David Kirkpatrick

autor

The Facebook Effect


Today - six years after it was created in a Harvard dorm room - over 500 million people use Facebook regularly, in just about every country on earth. That a company this powerful and influential was started as a lark by a couple of 19-year-olds makes it a fascinating and surprising tale. That one of them, the visionary Mark Zuckerberg, had the maturity, strategic smarts and luck to keep his company ahead of its rivals anchors the tale. With exclusive inside access to all the company's leaders David Kirkpatrick tells of the vision, the tenacity, the refusal to compromise, and the vision Zuckerberg has to remake the internet. Zuckerberg has consistently focused on growth and not on profit and has remained resolute that Facebook will transform how people communicate. By all evidence it is now succeeding - spectacularly - on a global level. A brilliant and fascinating cast of characters created Facebook and Kirkpatrick has interviewed all of them. Never before have Zuckerberg and his closest colleagues told what really happened as they built their dynamo while eating fast food, staying up all night, and thumbing their noses at how things are usually done.
Vypredané
13,25 € 13,95 €

Facebook effect


Today - six years after it was created in a Harvard dorm room - over 500 million people use Facebook regularly, in just about every country on earth. That a company this powerful and influential was started as a lark by a couple of 19-year-olds makes it a fascinating and surprising tale.
Vypredané
9,49 € 9,99 €

Facebook efekt


Aká je skutočná pravda o vzniku najpopulárnejšej siete Facebook? Kto sú ľudia, ktorí za ňou stoja, a ako ovplyvňujú jej vývoj? Čím dokázal Facebook upútať takých gigantov technologického odvetvia, akými sú Google, Apple, Yahoo! či Microsoft? V knihe Facebook efekt nájde čitateľ odpovede na tieto aj ďalšie svoje otázky. Uznávaný IT novinár David Kirkpatrick v nej neopisuje len prerod sociálnej siete, považovanej zo začiatku iba za hračku vysokoškolákov, ale prerod celej našej spoločnosti. Všíma si, ako Facebook mení vízie otvoreného sveta na skutočnosť, ako posúva hranice súkromia a ovplyvňuje zdieľanie osobných informácií. Táto kniha navyše patrí vôbec k prvým, ktoré čitateľovi umožnia hlbšie nahliadnuť do svetového diania v IT biznise, ktorý vnímame väčšinou už len ako koncoví používatelia internetu. Kniha obsahuje aj výber exkluzívnych fotografií.
Vypredané
9,49 € 9,99 €

Pod vlivem Facebooku


Zkušený, slavný žurnalista David Kirkpatrick pronikl hluboko dovnitř společnosti Facebook i do myslí klíčových aktérů, Marka Zuckerberga nevyjímaje, aby seskládal mozaiku příběhu plného odvážných idejí, odhodlanosti, tvrdé práce, peněz a slávy, ale i konfliktů, zrady a zklamání. Setkáte se s mladičkým harvardským studentem Markem, zhodnotíte první zárodky Facebooku, poznáte první tým studentů, který kolem sebe vytvořil, budete spolu s čerstvě založenou společností stoupat na žebříčku popularity a prodírat se trny konkurence, nepochopení a kritiky a nakonec očima aktérů nahlédnete do otevřené budoucnosti Facebooku a sociálních sítí obecně.
U dodávateľa
5,22 € 5,49 €