Tomáš Komrska

autor

Zápisky z trolejbusu 2


Ako sa budia trolejbusy? Ako sa vyhnúť cestovaniu v preplnenom spoji mestskej hromadnej dopravy? Načo sú šoférovi mandle či sirup proti kašľu? Dá sa naučiť cúvať s trolejbusom? A čo si taký šofér trolejbusu vlastne myslí? Vstúpte do sveta mestskej hromadnej dopravy z druhej strany barikády. Tomáš Komrska (1964) má s manželkou Oľgou troch dospelých synov Tomáša, Dávida a Šimona. Už na základnej škole zatúžil byť správcom istej budovy v Bratislave, čo sa mu aj splnilo. Na tejto pozícii pracoval vyše dvadsať rokov a medzitým sa mu rozrástla rodina. Po revolúcii v roku 1989 si však pribral prácu v stavebníctve. Založil stavebnú firmu, a to ho nakoniec priviedlo na samé dno duševného zdravia. Ako neskôr sám povedal, zistil, že sa oveľa lepšie cíti v zamestnaní, kde sú jasne dané pravidlá, ktoré má plniť, ako v povolaní, v ktorom musí pravidlá tvoriť. A tak po niekoľkoročných útrapách začal od nuly ako pomocný robotník, neskôr bol montážnikom dverí a dalo by sa povedať, že čírou náhodou vhupol do dopravného podniku a stal sa vodičom trolejbusu. Začal plniť presne stanovené pravidlá a to ho natoľko uspokojovalo, že sa v ňom prebudila túžba písať. Začal opisovať - zachytávať minipríbehy všedného dňa, ktoré sa dejú v jeho trolejbuse, ale aj mimo neho. Pred dvomi rokmi vyšla jeho prvá knižka Zápisky z trolejbusu, ale pretože príbehy sa dejú ďalej, dnes držíte v ruke jej pokračovanie. Najstarší syn Tomáš sa rozhodol žiť a pracovať na farme a otec Tomáš mu chodí pomáhať. A tak syn Tomáš šéfuje, otec Tomáš je robotníkom a všetci sú spokojní. Práca na farme zabezpečuje otcovi Tomášovi pravidelný pohyb, ktorý pri sedavom zamestnaní vodičovi chýba. Ale nielen to. Pri všetkých profesiách, ktoré sa na farme objavujú, sa rozpomína na svoje remeselnícke, ako aj stavebné skúsenosti a môže ich zužitkovať. Všetko je inak, ako si v mladosti predstavoval, ale aj vďaka návšteve pekla, ako nazýva obdobie hlbokých depresií, môže dnes žiť plnohodnotný život, prinášať radosť iným a aj v období neistoty s dôverou v Boha vstupovať do každého nového dňa. Veď posúďte sami.
Na sklade 2Ks
8,08 € 8,50 €

Zápisky z trolejbusu 2 (český)


Může být pro člověka vnitřně přínosná práce řidiče trolejbusu? Perly božské moudrosti leží všude kolem, bývají k nalezení i na zcela neobvyklých místech. Stačí jen mít oči k vidění a uši k slyšení: tak, jak je má člověk pokorný a plný úcty k plnosti bytí. Tomáš Komrska nám s humorným nadhledem, vlastním duši nezatížené egem, ukazuje průsvity věčného řádu, tak jak se mu v jeho každodennosti zjevují. Hravě transponuje z úrovně viděného a vnímaného do myšlenkové a spirituální roviny, všude nalézá nesporné paralely a vždy své zážitky promění ve zlato: skrze reflexi dochází k poctivému rozhodnutí stát se lepším. Jeho způsob bytí proměňuje i lidi kolem něj: nebojí se chovat nezvyklým způsobem, když jej k tomu vede srdce či svědomí, a umožňuje druhým objevit tvůrčí potenciál laskavosti, klidu, trpělivosti a odpuštění. Ano, řidič trolejbusu může ve své práci vnitřně růst každým dnem. A každý den může i druhým lidem ukazovat poezii, krásu a něhu v nitru bytí. Tomáš, osvobozený od pout konvenčního prožívání, to dělá... Ilustrace Jan Heralecký Ze slovenského originálu přeložil František Prokop, graficky upravil Tomáš Lanča.
U dodávateľa
5,72 € 6,02 €

Zápisky z trolejbusu


Prečo som začal písať V škole som zo slohu mával trojky. Nebavilo ma tvoriť texty. Radšej som tvoril rukami. Ale keď som začal pravidelne sedávať za volantom trolejbusu, začali sa diať zvláštne veci. Mal som pocit, ako keby na drôtoch trolejového vedenia viseli vianočné gule – myšlienky a postrehy, ktoré som pri jazde rozbíjal – a oni ma začali zamestnávať. Jedna myšlienka, druhá, piata, desiata… množstvo podnetov. A tak som si ich začal zapisovať a neskôr posielať priateľom a známym. Po piatich rokoch, možno už aj skôr, prišiel občas nápad od niektorého čitateľa: „Urob z toho knihu.“ Nechcem písať knihu. Chcem zachytávať myšlienky a postrehy, a čo z toho vznikne, nech preverí čas. A predsa vydávam knihu zloženú z týchto príbehov. Je to prierez postrehmi za päť rokov putovania trolejbusom naším mestom.
Vypredané
7,51 € 7,90 €

Zápisky z trolejbusu


Tato kniha je dobrou zvěstí: podívejte, co zažívá jeden řidič trolejbusu a jak ho to proměňuje. Duch totiž vane, kam chce. Vane i v trolejbuse, pronikne kamkoliv - nikdy a nikde nejste odříznuti od zdroje. Tomášova práce řidiče je prostoupena reflexí. Soustavně v sobě vnitřně zpracovává prožívané napětí mezi póly egocentrismu, tuposti a agresivity na jedné straně a nadosobních hodnot lidské vzájemnosti, solidarity a velkorysosti na straně druhé; mezi dodržováním životu prospívajícího řádu - a překračováním předpisů vždy, když to tak člověku poslouží lépe; mezi laciným odplácením zla zlem a plodnější volbou laskavosti, rozpouštějící útočníkovu zlobu. Tomáš je otevřený životu i myšlenkám, což zázračně odemyká i jeho okolí: stejně jako má pootevřené dveře kabiny, aby mohl dovnitř proudit vzduch, stejně jako svůj vůz otvírá i mimo předpisové limity, aby mohl svézt obzvlášť potřebné cestující, tak otvírá i lidská srdce nečekanou inspirací, kterou jim přináší svým nekonvenčním, nepředpisovým a nezvykle velkorysým myšlením a jednáním. Šťastnou jízdu!
Vypredané
5,72 € 6,02 €