Vedeli ste, že... ? George Orwell

 

pútač na knihu 1984 klasika

Tento týždeň sme si pre Vás pripravili niekoľko zaujímavostí o majstrovskom dystopickom románe Georga Orwella - 1984. 

Orwellova klasika na školách patrí medzi povinné čítanie a jej hlavnú tému vnímame ako čoraz aktuálnejšiu, no vedeli ste, že...?

 

1. Autorovo skutočné meno je Eric Arthur Blair. Pseudonym George Orwell vychádza z mena anglického patróna, sv. Juraja, pričom priezvisko bolo inšpirované jeho obľúbenou lokáciou, riekou Orwell.

2. Román prešiel viacerými názvami. Orwell ho chcel spočiatku pomenovať „Posledný človek v Európe“, tento názov zmenil na 1980, neskôr na 1982, až kým sa dostal k známemu 1984.

3. Nakoľko bola kniha napísaná v roku 1948, mnohí predpokladajú, že jej názov má symbolizovať obrátenie práve tohto roku.

4. Počas písania románu Orwell bojoval s tuberkulózou. Táto choroba ho nakoniec pohltila a zomrel iba sedem mesiacov po vydaní románu 1984.

5. Postava Big Brother (Veľký Brat), ktorá v románe symbolizuje totalitnú vládu, bola použitá ako názov populárnej reality šou.

6. Kniha bola zakázaná v niektorých krajinách, vrátane Sovietskeho zväzu, až do roku 1990, práve kvôli jej anti-totalitným témam.

7. Mnoho orwellovských terminológií a fráz ako "Veľký brat ťa sleduje" ("Big Brother is watching you") či "Newspeak" sa stali bežnou súčasťou anglického jazyka.

8. Román bol napísaný ako varovanie pre budúce generácie o možnom vzniku totalitných štátov.

9. Autor sa pri písaní inšpiroval vlastnými skúsenosťami s propagandou a cenzúrou počas druhej svetovej vojny.

10. Orwell bol introvertom vážiacim si svoje súkromie, preto odmietal publicitu a slávu spojenú s jeho literárnymi úspechmi.

11. Dielo 1984 napísal na škótskom ostrove Jura, ktorý bol pre autora útočiskom a vytúženým „nedostupným miestom“ kde sa skrýval pred mediálnym tlakom.

12. „Doublethink“ je koncept vymyslený Orwellom pre román 1984, ktorý odkazuje na schopnosť držať dve protichodné myšlienky v mysli naraz a obe považovať za pravdivé.

13. Vo svojom románe predvídal niektoré technologické inovácie, ako televízne obrazovky, ktoré by umožňovali sledovať ľudí, čo je v dnešnej dobe považované za možné vďaka technológiám ako webkamery a CCTV.

14. Podľa Orwellových priateľov a rodiny bola jeho druhá manželka Sonia Brownell inšpiráciou, podľa ktorej vytvoril hlavnú ženskú postavu románu 1984, Julie. Prostredníctvom postavy Julie vybudoval milostnú zápletku s protagonistom Winstonom Smithom, rovnako ako ich spoločné sprisahanie proti totalitnému režimu.

15. Príbeh bol adaptovaný do niekoľkých filmov, televíznych programov, divadelných hier a dokonca aj opery.

 

Klasiku týždňa si teraz môžete objednať na e-shope Panta Rhei so špeciálnou zľavou 15%.

Akcia platí do 28.5.2023.

Nezmeškajte príležitosť nazrieť do jedného z najdôležitejších diel v histórii literatúry a rovno si ho po prečítaní odškrtnite v našom zozname 100 klasík, ktoré musíš prečítať aspoň raz za život, ktorý Vám k objednávke pribalíme.

 

← Predchádzajúci blog

Literárna revue 9/2023

Nasledujúci blog →

Panta Rhei je klasika