Stieg Larsson

autor

Stieg Larsson
Stieg Larsson (1954 - 2004) bol švédsky novinár a spisovateľ. Vyrastal u starých rodičov a práve Stiegov dedko sa stal významným mužským vzorom, ktorý hlboko ovplyvnil jeho charakter. Ako presvedčený antifašista bol za vojny väznený v pracovnom tábore. Snažil sa chrániť právo pre všetkých rovnako, bojovať za demokraciu a slobodu prejavu.

K dvanástinám dostal písací stroj, ktorého klepanie v noci často budilo celú rodinu. V  osmnástich sa zúčastnil mítingu proti vojne vo Vietname, kde streto Evu Gabrielssonovú, svu životnú partnerku. Po absolvovaní vojenskej služby cestoval po Afrike. Vystriedal veľa zamestnaní. Stieg Larsson sa stále viac angažoval v boji proti rasismu a pravicovému extrémizmu, o ktorom aj písal. Novinárske skúsenosti a politické presvedčenie viedlo Larssona k založeniu nadácie a rovnomennému časopisu Expo. Čoskoro sa stal odboríkom na švédske krajne pravicové a rasistické organizácie, vystupoval na verejnosti a čelil vážnym vyhrážkam svojich politických nepriateľov. Napokon sa Stieg s Evou prestali ukazovať na verejnosti a prijali bezpečnostné opatrenia. Larsson napísal knihu o tom, ako sa majú novinári brániť hrozbám.

Dlohročné spolužitie Stiega a Evy trvalo s malými prestávkami až do jeho smrti. Stieg Larsson zomrel na tažký infarkt a svojho medzinárodného úspechu sa nedožil. Je nespochybiteľné, že se jedná o jeden z najväčších objavov predchádzajúceho - trilógia Millenium (orig.vyd. 2005-2008). Muži, ktorí nenávidia ženy (Ikar 2009, 2015), Dievča, ktoré sa hralo s ohňom (Ikar 2009, 2015) a Vzdušný zámok, ktorý vybuchol (Ikar 2009, 2015) presahujú rozmery klasického detektivneho žánru. Šírkou a hĺbkou svojho záberu pripomína skôr rozmanitú a plastickú fresku súčasnej spoločnosti.

Na trilógiu Millenium voľne nadviazal David Lagercrantz s trilerom Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti (Ikar 2015).

viac

Lacná kniha Muži, ktorí nenávidia ženy (-50%)


Novinár MIKAEL BLOMKVIST je odsúdený za ohováranie významného švédskeho podnikateľa a snaží sa uniknúť pozornosti médií hlavného mesta. Priemyselný magnát HENRIK VANGER, žijúci v severnom Švédsku, ho poverí úlohou napísať kroniku svojej rodiny, ktoro u v skutočnosti sleduje jediný cieľ: objasniť záhadné zmiznutie svojej netere Harriet v lete 1966. Blomkvist pri písaní kroniky, aj s pomocou geniálnej hackerky LISBETH SALANDEROVEJ, čoraz hlbšie preniká do záhad rodiny a odhaľuje pravdu o mužoch, kt orí nenávidia ženy. Prvý diel trilógie Millennium Muži, ktorí nenávidia ženy získal hneď po svojom vydaní cenu za najlepší severský kriminálny román roka a v deväťmiliónovom Švédsku sa ho dosiaľ predalo viac než 850 000 výtlačkov. Kniha bola krátko po vydaní preložená do tridsiatich jazykov.
Vypredané
8,45 € 16,90 €

dostupné aj ako: