Gabriel Tallent

autor

Moje najdrahšie zlatíčko


Julia „Dračica“ Alvestonová žije s otcom, má štrnásť rokov a často sa túla v lesoch na severnom pobreží Kalifornie. Rada sa brodí potokmi, kúpe v prílivových jazierkach a lozí po skalných ostrovoch, kde má svoje skrýše. Je o nej známe, že bez problémov prejde desiatky kilometrov. Ale kým jej fyzický priestor je rozsiahly, jej osobný je malý a zradný. Od matkinej smrti Julia vyrastá izolovaná od sveta v područí svojho tyranského, zato charizmatického otca Martina. Jej spoločenská existencia sa obmedzuje na základnú školu, kde odráža záujem žiakov aj učiteľov, vlastne každého, kto by mohol preniknúť do jej ulity, a na život s otcom. Jedného dňa sa náhodou spozná so stredoškolákom Jacobom, vtipným chalanom, ktorý býva vo veľkom čistom dome a Julia je preňho ako malý zázrak. Dievča si prvý raz uvedomuje, že existuje aj iný svet a jej život s otcom nie je bezpečný ani udržateľný. Je to jej prvá skúsenosť so skutočným priateľstvom aj s láskou a začína uvažovať o úteku. Cesta k vykúpeniu si však vyžiada nesmierne veľa fyzickej aj citovej odvahy.
Na sklade 5Ks
15,11 € 15,90 €

Absolutní miláček


Čtrnáctiletá Turtle žije s otcem ve zchátralém domě na kalifornském pobřeží. Toulá se po lesích, leze po skalách, dokáže ujít i desítky kilometrů… Ale tenhle vnější prostor kontrastuje s uzavřeností jejího vnitřního světa: od matčiny smrti vyrůstá izolovaně v područí svého tyranského otce, který ji deptá jak psychicky, tak fyzicky. Oceňovaný román vychází ve třiceti zemích.
U dodávateľa
17,81 € 18,75 €

My Absolute Darling


`The year's must read novel' The Times `One of the most important books you'll pick up this decade' Harper's Bazaar `An outstanding book that could be this year's A Little Life' Guardian `For once, believe the hype' The National `You think you're invincible. You think you won't ever miss. We need to put the fear on you. You need to surrender yourself to death before you ever begin, and accept your life as a state of grace, and then and only then will you be good enough.' At 14, Turtle Alveston knows the use of every gun on her wall;That chaos is coming and only the strong will survive it;That her daddy loves her more than anything else in this world.And he'll do whatever it takes to keep her with him. She doesn't know why she feels so different from the other girls at school;Why the line between love and pain can be so hard to see;Why making a friend may be the bravest and most terrifying thing she has ever doneAnd what her daddy will do when he finds out ... Sometimes strength is not the same as courage.Sometimes leaving is not the only way to escape.Sometimes surviving isn't enough. `This book has challenged me like no other. It's a masterpiece. A work of art on a page. I guarantee this book will take your breath away' Joanna Cannon, author of The Trouble with Goats and Sheep `Brutal yet beautiful, My Absolute Darling has floored me. Dear Turtle, a heroine amidst the horror. Exceptional, unflinching storytelling' Ali Landâ , author of Good Me Bad Me `An incandescent novel with an extraordinary, unforgettable heroine, both deeply contemplative and utterly thrilling' Observer - Thriller of the month `There are echoes of Ma's bravery in Emma Donoghue's Room, or the resilience of Cormac McCarthy's protagonists as they struggle to stay alive. Tallent's world is shocking in the truest sense of the word' Irish Times `An utterly fantastic read. Every page is brimming with energy. And Turtle Alveston is as enthralling a character as I've encountered in a good long while' Kevin Powers, author of The Yellow Birds
Vypredané
12,83 € 13,50 €