Kniha dňa: Ján Gallovič predstavuje Divy sveta

Vari najveľkolepejším úspechom antického staviteľstva bol maják na ostrove Faros pri egyptskej Alexandrii. Dielo postavené v 3. storočí pred naším letopočtom dosahovalo výšku sto metrov a stalo sa prvou výškovou budovou. Stavby s podobnou výškou sa v Európe objavili až v 14. storočí vďaka rozmachu sakrálnej architektúry gotických katedrál. Stredovekí stavbári – murári, ktorých financovali cirkevní aj svetskí objednávatelia, zužitkovali nové stavebné techniky v prospech ešte väčších výšok.

Mám rád encyklopédie a obrazové publikácie. Majú pre mňa veľmi silné čaro, sú to učebnice, pomocou ktorých si rád rozširujem obzory. Kniha Divy sveta je pre mňa je výnimočná v tom, že sa venuje problematike, ktorá v sebe spája umelecký a zároveň praktický aspekt tých najslávnejších a najzaujímavejších sôch, pamätníkov, chrámov, mostov a pradávnych ciest. Iste, asi každý z nás dokáže vymenovať 7 divov sveta, aj tých starých aj tých, na ktorých sme sa dohodli iba nedávno.

Táto kniha však na divy nazerá komplexnejšou optikou. Ide o monumenty, ktoré vytvoril človek, ale tiež sú to príbehy ľudského pokolenia. Nie sú to len stavby z hliny, kameňa, železa alebo ocele. Sú to zhmotnené ľudské ambície a sny našich predkov ale i súčasníkov. Pre mňa osobne sú stavby a chrámy snahou odolať smrti a uctiť si bohov.

Pri mnohých pamiatkach sa sotva zachovali mená ich architektov či staviteľov, nieto obyčajných robotníkov. Stavby tu však stále stoja, sú dlhovekým dôkazom ľudskej schopnosti a vedomostí. Táto kniha mi neponúkla iba informácie a príbeh stavieb, ktoré sú notoricky známe. Ukázala mi aj miesta, na ktoré sa dnes dostane už iba málokto. Dokonca som sa dočítal aj o takých, ktoré už v dnešnom svete nejestvujú. Táto kniha pomáha zachovať pamäť ľudstva. Treba si ju prečítať, aby sa nezabudlo.

← Predchádzajúci blog

Miroslava Varáčková na Štedrý večer necháva voľnú stoličku pre pocestného

Nasledujúci blog →

Doručenie do Vianoc už garantujeme iba pri rezervácii v 61 kníhkupectvách