Anton Lacko
autor
Nukleárna medicína 2
Publikácia je venovaná všetkým záujemcom o štúdium nukleárnej medicíny, primárne rádiologickým technikom a budúcim lekárom špecialistom v nukleárnej medicíne a lekárom nukleárnej medicíny v špecializačnej príprave.
V poradí druhá kniha Nukleárnej medicíny sa venuje nukleárnej kardiológii, rádionuklidovým vyšetreniam ciev a lymfatického systému, pľúc a mozgu.
Popis jednotlivých metód vrátane základných charakteristík, prípravy a technických podmienok pre vyšetrenie, postupu práce počas vyšetrenia, spracovania a interpretácie výsledkov ako aj klinických indikácií obohacujú autori o vlastné skúsenosti z praxe.
Nukleárna medicína 1
Publikácia je venovaná všetkým záujemcom o štúdium nukleárnej medicíny, primárne rádiologickým technikom a budúcim lekárom špecialistom v nukleárnej medicíne a lekárom nukleárnej medicíny v špecializačnej príprave.
Kniha sprevádza čitateľa od základných pojmov z jadrovej fyziky, rádiobiológie a radiačnej ochrany kapitolami o rádiofarmácii, detekčnej a výpočtovej technike pre nukleárnu medicínu cez metódy vyšetrení a manažmentu práce na pracovisku nukleárnej medicíny až po riadenie kvality v nadväznosti na legislatívne požiadavky na prácu v nukleárnej medicíne.
Nukleárna medicína 3
Publikácia je venovaná všetkým záujemcom o štúdium nukleárnej medicíny, primárne rádiologickým technikom a budúcim lekárom-špecialistom v nukleárnej medicíne a lekárom nukleárnej medicíny v špecializačnej príprave.
V poradí tretia kniha Nukleárnej medicíny sa venuje endokrinológii, urogenitálnemu, tráviacemu a pohybovému systému, diagnostike zápalov a hematológii, využitiu rádionuklidových metód v onkológii. V každej časti sú vymenované využívané rádiofarmaká, príprava pacienta, postup vyšetrenia a vyhodnotenie s klinickou interpretáciou.
Základy klinickej propedeutiky, rádiológie a nukleárnej medicíny
Klinická propedeutika má poskytnúť vedomosti, ako pacienta vyšetriť, t. j. ako získať subjektívne udávané problémy chorých a vykonať fyzikálne vyšetrenie, ako tieto nálezy potom vyhodnotiť a stanoviť diagnózu. Pri určovaní diagnózy sa využívajú anamnestické údaje od pacienta, objektívne informácie zistené pri fyzikálnom vyšetrení a ďalšie nálezy komplementárnych vyšetrení, ako sú EKG, ECHOKG, rádiologické, scintigrafické, laboratórne a iné vyšetrenia. Pri stanovení diagnózy toto všetko dopĺňa aj určitá intuícia, skúsenosti a odborné znalosti toho, kto stanoví diagnózu.
Táto publikácia je určená pre študentov nelekárskych zdravotníckych odborov. Jej vydanie bolo motivované snahou poskytnúť poznatky na získanie anamnézy, vykonanie základného fyzikálneho vyšetrenia pri chorobách kardiovaskulárneho, dýchacieho a endokrinného systému, pri chorobách obličiek, gastrointerstinálneho, hematologického a pohybového systému, ako aj vedomosti o vitálnych funkciách. Súčasťou publikácie sú aj základné poznatky z rádiológie a nukleárnej medicíny, teda z odborov, ktoré patria popri laboratórnych vyšetrovacích metódach k dôležitým vyšetreniam na stanovenie včasnej diagnózy.
Uvedené základné poznatky sú potrebné pre prácu sestry, záchranára, fyzioterapeuta a rádiologického technika. Vedomosti z klinickej propedeutiky si možno rozšíriť štúdiom ďalšej odbornej literatúry, napríklad z tej, ktorá je uvedená na konci učebnice. Moderná medicína nie je prácou jednotlivca, je to práca tímová, v ktorej má ošetrovateľská starostlivosť nezastupiteľné miesto.
Klinická propedeutika, vnútorné lekárstvo a špecifiká ošetrovateľskej starostlivosti
Vnútorné lekárstvo je medicínsky odbor, ktorý využíva poznatky z predklinických disciplín – fyziológie, patológie, biochémie, farmakológie – v diagnostike, liečbe a v prevencii jednotlivých ochorení. Ako integrujúci odbor v rámci klinickej medicíny má dominantné postavenie v príprave a v praktickom výkone aj nelekárskych zdravotníckych vied (v urgentnej zdravotnej starostlivosti, rádiologickej technike, ošetrovateľstve, vo fyzioterapii, v pôrodnej asistencii a v iných). Vo vnútornom lekárstve sa postupne formovali jednotlivé pododbory: kardiológia, angiológia, pneumológia,
gastroenterológia, nefrológia, hematológia, endokrinológia, reumatológia, imunológia, diabetológia, infektológia, onkológia. Ich postupnou štrukturalizáciou vznikli špecializované pracoviská, a to jednotky intenzívnej starostlivosti zamerané na metabolické stavy, cievne príhody, kritické stavy v hematológii, v onkológii a koronárne
jednotky. Zo všeobecných vnútorných oddelení sa vyčlenili napríklad geriatrické oddelenia.
Publikácia „Klinická propedeutika, vnútorné lekárstvo a špecifiká ošetrovateľskej starostlivosti vo vnútornom lekárstve“ je určená pre študentov nelekárskych zdravotníckych vied. Záujem o túto publikáciu bol veľký, preto sme pripravili 2., doplnené vydanie. Potvrdilo sa, že konečný efekt poskytovanej zdravotnej starostlivosti vždy vychádza z tímovej spolupráce, čo potvrdzuje aj záujem o túto publikáciu. Základné poznatky z odboru vnútorné lekárstvo rozšírené o kapitoly podávajúce prehľad špecifík ošetrovateľskej starostlivosti pri chorobách kardiovaskulárneho, dýchacieho či endokrinného systému, pri chorobách obličiek, gastrointerstinálneho, hematologického a pohybového systému sú veľmi dôležitou súčasťou liečebnej starostlivosti.
Edukácia pacienta so zameraním na liečbu, elimináciu bolesti, prevenciu komplikácií, selfmonitoring, výživu, pohybovú aktivitu a rehabilitáciu, úroveň sebestatočnosti a iné činnosti, vhodne dopĺňa komplexný prístup k pacientovi.
Cieľom tejto učebnice je oboznámiť študujúcich s aktuálnymi, modernými postupmi pri jednotlivých chorobách, aby pochopili ich význam. Rozsah problematiky samozrejme nedovoľuje poskytnúť vyčerpávajúce poznatky, preto odporúčame dopĺňať si informácie z ďalšej odbornej literatúry.
Nové diagnostické a liečebné postupy prinášajú okrem benefitov aj rôzne riziká. Preto treba pacienta o diagnostickom a liečebnom výkone informovať a vyžiadať si jeho písomný informovaný súhlas na uskutočnenie vyšetrovacej metódy a liečby.
Výsledkom liečebného postupu má byť zabezpečenie dobrej alebo primeranej kvality života pacienta. Patrí sem nielen pocit fyzického zdravia, ale v globálnom pohľade aj psychická kondícia, spoločenské uplatnenie, rodinné vzťahy a pod., teda holistický pohľad na pacienta. Nemožno zabúdať ani na význam psychoterapie. Tomu napomáha vzájomná súčinnosť medicínskych a ošetrovateľských činností. Autori veria, že aktualizovaná publikácia pomôže študentom ošetrovateľstva získať potrebné vedomosti a že sa k nej budú opätovne radi vracať po radu a aktuálne platné odborné informácie.
Vnútorné lekárstvo a ošetrovateľská starostlivosť vo vnútornom lekárstve
Vnútorné lekárstvo je medicínsky odbor, ktorý využíva poznatky z predklinických disciplín fyziológie, patológie, biochémie, farmakológie v diagnostike, liečbe a v prevencii jednotlivých ochorení. Ako integrujúci odbor v rámci klinickej medicíny má dominantné postavenie v príprave a v praktickom výkone aj nelekárskych zdravotníckych vied (v urgentnej zdravotnej starostlivosti, rádiologickej technike, ošetrovateľstve, vo fyzioterapii, v pôrodnej asistencii a v iných). Vo vnútornom lekárstve sa postupne formovali jednotlivé pododbory: kardiológia, angiológia, pneumológia, gastro enterológia, nefrológia, hematológia, endokrinológia, reumatológia, imunológia, diabetológia, infektológia, onkológia. Ich postupnou štrukturalizáciou vznikli špecializované pracoviská, a to jednotky intenzívnej starostlivosti zamerané na metabolické stavy, cievne príhody, kritické stavy v hematológii, v onkológii a koronárne jednotky. Zo všeobecných vnútorných oddelení sa vyčlenili napríklad geriatrické oddelenia.
Publikácia Vnútorné lekárstvo a ošetrovateľská starostlivosť vo vnútornom lekárstve je určená pre študentov nelekárskych zdravotníckych vied. Jej vydanie bolo motivované snahou poskytnúť poznatky z vnútorného lekárstva a ošetrovateľstva ako kompaktný celok, pretože konečný efekt poskytovanej zdravotnej starostlivosti vždy vychádza z tímovej spolupráce. Na základné poznatky z odboru vnútorné lekárstvo, dôležité pre prácu sestry, záchranára, fyzioterapeuta a rádiologického technika, naväzujú kapitoly podávajúce prehľad špecifickej ošetrovateľskej starostlivosti pri chorobách kardiovaskulárneho, dýchacieho či endokrinného systému, pri chorobách obličiek, gastrointerstinálneho, hematologického a pohybového systému. Dôležitou súčasťou je edukácia pacienta so zameraním na liečbu, elimináciu bolesti, prevenciu komplikácií, selfmonitoring, výživu, pohybovú aktivitu a rehabilitáciu, úroveň sebestatočnosti a iné činnosti.
Cieľom tejto učebnice je oboznámiť študujúcich s aktuálnymi, modernými postupmi pri jednotlivých chorobách, aby pochopili ich význam. Vzhľadom na variabilitu a možné kombinácie jednotlivých ochorení treba hľadať viaceré možnosti riešenia zdravotného problému. Rozsah problematiky samozrejme nedovoľuje poskytnúť vyčerpávajúce poznatky, preto odporúčame dopĺňať si informácie z ďalšej odbornej literatúry.
Hlavnou liečebnou metódou vo vnútornom lekárstve je farmakoterapia. V rukách internistov je dnes už veľa náročných invazívnych liečebných metód. Nové diagnostické a liečebné postupy prinášajú okrem benefitov aj rôzne riziká. Preto treba pacienta o diagnostickom a liečebnom výkone informovať a vyžiadať si jeho písomný informovaný súhlas na uskutočnenie vyšetrovacej metódy a liečby. Nemožno zabúdať ani na význam psychoterapie.
Výsledkom liečebného postupu má byť zabezpečenie dobrej alebo primeranej kvality života pacienta. Patrí sem nielen pocit fyzického zdravia, ale v globálnom pohľade aj psychická kondícia, spoločenské uplatnenie, rodinné vzťahy a pod. To napo máha vzájomná súčinnosť medicínskych a ošetrovateľských činností.