! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Zdeno st.

autor

Pionier JAWA 50


Pionier JAWA 50 prezentuje príbeh nechceného dieťaťa narodeného v Prahe, ktoré dospelo v Považskej Bystrici technicky jednotlivými typmi až do stareckého veku veterána s rekordným počtom rokov produkcie. Čitateľom odhalí neznáme zákulisie vývoja a výroby kultového motocykla Pionier a uvedie na pravú mieru mnohé "rozprávky". Kniha chronologicky predstavuje typový rad J-50, od motokola J-359 po legendárny J-23 Mustang. Zoznámite sa s originálnou, historicky cennou, doposiaľ neuverejnenou dokumentáciou. Spoznáte detaily vývoja aj v PB, ktoré sú iným knižným autorom doteraz neznáme. Okrem technických a štatistických údajov autor nezabudol na renovátorov a zberateľov. Objavia málo známe, chronologicky usporiadané detaily konštrukcie, vrátane farebných prevedení. Konštruktér motocyklov Zdeno Metzker st. Vám bez prikrášľovania priblíži problémy, ktoré sa nedostávali von mimo podnik. Otvorene informuje aj o svojich, nie vždy lichotivých, názoroch na náš výrobok. Dozviete sa skutočné okolnosti zrodu J-23 Mustang aj jeho názvu. Nazriete do výkresovej dokumentácie, ktorá sa nevyskytuje v iných publikáciách – s komentárom konštruktéra, ktorý na nej pracoval.
U dodávateľa
26,88 € 28,90 €

Babetta a Korado II. diel


Druhý diel monografie považskobystrických mopedov "Babetta a Korado". Veľmi úspešný exportný výrobok na svetových trhoch dal meno celej kategórii našich vozidiel BABETTA. Pokračovaním mopedov typovej rady 207 bude najprv prototyp Jawamatic, kde sa konštruktéri naučili urobiť motor s dvojstupňovou automatickou prevodovkou. Jeho posledný variant nakoniec skončil zabudovaný v mopedoch  základného typu M-210 a M-225. Tu sa objaví aj PA-50, motorová jednotka pre poľnohospodárov, používajúca viac dielov z motora M-210. Pri čítaní nazriete aj do bohatej histórie vývoja v Kolárove.  Obnoveniu historickej značky Manet typom Korado a výrobe poľnohospodárskeho agregátu Agzat v divízii Polnotech, predchádzal mix rôznych navrhovaných prototypov. Zvláštna kapitola sa zaoberá pohonnou jednotkou PA-50, malotraktorom Agzat a jeho rôznym príslušenstvom. Kniha obsahuje mimo iné typové značenie všetkých výrobkov, aj nezavedených prototypov, ktoré sa autorovi podarilo pre históriu zaznamenať. Unikátom je zoznam mnohých prototypov motorov konštrukcie, počty vyrobených mopedov všetkých typov, časté zmeny farebných kombinácií pre rôznych zákazníkov, k tomu VIN číslovania s kódmi.
Vypredané
27,46 € 28,90 €

Babetta a Korado I. diel


Tretia kniha z pera konštruktéra Vývoja Motorových Vozidiel Považských strojární Zdena Metzkera st. "BABETTA A KORADO" popisuje príbeh najslabšieho a jedného z najmladších strojov, ktorý prišiel na svet na rysovacích tabuliach konštrukcií Vývoja motocyklov Považských strojární BABETTA. Prvý diel sa zaoberá situáciou na svetových trhoch, v Československu aj v Považských strojárňach. Pripomína najprv prvú etapu pri vývoji rozbehovej spojky mopeda Babetta 228 našu motorovú reťazovú pílu. Prebehneme stručne niekoľko prototypov predchádzajúcich samotnému mopedu Babetta 228. Budú nasledovať typy rady Babetta 207 a elektrické mopedy. Samozrejmosťou sú technické informácie a výkresová dokumentácia, predstavená verejnosti po prvýkrát. Zoznámite sa s množstvom prototypov, ktoré dláždili cestu finálnym výrobkom, aj s amatérskymi úpravami či modifikáciami. Autor spomína na účinkovanie hlavne motorov v cestnom športe. Kniha je voľným pokračovaním Metzkerových publikácií Manet M90 a Jawa 90.
Vypredané
24,61 € 25,90 €

Jawa 90


Kniha, v ktorej sa dočítate príbeh kométy, ktorá neočakávane zažiarila na motocyklovom nebi bývalého Československa. Prekvapila náš svet svojim dizajnom a nadčasovou koncepciou výkonného motora JAWA 90. Autor knihy, konštruktér Zdeno Metzker st., jeden z otcov motocykla SK 90, ohaľuje čitateľovi bohatý technický archív, nabitý faktami a zaujimavostami zo zrodu motocykla, zachytavajuci podrobnu historiu a techniku tohto vynimocneho stroja. Kniha mapuje aj prototypy predchadzajuce, resp. pokracujuce vo vyvoji motocykla a aj aktivne vyuzite vykonneho motora v sportovych podnikoch a motokarovom sporte. Dozviete sa aj niekoľko "perličiek" z podniku i zaujímavé okamihy z tých časov, ktorými chcel autor trochu oživiť suchý, technický charakter monografie.
Vypredané
26,51 € 27,90 €

Manet M90


Kniha o prvom motocyklom vyvinutom a vyrobenom na Slovensku - MANET M90 vyvracia mnohé mýty, kolujúce v radoch verejnosti. Autor konštruktér Zdeno Metzker st. bol v kontakte so staršími kolegami, ktorí stáli pri zrode Maneta. Čitateľ nájde v publikácii jedinečné informácie o tomto motocykli, vzácne technické rady a údaje, získa objektívne informácie o jeho vzniku, výrobe a mnoho iných užitočných vedomostí, vrátane rozsiahleho obrazového materiálu a histórie podniku Považské strojárne.
Vypredané
24,61 € 25,90 €