John Steinbeck

autor

John Steinbeck
John Ernst Steinbeck, Jr. bol jedným z najznámejších amerických spisovateľov 20. storočia a nositeľom Nobelovej ceny za literatúru za rok 1962. Je takisto laureátom Pulitzerovej ceny za dielo Ovocie hnevu (1939) a O myšiach a ľuďoch (1940) a National Book Award.. Celkovo napísal dvadsaťpäť kníh, z toho šestnásť románov, šesť dokumentárnych a cestopisných kníh a niekoľko zbierok krátkych poviedok.

Narodil sa 27. februára 1902 v kalifornskom mestečku Salinas. Toto miesto bolo kultúrne rozmanité, kde sa stretávali a miešali kultúry a zvyky generácií prisťahovalcov za niekoľko storočí. Steinbeck mal tento región veľmi rád a hlboko ovplyvnil aj jeho tvorbu.

John Steinbeck mal nemeckých a írskych predkov. Jeho starý otec, ktorý sa pôvodne volal Johann Adolf Großsteinbeck, zmenil svoje priezvisko z Großsteinbeck na Steinbeck, keď prišiel do Spojených štátov. Steinbeckov otec bol úradníkom v Monterey. Jeho matka bola učiteľkou. Pochádzala z írskej rodiny a práve ona podnietila jeho záujem o literatúru a písanie. Jeho rodina mala finančné problémy, a tak musel už ako mladý cez prázdniny vypomáhať na farmách v okolí. Steinbeck trávil čas na farmách s nájomnými robotníkmi a chudobnými ľuďmi. Tu si uvedomil ťažký život nájomných robotníkov a tiež tienisté stránky ľudskej povahy. Tieto skúsenosti neskôr naplno využil v knihe O myšiach a ľuďoch. Ako mladý muž sa rád túlal po okolí a objavoval krásy Salinaského údolia. Tieto miesta sa neskôr stali dejiskom mnohých jeho románov.

Steinbeck ukončil Salinaskú strednú školu v roku 1919. Potom prerušovane študoval na Stanfordskej univerzite až do roku 1925, a napokon z nej odišiel bez riadneho ukončenia a získania titulu, pretože nemal rád študentský život na univerzite. Zo Stanfordu odišiel rovno do New Yorku. Tam sa pretĺkal cez niekoľko rôznych zamestaní, až kým nedostal šancu ako spisovateľ. Bohužiaľ, ani jednu z jeho prác sa mu nepodarilo uverejniť a tak sa sklamaný vrátil späť do Kalifornie. Začas pracoval ako nádenník pri jazere Tahoe. V Kalifornii pokračoval v písaní a v tridsiatych a štyridsiatych rokoch vznikli jeho najznámejšie romány. V rokoch 1940 až 1942 často cestoval spolu s morským biológom a svojim priateľom Edom Rickettom. Rickett ho brával na svoje expedície a Steinbeck rád objavoval krásy prírody. Svoje zážitky z ciest opísal vo svojich cestopisných prácach.

Počas druhej svetovej vojny pôsobil ako vojnový korešpondent v Európe pre New York Herald Tribune. V roku 1948 podnikol cestu po Sovietskom zväze spolu so známym fotografom Robertom Capom. Naštívili Moskvu, Kyjev, Tbilisi, Batumi a vojnou zničený Stalingrad.

V päťdesiatych rokoch sa opäť naplno venoval písaniu.
V roku 1960 cestoval v karavane po Spojených štátoch, napriek tomu, že jeho syn Thom sa hneval, že ho jeho manželka pustila na takúto cestu, keďže mal slabé srdce a jeho zdravie nebolo v poriadku. Steinbeck aj počas tejto cesty písal. V roku 1962 dostal Nobelovu cenu za literatúru.
Zomrel 20. decembra 1968 v New Yorku, na srdcový infarkt. Podľa svojho priania jeho telo spopolnili a je pochovaný v rodinnej hrobke na cintoríne v Salinase.
(Zdroj wikipédia)

viac

Of mice and men PR+CD


George and Lennie are friends and they have plans for the future. But Lennie is not very smart and he sometimes makes trouble. George wants to help him but that is not always easy. Then one night, when Lennie is alone, something happens. What can George do now? Can he help?
Vypredané
6,75 € 7,10 €

The Grapes of Wrath + Mp3 Pack Level 5


Classic / American English. During the Great Depression in the United States, and after the loss of their farm in Oklahoma, the Joad family is faced with a journey of more than one thousand miles to California in search of a better life. Can hope defeat poverty, illness, hunger, and even death as they follow their dream? This Pack contains a Book and MP3.
Vypredané
7,51 € 7,90 €

East of Eden


There is only one book to a man.' Steinbeck wrote of East of Eden. Set in the rich farmland of the Salinas Valley, California, this powerful, often brutal novel, follows the interwined destinies of two families - the Trasks and the Hamiltons - whose generations hopelessly re-enact the fall of Adam and Eve and the poisonous rivalry of Cain and Abel. Here Steinbeck created some of his most memorable characters and explored his most enduring themes: the mystery of indentity; the inexplicability of love, and the murderous consequences of love's absence.
Vypredané
9,45 € 9,95 €

Of Mice and Men


Drifters in search of work, George and his simple-minded friend Lennie, have nothing in the world except each other - and a dream. A dream that one day they will have some land of their own. Eventually they find work on a ranch, but their hopes are doomed as Lennie - struggling against extreme cruelty, misunderstanding and jealousy - becomes a victim of his own strength. Tackling universal themes, friendship and a shared vision, and giving a voice to America's lonely and dispossesed, Of Mice and Men remains Steinbeck's most popular work.
Vypredané
9,98 € 10,50 €

Moon is Down


Originally published at the zenith of Nazi Germany's power, The Moon Is Down explores the effects of invasion on both the conquered and the conquerors. Occupied by enemy troops, a small, peaceable town comes face-to-face with evil imposed from the outside and betrayal from within the close-knit community. As he delves into the motivations and emotions of the enemy, Steinbeck uncovers profound and often unsettling truths both about war and human nature.
Vypredané
9,45 € 9,95 €

Grapes of Wrath


I've done my damndest to rip a reader's nerves to rags, I don't want him satisfied.' Shocking and controversial when it was first published, The Grapes of Wrath is Steinbeck's Pultizer Prize-winning epic of the Joad family, forced to travel west from Dust Bowl era Oklahoma in search of the promised land of California. Their story is one of false hopes, thwarted desires and powerlessness, yet out of their struggle Steinbeck created a drama that is both intensely human and majestic in its scale and moral vision.
Vypredané
9,45 € 9,95 €

Pearl


When Kino, a poor Indian pearl-diver, finds 'the Pearl of the world' he believes that his life will be magically transformed. He will marry Juana and their son Coyotito will be able to attend school. Obsessed by his dreams, Kino is blind to the greed and even violence the pearl arouses in him and his neighbours. Written with lyrical simplicity, The Pearl sets the values of the civilized world against those of the primitive and finds them tragically inadequate.
Vypredané
8,50 € 8,95 €

Grapes of Wrath


April 2014 marks the 75th anniversary of the first Viking hardcover publication of Steinbeck's crowning literary achievement First published in 1939, Steinbeck's Pulitzer Prize-winning epic of the Great Depression chronicles the Dust Bowl migration of the 1930s and tells the story of one Oklahoma farm family, the Joads, driven from their homestead and forced to travel west to the promised land of California. Out of their trials and their repeated collisions against the hard realities of an America divided into haves and have-nots evolves a drama that is intensely human yet majestic in its scale and moral vision, elemental yet plainspoken, tragic but ultimately stirring in its human dignity. A portrait of the conflict between the powerful and the powerless, of one man's fierce reaction to injustice, and of one woman's stoical strength, the novel captures the horrors of the Great Depression and probes the very nature of equality and justice in America. As Don DeLillo has claimed, Steinbeck "shaped a geography of conscience" with this novel where "there is something at stake in every sentence." Beyond that--for emotional urgency, evocative power, sustained impact, prophetic reach, and continued controversy--"The Grapes of Wrath "is perhaps the most American of American classics. To commemorate the book's 75th anniversary, this volume is modeled on the first edition, featuring the original cover illustration by Elmer Hader and specially designed endpapers by Michael Schwab.
Vypredané
19,90 € 20,95 €

Of Mice and Men (Pocket Penguin)


Streetwise George and his big, childlike friend Lennie are drifters, searching for work in the fields and valleys of California. They have nothing except the clothes on their back, and a hope that one day they'll find a place of their own and live the American dream. But dreams come at a price. Gentle giant Lennie doesn't know his own strength, and when they find work at a ranch he gets into trouble with the boss's daughter-in-law. Trouble so bad that even his protector George may not be able to save him.
Vypredané
12,54 € 13,20 €

The Pearl + MP3 Pack


Kino finds a large pearl, which he thinks will save his family from poverty. But the pearl is what they think they want instead of what they need. The misfortune it brings changes the life of the family forever.
Vypredané
5,99 € 6,30 €

Na východ od ráje


V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku se autor nechal ispirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salina v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.
Vypredané
8,44 € 8,88 €

Acts of King Arthur and His Noble Knights


Steinbeck's only work of fantasy literature in a deluxe edition with a foreword by Christopher Paolini, New York Times bestselling author of "Eragon," "Eldest" and "Brisingr" Malory s Le Morte d Arthur was the first book that John Steinbeck truly enjoyed reading as a child. Fascinated by Arthurian tales of adventure, knighthood, honor and friendship, in addition to the challenging nuances of the original Anglo-Saxon language, Steinbeck set out to render these stories faithfully and with keen animation for a modern audience. Here then is Steinbeck s modernization of the adventure of King Arthur and the Knights of the Round Table, featuring the icons of Arthurian legend including King Arthur, Merlin, Morgan le Fay, the incomparable Queen Guinevere, and Arthur's purest knight, Sir Lancelot of the Lake. These enduring tales of loyalty and betrayal in the time of Camelot flicker with the wonder and magic of an era past but not forgotten. Steinbeck's retelling will capture the attention and imagination of legions of Steinbeck fans, including those who love Arthurian romances, as well as countless readers of science fiction and fantasy literature. This edition features a new foreword by Christopher Paolini, author of the number-one "New York Times "bestselling novels Eragon, Eldest, and Brisingr. It also includes the letters John Steinbeck wrote to his literary agent, Elizabeth Otis, and to Chase Horton, the original editor of this volume. For more than seventy years, Penguin has been the leading publisher of classic literature in the English-speaking world. With more than 1,700 titles, Penguin Classics represents a global bookshelf of the best works throughout history and across genres and disciplines. Readers trust the series to provide authoritative texts enhanced by introductions and notes by distinguished scholars and contemporary authors, as well as up-to-date translations by award-winning translators."
Vypredané
15,68 € 16,50 €

Short Novels of John Steinbeck


Collected here for the first time in a deluxe paperback volume are six of John Steinbeck's most widely read and beloved novels. From the tale of commitment, loneliness and hope in Of Mice and Men, to the tough yet charming portrait of people on the margins of society in Cannery Row, to The Pearl's examination of the fallacy of the American dream, Steinbeck stories of realism, that were imbued with energy and resilience.
Vypredané
25,60 € 26,95 €

Travels with Charley in Search of America


A collectible 50th anniversary deluxe edition featuring an updated introduction by Jay Parini and first edition cover art and illustrated maps of Steinbeck s route by Don Freeman In September 1960, John Steinbeck embarked on a journey across America. He felt that he might have lost touch with the country, with its speech, the smell of its grass and trees, its color and quality of light, the pulse of its people. To reassure himself, he set out on a voyage of rediscovery of the American identity, accompanied by a distinguished French poodle named Charley; and riding in a three-quarter-ton pickup truck named Rocinante. His course took him through almost forty states: northward from Long Island to Maine; through the Midwest to Chicago; onward by way of Minnesota, North Dakota, Montana (with which he fell in love), and Idaho to Seattle, south to San Francisco and his birthplace, Salinas; eastward through the Mojave, New Mexico, Arizona, to the vast hospitality of Texas, to New Orleans and a shocking drama of desegregation; finally, on the last leg, through Alabama, Virginia, Pennsylvania, and New Jersey to New York. "Travels with Charley in Search of America" is an intimate look at one of America's most beloved writers in the later years of his life a self-portrait of a man who never wrote an explicit autobiography. Written during a time of upheaval and racial tension in the South which Steinbeck witnessed firsthand "Travels with Charley" is a stunning evocation of America on the eve of a tumultuous decade.This Penguin Classics Deluxe Edition also features French flaps and deckle-edged paper. For more than seventy years, Penguin has been the leading publisher of classic literature in the English-speaking world. With more than 1,700 titles, Penguin Classics represents a global bookshelf of the best works throughout history and across genres and disciplines. Readers trust the series to provide authoritative texts enhanced by introductions and notes by distinguished scholars and contemporary authors, as well as up-to-date translations by award-winning translators."
Vypredané
14,73 € 15,50 €

Cannery Row


'Cannery Row in Monterey in California is a poem, a stink, a grating noise, a quality of light, a tone, a habit, a nostalgia, a dream.'Meet the gamblers, whores, drunks, bums and artists of Cannery Row in Monterey, California, during the Great Depression. They want to throw a party for their friend Doc, so Mack and the boys set about, in their own inimitable way, recruiting everyone in the neighbourhood to the cause. But along the way they can't help but get involved in a little mischief and misadventure. It wouldn't be Cannery Row if it was otherwise, now would it?This edition features a stunning new cover by renowned artist Bijou Karman.
Vypredané
11,35 € 11,95 €

Of Mice and Men


'Guys like us, that work on ranches, are the loneliest guys in the world. They got no family. They don't belong no place.'George and his large, simple-minded friend Lennie are drifters, following wherever work leads them. Arriving in California's Salinas Valley, they get work on a ranch. If they can just stay out of trouble, George promises Lennie, then one day they might be able to get some land of their own and settle down some place. But kind-hearted, childlike Lennie is a victim of his own strength. Seen by others as a threat, he finds it impossible to control his emotions. And one day not even George will be able to save him from trouble.Of Mice and Men is a tragic and moving story of friendship, loneliness and the dispossessed, with a stunning new cover by renowned artist Bijou Karman
Vypredané
10,40 € 10,95 €