowl Box Set


Teenage criminal mastermind Artemis Fowl has a mission
Vypredané
38,95 € 41,00 €

Screwed


Ex-army sergeant Daniel McEvoy is ready to say goodbye New Jersey's lawless underworld and concentrate on his new life as club owner and bona fide boyfriend. But when he's abducted and driven into the Hudson by a vengeful crime boss, he realises that the New Jersey underworld isn't ready to say goodbye to him. If Dan is to survive, he will have to evade bad guys on both sides of the law and find the missing aunt who once taught him how to handle boobs. Eoin Colfer, author of the Artemis Fowl novels, turns his outstanding talent to a world as criminally funny as it is dark and compelling.
Vypredané
9,98 € 10,50 €

P.A.S.C.A. - Nesmelý zabijak


Nová, napínavá a dobrodružná séria, ktorá vás prevedie viktoriánskym Anglickom i súčasným Londýnom, od autora úspešných kníh o Artemisovi Fowlovi. Londýn, štvrť Bloomsbury v roku 1898. Riley je mladý učeň u vychýreného nájomného zabijaka Garricka. Riley má práve vykonať svoju prvú vraždu, keď sa obeť preberie a prenesie Rileyho v čase do súčasnosti. O sto rokov neskôr má sedemnásťročná špeciálna agentka Chevie Savanová jedinú úlohu: strážiť zvláštnu kapsulu v suteréne. Za trest. Niekoľko mesiacov je to najnudnejší džob pod slnkom, keď zrazu vypadne elektrický prúd v polovici Londýna a mestom otriasa zemetrasenie, ktorého epicentrum sa nachádza v Chevienej pivnici. Niekto aktivoval časostroj a z jeho útrob vylieza nič netušiaci Riley, ktorý prosí o pomoc. Garrick však nezaháľa, musí zistiť, ako časostroj funguje a aké tajomstvo a moc skrývajú ostatné dimenzie. A keď sa ho zmocní, konečne sa stane všemocným a jediným pánom času i priestoru na Zemi!
Vypredané
11,35 € 11,95 €

WARP: The Reluctant Assassin


The Matrix meets Oliver Twist, WARP: The Reluctant Assassin is the first of a major new series by Eoin Colfer, the bestselling author of Artemis Fowl. It all began with the FBI and WARP (Witness Anonymous Relocation Programme). Hiding witnesses in the past to protect the future - until now . . . Riley is a Victorian orphan, hurtled into the twenty-first century and on the run from his evil master . . . Albert Garrick, the terrifying assassin-for-hire pursuing Riley through time, along with . . . Chevie Savano, the FBI's youngest and most impulsive special agent. As Garrick relentlessly hunts them down, Riley and Chevie face a desperate race to stay alive and stop Garrick from returning to his own time - armed with knowledge and power that could change the world forever. Colfer has the ability to make you laugh twice over: first in sheer subversive joy at the inventiveness of the writing, and again at the energy of the humour - Sunday Times Readers mourning the end of the Artemis Fowl series can take heart: this first book in the time-bending WARP series is an all-out blast. - Publishers Weekly Eoin Colfer is the megaselling author of the Artemis Fowl series, Half Moon Investigations, The Supernaturalist, Airman and The Legend of . . . books. His brilliant new series WARP is out now. Eoin lives with his family in Ireland. www.eoincolfer.com
Vypredané
9,03 € 9,50 €

Artemis Fowl a posledný strážca, 8. diel


Zdá sa, že Artemisa Fowla v našom svete už takmer nič nezastraší. Vo svete škriatkov však existuje maličká bytosť, ktorá ho už neraz výdatne potrápila. V záverečnej časti série má zlopovestná víla opäť priam diabolský plán, túži vyhubiť ľudstvo a stať sa kráľovnou víl. Prvým krokom je útek z väzenia, ďalším vzkriesenie mŕtvych škriatkovských bojovníkov, ktorí majú v jej plánoch významnú úlohu. Nie vlastnou vinou sa v jej službách ocitnú aj Artemisovi štvorroční bratia, čo len prilieva olej do ohňa Artemisovho hnevu. Podarí sa mladému kriminálnemu géniovi a obetavej lepkáčskej kapitánke zastaviť šialenú vílu a odvrátiť hroziaci armagedon? Eoin Colfer, skvelý rozprávač s vyvinutým zmyslom pre humor pripravil svojim fanúšikom strhujúce a napínavé finále osemdielnej série.
Vypredané
10,36 € 10,90 €

P.A.S.C.A. 2 - Katova revolúcia


Eoin Colfer, autor Artemisa Fowla, prichádza s druhým pokračovaním jedinečnej série o programe P.A.S.C.A. (Premiestňovanie Anonymných Svedkov Chránených Agentúrou). Sedemnásťročná agentka Chevie Savanová sa vracia do súčasnosti po časopriestorovom výlete do viktoriánskej éry. V súčasnej Európe je však všetko inak. Pri moci je militantné fašistické hnutie, ktoré drží obyvateľov starého kontinentu v šachu vyhrážkami a hrôzovládou. Za obeť im padol aj vynálezca časostroja profesor Smart a Chevie opäť hľadá útočisko v minulosti. Zmena však zasiahla aj minulosť, kde Rileyho prenasledujú futuristickí vojaci. Chevie a Riley si ako jediní pamätajú, ako by minulosť, prítomnosť a budúcnosť mali vyzerať, a je len na nich, aby zastavili plukovníka Boxa, ktorý chce zničiť svet.
Vypredané
11,35 € 11,95 €

Imaginary Fred


An extraordinary collaboration between Irish Children's Laureate, Eoin Colfer, and picture book superstar, Oliver Jeffers! Sometimes, with a little electricity, or luck, or even magic, an imaginary friend might appear when you need one. An imaginary friend like Fred...Fred floated like a feather in the wind until a lonely little boy wished for him and found a friendship like no other. The perfect chemistry between Eoin Colfer's text and Oliver Jeffer's artwork make for a dazzlingly original colour gift book.
Vypredané
14,20 € 14,95 €

Illegal


This is a powerful and timely story about one boy's epic journey across Africa to Europe, a graphic novel for all children with glorious colour artwork throughout. From Eoin Colfer, previously Irish Children's Laureate, and the team behind his bestselling Artemis Fowl graphic novels. Ebo: alone.His sister left months ago. Now his brother has disappeared too, and Ebo knows it can only be to make the hazardous journey to Europe. Ebo's epic journey takes him across the Sahara Desert to the dangerous streets of Tripoli, and finally out to the merciless sea. But with every step he holds on to his hope for a new life, and a reunion with his sister.
Vypredané
17,05 € 17,95 €

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy


The brand new BBC Radio 4 full-cast series based on And Another Thing... the sixth book in the famous Hitchhiker's Guide "trilogy". Forty years on from the first ever radio series of The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Arthur Dent and friends return in six brand new episodes, in which they are thrown back into the Whole General Mish Mash in a rattling adventure involving Viking Gods and Irish Confidence Tricksters, with our first glimpse of Eccentrica Gallumbits and a brief but memorable moment with The Ravenous Bugblatter Beast Of Traal. Starring John Lloyd as The Book, with Simon Jones as Arthur, Geoff McGivern as Ford Prefect, Mark Wing-Davey as Zaphod Beeblebrox, Sandra Dickinson and Susan Sheridan as Trillian, Jim Broadbent as Marvin the Paranoid Android and Jane Horrocks as Fenchurch, the cast also includes Samantha Beart, Toby Longworth, Andy Secombe, Ed Byrne, Lenny Henry, Philip Pope, Mitch Benn, Jon Culshaw and Professor Stephen Hawking. First broadcast on BBC Radio 4 in 2018, the series is written and directed by Dirk Maggs and based on And Another Thing... by Eoin Colfer with additional unpublished material by Douglas Adams. This edition also includes over 50 minutes of unbroadcast bonus material. Listeners are reminded that the relaxed attitude to danger provided by Joo Janta 200 Super-Chromatic Peril Sensitive Sunglasses is no substitute for running around, screaming. Duration: 3 hours 35 minutes
Vypredané
18,95 € 19,95 €

The Fowl Twins


Criminal genius runs in the family... Myles and Beckett Fowl are twins but the two boys are wildly different. Beckett is blonde, messy and sulks whenever he has to wear clothes. Myles is impeccably neat, has an IQ of 170, and 3D prints a fresh suit every day - just like his older brother, Artemis Fowl. A week after their eleventh birthday the twins are left in the care of house security system, NANNI, for a single night. In that time, they befriend a troll on the run from a nefarious nobleman and an interrogating nun both of whom need the magical creature for their own gain . . . Prepare for an epic adventure in which The Fowl Twins and their new troll friend escape, get shot at, kidnapped, buried, arrested, threatened, killed (temporarily) . . . and discover that the strongest bond in the world is not the one forged by covalent electrons in adjacent atoms, but the one that exists between a pair of twins. The first book in the blockbusting new series from global bestseller Eoin Colfer.
Vypredané
16,10 € 16,95 €

Artemis Fowl Film Tie-in


*New special film edition - includes photos of the film, an introduction from director Kenneth Branagh and a note from Eoin Colfer himself* Join the world of Artemis Fowl, the number one bestseller by Eoin Colfer. Now a major Disney film! Rumour has it Artemis Fowl is responsible for every major crime of the new century. Just twelve years old and already he's a criminal genius, plotting to restore his family's fortune with a spot of corruption and kidnapping. Kidnapping a fairy for ransom, to be precise. Artemis Fowl has discovered a world below ground of armed and dangerous - and extremely high-tech - fairies. But he may have underestimated their powers. They will fight back. Is the boy about to trigger a cross-species war? Let the misadventure begin.
Vypredané
9,03 € 9,50 €