Daniela Ostatníková
autor
Autizmus od A po S
Povedomie o poruchách autistického spektra sa na Slovensku každým rokom zvyšuje. Pribúdajú poznatky o biologických a environmentálnych faktoroch, ktoré prispievajú k prejavom autizmu, aj o možnostiach pozitívne ovplyvniť vývin mozgových funkcií. Je veľmi potrebné, aby boli na dosah nielen odborníkom, ale aj rodičom a laickej verejnosti. To bola hlavná motivácia na vytvorenie publikácie Autizmus od A po S.
Počas pandémie sa podarilo dať dokopy skvelý tím autorov s dlhoročnými skúsenosťami v problematike. Tvorí ho vyše dvadsať renomovaných odborníkov, editorkou je Prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD. Títo lekári, vedci, detskí psychiatri, klinickí psychológovia, logopédi či liečební a špeciálni pedagógovia venujú deťom s autizmom veľkú časť života. V knihe sprostredkúvajú svoje poznatky i skúsenosti s diagnostikou autizmu aj s na dôkazoch založenými intervenciami pri liečbe tejto neurovývinovej poruchy. Takisto ponúkajú praktické usmernenia pre deti a dospelých s poruchami autistického spektra. Text obsahuje aj svedectvá rodičov, ktoré upozorňujú, aké dôležité a užitočné je stať sa vnímavými pre potreby ľudí s touto poruchou a ich rodiny.
Máme dieťa s autizmom
Celosvetové údaje o náraste autizmu za posledné desaťročia sú alarmujúce. Výskyt jedného dieťaťa s autizmom do veku 8 rokov na 100 detí daného veku prisudzuje tomuto ochoreniu epidemický charakter. Ani na Slovensku nezostávame k týmto štatistikám nevšímaví... Aj keď sa stále nedarí presne identifikovať pôvod tohto ochorenia, jedno vieme isto, že správnou a včasnou diagnostikou a následnou odbornou pomocou možno dosiahnuť funkčný stav dieťaťa s autizmom, dokonca v tých najúspešnejších prípadoch porovnateľný so zdravými deťmi. Podmienkou akejkoľvek intervencie je okrem správnej diagnózy aj identifikácia sprievodných ochorení. Efektívna medicínska liečba komorbidít je nevyhnutnou podmienkou pre behaviorálnu liečbu. Zlepšenie fyzického zdravotného stavu detí s autizmom totiž výrazne zvyšuje ich vnímavosť na behaviorálne intervencie a následne aj šance na ich úspešnosť. Liečba symptómov autizmu založená na aplikovanej behaviorálnej analýze (ABA) má v súčasnosti najvyššiu šancu na maximalizáciu potenciálu dieťaťa s autizmom. Autorky tejto knižky chcú formou odpovedí na najčastejšie kladené otázky rodičov a odborníkov poskytnúť najnovšie overené a dostupné informácie, a tak im dať do rúk „kompas“ podľa ktorého sa správne a rýchlo budú môcť zorientovať a problém, ktorý má všeobecný názov autizmus, aj efektívne riešiť. Celou knižkou sa tiahne základná myšlienka pomôcť slabším pretavená do kresbičiek inšpirovaných de Saint-Exupéryho Malým princom...
Vypredané
7,00 €
Lekárske neurovedy
Lekárske neurovedy sú v súčasnosti najrýchlejšie sa rozvíjajúcou interprofesijnou vednou disciplínou.
Skúmajú funkčnú organizáciu a funkcie centrálneho nervového systému človeka ako základ pochopenia ľudského myslenia a správania, a to tak v zdraví, ako aj v chorobe. Knižné dielo Lekárske neurovedy, ktoré reflektuje potrebu vzdelávania v tejto najdynamickejšie sa rozvíjajúcej vednej disciplíne, vychádza na Slovensku a v slovenskom jazyku prvýkrát.
Knižka je súborným odborným textom pre budúcich vedcov v lekárskych neurovedách, ale aj inšpiráciou pre študentov a mladých lekárov so záujmom o neurovedy. Kapitoly tejto novej monografie reflektujú zmeny v zdravotníckom vzdelávaní novej generácie špecialistov. Autormi sú významní odborníci v teoretických aj klinických odboroch medicíny a vo svojich originálnych kapitolách zúročili dlhoročné pedagogické skúsenosti aj svoj vedecký prínos v rôznych oblastiach lekárskych neurovied s doplnením nových poznatkov a výziev. Implementácia nových prístupov, ktoré sú obsahom publikovaného diela, prinesie v najbližších rokoch výrazné zmeny pre spoločnosť, napríklad pri implementácii inklúzie neurologicky a psychiatricky znevýhodnenej populácie ako napríklad ľudí s autistickou poruchou.
Publikácia je rozčlenená do ôsmich nadväzujúcich kapitol. V úvode sú kapitoly zamerané na neuroanatómiu, neurohistológiu a neurofyziológiu, za nimi nasledujú kapitoly venované vývinu nervového systému, senzorickým, motorickým a regulačným systémom. V záverečných kapitolách sa kniha venuje behaviorálnym a kognitívnym neurovedám. Jednotlivé kapitoly začínajú teoretickou časťou, za ktorou nasleduje klinická časť venovaná vybraným neurochirurgickým, neurologickým a psychiatrickým ochoreniam a smerovaniu ďalšieho klinického výskumu. Interprofesijný prístup je bázou pre translačný výskum a implementáciu súčasných poznatkov neurovedných odborov v klinickej medicíne a k rýchlejšiemu uplatneniu nových overených prístupov v prevencii a liečbe nervových a duševných chorôb.
Táto učebnica má ambíciu byť viac ako základným sprostredkovateľom teoretických a klinických poznatkov, týkajúcich sa lekárskych neurovied. Chce sprostredkovať komplexné informácie prostredníctvom textu, ktorý ponúka integráciu základných neurovedných poznatkov s praktickými výstupmi z pohľadu vývinu, zdravia a choroby jednotlivca ako základ pre personalizovanú medicínu.
Podnetom na prípravu a vydanie tejto publikácie bola akreditácia študijného programu tretieho stupňa vysokoškolského štúdia lekárske neurovedy na Univerzite Komenského, Lekárskej fakulte v Bratislave v roku 2018.
Vypredané
35,00 €