Daniela Kapitáňová

autor

Daniela Kapitáňová
Autorka nezabudnuteľnej novely Samko Tále: Kniha o cintoríne, sa narodila v Komárne.

Daniela Kapitáňová sa narodila 30. júla 1956 v Komárne. Vyštudovala divadelnú réžiu na FAMU v Prahe. V súčasnosti pracuje v Slovenskom rozhlase ako literárna redaktorka a prednáša kreatívne písanie na univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Pravidelne uverejňuje fejtóny v denníkoch SME a Pravda; venuje sa aj teórii detektívneho žánru. Žije a tvorí v Bratislave.

Daniela Kapitáňová sa vymyká z plejády súčasných autoriek próz, ak máme predovšetkým na mysli líniu autoriek tzv. ženských románov. Dôkazom toho je hneď mimoriadne úspešný debut Kniha o cintoríne (2000), ktorý zaujal originálnym sujetom aj jazykom protagonistu, mentálne postihnutého Samka Táleho. Jazyk je znakom, ktorý hlavného hrdinu charakterizuje a súčasne ho autenticky utvára. Jedinečnosťou Kapitáňovej jazyka v tejto novele je jeho nesprofanovaný, nevšedne živý zmysel pre humor a vtip potvrdzujúci, že autorka má nielen schopnosť vidieť, ale aj počúvať svoje okolie. Navyše prostredníctvom svojho Samka Táleho netradičným spôsobom sprítomňuje aj dobu nedávno minulú či neresti prežívajúce v našej ponovembrovej spoločnosti. Punc originality majú aj Kapitáňovej detektívne romány Nech to zostane v rodine! (2005) a Vražda v Slopnej (2008). Vyznáva v nich dynamický jazyk podporovaný vtipom, nevtieravým humorom a výstižnou drobnokresbou postáv. Príjemným osviežením je autorkin príklon k logickému riešeniu zápletky, keď aj bystrý čitateľ dostáva šancu zúčastniť sa pátrania i odhalenia páchateľa. V týchto súradniciach je Kapitáňovej nesporným vzorom predstaviteľka klasickej detektívky – Agatha Christie.
(Zdroj LIC, foto: Literárne informačné centrum)

viac

Vražda v Slopákově


Slopákov je nenápadné, zastrčené slovenské městečko,a přece se v něm sejdou nejbystřejší mozky světové detektivníliteratury. Nechybí slečna Marplová věčně pletoucíněco růžového, Sherlock Holmes, komisař Maigret, poručíkColombo, Mulder a Scullyová, Hercule
Vypredané
8,88 € 9,35 €

Vražda v Slopnej


Slopná je nenápadné, zastrčené slovenské mestečko, a predsa sa v ňom zídu najbystrejšie mozgy svetovej detektívnej literatúry, nechýba slečna Marplová, večne pletúca čosi ružové, Sherlock Holmes či Dempsey a Makepeaceová. Prostredie, kde sa nachádzajú a kde našli zavraždeného významného slovenského spisovateľa Pravdu, neumožňuje veľa riešení, a predsa každý z geniálnych mozgov to svoje má. Kto z nich prípad rozlúšti a nepríde tak o slávu a renomé? Kniha vychádza v spolupráci so Slovenským rozhlasom.
Vypredané
9,42 € 9,92 €

Nech to zostane v rodine


Dej románu autorka situovala do prostredia súkromnej televíznej spoločnosti, ktorá pripravuje reality šou. Nejde o drsný, krvilačný príbeh, typický pre moderné prózy napísané pod inonárodným vplyvom, ale o pútavé čítanie blízke ľuďom akejkoľvek vekovej kategórie. Detektívny román Nech to zostane v rodine! vychádzal na pokračovanie v denníku Pravda, avšak autorka pre knižné vydanie zmenila pointu. (115X180,str.166,MV,ČB,r.vyd.2005)
Vypredané
6,28 € 6,61 €

Nech to zostane v rodine


Autorka bestselleru Samko Tále: Kniha o cintoríne, opäť prichádza s excelentným príbehom, ktorému samozrejme nechýba štipka humoru a fantázie. Daniela Kapitáňová tentoraz siahla po detektívnom žánri. Dej situovala do prostredia súkromnej televíznej spoločnosti, ktorá pripravuje reality šou. Nejde o drsný, krvilačný príbeh, typický pre moderné prózy napísané pod inonárodným vplyvom, ale o pútavé čítanie blízke ľuďom akejkoľvek vekovej kategórie.
Vypredané
5,70 € 6,00 €

Ať to zústane v rodině!


Jedna z nejúspěšnějších současných slovenských spisovatelek, u nás známa jako autorka bestselleru Samko Tále: Kniha o hřbitově (2004), přichází opět s poutavým příběhem, kterému nechybí špetka humoru a fantazie. Tentokrát sáhla po žánru detektivky. Děj situovala do prostředí soukromé televize, která připravuje natáčení reality show. Nejedná se o krvelačný krimithriller, jakých je dnes většina, kde víc než o řešení zločinu jde o brutalitu a sex, ale spíš o „staromódnější příběh“, v němž se počítá s logikou a vtipem.
Vypredané
8,88 € 9,35 €

Könyv a temetőről


Első és második Könyv a temetőről. Írta és rajzolta: SAMKO TÁLE Fordította: Mészáros Tünde Daniela Kapitáňová első regényével, amelyet Samko Tále álnéven írt, azonnal rendkívül kreatív, eredeti alkotóként mutatkozott be. A szöveget egy 44 éves szellemi fogyatékos, törpe növésű férfitól halljuk, akinek legfőbb célja az életben, hogy ugyanolyan legyen, mint a többiek. Samko mindent utál, ami eltér a normálistól: semmi másra nem törekszik az életben, csak hogy minden furcsasága ellenére tökéletesen belesimuljon környezetébe - ezt kihasználva nevel belőle besúgót a város nagyhatalmú kommunista ura, s így lesz akaratlanul tragédiák sorának okozója a kisváros életében. A könyvet a kritikusok a Forrest Gumphoz, a főszereplőt A bádogdob Oskar Matzerathjához hasonlítják; Szlovákiában azonnal bestseller lett, eddig tizennégy nyelvre fordították le, köztük angolra, németre, svédre, franciára, arabra és japánra.
Vypredané
10,15 € 10,68 €

Kniha o cintoríne CD Samko Tále


Kniha o cintoríne je kniha čarovne komická a kto chce, môže ju bezo zvyšku ako takú prečítať. Môže sa kochať bohatstvom výborne vymyslených či odpozorovaných psychologických detailov, výstižnými a svojskými postrehmi i charakteristikami postáv, a vôbec pestrým hmýrením malého mesta. Príbehy, ktoré Samko k jednotlivým ľudkom pripája, vytvárajú akúsi švejkovskú orálnu históriu našich čias. Nahrávka vznikla podľa knihy Samko Tále: Kniha o cintoríne – Daniela Kapitáňová vydanej v roku 2005 L.C.A. Publishers Group - Koloman Kertész Bagala / majstri zvuku Ľubica Olšovská a Milan Greguš / redaktor Viktória Janoušková / produkcia Karel Černošek, Josef Burkovský, Silvia Matovská, Eva Fifiková a ižďo peter iždinský / ilustrácia na obálke © Fero Lipták / nahralo vydavateľstvo Tympanum v spolupráci s Medzinárodnym višegrádskym fondom, L.C.A. Publishers Group, spoločnosťou Marlin a Literárno-dramatickým centrom SRO v Bratislave v novembri 2009 / vychádza v rámci projektu Visegrad Book Marks
Vypredané
13,35 € 14,05 €