Boris Kováč
autor
Recepty tekovských starých mám
Recepty tekovských starých mám zachytávajú kulinárske dedičstvo našich babiiek z tekovského regiónu. Nájdete tu recepty všeobecne známe a obľúbené, ale aj netradičné skvosty starých rodinných archívov. V knihe nájdete množstvo tradícií, ktoré sa vykonávali pri jednoduchých ale aj slávnostných príležitostiach, jedlá, ktoré naše staré a prastaré mamy varili počas svadobných príprav, veľkonočných sviatkov, zberu úrody a žatvy. Každá kapitola je doplnená o fotografie, ktoré sa podarilo zachovať z čias minulých, alebo ako hovoria naši rodáci, ktorí si ich pamätajú z čias zlatých, keď neboli k dispozícii výdobytky modernej doby a mládež sa namiesto sledovania televízie stretávala na lúkach, či pri Hrone, kde pri hrách, piesňach a práci trávili svoj voľný čas. Vyberiete si z jedál každodenných aj sviatočných, mäsitých aj bezmäsitých, slaných aj sladkých, ktoré nie sú len nostalgickým pohľadom na život našich predkov, ale plnohodnotnou súčasťou moderného jedálneho lístka. Pripomenieme si históriu Tekovských folklórnych slávností, ktoré sa organizujú dodnes a sú nádhernou prehliadkou ľudových tradícií a folklóru. Recepty v jednotlivých kapitolách sú zoradené podľa abecedy pre lepšiu a ľahšiu orientáciu. Ku každému receptu nájdete potrebné prísady a postup prípravy jednotlivých jedál. Nechýbajú tradičné domáce pochúťky ako napr.: Keltíš, Kyselica, Fučka, Vínová polievka pre chorého, Štiavová polievka, Lokše, perky, Vyhodená kapusta, Chrapne, Fánky.... Kniha Recepty tekovských starých mám určite poteší každého milovníka chutných a tradičných jedál z tekovského regiónu.
Z farmy až na tanier
Prečo sa chlieb a koláče robia z obilia? Kto znáša vajcia a ako sa z vajíčka uvarí praženica? Prečo zemiaky treba okopávať? Ako vznikne z mlieka jogurt? Je mäso zdravé? Prečo nám z cibule tečú slzy a cesnak v ústach štípe? Kde sa vôbec berie jedlo? Každá kapitola tejto knihy prináša odpovede na otázky detí, ako vzniká jedlo. Zároveň je kuchárskou knihou, vďaka čomu si deti môžu vyskúšať, ako sa z farmárskych produktov pripravujú rôzne pochúťky.
Táto kniha priblíži a vysvetlí, ktoré farmárske produkty sú najdôležitejšie a ako vlastne vznikajú. Čo všetko musia farmári vedieť a urobiť, aby sme si jedného dňa mohli vychutnať palacinky, zemiakovú placku, bryndzové halušky či praženicu. Aby ste sa s farmárskymi produktmi lepšie zoznámili, pripravili sme pre vás aj plno jednoduchých receptov.
Dobrodružstvo syslíka Pisklíka
Zažite fantastické dobrodružstvo rozprávkového syslíka Pisklíka, ktorý sníva o lietaní a cestovaní a tak sa tajne tunelom dostane so svojej syslej kolónie z Muráňa kde takáto syslia rodinka naozaj žije až k prameňu Hrona. Tu v zabudnutom tuneli naďabí na ohromného tvora , nebojte sa je to starý odložený rušeň volá sa Fufeň spolu sa vydajú na cestu. Ak radi chodíte po Slovensku kniha vás inšpiruje na zaujímavý výlet, dozviete sa o krásnych miestach.
Dobrodružstvo medveďa Beďa, ktorý radšej pestoval šport ako cesnak
Obsah publikácie je syntézou autorskej invencie a faktických údajov. Na základe fantastického rozprávkového príbehu medvedíka Beďa, ktorého nebaví „pestovať medvedí cesnak“ v záhradke jeho maminky Alicky, ale radšej robí nezbedné a hlavne športové aktivity, sa čitateľ ocitne na miestach Banskobystrického regiónu spojených s významnou baníckou históriou Slovenska, ako aj významných miest z obdobia Slovenského národného povstania. Pre Beďovu neposednosť a túžbu lyžovať sa stratí, jeho rodina a iné zvieratká, hľadajú hlavného hrdinu po zaujímavých miestach. Ako to dopadne a kto ešte bude s Beďom tvoriť netradičný športový tím sa dozviete v samotnej knihe...
Na konci knihy sú vysvetlivky a faktické informácie o miestach, ako Staré Hory, Donovaly, Baláže, Kalištie, Špania Dolina ako aj samotná Banská Bystrica a okolie. Kniha obsahuje aj originálne farebné ilustrácie.