Jean-Paul Didierlaurent

autor

Jean-Paul Didierlaurent
Jean-Paul Didielaurent (1962) je dlhoročným zamestnancom filiálky informatického gigantu Orange v rodnom vogézskom regióne. Pred vydaním prvého románu Čitateľ z vlaku o 6:27 sa zúčastnil na mnohých literárnych súťažiach a za svoje krátke prózy získal viacero ocenení (Hemingwayova cena 2010 a 2012, Cena mesta Nanterre, Cena francúzskej komunity v Belgicku, Cena za gurmánsku poviedku).

Román Čitateľ z vlaku o 6:27 (Ikar, 2015), ktorý napísal na tvorivej dovolenke, je jeho knižný debut. Kniha, skôr knižočka, spôsobila na francúzskom knižnom trhu malé zemetrasenie. Vyšla v malom regionálnom vydavateľstve Au diable vauvert v náklade 8 000 výtlačkov a vypredala sa div nie v deň vydania. Nasledovali dotlače, autorské práva kúpilo zatiaľ 25 zahraničných vydavateľstiev, autora začali obliehať filmári a producenti.

viac

Čitateľ z vlaku o 6.27


Ardlo Buret bol celý život terčom posmechu pre nešťastne zvolené meno. Zákerná prešmyčka totiž umožňuje spraviť z jeho mena hanlivú nadávku. Pre nechcenú pozornosť Ardlo túži už len splynúť s davom a v tridsiatich šiestich rokoch sa mu to konečne darí. Pracuje ako operátor supermoderného stroja na šrotovanie kníh. Každé ráno cestuje do práce vlakom a cestujúcim číta stránky z kníh, ktoré zachránil pred zničením. Nerobí to pre ľudí, predčítavaním vyslobodzuje slová z ukoristených stránok kníh, aby tak zavŕšil ich krutý osud. Nie je jediný, kto slovám prejavuje úctu. Vrátnik z tejto skazonosnej továrne recituje verše klasikov i vlastné a umravňuje nimi nespratníkov. Toaletárka na verejných WC Julie píše texty, ktoré povznášajú i zabávajú, ale zároveň si bez ľútosti podávajú všadeprítomnú hrubosť, hlúposť a ľahostajnosť. Čitateľ z vlaku o 6.27 je o neviditeľných ľuďoch a priam hýri tragickými aj romantickými, humornými aj tvrdými kritickými tónmi, ale najmä ľudskosťou. Bezvýznamní románoví hrdinovia v sebe nosia príznaky našej doby, svojou existenciou však dokazujú, že ľudskosť je možná aj v podmienkach manipulácie a tvrdého konzumu. Zahraničné médiá prirovnali tento výnimočný román k dielam Jonasa Jonassona, autora svetoznámeho Starčeka, ktorý vyliezol z okna a zmizol.
Vypredané
11,31 € 11,90 €

Čtenář ve vlaku 6.27


Guylainu Vignollesovi je třicet šest, je osamělý a nenávidí svou práci. Je naprosto nenápadný, nikdo by si ho patrně ani nevšiml, kdyby spolucestujícím z vlaku každé ráno nepředčítal několik stránek, které se mu večer předtím podařilo zachránit před záhubou. Jeho přáteli jsou hlídač, který komunikuje téměř výlučně ve verších, a bývalý kolega, který následkem nehody v práci ztratil svoje nohy a kousek po kousku je sbírá zpátky... Jednoho dne dostane Guylain ve vlaku nevšední nabídku a o něco později v něm také objeví USB, které jeho šedivému životu znovu dodá barvy. Tolik lze říct, aniž bychom toho o příběhu vyzradili příliš. Autor totiž čtenáři pravdu odkrývá postupně a nutno zdůraznit, že Čtenář z vlaku v 6:27 je jednou z mála nepředvídatelných výjimek. Bývá charakterizován jako „moderní pohádka“, a ačkoliv draka supluje kovová příšera živící se papírem, princ bydlí v kutlochu pod střechou se zlatou rybkou, která mu žádná přání neplní, a princeznu najde na místě, kde by ji ani náhodou nehledal, román zůstává hřejivým – a velmi poetickým – příběhem o laskavosti lidského srdce, důležitosti přátelství a lásky.
Vypredané
1,29 € 1,36 €