Kniha dňa: Boris Farkaš predstavuje román Tajomstvo stratenej galérie

„So štúdiom si nerobil ťažkú hlavu. Dejiny umenia mal rád, nechcel sa im však venovať bezprostredne, obchodne, preto skúšky na fakulte skladal pomerne zriedkavo. Zdalo sa mu, že má ešte dosť času, na veselý život mu bude skôr či neskôr zostávať stále menej. Spolužiakom svojej generácie sa trochu odcudzil; vymenil ich za iné kruhy, za starinárov a obchodníkov s obrazmi, a keďže mal peniaze, detailne poznával aj všetky miestne podniky čo periférne hostince.

Vybral som pre vás knihu Tajomstvo stratenej galérie. Napísali ju dvaja šikovní slovinskí autori. Musím priznať, že kniha ma na mnohých miestach veľmi pobavila. Štýl a humor je v tomto príbehu príjemný a občas na hranici zákona. Rovnako ako celý dej. Zberateľom umenia môžu pri čítaní občas stáť vlasy dupkom, vopred upozorňujem.

Príbeh hovorí o antikvárovi Batovi a jeho pomocníkovi Leonovi, ktorí v starej chorvátskej vile nájdu katalóg výstavy predvojnového galeristu Ericha Šlomoviča, tajomníka chýrneho zberateľa umenia. Náhle sa však tieto obrazy začnú vyskytovať na trhu po celom svete. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby tieto umelecké diela nezmizli na Silvestra v roku 1944 pri zrážke vlakov a odvtedy ich nik nevidel. Otázka teraz stojí, sú tieto diela originálne alebo za tým všetkým stoja šikovní majstri z malej dediny?

Kniha sa číta ľahko, dej plynie a ja som sa na dôvažok ešte čo to naučil o umení a aj umení pašeráctva. Zaujímavé bolo pre mňa aj prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva. Autori ma previedli takmer celou bývalou Juhosláviou a predstavili mi ju v kontexte umenia a dobových reálií. Určite vám odporúčam túto knihu, ak sa chcete zabaviť a ešte aj niečo naučiť. Ja si ju určite prečítam ešte raz.

Tajomstvo stratenej galérie


Belehradský antikvár Bata a jeho pomocník Leon pri návšteve starej vily v Záhrebe nájdu zaprášený katalóg výstavy predvojnového galeristu Ericha Šlomoviča, tajomníka chýrneho zberateľa obrazov Ambroise Vollarda. Všetky diela z Vollardovej zbierky sa však na Silvestra 1944 pri zrážke vlakov stratili. O štyridsať rokov neskôr sa však začnú objavovať na trhu. Postupne sa do sveta dostane vyše štyristo diel z výstavy legendárneho záhrebského galeristu. Naozaj sú to diela z výstavy, alebo ide o falzifikáty z dielne majstrov svojho remesla z malej dediny vo Vojvodine, ktorí obchodujú za hranicou zákona? Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Na sklade 1Ks
14,65 € 14,95 €
← Predchádzajúci blog

Kniha dňa: Boris Farkaš predstavuje román Večer a ráno (Pred ságou Piliere zeme)

Nasledujúci blog →

Kniha dňa: Ján Gallovič predstavuje román O príjemných pocitoch