John Grisham

autor

John Grisham
John Ray Grisham sa narodil ako druhý najstarší zo štyroch súrodencov v baptistickej rodine. Rodina sa často sťahovala než zakotvila v Southaven v Mississippi. Tam John absolvoval strednú školu a potom, na Štátnej mississipské univerzite, vyštudoval účtovníctvo a roku 1981 získal doktorát na právach tiež na univerzite v Mississipi. Potom, takmer desať rokov, pracoval v právnickom prostredí pričom viac ako trestné právo, ho zaujímalo právo občianske.

Roku 1983 bol demokratmi zvolený do snemovne reprezentantov štátu Mississippi, kde zotrval až do roku 1990.

Bol vášnivým čitateľom, v čom ho povzbudzovala jeho matka. Obľúbil si najmä Johna Steinbecka. Počas štúdií na univerzite začal písať do novín a získaval tým praxi pre svoju neskoršiu tvorbu.

Prvý román "... a je čas zabíjať" (A Time to Kill, 1989) rozpráva príbeh z mississippského vidieka, kedy bol z dvojnásobnej vraždy obvinený černošský otec, ktorý sa pomstil belochom za znásilnenie svojej dcéry. Hneď druhým románom "Firma" (The Firm, 1991) o mladom právnikovi, ktorý nastúpil do advokátskej firmy snov, ktorá sa však snová len zdala, zaznamenal u čitateľov obrovský úspech. Ihneď po vydaní sa vyšplhala na prvé miesto amerických bestsellerov, kde ju po troch rokoch vystriedal ďalší román "Klient" (The Client, 1993) o právnikovi, ktorý pred samovraždou zverí svoje tajomstvo a ohrozí tak dramatickým spôsobom život malého chlapca. Medzitým vyšiel ďalší, snáď najpopulárnejší, román "Prípad Pelikán" (The Pelican Brief, 1992) zaoberajúci sa vyšetrovaním vraždy dvoch sudcov Najvyššieho súdu, ktorého sa len v USA predalo jedenásť miliónov výtlačkov, neskôr bol aj sfilmovaný s Juliou Roberts a Denzelom Washingtonom v hlavných úlohách.
Potom vydával takmer jednu knihu ročne, z ktorých sa väčšina neskôr stala bestsellermi.

Ďalšími jeho zfilmovanými dielami boli "Firma" (1993 - Tom Cruise, Gene Hackman), "Nebezpečný klient" (1994 - Susan Sarandon, Tommy Lee-Jones), "Čas zabíjať" (1996 - Matthew McConnaughey, Sandra Bullock, Kevin Spacey) , "Cela smrti" (1996 - Chris O'Donnell, Gene Hackman) a "Vyvolávač dažďa" (1997 - Matt Damon, Danny De Vito). John Grisham tiež napísal scenár k filmu o baseballe s názvom "Mickey" (2004 - Harry Connick jr), ktorý tiež produkoval.

V knihe "Maľovaný dom" z roku 2001 sa odpútal od právnického prostredia a opisoval obyčajné životy obyčajných ľudí niekde v Arkansase, pričom bol zrejme ovplyvnený vlastným detstvom a tiež svojou veľkou láskou k baseballu.
Sám seba opisuje ako mierneho Baptistu. Žije so ženou Renee a dvoma deťmi vo viktoriánskom sídle v Oxforde.
 

V slovenčine vyšli tieto diela:

1993 - Firma (The Firm)
1993 - Prípad Pelikán (The Pelican Brief)
1994 - Klient (The Client)
1994 - Kedy zabiť (A Time to Kill)
1996 - Cela smrti (The Chamber)
1996 - Čarodejník (The Rainmaker)
1997 - Porota (Runaway Jury)
1998 - Partner (The Partner)
1998 - Advokát chudobných (The Street Lawyer)
1999 - Testament (The Testament)
2000 - Bratstvo (The Brethren)
2001 - Maľovaný dom (A Painted House)
2002 - Také nezvyčajné Vianoce (Skipping Christmas)
2002 - Sudca (The Summons)
2003 - Kráľ odškodného (The King of Torts)
2004 - Tribúny (The Bleachers)
2004 - Zoznam (The Last Juror)
2005 - Maklér (The Broker)
2007 - Nevinný (Innocent Man)
2009 - Odvolanie (The Appeal)
2009 - Hra o pizzu (Playing for Pizza)
2009 - Spoločník (The Associate)
2010 - Mississippské poviedky (Ford County)

Fotografia: Jen Fariello

viac

Theodore Boon Activist


Though he's only thirteen, Theodore Boone has spent more time in the courtroom than almost anywhere else, and there's always a new adventure waiting. After having been falsely accused of vandalism and theft, Theo is happy to finally be out of the hot seat, once more dispensing legal advice to friends and community members, when an exciting new case demands his urgent attention.
Vypredané
16,14 € 16,99 €

Calico Joe


V živote nevychádza všetko vždy podľa plánu. Pat Peoples stratil všetko – dom, zamestnanie aj manželku. Po dlhom čase strávenom v psychiatrickom ústave teraz žije v rodičovskom dome, ale je pevne rozhodnutý znovu získať naspäť všetko, predovšetkým svoju m
Vypredané
9,41 € 9,90 €

Calico Joe


A fiatal Joe Castle 1973 nyarán már baseball-csodának számított, őt tartották minden idők legígéretesebb újoncának. Az arkansasi Calico Rockból érkezett fiú hazafutásai elkápráztatták a baseball rajongóit, ő pedig szerényen a szurkolók tömege felé hajította a sapkáját, miután megdöntött minden ifjúsági rekordot. Calico Joe-ként hamarosan egész Amerika baseball-bálványa lett. Paul Tracy, a Mets erős dobójának tizenegy éves fia is rajongott érte. Egyszer aztán, ahogy Warren Tracy a pályán szembekerült Calico Joe-val, Paul egyszerre szurkolt imádott bálványának és apjának. Amikor Warren végrehajtotta híresen erős dobását, megváltoztatta vele mindannyiuk életét... John Grisham ragyogó, új regénye a baseballról szól, de nem az teszi nagyszerűvé, izgalmassá és megrázóvá, ami a pályán történik.
U dodávateľa
2,85 € 3,00 €

Partner - 3. vydanie


Patrick zobďaleč pozoroval svoj vlastný pohreb. O šesť týždňov zmizla z jeho bývalej firmy obrovská suma peňazí. Od tej chvíle nikto nepochyboval, že Patrick žije. Po dlhom pátraní ho našli a mučili, aby im prezradil, kde sú peniaze. To však nevedel ani on, pretože jeho priateľka Eva Mirandová ich na jeho pokyn predisponovala na iné kotná a čísla účtov mu neprezradila. Od tejto chvíle sa začne rozmotávať klbko starostlivo naplánovaných podvodov, korupcie a intríg. Podarí sa Patrickovi oslobodiť z obvinenia zo sprenevery, vraždy a podvodu? Ďalší z napínavých právnických trilerov Johna Grishama, majstra vo svojom žánri.
Vypredané
10,36 € 10,90 €

The Litigators


David Zinc has it all: Big bucks job at a top law firm, fancy car, beautiful home. Until the day he snaps and throws it all away. Leaving the world of corporate law far behind, he talks himself into a new job with Finley & Figg. A self-styled 'boutique' firm with only two partners, Oscar Finley and Wally Figg are ambulance-chasing street lawyers who hustle nickel-and-dime cases, dreaming of landing the big win. For all his Harvard Law Degree and five years with Chicago's top firm, Zinc has never entered a courtroom, never helped a client who really needed a lawyer, never handled a gun. All that is about to change.
Vypredané
7,59 € 7,99 €

Hra o pizzu


Rickovi Dockerymu, talentovanému hráčovi amerického futbalu, sa troma zbabranými prihrávkami podarí pokaziť takmer vyhratý zápas svojho tímu. Po tomto debakli dostáva výpoveď, tlač ho pasuje za najväčšieho trkvasa v dejinách profesionálneho športu a jeho agent mu navrhuje ukončiť športovú kariéru. V najťažších chvíľach prichádza nová ponuka – z Parmy. V Taliansku má každý tím v zostave maximálne troch Američanov. Základom družstva sú praví Taliani, ktorí hrajú iba z lásky k hre – za pizzu a pivo po zápase, nikdy nevyhrali taliansky Super Bowl a dúfajú, že so skutočným zadákom z americkej ligy sa im tento sen splní. A tak Rick uteká do Európy, kde sa chce ukryť pred útokmi tlače i rozzúrených fanúšikov svojho bývalého tímu. V Taliansku ho očarí nielen dobré jedlo, víno a krásne ženy, ale aj ochota nových spoluhráčov prijať ho medzi seba. S prekvapením zisťuje, že hoci miestna úroveň hry sa s tou americkou nedá ani porovnať, také nadšenie v amerických tímoch nikdy nezažil. Novinári vša
Vypredané
9,41 € 9,90 €

The Testament


Troy Phelan, a 78-year-old eccentric and the 10th-richest man in America, is about to read his last will and testament, divvying up an estate worth $11 billion. Phelan's three ex-wives, thei r grasping offspring, a legion of lawyers, several psychiatrists and a plethora of sound technician s wait breathlessly. However, the magnate shocks everyone with a bizarre, last-gasp attempt to redi stribute the spoils, setting in motion a legal morality tale of a contested will, sin, and redempti on. Nate O'Riley--a washed-up, alcoholic lawyer with two ruined marriages in his wake and the taxman on his tail--is dispatched to the Brazilian wetlands in search of a mysterious heir named in the will . After a harrowing trip upriver, he encounters Rachel Lane, a pure-hearted missionary living with an indigenous tribe and carrying out God's work." Rachel's grave dedication and kindness impress the jaded lawyer, so much so that a nasty bout of dengue fever leads him to a vision that could cha nge his life. Back in the States, the legal proceedings drag on and Grisham has a high time with Phelan's money-hungry descendents, a regrettable bunch who squandered millions, married strippers, got druggy, and befriended the Mob. The youngest son, Ramble, is a multi-pierced, tattoo-covered malcontent with big dreams for his rock band, the Demon Monkeys. Will Nate get straight with Rachel's aid? Do the greedy heirs get theirs? What's the real legacy of a lifetime's work? The Testament is classic Grisham: a down-and-out lawyer, a lot of money, an action-packed pursuit, and the highest issues at stake. It's not just about great characters; it's about the question of what character is."
Vypredané
9,42 € 9,92 €

Firma, 4. vydanie


Úspešný absolvent práva na Harvardovej univerzite Mitch McDeer má vo vrecku niekoľko atraktívnych pracovných ponúk – medzi nimi aj od malej neznámej, ale solventnej firmy z Memphisu. Spoločnosť Bendini, Lambert a Locke je mimoriadne štedrá. Mitchovi hodlá poskytnúť vysoký plat, veľké podiely zo zisku a okrem iných výhod aj možnosť stať sa spolumajiteľom. Nečudo, že novopečenému, ale chudobnému právnikovi sa z priam rozprávkovej ponuky zakrúti hlava a rozhodne sa práve pre túto firmu. S nadšením sa psutí do práce, aby splnil náročné požiadavky svojich zamestnávateľov a zároveň realizoval vysoké osobné ambície. Mitchov štart bol vynikajúci až do chvíle, kým ho neosloví agent FBI a neupozorní ho na podozrivé praktiky firmy v oblasti prania špinavých peňazí a nepožiada ho o spoluprácu pri zhromažďovaní usvedčujúcich dôkazov. Mladý právnik si pozorne začne všímať svoje pracovisko a zistí, že s jeho podnikom naozaj nie je všetko v poriadku. Zaráža ho priveľké percento smrteľných nehôd starších kolegov, jeho dom i auto odpočúvajú a podozrivé sú aj niektoré právnické prípady... Mitch Deer stojí pred rozhodnutím: buď si zvolí bohatstvo, alebo dodrží právnickú prísahu a dá sa do služieb spravodlivosti.
Vypredané
11,31 € 11,90 €

Kráľ odškodného, 2. vydanie


Clay Carter má tridsaťjeden rokov a už päť rokov pracuje ako verejný obhajca nemajetných klientov na washingtonskom najvyššom súde. Ako väčšina jeho kolegov aj on sníva o lepšej práci v skutočnej firme. Súd mu pridelí klienta, ktorý z ničoho nič na ulici zavraždí mladého človeka. Clay predpokladá, že ide o jednu z ďalších nezmyslených vrážd, ktoré sa vo Washingtone stávajú každý týždeň. Ako sa však dostáva hlbšie do minulosti svojho klienta, naráža na hrozivé sprisahanie. Nečakane sa ocitne uprostred komplikovaného prípadu proti jednej z najväčších farmaceutických firiem na svete, čo úplne zmení jeho život a takmer okamžite z neho spraví nového kráľa odškodného.
Vypredané
9,41 € 9,90 €

Priznanie


Blíži sa poprava nevinného človeka. Zachrániť ho môže iba ten, ktorý je skutočne vinný. Na každého nevinného, ktorého pošlú do väzenia, pripadá jeden vinník, ktorý zostáva na slobode. Nechápe, ako je možné, že zavreli nevinného, ale je mu to jedno. L en nemôže uveriť vlastnému šťastiu. Ako plynie čas, vinník zisťuje, že nikto sa nechystá napraviť justičný omyl: všetci kompetentní sú presvedčení o oprávnenosti svojho rozhodnutia a nevinného napokon odsúdia. Vinník dokonca sleduje proces s nespravo dlivo obvineným človekom. A uľaví sa mu, keď porota vynesie verdikt: vinný. Smeje sa, keď si policajti a prokurátori navzájom blahoželajú. A pokojne nechá nevinného muža ísť do väzenia, nech si odsedí trest, možno ho aj popravia. Takým mužom je Travi s Boyette. V roku 1998 v texaskom mestečku Slone uniesol, znásilnil a zaškrtil obľúbenú stredoškolskú roztlieskavačku. Jej telo pochoval tak, aby ho nikdy nenašli, a s úžasom sa prizeral, keď policajti a prokurátori zatkli a odsúdili na smrť miestnu futbalovú hviezdu Dontého Drumma. Prešlo deväť rokov. Travisa práve podmienečne prepustili z väzenia v Kansase, kde sedel za iný zločin. O štyri dni sa má konať poprava Dontého Drumma. Travis má neoperovateľný nádor na mozgu. A prvý raz vo svojom miz ernom živote sa rozhodne urobiť správnu vec: chce sa priznať. Dokáže vinník presvedčiť právnikov, sudcov a politikov, že sa chystajú popraviť nevinného? Z anglického originálu The Confession (Doubleday, a division of Random House, Inc., New York 2009 ) preložila Alena Redlingerová.
Vypredané
11,31 € 11,90 €

Spoločník


Kyle McAvoy vyrastal v malomestskej právnickej kancelárii svojho otca v Yorku v štáte Pennsylvánia. Ako vynikajúceho študenta ho zvolili za šéfredaktora Yaleského právnického časopisu a čakala ho budúcnosť s neobmedzenými možnosťami. Lenže Kyle v sebe nosí tajomstvo - epizódu zo študentských čias, na ktorú sa pokúša zabudnúť. To tajomstvo sa však dostane do pozornosti nesprávnych ľudí a Kyle je nútený nastúpiť na miesto, ktoré nechce, hoci o ňom väčšina absolventov práva môže iba snívať. Tri mesiace po odchode z Yale sa Kyle stane pridruženým advokátom najväčšej právnickej firmy na svete. Je nútený klamať, kradnúť a zúčastniť sa na operácii, za ktorú mu hrozí väzenie i smrť. Román zaľudňuje nezabudnuteľná škála postáv, či priam zloduchov. Je medzi nimi Baxter Tate – apanážou z kapitálových fondov rozmaznávaný narkoman a pravdepodobný aktér znásilnenia, ale aj Dale – atraktívna, no zdanlivo chladná niekdajšia učiteľka matematiky, ktorá sedí s Kyleom v jednej kancelárii. Román je plný zápletiek a dejových zvratov, vďaka ktorým sa Grisham stal najpopulárnejším rozprávačom na svete – túto jeho reputáciu plne potvrdzuje aj dielo ADVOKÁT.
Vypredané
10,36 € 10,90 €

Skipping Christmas (Film Tie-In)


John Grisham has turned a satirical eye on the overblown ritual of the festive season, and the result is Skipping Christmas, a modest but funny novel about the tyranny of December 25. Grisham's story revolves around a typical middle-aged American couple, Luther and Nora Krank. On the first Sunday after Thanksgiving they wave their daughter Blair off to Peru to work for the Peace Corps, and suddenly realise that for the first time in her young and sheltered life Blair would spend Christmas away from home". "
Vypredané
7,03 € 7,40 €

Bleachers


High school All-American Neely Crenshaw was probably the best quarterback ever to play for the legendary Messina Spartans. Fifteen years have gone by since those glory days, and Neely has come home to Messina to bury Coach Eddie Rake, the man who mol ded the Spartans into an unbeatable football dynasty. As Coach Rake's 'boys' sit in the bleachers waiting for the dimming field lights to signal his passing, they replay the old glories, and try to decide once and for all whether they love Eddie Rake - or hate him. For Neely Crenshaw, who struggles to come to terms with his explosive relationship with the Coach, his dreams of a great career in the NFL, and the choices he made as a young man, the stakes are especially high.Upozornenie: Vzhľadom n a častejšie obmeny vydaní tejto knihy v zahraničí, kus, ktorý vám zašleme, nemusí mať rovnakú obálku ako je zobrazená tu. Zobrazená obálka môže byť iba ilustračná. Obsah knihy aj cena budú však identické, bez ohľadu na obálku.
Vypredané
6,28 € 6,61 €

Associate


It's a deadly game of blackmail. And they're making him play. Kyle McAvoy is one of the outstanding legal students of his generation: he's good looking, has a brilliant mind and a glittering future ahead of him. But he has a secret from his past, a secret that threatens to destroy his fledgling career and, possibly, his entire life. One night that secret catches up with him in the form of some bad men in a dark alley - they have a deeply compromising video of the incident that haunts him. The men make it clear to Kyle that he no longer owns his own future - that he must do as they tell him, or the video will be made public knowledge, with all the unpleasant consequences. What price do they demand for Kyle's secret?Strangely, it is for Kyle to do exactly what any ambitious young lawyer would want to do: take a job in New York as an associate at the largest law firm in the world, a job that is incredibly well paid and, with mammoth hours and outrageous billing, could lead to partnership and a fortune. But Kyle won't be working for the company, but against it - passing on the secrets of the company's biggest trial to date, a dispute between two defense contractors worth billions of dollars to the victor. Now Kyle is caught between the criminal forces manipulating him and the FBI, who would love to unmask the conspiracy. Will his intellect, cunning and bravery be enough to extricate him from an impossible dilemma? Full of twists and turns and reminiscent of The Firm", "The Associate" is vintage John Grisham."
Vypredané
15,15 € 15,95 €

Das Testament


Roman. Aus d. Amerikan. v. K. SchatzhauserErscheinungsjahr: 2001Gewicht: 414 gr / Abmessung: 18 cmVon Grisham, JohnDer milliardenschwere Exzentriker Troy Phelan ist lebensmüde. Doch bevor er sich aus dem 13. Stock stürzt, verfasst er ein Testament, in dem er sein gesamtes Vermögen seiner der Familie bis dahin völlig unbekannten, unehelichen Tochter Rachel vermacht. Während die aufgebrachte Verwandtschaft das Testament anficht, versucht der Staranwalt Nate O''Riley die Erbin aufzuspüren. Doch wie eine Person finden, die als Missionarin im unzugänglichen brasilianischen Regenwald arbeitet?Leseprobe:EINS Das dürfte der letzte Tag sein, und wohl auch die letzte Stunde. Niemand liebt mich, ich bin alt, einsam und krank, habe Schmerzen und bin des Lebens müde. Ich bin für das Jenseits bereit. Dort kann es nur besser sein als hier. Mir gehören neben dem gläsernen Verwaltungshochhaus, in dem ich sitze, auch 97 Prozent des Unternehmens in den Stockwerken weiter unten, außer den zweitausend Menschen, die hier arbeiten, auch die zwanzigtausend, die es nicht tun, sowie aller Grund und Boden fast einen Kilometer weit in drei Himmelsrichtungen um das Gebäude herum mitsamt der darunter verlaufenden Rohrleitung, durch die mein Erdgas aus Texas hierher gepumpt wird, nicht zu vergessen die Freileitung, die den Strom liefert. Der Satellit viele Kilometer über mir, mit dessen Hilfe ich früher Befehle in mein die Welt umspannendes Reich gebellt habe, ist geleast. Mein Vermögen beläuft sich auf mehr als elf Milliarden Dollar. Ich besitze nicht nur Silberbergwerke in Nevada und Kupferbergwerke in Montana, sondern auch Kohlezechen in Angola, Kaffeepflanzungen in Kenia, Kautschukplantagenin Malaysia, Erdgas-Lagerstätten in Texas, Ölfelder in Indonesien und Stahlwerke in
Vypredané
14,44 € 15,20 €

Die Bruderschaft


Drei verurteilte Richter, die inzwischen selbst im Gefängnis gelandet sind, planen einen genialen Coup. Wenn alles klappt, haben sie für die Zeit nach dem Knast ausgesorgt. Sie sind gerissen und haben die richtigen Kontakte, aber ist ihre Strategie wirklich wasserdicht? Meisterhaft entwirft John Grisham ein raffiniertes Szenario, bei dem keiner seiner Helden ungeschoren davonkommt. Trumble, ein Gefängnis in Florida, gilt als Geheimtipp unter Kriminellen, ähnelt es doch eher einem Feriencamp als einem Hochsicherheitstrakt. Vor allem Kleindealer, Steuersünder und Wallstreet-Gauner sitzen dort ihre Strafe ab, außerdem drei ehemals angesehene Richter. Als Bruderschaft" treten letztere auf und machen die Gefängnisbibliothek kurzerhand zu ihrem neuen Arbeitsplatz. Dort übernehmen sie - selbstverständlich gegen Bezahlung - Rechtsangelegenheiten von Mitinsassen und sitzen regelmäßig zu Gericht über kleinere Verstöße innerhalb der Gefängnismauern. Weniger harmlos sind die infamen Erpresserbriefe, die sie gemeinsam verfassen und die ihnen beträchtliche Nebeneinkünfte bescheren. Bis sie eines Tages an das falsche Opfer geraten, einen mächtigen Politiker mit äußerst gefährlichen Freunden, der nicht den leisesten Zweifel an seinem lupenreinen Image aufkommen lassen darf. Von da an sind die Tage der Bruderschaft gezählt... "
Vypredané
14,35 € 15,10 €